Autor Wątek: Puppy Linux bimba zegarem o pełnej godzinie i nie tylko ...  (Przeczytany 1017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Puppy Linux bimba zegarem o pełnej godzinie i nie tylko ...
« dnia: Styczeń 01, 2020, 07:57:02 »
Przetestowane na 32 bitach (Precise 5.6.1) i 64 bitach w Xenialpup 7.5 (na 64 bitach najprawdopodobniej będziemy musieli mieć jeszcze doinstalowane wsparcie bibliotek 32 bitowych --> ściąga się odpowiednią paczkę z bibliotekami 32 bitowymi dla swojej odmiany Puppy Linuksa, instaluje się ją i zatwierdza się w konsoli poleceniem ldconfig).

U mnie o pełnej godzinie bimba dzwonem jak dawny starożytny zegar (np. o godzinie siódmej wali siedem razy), a o "w pół do" odgrywa tę muzyczkę ufokową z "Bliskich spotkań 3 stopnia". Można sobie w tym grzebać i robić inne wyczyny.

Paczka zbiorcza tutu:

https://yadi.sk/d/W1MoLyxMPR1IAw1. Pobrać.

2. Zainstalować najpierw grandfatherclock-1.0.1-1suse.noarch.pet, a potem libperl4-corelibs-perl_0.003-1_all.deb

3. W konsoli wpisać grandfatherclock --> jeśli coś usłyszysz w głośnikach, to znaczy, że wszystko jest OK.

4. Wejść w Menu --> System --> Pshedule zadanie na czas i dodać sobie dwa wpisy w taki sposób, aby mieć coś takiego samego jak na skrinszotku o nazwie pshedule steruje bimbaniem zegarowym - przykład.png. Przy dodawaniu trzeba się nauczyć, aby w kolumnie godzinowej kliknąć dwukrotnie na "każdy", a w kolumnie minutowej kliknąć dwukrotnie na "00". Dla drugiego bimbania rozlegającego się "w pół do" w kolumnie godzinowej kliknąć dwukrotnie na "każdy", a w kolumnie minutowej kliknąć dwukrotnie na "30".  Możesz sobie od razu przetestować (= po uprzednim zatwierdzeniu/dodaniu), czy wszystko działa tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Zwróć uwagę, że na końcu komendy wprowadzanej/wstukiwanej w pShedule nie stawiamy znaku kasownika # (pShedule zrobi to za nas).

5. Alternatywnie możesz również zmienić np. dźwięk "półgodzinny" na inny. Jak to zrobić, wykumasz z pliku ustawienia-dla-grandfatherclock.png. (zmianę oczywiście zapisujesz; będzie słyszalna TYLKO o realnej/faktycznej wybranej porze; próby testowania poza drugim kwadransem NIE ODNIOSĄ zamierzonego skutku). Plik konfiguracyjny o nazwie grandfatherclockrc znajdziesz w lokalizacji /etc/grandfatherclock. Zmieniamy w tymże pliczku konfiguracyjnym np. Westminister2.au na CloseEncountersOfTheThirdKind1.au (ja se tak właśnie zmodyfikowałem).

6. Gdyby były jakiekolwiek inne problemy, to zawsze możesz zainstalować ciut nowszą odmianę pShedule (w paczuszce zbiorczej masz plik pschedule-1.1.6.pet).

Osoby bardziej kumate/napalone (i bardziej zaawansowane) mogą zrealizować bimbanie zegarowe tylko w oparciu o pShedule (bez potrzeby doinstalowywania czegokolwiek innego) i/lub tylko i wyłącznie poprzez crontab.

Do dokumentacji dokopiesz się konsolą poprzez plecenie takie oto:

man grandfatherclock
Bimbanie (o pełnej godzinie oraz o "w pół do") powinno się odbywać zawsze, czyli także po restarcie kompa. Jeśli tak nie będzie, to zainstaluj paczuszkę naprawczą: https://yadi.sk/d/w9xYm2BeieAzKQ --> ta paczuszka po zainstalowaniu powinna wszystko ustawić, ale pamiętaj, że Twoja dotychczasowa konfiguracja dla crona (czyli crontaba) zostanie nadpisana. Paczuszka naprawcza ma jednak ogromny pozytywny walor dla początkujących, bo wystarczy zainstalować grandfatherclock-1.0.1-1suse.noarch.pet, libperl4-corelibs-perl_0.003-1_all.deb oraz właśnie niniejszą paczuszkę (grandfatherclock-wymuszacz-crona.pet), aby od razu mieć uruchomione i działające bimbanie zegara.

Jeśli chcesz ręcznie dłubać w pliku crona, czyli w pliku tekstowym (bez rozszerzenia) o nazwie root, znajdującym się w /var/spool/cron/crontabs/ , to jego zawartość powinna być np. taka:

Cytuj
0 * * * *   grandfatherclock #
30 * * * *   grandfatherclock -q #


Miłego bimbania. Mi fajnie bimba :)))) 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2020, 08:14:38 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline wergiusz2111

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
  • Zobacz profil
Odp: Puppy Linux bimba zegarem o pełnej godzinie i nie tylko ...
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2020, 07:46:24 »
Bardzo fajnie, że jest ta paczuszka dla początkujących bo instrukcja dosyć skomplikowana :D
Wszystko, co musisz wiedzieć o walce z cellulitem: https://clinicacosmetologica.pl/blog/porady/body-wrapping-w-domu-czyli-uzupelnienie-zabiegow/