Autor Wątek: Nostalgiczny powrót do przeszłości - nakładka na DOS Boksa, czyli podosuj-se-1-0  (Przeczytany 3152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 173
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Nostalgiczny powrót do przeszłości - nakładka na DOS Boksa, czyli podosuj-se-1-0

Przedstawiam własnego wystrugu maleńką i łatwą do zainstalowania nakładkę na DOS Boksa, dającą wygodny dostęp do specyficznego smaczku początków konkretniejszej masowej informatyzacji (lata dziewięćdziesiąte XX wieku), czyli sytemu operacyjnego DOS wraz z ponad dwudziestoma znanymi programami:

acrobat - czytnik PDF

biorytm - rysuje biorytmy i określa biozgodność dwóch osób; programik pierwotnie działał z baaaaardzo mało popularnym kodowaniem polskich znaków DH (Dom Handlowy cośtam) i musiałem wstawić międzymordzie dla najpopularniejszego standardu Latin 2 (po zakończeniu aplikacja samoczynnie wróci z DH do Latin 2)

english - do nauki angielskiego

german - do nauki niemieckiego, niemieckie znaki wbudowane przez F9, z LEWEGO alta; najbardziej profesjonalni germaniści mogą także wejść do /root/DOS i odhaszować sobie ( = usunąć średnik) drugą linię w pliku german.bat - będzie wtedy uaktywniony niemiecki układ klawiatury (klawisze Z oraz Y odwrócone plus cała dalsza gama odstępstw, ale germaniści to akurat przeważnie właśnie tak lubią)

historia - do nauki historii

iqtest - test na inteligencję (po angielsku)

mapa - mapa Polski z wyznaczaniem tras i obliczaniem kosztów paliwa

mario - kultowa gierka
 
matema - niezły kombajn do obliczeń, wykreślań, wbudowany porządny kalkulator

nc - Norton Commander, najpopularniejszy manager plików (z pakerem i depakerem ZIP oraz niezłym edytorem tekstowym)

oio - ówczesny PIM (planowanie terminów itd.)

pcview - przeglądarka plików graficznych z konwerterem i resizerem

polonus - polska nakładka na dBase III, opracował sam Pan Roland Wacławek (tak, tak - to ten sam gościu, który w Młodym Techniku publikował projekty prostych odbiorników radiowych); program korzysta z nieco mniej popularnego kodowania polskich znaków o nazwie Mazovia, więc Pan Roman Krajewski z II LO w Dzierżoniowie, który kiedyś sprezentował mi Polonusa, dopisał do niego międzymordzie, aby działało to z Latin 2 (polskie znaki z klawisza LEWY alt), a ja dopisałem subrutyny trwale powracające do Latin 2 po zakończeniu programu; wyjście z programu po wpisaniu polecenia QUIT

qpro - arkusz kalkulacyjny, częściowa pseudopolonizacja już pod maską (można pisać/drukować po polsku w komórkach, o ile zdefiniujemy je z czcionką nie bitstreamową, czyli np. z Roman czy Roman Light - niestety trzeba to każdorazowo robić ręcznie dla wybranego zakresu komórek)

qvpro - szybka przeglądarka plików

rar - znany archiwizer (i menadżer plików równocześnie)

reakcje - reakcje chemiczne, wersja demo, ale i tak bardzo obszerna
 
skyglobe - planetarium, lokalizacja ustawiona dla miasta Utrecht

tag - mój ulubiony edytor, z którego korzystam do dziś; poczytaj o nim w pliku testowan.tag, to dowiesz się więcej

uczen - liczy średnie, pomaga w zarządzaniu/ogarnianiu ocen

witaj - powitaczek, przysłowie, imieniny, święta kościelne

zjeb - do zbluzgiwania wybranej osobyinstalacja:

KROK 1 --> zainstalować (o ile go jeszcze nie mamy) DOS Boksa (wersja 0.73): https://yadi.sk/d/BzgqKLjg3FcS2J

KROK 2 --> zainstalować podosuj-se-1-0: https://yadi.sk/d/hLoBWRKD3VpCLq

Uwaga!!! Powyższy DOS Box 0.73 jest TYLKO dla szczeniaków 32-bitowych. Jeśli korzystasz z systemu 64-bitowego, to zajrzyj do kolejnego postu (= nieco niżej w ramach niniejszego wątku).

odpalanie:

Menu --> Narzędzia --> DOS Box Emulator

wyjście z trybu pełnoekranowego: ALT + ENTER (tym samym sposobem można również powrócić do trybu pełnoekranowego)

uwolnienie myszy (jeśli po wyjściu z trybu pełnoekranowego nie będzie chciała przeskoczyć do Puppy Linuksa): CTRL + F10

rozciąganie 4:3 na 16:9 - dotyczy osób, które mają bardziej prostokątny monitor (16:9):

Na lapku mojej siory z ekranem 16:9 i (i rozdzielczością w pliku /etc/X11/xorg.conf wynoszącą 1280x800) sekcja w pliku konfiguracyjnym DOS Boksa (w Puppy Linuksie Precise 5.6.1, czyli w pliku dosbox-0.73.conf w ukrytym folderze /root/.dosbox), odpowiedzialna za automatycznie zaskakujący fullscreen z rozciąganiem z 4:3 na 16:9, wygląda dokładnie tak:

Cytuj
fullscreen=true
fulldouble=false
fullresolution=1280x800
windowresolution=1280x800
output=openglnb
autolock=overlay
sensitivity=100
waitonerror=true
priority=higher,normal
mapperfile=mapper.txt
usescancodes=trueOsoby najbardziej leniwe mogą spróbować zmienić tylko tyle:

Cytuj
fullresolution=1280x800
windowresolution=1280x800

na

Cytuj
fullresolution=auto
windowresolution=auto


Plik konfiguracyjny DOS Boksa (dosbox-0.73.conf) znajduje się ukrytym podfolderze .dosbox w katalogu /root. Aby uwidocznić tenże folder, należy w menadżerze plików Rox kliknąć na symbolu "oczka" (= na górnej listwie z klawiszami). W tym pliku zwiększyłem prędkość wirtualnego procesora, ale można to wycofać do oryginalnego "fabrycznego" dynamicznego przydzielania najpotrzebniejszej wartości, jeśli linię nr 75:

Cytuj
cycles=fixed 10000

zmienimy na:

Cytuj
cycles=auto


Proszę pamiętać, że zainstalowanie nakładki nadpisuje oryginalną fabryczną (lub naszą własną, czyli wcześniejszą) konfigurację DOS Boksa (= nadpisuje plik dosbox-0.73.conf w ukrytym folderze /root/.dosbox).

Jeśli komuś nie pasuje fakt, że DOS Box uruchamia się od razu w trybie pełnoekranowym, to może we wspomnianym powyżej pliku konfiguracyjnym zmienić w linii nr 20:

Cytuj
fullscreen=true

na

Cytuj
fullscreen=false

Po każdej zmianie oczywiście zapisujemy plik i (ponownie) uruchamiamy emulator DOS Box.


Aha, z DOS Boxa można zawsze łatwo wyjść wpisując polecenie exit. W razie jakiegoś poważniejszego przycięcia się można również nacisnąć ALT + ENTER i zamknąć okno DOS Boksa tradycyjnie , czyli krzyżykiem w prawym górnym rogu.


Życzę miłego podosowania se.


Marcin Perliński


==========================

garść zrzutów, a zrzuty DOS Box robi poprzez CTRL + F5 umieszczając je w podfolderze capture w ukrytym folderze .dosbox w /root/


=========================

niniejszy artykuł/post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/0S8gGbT33VtGE8
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2019, 00:10:18 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Tuxa

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
 • tinanina
  • Zobacz profil
  • http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,146111,acnerose-morning-cream.html
Zaje**ste, dzisiaj sie pobawie :D

Offline itashest

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
  • Zobacz profil
  • Pozbądź się łupieżu pstrego
Jak to pięknie wygląda! Też zamierzam się w najbliższym czasie tym pobawić. :)
Szukasz sposobu na łupież pstry? - http://katalog.top-rank.pl/zdrowie_i_uroda/dermokosmetyki_pityver_lupiez_pstry/s11569.html

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 173
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Jeśli ktoś ma szczeniaka 64-bitowego, np. Xenialpupa 7.5, to powyższe komponenty DOSBox oraz podosuj-se NIE BĘDĄ DZIAŁAŁY od ręki (a jeśli nawet wszystko pięknie się odpali i zadziała, to zostanie popsuty ważny program do odtwarzania filmów o nazwie MPV). Na szczęście wszystko można zainstalować (i ewentualnie naprawić popsucie w MPV). Trzeba postępować według poniższości:

1. Najpierw trzeba zainstalować 64-bitową wersję DOS Boksa: https://yadi.sk/d/pX4RQ6_dhCYELg

2. Potem instalujemy podosuj-se: https://yadi.sk/d/hLoBWRKD3VpCLq

3. Wchodzimy Roksem do katalogu głównego /root, odsłaniamy "oczkiem" pliki ukryte, odszukujemy katalog .dosbox, wchodzimy do niego i zmieniamy nazwę pliku dosbox-0.74.conf na jakiś z innym rozszerzeniem, np. na dosbox-0.74.confORIG64 oraz zmieniamy nazwę pliku dosbox-0.73.conf na dosbox-0.74.conf

4. GOTOWE!!!

--------------------------

Jeśli już zdarzyła się taka sierota zarzygana jak ja, która zainstalowała sobie 32-bitową (starszą) wersję DOS Boksa (z linku z pierwszego postu niniejszego wątku) na systemie 64-bitowym i tym samym popsuła sobie działanie ważnego programu MPV, to należy odinstalować starszą 32-bitową wersję DOS Boksa, czyli wersję 0.73 (poprzez komponent systemowy Puppy Package Manager) oraz ponownie zainstalować popsute "32-bitowością" biblioteki audio libsdl (tak, aby znowu były poprawne, czyli 64-bitowe). Te poprawne biblioteki są tutu: https://yadi.sk/d/jqgBjdvZ4hJ6RQ

Oczywiście po naprawie bibliotek przechodzimy przez powyższe punkty 1 + 2 + 3 (o ile DOS Boksa oraz podosuj-se chcemy jeszcze oglądać na oczy, bo może ktoś się na mnie pogniewał i nie chce już tego softu).

« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2019, 00:13:31 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)