Autor Wątek: Unetbootin wgrywa dowolne distra linuksowe na pędraki (Live; Puppy'ego też)  (Przeczytany 4149 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Przedstawiam starszą wersję programu Unetbootin, która (prawie) normalnie działa na Puppy Linuksie.  Aplikacja ta służy do "wgrywania" różnych (właściwie dowolnych) dystrybucji Linuksa jako wersji Live na napędy USB (np. pędraki), wzgl. na dowolne inne partycje zapisywalne.

Dotychczas zmuszony byłem korzystać z "windzianej" odmiany Unetbootin'a (pod Wine; po uprzedniej poprawnej konfiguracji napędów w winecfg --> z dodatkowym parametrem "jako dyskietka" i bez podmontowywania, tzn. po samym tylko wetknięciu do gniazda USB), bo natywne pingwinowe (nawet te "niby" dla Puppy Linuksa) po prostu nie widziały pędraków (niezależnie od faktu, czy były one wetknięte i zamontowane czy też tylko wetknięte). Wspomniana i prezentowana poniżej starsza wersja programu Unetbootin ma jeszcze opcję w pełni swobodnego wyboru napedu, na którym ma być zainstalowana nasza
docelowa żądana dystrybucja Linuksa (np. Ubuntu, Fedora, OpenSuse, a nawet sam Puppy Linux). W późniejszych wersjach wspomnianą i bardzo przydatną dla nas "puppowców" opcję usunięto. Zbyt swobodny wybór w rękach niedoświadczonego/roztargnionego użytkownika jest funkcją nieco niebezpieczną, bo można sobie ewentualnie "zmasakrować" dane na niewłaściwym napędzie USB lub nawet namieszać na "twardzielu", jednak przy DOKŁADNYM postępowaniu zgodnie z poniższą instrukcją  żadnych problemów być nie powinno (pozytywnie i kilkukrotnie testowałem na moim Puppy Linux Precise 5.6.1).


Oto paczka instalacyjna *.pet:

https://yadi.sk/d/g3LzBgse3FYL8p

md5: 6c140714c08ac5c45cda237ea7c95b64


Mirror:

https://yadi.sk/d/E3M44kGvbVKtj


Po zainstalowaniu odpalacz programu pojawi się w podmenu System:Uruchomienie aplikacji poprzedzone jest (przynajmniej jednym) ostrzeżeniem, np. takim:Ignorujemy komunikat(y) i klikamy na klawiszu OK.


Teraz proszę postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami "obrazkowymi":

----------------------------

Uwagi:

1. Zachowaj rozsądek!!!
2. Nie spiesz się!!!
4. Wgrywaj na czystego pędraka (= bez danych).
5. Pędraczek MUSI być zamontowany.
6. Przygotuj sobie wcześniej obraz płyty instalacyjnej docelowej dystrybucji (plik *.iso).
7. Po wgraniu danych na USB zamknij aplikację klawiszem "Zakończ"!!!
8. Twoja nowa właśnie wgrana na pędraczka dystrybucja "Pingwina" odpali się pod warunkiem, że masz właściwie ustawioną kolejność bootowania w BIOSie. Twój sprzęt powinien ją także być w stanie "uciągnąć" (= masz odpowienią ilość pamięci RAM itd.).

Życzę miłego (i ostrożnego) użytkowania.

ten post jako PDF: https://yadi.sk/i/8a0kvIzt3FYLyv
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2017, 18:20:40 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: Unetbootin wgrywa dowolne distra linuksowe na pędraki (Live; Puppy'ego też)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2019, 00:55:27 »
Paczuszka o takiej nazwie:

mtools-4.0.18-w5.pet

Jest to nieobowiązkowy dodatek do programu unetbootin. Po jego zainstalowaniu unetbootnin przestanie "drzeć ryja", że mu akurat tego czegoś brakuje (choć bez tego dodatku oczywiście również będzie działał).

Sznurek do pobrania:

https://yadi.sk/d/3g1fm99f7n_suA
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)