Autor Wątek: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata  (Przeczytany 20220 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« dnia: Sierpień 15, 2012, 16:41:29 »
StarDict to najbardziej uniwersalne i zaawansowane wieloplatformowe narzędzie słownikowe na świecie, znienawidzone przez wielkie koncerny wydawnicze (całkowicie niesłusznie, bo to tylko samo narzędzie). Obsługuje słowniki w otwartoźródłowym standardzie DICT i wyświetla wyniki wyszukiwania  w jednym okienku. Teoretycznie może obsługiwać nawet kilkaset słowników na raz (i szukać w nich na raz oraz oferować wymowę poprzez np. espeak'a lub i bez, o ile mamy doinstalowany pakiet Wyabdc RealPeople TTS oraz konsolowy odtwarzacz sox), praktycznie najresponsywniej pracuje przy 15-30 słownikach na raz. Słowniki musimy oczywiście "wgrać" sami (lub je samodzielnie stworzyć/skompilować przy pomocy narzędzia stardict-tools; jest w repo ubuntowym i odpala się po zainstalowaniu wraz z licznymi zależnościami poprzez komendę stardict-editor). StarDict wyszukuje także przy pomocy operatorów logicznych (np. *ski wyświetli nam wszystkie słowa kończące się na -ski).

Wielość słowników w standardzie DICT (zawsze trzy pliki o rozszerzeniach: *.dict.gz, *.ifo, *.idx wzgl. *.dict, *.ifo, *.idx) przyprawia o zawrót głowy - w sieci dostępne są słowniki na otwartych licencjach (bezpłatne) oraz komercyjnego pochodzenia, czyli legalne inaczej (co jest właśnie powodem całkowicie niesłusznego prześladowania chińskiego twórcy słownika przez megakoncerny wydawnicze). Istnieje także kilka komercyjnych słowników, udostępnionych bezpłatnie, np. w ramach OpenSuse Education (np. jednojęzyczne niemieckie). Wspomniany standard słownikowy spowodował, że StarDict stał się ogromnie popularny, bo dostępne są jego klony na Androida/iOS'a, Symbiana (ColorDict, UniDict, GoldenDict itp.) oraz wiele innych platform (WM, BB, czytniki e-booków itd. itp.). O tym, że sam StarDict działa także na Windowsie oraz "makówkach" nie muszę chyba wspominać, bo napisałem przecież już wcześniej, że jest wieloplatformowy. Dodatkową zaletą StarDicta jest zdolność skanowania aktualnie otwartych dokumentów (np. stron internetowych), dzięki czemu można czytać np. anglojęzyczną lub niemieckojęzyczną stronę internetową i przy zaznaczaniu pojedynczych słówek (można 2x kliknąć na danym słówku) wyświetli się nam dodatkowe okienko z tłumaczeniem (i wymową w przypadku słówek angielskich). Funkcję "skanowania w locie" w miarę potrzeby łatwo wyłączyć, bo czasem może wkurzać. Robimy to albo z poziomu okna głównego albo poprzez jednoprawoklik na ikonce w tray'u (obok zegara).

A PuppyLinux nie jest gorszy. Dla niego także powstała paczka *.pet:

https://yadi.sk/d/GgB_dtefcTEaC

alternatywna paczka dająca się zainstalować również
na nowszych szczeniakach (np. serii Tahr itp.):


https://yadi.sk/d/GQJ_rOMy3MbGMB

Istnieje także podstawowa paczuszka z kilkoma całkiem przyzwoitymi i darmowymi (otwartymi/bezpłatnymi) słownikami dla Polaków uczących się języka angielskiego i niemieckiego, które po zainstalowaniu automatyczne "wpadną" na swoje właściwe miejsce w systemie, czyli do /usr/share/stardict/dic:

https://yadi.sk/d/AtANZyUNcTF5c/

No i wypadałoby doinstalować pakiet (podstawowej) wymowy angielskiej Wyabdc RealPeople TTS (zawiera 20 000 plików *.wav z nagraniami wymowy bazowych, czyli nie wszystkich, słówek angielskich; "bazowość" należy rozumieć tak, że słowa" "house" i "hold" będą z wymową, a "householder" już nie):

https://yadi.sk/d/7EhfADx_dbf8G

lub to samo jako archiwum *.rar (w dwóch subwoluminach):

https://yadi.sk/d/enDtpv8DcTQ9F

https://yadi.sk/d/UONLjCt6cTPTt

(to spora paczka, więc proszę cierpliwie poczekać na "przemielenie" 20 000 plików z nagraniami)

Jeżeli nie masz jeszcze konsolowego odtwarzacza o nazwie sox, to możesz go sobie zawsze doinstalować z repozytorium poprzez narzędzie Puppy Package Manager.

Osobiście korzystam z "lucidowego" sox'a, którego można sobie pobrać z lokalizacji:

https://yadi.sk/d/feadKzK7cTGsM

Wymowa powinna się zainstalować "sama" (w razie kłopotów poniżej są obrazki przedstawiające prawidłową konfigurację). Słówko zostanie wymówione po jednolewokliku na ikonce przedstawiającej koła zębate. Przy właściwej konfiguracji (patrz obrazki poniżej) słówka "wyskanowywane i przetłumaczane w locie" będą także automatycznie wymawiane w momencie otwarcia się dodatkowego okienka pop-upowego (oczywiście pod warunkiem istnienia nagrania w pakiecie Wyabdc RealPeople TTS).

No to może wyjaśnimy teraz wszystko na obrazkach:


Wcześniej wspomniałem o komercyjnych słownikach udostępnionych bezpłatnie dla otwartych społecznościowych projektów edukacyjnych (np. dla OpenSuse Education). Germaniści i fani zaawansowanego języka niemieckiego się pewnie ucieszą, bo mogą w pełni legalnie skorzystać z przekonwertowanej "(open)susłowej" paczki *.rpm:

https://yadi.sk/d/cN9bPrN4cTGkt

(źródło paczki RPM: http://pkgs.org/opensuse-12.2/opensuse-education-i586/stardict-dictionaries-de-2.4.2-1.3.noarch.rpm.html)

Jeśli ktoś dysponuje wersją Puppy Linuxa wspierającą przenośne aplikacje linuksowe (tak jak np. Lucid 520), to może również korzystać z konkurencyjnego słownika o nazwie GoldenDict, który pod kilkoma względami jest nawet lepszy od "oryginalnego" StarDicta:

https://yadi.sk/d/JF2bPRdBcTJNc

(plik powyższy należy uczynić wykonywalnym)

gotowa paczka *.pet z GoldenDictem dia szczeniaczka pod tytułem Puppy Linux Tahr (może ewentualnie działać także na innych):

https://yadi.sk/d/-xJ-lgUf3MerNY

Można także zmusić GoldenDicta do czytania w internetowym słowniku Ponsa* poprzez dodanie we właściwym miejscu w opcjach stringa http://mobile.pons.eu/dict/search/mobile-results/?l=depl&q=%GDWORD%).

* w sumie to i StarDicta można przymusić; wystarczy zagłębić się bardziej w opcjach

Jedyną "wadą" GoldenDicta jest niemożność szukania z operatorem logicznym.------------

Aktualizacja:

Właśnie robiłem dla siebie, więc wrzucam:

https://yadi.sk/d/0UBY07DLcTGwy

... może się ktoś uczy niderlandzkiego i zna niemiecki (lub odwrotnie)

https://yadi.sk/d/sEqvHmpfcTLFT

... a powyższe to GPL/FDL, społecznościowy CZ-EN i EN-CZ, bardzo duży

https://yadi.sk/d/2LVmgtW5cTLQg

... a powyższe to słownik na licencji GPL, Mueller7 EN-RU (tylko w jedną stronę); bazuje na słowniku prof. Muellera z 1961 roku (profesor słownik tenże przekazał do domeny publicznej)

I na koniec cała gama francuskich (także na otwartej licencji) dla najbardziej zaawansowanych (wszystkie pochodzą z repo francuskiej dystrybucji/forka Puppiego o nazwie Puppy Linux Ludo Educative Paquets Populaires):

https://yadi.sk/d/Swgc9DvycTLws

https://yadi.sk/d/HRIkDlascTLxe

https://yadi.sk/d/luijzj9LcTLzL

https://yadi.sk/d/jRfs30ONcTMNK

https://yadi.sk/d/eE-LoW9icTMYh

https://yadi.sk/d/8X07V2xscTMhv

========================

ten post/wątek jako plik PDF: https://yadi.sk/i/7S4GdXf73FYSdH
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2017, 15:44:26 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Nox

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Sympatyk Asgardu...
  • Zobacz profil
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2012, 12:24:41 »
Hej Asgard, Nox się kłania :-)

Zainstalowałem StarDict. Jest super. Jedno ale... angielskojęzyczny interfejs. Wiesz coś o NLS polskim albo czy da się ze źródeł skompilować polski intefejs?

I poradę proszę. Pracuję nad odmianą Fafika dedykowaną dla dzieciaka w podstawówce, który dostał starego lapka od ciotki :-). Distro ma zawierać w sobie naprawdę dobry i sprawdzony soft pomocny w nauce. Widzę, żeś mocny w kwestii nauki języków, więc jaki sofcik polecisz? Żeby chodził na Puppym, był z polskim interfejsem i skutecznie pomagał w opanowaniu języków...

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2012, 19:09:54 »
Witam sojusznika  ;)

No więc ze StarDictem w języku polskim sprawa nie jest chyba aż taka przegrana, bo znalazłem na Googlu screenshota przedstawiającego tenże programik z polskim  interfejsem. Idąc za ciosem zainstalowałem w moim 520 stardict-gnome (poprzez PPM z repo ubuntu-multiverse bodajże). Razem z zależnościami poprosił i zainstalował co następuje:

Cytuj
docbook-xml_4.5-7_all.deb
stardict-common_3.0.1-6_all.deb
librarian0_0.8.1-4ubuntu1_i386.deb
stardict-gnome_3.0.1-6_i386.deb
rarian-compat_0.8.1-4ubuntu1_i386.deb
(w razie czego paczuszki powyższe  mam też na dysku i mogę podesłać)

Instalowałem to bez odinstalowania poprzedniej wersji, którą miałem z wiadomej paczki *.pet.

Po odpaleniu ukazał mi się interfejs w języku niemieckim (mam 520 ze zniemczeniem) i zauważam, że poziom zniemczenia jest prawie całkowity. Kierując się ciekawością przełączyłem locales na PL i niestety polski język mnie już w SD nie przywitał, ale nadmieniam, że nie mam spolszczenia systemu. W Twoim przypadku, a zwłaszcza na Fafiku, powinno pojawić się chyba z polskim interfejsem, a jeśli nie będzie, to przynajmniej będzie wiadomo, co robić, bo gnomowa paczka bazuje na GTK (a więc w razie niepowodzenia przynajmniej podstawowe komendy/klawisze powinny się spolszczyć na bazie polonizacji samego GTK).


Co do Twojego pytania o aplikację do nauki słówek, to mogę polecić tylko* javowego Paukera (i na komórkę z Javą kompatybilnego z nim MiniPaukera).

* no chyba, że uda Ci się jakimś cudem uruchomić natywne Anki (kompatybilny też ze smartfonami typu jabłko i zielony robot); w razie czego Anki działa poprzez Wine i jeśli w samym Wine ustawisz większe ładne czcionki/kolory, to zniknie znana "fabryczna" szkaradność Wine)

Oba powyższe programy są z polskim interfejsem i należą do aplikacji typu klikanego**. Myślę, że dziecka chyba nie warto zniechęcać programami wpisywanymi (skuteczniejsze, ale mniej przyjemne).

Jeśli dziecko ma nie więcej niż 10 lat, to polecam jeszcze gCompris, poprzez forum Murga można ściągnąć paczkę działającą na lucidach (z dodatkową paczką internacjonalizującą), którą pozytywnie przetestowałem (w razie czego mogę wrzucić na hosting, bo z mojego chomika nie opyla się płacić za transfer, bo paczki większe niż darmowe tygodniowe 50 MB).

I jeśli w czymśkolwiek mogę jeszcze pomóc, to wal śmiało.


------------------

** - dosłownie 5 minut temu dowiedziałem się, że Pauker umożliwia także naukę "wklepywaną" (jest w jego bebechach podobnoż włączalna funkcja "zapamiętuj przez wpisywanie")
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2012, 19:40:36 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Nox

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Sympatyk Asgardu...
  • Zobacz profil
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 10, 2012, 09:16:22 »
Dzięki Asgard, o to szło. Będę się przyglądał "temu softu"...

A jeśli chodzi o StarDicta, to przeprowadziłem własne dochodzenie i autorytarnie stwierdziłem że - póki co - NIE ISTNIEJE polskie tłumaczenie interfejsu. A więc wziąłem "na tapetę" pliczek *.po z e źródeł StarDict i mozolnie rozpocząłem translację. Po częściowym przetłumaczeniu i skompilowaniu *.po -> *.mo wrzuciłem ten *.mo gdzie trzeba [/usr/share/locale/pl] jako stardict.mo i... zaczęło być "polskawo". A więc kierunek słuszny :-)

Właśnie daję niemieckiego *.po koleżance, żeby potłumaczyła na polski... tam jest > 60kb plaintekstu do translacji, więc jak znalazł na długie jesienne wieczory :-)

Jak będzie polski *.po to dam Ci do Twojej paczki *.pet i oczywiście projektowi StarDict na sourceforge.


Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2012, 12:10:15 »
Cieszę się, że sprawa ruszyła z kopyta i są wyraźne szanse na spolonizowanie interfejsu. Jak skończycie, to koniecznie wstawcie też samo tłumaczenie (plik *.po) na forum oraz wyślijcie do tego Chińczyka, który jest twórcą StarDicta (stardict.org, bo z sourceforge zdaje się go wylali). Aha, nie znam wersji Twojego pliku *.po, ale w przypadku wersji od SD 3.0.2 wzwyż bodajże edytor słowników do SD jest już na stałe wkompilowany w aplikację główną (wywołuje się z menu Start), a nie jako odrębna aplikacja, i może się okazać, że trzeba będzie też drobić tłumaczenie do SD Editor'a (na szczęście tylko chyba kilkanaście linijek do tłumaczenia).

A ja może w przypływie ochoty kiedyś zapewne dorobię polski interfejs do GoldenDicta, który dla windziarzy jest trochę łaskawszy, bo nie trzeba w nim dłubać w ustawieniach w celu wyeliminowania gryzienia się skrótów klawiaturowych powodujących "ż" i "ź".

Pozdrowionka :)

   
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Nox

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Sympatyk Asgardu...
  • Zobacz profil
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2012, 23:33:39 »
Tłumaczymy *.po z wersji 3.0.1. Próbowałem kompilować 3.0.3 na Puppym [Fafiku 5.2] ale biblioteki już za niskie. Powinno się dać skompilować 3.0.2, ale chwilowo się poddałem, bo sporo dodatkowych paczek DEV jest potrzebnych.

Jak wspomniałem, celem zasadniczym jest utworzenie "distro" dla dzieciaka na początku podstawówki, więc narzędzie extra typu edytor słownika i tak nie będzie potrzebne. Najwyżej ktoś inny "pociągnie" tłumaczenie pl.po z wersji 3.0.1 do wyższych...

Mamy już wstępne tłumaczenie [pre alfa powiedzmy...], ale jeszcze nie nadaje się do publikacji... trochę śmiesznostek jest. Pomijaliśmy też wpisy oflagowane #fuzzy, ale się okazuje że większość z nich jest jednak potrzebna... w efekcie chwilowo mamy interfejs polsko-niemiecki  ;D [podstawą był de.po]

Offline Aal

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 2
  • Zobacz profil
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2012, 19:42:46 »
Witam (wspomniania "koleżanka" Nox-a się kłania);
Trochę trwało tłumaczenie. Jeszcze potrzebuję, by ktos świeży na całość spojrzał. Nox już mi wskazał kilka niedopatrzonych błędów. No cóż pierwszy raz cos takiego robię.

Aal (nie Goa,uld bynajmniej)

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2012, 20:02:16 »
Wow! Świetnie! To na pewno kupa świetnej roboty. Bardzo chętnie na to spojrzę i ewentualnie dopieszczę, jeśli będzie taka potrzeba. Wrzuć proszę na jakiś hosting i opublikuj link tutaj (a jeśli nie chcesz tego wstawiać publicznie, to przecież zawsze można posłać link poprzez PM).

1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Aal

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 2
  • Zobacz profil
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 04, 2012, 21:49:35 »
Jak zobaczysz, to chyba nie będzie takie "wow" :) Właśnie plik przeszedł recenzję Ani Brakonieckiej (dziewczyna nieprzeciętnie zarobiona, ale wciąż także społecznie udzielająca się w OpenSource). Właśnie moim podczytuję jej recenzje i dowaduję się chociażby, że "floating window"lepiej przetłumaczyć na ukazujące się, niz pływające (a takie coś mi się wygooglało), save to file to nie zapisz do pliku, a zapisz jako plik.

Fajnie, że chcesz poświęcić czas na dalsze uwagi 

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2012, 22:19:41 »
Bardzo chętnie na to rzucę okiem. Interfejsy programów tłumaczyłem już zawodowo i hobbystycznie (np. polonizację do Teachmastera). Czekam zatem na Twoją robótkę.
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 03, 2013, 09:10:26 »
Dołączam cztery kolejne interesujące bezpłatne otwartoźródłowe słowniki dla StarDicta (gotowe paczuszki PET):

Cmudict 0.6 to BEZPŁATNY otwartoźródłowy słownik wymowy angielskiej w wariancie północnoamerykańskim, wydany i rozwijany przez Carnegie Mellon University (Pittsburgh, Pennsylvania, USA). Zawiera ponad 125 000 haseł. Jest między innymi domyślnym słownikiem wymowy angielskiej w programie Ppdict.

https://yadi.sk/d/aUaVU2I03FYRNP

Bardzo obszerny i profesjonalnie przygotowany BEZPŁATNY elektroniczny słownik niemiecko-polski oraz polsko niemiecki zawierający łącznie (w obu kierunkach) prawie 100 000 haseł. Dzieło studentów germanistyki. Nowa ortografia, liczba mnoga rzeczowników, formy podstawowe czasowników oraz informacje dodatkowe wraz z licznymi regionalizmami, współczesną leksyką - to tylko ważniejsze atuty tej publikacji. Słownik wydano na otwartej licencji CC-BY-SA.

https://yadi.sk/d/xGjlOF0J3FYRN9


Open Thesaurus PL-PL, czyli całkiem przyzwoity BEZPŁATNY otwartoźródłowy słownik synonimów polskich (ponad 47 000 haseł bazowych, co odpowiada kilkuset tysiącom rzeczywistych synonimów).

https://yadi.sk/d/KNezULkY3FYRMn


Open Thesaurus DE-DE, czyli całkiem przyzwoity BEZPŁATNY otwartoźródłowy słownik synonimów niemieckich (ponad 25 000 haseł bazowych, co odpowiada ponad dwustu tysiącom rzeczywistych synonimów).

https://yadi.sk/d/TKcPguIz3FYRME
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2017, 18:42:28 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 11, 2013, 14:07:58 »
Dla germanistów i ogólnie zainteresowanych językiem niemieckim dorzucam do powyższej kolekcji słownik najistotniejszych eufemizmów DE-DE, 3206 słów, paczuszka PET. Jest to słownik całkowicie BEZPŁATNY, opracowany i udostępniony przez studentów z Freie Universität Berlin, licencja CC-BY-SA. Przykład ciekawszego eufemizmu ze słowniczka: Hausaltar (ołtarzyk domowy) = Fernseher (telewizor).

https://yadi.sk/d/YTm3xYlT3FYRLj

Oprócz tego może komuś się jeszcze przyda bardzo dobry i obszerny słowniczek z najważniejszymi elementami dialektu berlińskiego (ponad 2200 haseł, także BEZPŁATNE opracowanie udostępnione przez Uniwersytet w Hanowerze; licencja CC-BY-SA):

https://yadi.sk/d/diRZVKkg3FYRLK


Miłego germanizowania się :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2017, 18:44:07 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 04, 2013, 22:14:15 »
Słownik ortograficzny języka polskiego wraz z odmianą słów, wydany na bezpłatnych licencjach GNU, GPL, LGPL, MTL oraz CC-BY-SA przez portal www.sjp.pl. Ponad 190 000 haseł (2.7 miliona form odmiennych --> deklinacje i koniugacje).

Paczuszka PET:

https://yadi.sk/d/9QEBLcL5cTHS9
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2014, 21:46:48 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 13, 2014, 15:51:03 »
Paczuszka *.pet:

https://yadi.sk/d/uue2cehjbTWwP

(prawie 79 MB, po rozpakowaniu/zainstalowaniu aż 125 MB)

md5: 429a7a66dd7b7666ed877cf107f63327

Pełny i bardzo obszerny jednojęzyczny angielski Wikisłownik (EN-EN) wraz z kierunkiem odwrotnym (x-->EN, gdzie x oznacza inny język niż angielski). Cała baza danych obejmuje aż 3.98 miliona rekordów (= odrębnych haseł), z czego większość to układ EN-EN, przydatny nie tylko dla uczących się tego języka, ale nawet na poziomie filologicznym.

Cytuj
Dictionary Name: Wiktionary English All (2014)
Word count: 3986381
Author: Wiktionary volunteers. Converted by Joel Korhonen
Email: stardict-korhoj@outlook.com
Website: http://dictinfo.com
Description: Stardict format, English Wiktionary, all languages, v.2014-Aug-09 based on entries from 2014-June-29
Date: 2014.08.09
File name: /usr/share/stardict/dic/stardict-wiktionary-en-all-2.4.2/wikt-en-ALL-2014-08-09.ifo


Oto przykład hasła EN-EN:

Cytuj
<--- Wiktionary English All (2014) --->
pussy
Etymology 1
a.
(context medicine English) Containing pus.
Etymology 2

n.
1 (context colloquial now rare English) An affectionate term for a woman or girl, seen as having characteristics associated with cats such as sweetness. (from 16th c.)
2 (context informal English) An affectionate term for a cat. (from 17th c.)
3 (context vulgar slang English) The female genitalia; the vulva or vagina. (from 17th c.)
4 Anything soft and furry; a bloom form, or catkin, as on the http://en.wikipedia.org/wiki/Pussy_Willow. (from 19th c.)
5 (context vulgar slang uncountable English) Sexual intercourse with a woman. (from 20th c.)
6 (context vulgar slang chiefly North America English) A coward, a weakling; someone unable to stand up for himself. (from 20th c.)
7 (context dated English) The game of tipcat.
Etymology 3

a.
(context slang dated English) (alternative form of pursy English)


A tutaj w układzie x-->EN:

Cytuj
koza
Czech n.
1 goat
2 (context colloquial Czech) tit (gloss: woman's breast)
     
Polish n.
1 (l/en: goat)
2 (context colloquial Polish) (l en bogey), (l en booger) (piece of solid or semisolid mucus in the nostril)
3 (context slang Polish) (l en jail), (l en prison)
     
Serbo-Croatian n.
goat
     
Slovak n.
1 female goat
2 stupid woman
3 female breast (colloq.)
     
Slovene n.
goat
     
Turkish n.
cocoon
     
Upper Sorbian n.
goat

Słownik oczywiście całkowicie bezpłatny i legalny (GNU/CC-BY-SA).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2014, 15:56:45 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 175
  • Zobacz profil
  • moje repo germanistyczne
Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 28, 2017, 11:39:50 »
Na nowy rok szkolny (i nie tylko w związku z tymże) dla człowieków wszelakich, które potrzebują przyzwoitego obszernego bezpłatnego słownika w układzie PL-->RU oraz RU-->PL:

https://yadi.sk/d/Q_wuqEcW3MNzDZ


Pod GoldenDictem poprawnie wyszukuje i otwiera od razu po zainstalowaniu, natomiast pod StarDictem może się ewentualnie zdarzyć, że trzeba będzie w opcjach zaznaczyć ptaszka obok "Sort word list by collation function", żeby to działało intuicyjnie i od ręki.

Przypominam, że dodanie obsługi rosyjskich znaków można zrealizować np. tak:

http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=565.0]


Pozdrowienia dla miłośników/użytkowników języków obcych.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2017, 18:50:32 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)