Autor Wątek: Firefox/Seamonkey + OpenOffice/LibreOffice: rosyjska korekta z literką "jo" (ё)  (Przeczytany 1589 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Przypominam, że niestety od mniej więcej początku lat 80 ubiegłego stulecia Rosjanie coraz rzadziej zaznaczają  literkę "ё/Ё" w druku, książkach, gazetach itd. Wolą skórkowani w jej miejsce wstawiać zwykłe "е/Е" (choć "jo" oczywiście zawsze wymawiają tam, gdzie trzeba). Rosjanin po prostu wie, gdzie i jak to przeczytać, ale osobom uczącym się języka mojej śp. Babci Zinajdy Perlińskiej jest przez to coraz trudniej). Istnieje także bardzo znacząca grupa Rosjan oraz innych osób rosyjskojęzycznych, która przeciwstawia się temu nowemu trendowi i literki "jo" nadal w piśmie używa.

Oto najważniejszy pliczek (FF/SM...):

https://yadi.sk/d/XKF6Lkwu3LzR9L


Obecnie jest to już swego rodzaju rarytas (z uwagi na fakt, że większość współczesnych przeglądarek i pakietów biurowych takiej funkcjonalności domyślnie już nie proponuje). Dodatek powyższy zawiera (raczej) pełny i ogromny objętościowo speller (= korektor ortograficzny) dla Firefoxa oraz pochodnych przeglądarek internetowych (np. dla Seamonkey). Chodzi oczywiście o wspomnianą już rosyjską ortografię uwzględniającą literkę "jo" (= ё).


Instalacja bardzo prosta i intuicyjna:

1. pliczek *.xpi pobrać
2. otworzyć Firefoxa/Seamonkey
3. plik --> otwórz plik
4. pokazać przeglądarce pliczek *.xpi
5. zaokejować/zatwierdzić itd.


Od tego momentu, jeśli napiszemy "елка" i będziemy mieć uaktywnioną rosyjską korektę ortograficzną (= z prawokliku), to przeglądarka podkreśli nam słowo "елка" czerwonym wężykiem i będziemy mogli wybrać sobie z prawokliku wariant poprawczy "ёлка".


podaję również adres do strony źródłowej spellera:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/russian-spellcheck-dict-aot/

(z powyża również można zainstalować tenże dodateczek)

=========================

Równolegle do tego warto sobie również zainstalować analogiczny speller rosyjski (z "jo") dla pakietu biurowego OpenOffice/LibreOffice:

https://yadi.sk/d/gm88bggY3LzR3j

(instalacja z grubsza podobna, ale robimy to poprzez menadżera rozszerzeń OpenOffice/LibreOffice)

... od tego momentu przykładowo "źle" napisany wyraz "трех" będzie mógł być zmieniony na "трёх", a "ее" na "её" (bo "choinki", czyli "jołki" nie chce jakoś skurczysyn dziwnym trafem sugerować, choć oczywiście wspiera "ё")

=========================

Kto jeszcze nie wie, jak skonfigurować Puppy Linuksa, aby umożliwiał wpisywanie rosyjskich bukw, to powinien zajrzeć do tego wąteczku:

http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=565.0]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2017, 11:37:20 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)