Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Gry / Odp: SpaceZero
« Ostatnia wiadomość wysłana przez soy_amigo dnia Kwiecień 16, 2019, 07:34:49 »
Siemanko!
Jeżeli kolega wyżej jeszcze poszukuje kompana do grania to się zgłaszam a co. Dawno nie grałem w SZ, mam nadzieję, że nie zardzewiałem. Pozdróweczki
2
Instalacja systemu / Starsze wersje Puppy na starsze komputery
« Ostatnia wiadomość wysłana przez witek_w11 dnia Marzec 26, 2019, 02:58:15 »
Witam.
Tutaj starsze oficjalne wersje systemów Puppy już nie wspierane ale wciąż do użytku na starszych komputerach. Temat rozdzieliłem żeby nie zagmatwywać wątku z nowszymi systemami.
---------
Dla starszych maszyn można rekomendować system Precise który już nie jest rozwijany ale wciąż warty polecenia. Finalne wersje systemu Precise5.7.1 w wersji normalnej oraz retro:
http://distro.ibiblio.org/quirky/precise-5.7.1/precise-5.7.1.isohttp://distro.ibiblio.org/quirky/precise-5.7.1/precise-5.7.1-retro.isoSystem jest oparty na binariach Ubuntu Precise. Można używać zamiennie kerneli noPAE oraz PAE.
.
Dla zupełnie starszych maszyn można polecić nierozwijany już system Wary oraz jego podrasowaną wersję Racy. Tutaj Wary5.5:
http://distro.ibiblio.org/quirky/wary-5.5/wary-5.5.isotutaj Racy5.5:
http://distro.ibiblio.org/quirky/racy-5.5/racy-5.5.isoSystem został skompilowany ze źródeł, wersje 32bit noPAE.
3
Software / Odp: Nostalgiczny powrót do przeszłości - nakładka na DOS Boksa, czyli podosuj-se-1-0
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asgard dnia Marzec 24, 2019, 21:42:10 »
Jeśli ktoś ma szczeniaka 64-bitowego, np. Xenialpupa 7.5, to powyższe komponenty DOSBox oraz podosuj-se NIE BĘDĄ DZIAŁAŁY od ręki (a jeśli nawet wszystko pięknie się odpali i zadziała, to zostanie popsuty ważny program do odtwarzania filmów o nazwie MPV). Na szczęście wszystko można zainstalować (i ewentualnie naprawić popsucie w MPV). Trzeba postępować według poniższości:

1. Najpierw trzeba zainstalować 64-bitową wersję DOS Boksa: https://yadi.sk/d/pX4RQ6_dhCYELg

2. Potem instalujemy podosuj-se: https://yadi.sk/d/hLoBWRKD3VpCLq

3. Wchodzimy Roksem do katalogu głównego /root, odsłaniamy "oczkiem" pliki ukryte, odszukujemy katalog .dosbox, wchodzimy do niego i zmieniamy nazwę pliku dosbox-0.74.conf na jakiś z innym rozszerzeniem, np. na dosbox-0.74.confORIG64 oraz zmieniamy nazwę pliku dosbox-0.73.conf na dosbox-0.74.conf

4. GOTOWE!!!

--------------------------

Jeśli już zdarzyła się taka sierota zarzygana jak ja, która zainstalowała sobie 32-bitową (starszą) wersję DOS Boksa (z linku z pierwszego postu niniejszego wątku) na systemie 64-bitowym i tym samym popsuła sobie działanie ważnego programu MPV, to należy odinstalować starszą 32-bitową wersję DOS Boksa, czyli wersję 0.73 (poprzez komponent systemowy Puppy Package Manager) oraz ponownie zainstalować popsute "32-bitowością" biblioteki audio libsdl (tak, aby znowu były poprawne, czyli 64-bitowe). Te poprawne biblioteki są tutu: https://yadi.sk/d/jqgBjdvZ4hJ6RQ

Oczywiście po naprawie bibliotek przechodzimy przez powyższe punkty 1 + 2 + 3 (o ile DOS Boksa oraz podosuj-se chcemy jeszcze oglądać na oczy, bo może ktoś się na mnie pogniewał i nie chce już tego softu).

4
HowTo FAQ / Odp: MS Corefonts jako paczka PET
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asgard dnia Marzec 24, 2019, 13:45:53 »
Tutaj poprawiona "wewnatrzskładniowo" paczuszka *.pet z fontami:

https://yadi.sk/d/bfOA5nVb5lw_og

Teraz powinno śmigać na wszystkich szczeniakach (również tych najnowszych typu Xenial czy Tahr). Pomyślnie przetestowane na Xenialpup 7.5 (64 bity). Z paczuszki można oczywiście korzystać również i na tych najstarszych (i przy okazji tych najnowszych - nawet jeszcze nie istniejących) wersjach Puppy Linuksa, bo jest bardziej uniwersalna (= w wewnętrznej składni/logice struktury katalogów nie ma przekłamań/niekonsekwencji w nazewnictwie, na którą szczeniaki od wersji Tahr wzwyż stały się jakoś nieprzyzwoicie wrażliwe). 

Gdyby ktoś z jakichś sobie tylko wiadomych przyczyn potrzebował powyższe fonty "luzem" (np. do samodzielnego ręcznego wciepnięcia do katalogu /usr/share/fonts/default/TTF), to zapodaję sznureczek taki oto: https://yadi.sk/d/vb2YZ7E1BgA6Hw
5
HowTo FAQ / Odp: Wirtualna klawiatura w Puppy Linux
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asgard dnia Marzec 24, 2019, 06:24:57 »
Dobra wiadomość dla użytkowników najnowszych wersji Puppy Linuksa: Xenialpup 7.5 (testowałem akurat na 64 bitach) ma już wbudowaną wirtualną klawiaturę (Florence Virtual Keyboard, programik dostępny poprzez Menu --> Pulpit --> Florence Virtual Keyboard).
6
HowTo FAQ / Odp: Obsługa formatu DJVU
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asgard dnia Marzec 24, 2019, 06:22:31 »
Dobra wiadomość dla użytkowników najnowszych wersji Puppy Linuksa (32 oraz 64 bity). Na Xenialpup 7.5 obsługa formatu *.djvu jest już wbudowana "fabrycznie" (nie wiem, czy Tahr też tego wcześniej już nie posiadał, bo akurat nie chce mi się sprawdzać).
7
HowTo FAQ / Odp: Odtwarzanie plików MIDI (*.mid) w Puppy Linuksie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asgard dnia Marzec 24, 2019, 06:18:58 »
Odtwarzanie plików midi (dokoptowana według opisu powyżej) działa również na szczeniakach 64-bitowych, o ile do tych systemów dodamy obsługę pingwinowych bibliotek 32-bitowych, co można sobie wykumać/wykonać na podstawie poniższego postu na przykład:

http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=880.0

Przetestowane na Xenialpup 7.5, 64 bity.
8
Dla początkujących / Odp: wine brakujące biblioteki 32 bity
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asgard dnia Marzec 23, 2019, 20:30:19 »
Twój wpis już bardzo stary, ale że kilka dni temu musiałem zrobić sobie na pędraku 64-bitowego Linuksa, też właśnie Xenialpupa, to i objaśniam:

1. upewnij się, że masz aktywne połączenie internetowe

2. otwórz konsolę i wpisz w niej słowo quickpet oraz zatwierdź enterem

3. otworzy się quickpet, poszukaj w nim opcji instalacyjnych bibliotek 32-bitowych i wybierz je jednolewokliknięciem

4. reszta powinna się teraz "sama" zrobić, tzn. quickpet samodzielnie pobierze z Internetu paczuszkę o nazwie 32bit_compatibility_libs_xenial64.sfs , zainstaluje ją i przypomni Ci, żebyś nie zapomniał w konsoli wydać KLUCZOWEJ komendy ldconfig (oczywiście wpisujemy toto do konsoli i zatwierdzamy enterem)

... przy pomocy narządka quickpet zainstalujesz również bardzo potrzebne poprawki dla Xenialpupa (jeśli masz aktywne połączenie internetowe, to wszystko powinno "samo" się zrobić)

Osobiście proponuję nie napalać się na te nowsze wersje Wine serii 2.x.x, tylko korzystać z nieco starszej sprawdzonej, np. z paczuszki o nazwie wine-1.4-i486_v2.sfs (znajdziesz toto googlem* na przykład i pobierzesz/zainstalujesz sobie). Ta starsza wersja ma już poprawnie zintegrowane Gecko, obsługę MP3, ładne wpisy w menu, nie powoduje konfliktów, nie wkurza, po prostu działa.

* na wszelki wypadek zapodaję linczynę do mojej chmurki w Rosji: https://yadi.sk/d/1AJkQYhUM3xhTg

Nie zmienia to postaci rzeczy, że żeby na Wine korzystać z wielu stareńkich programów (np. jeszcze z czasów Windowsa 3.11 i Windowsa 95/98), to trzeba już sobie ręcznie dokoptować biblioteki vbrun5, vbrun6, vb100, vb200 i vb300. Można to sobie pobrać np. z https://yadi.sk/d/w2veTJgOdIGDuQ - po pobraniu musisz sobie jeszcze odsłonić dostęp do Wine - wchodzimy Roksem na poziom /root i odsłaniamy sobie symbolem "oczka" ukryte pliki (ma być windać ukryty folder o nazwie .wine). A potem tak z grubsza (cytuję sam siebie z własnego chomika):

Cytuj
VBRUN5 <-- ręcznie wypakować plik o nazwie "MSVBVM50.DLL" do windzianego/wine'owego katalogu c:/windows/system32 (oraz ewentualnie także równolegle do c:/windows/system) Robimy to oczywiście po uprzednim wypakowaniu z paczki *.rar.

VBRUN6 <-- odpalić instalator (samo się powrzuca do właściwych folderów)

VBRUN100, VBRUN200, VBRUN300 <-- instaluje się tak samo jak VBRUN5; to są pliki do najbardziej archaicznych winzgroz (głównie 3.11); obecnie aplikacje z tamtej epoki spotyka się nadzwyczaj rzadko, więc na 99% te akurat nie będą potrzebne

No i zawsze po zainstalowaniu Wine warto wydać w konsoli polecenie winecfg, a potem sobie napędy autopowykrywać i zapisać, dźwięk sprawdzić, CD-roma lub równoważnik podpiąć/zasymulować itd. itp.

Jeśli to się nawet Tobie nie przyda, bo się np. zniechęciłeś do Puppy Linuksa, to może innym się to na coś przyda jeszcze może trochę ewentualnie.
9
HowTo FAQ / Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asgard dnia Marzec 23, 2019, 11:09:40 »
Tutaj StarDict w wersji 64-bitowej (przetestowany na Xenialpup 7.5, 64 bity):

https://yadi.sk/d/uykVBpv6NhKbGQ

... a tutaj także 64-bitowy GoldenDict (także przetestowany na Xenialpup 7.5, 64 bity):

https://yadi.sk/d/QXc24VvGaTDRww


W obu powyższych przypadkach pobieramy, rozpakowujemy i instalujemy wszystkie składniki paczka po paczce. Jeżeli zdarzy się jakaś zaawansowana "64-bitowa" osoba, która chce samodzielnie wykonywać/kompilować własne słowniki dla StarDict'a czy GoldenDict'a (przy pomocy narzędzia stardict-editor), to proponuję skorzystać z wersji przenośnej 32-bitowej (gdzieś tu na forum jest mojego wystrugu wersja o nazwie stardict-editor; działa oczywiście, jeśli na 64-bitowym szczeniaku doinstalujemy sobie dodatkowe biblioteki 32-bitowe, np. z paczuszki xenialowej o nazwie "32bit_compatibility_libs_xenial64.sfs" + wydamy w konsoli komendę ldconfig). Alternatywnie można sobie od razu pobrać i zainstalować wprost z repo (również 64-bitowe) narzędzie stardict-tools (którego głównym składnikiem jest właśnie stardict-editor). Jeśli ktoś nie wie, jak to zrobić, to załączam wszystko z zależnościami (oczywiście dla xeniala 7.5, 64 bity): https://yadi.sk/d/h0679c5dROU35w

10
HowTo FAQ / Odp: Obce układy klawiatury w Puppy Linux
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asgard dnia Marzec 23, 2019, 10:06:14 »
Tutaj programik fbxkb dla szczeniaków 64-bitowych (przetestowane na Xenialpup 7.5, 64 bity):

https://yadi.sk/d/7W4AhU6lfxPdGA

Jeśli (akurat na tym szczeniaku) wystąpią problemy z permanentnym zapamiętaniem ustawień dla więcej niż jednego podstawowego (= polskiego) układu klawiatury (co lubi się dziać zwłaszcza na instalacjach frugalnych), to odsyłam do odpowiedniego wpisu na "forum murga":

http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=113243&sid=9453d35618c39f2a7106b04879413996

U mnie ten powyższy post z "forum murga" i tak nie zadziałał, więc poradziłem sobie trochę bardziej chamską, trochę mniej bezpieczną dla początkujących (ale zawsze działającą) metodą. Zrobiłem sobie w /root/Startup modyfikację w pliku o nazwie keyboardlayoutfix. Teraz jego zmodyfikowana i przez to dla początkujących BARDZO NIEBEZPIECZNA ZAWARTOŚĆ wygląda tak:

Cytuj
#!/bin/sh
rm /etc/X11/xorg.conf
cp /etc/X11/xorg.conf.z-precise /etc/X11/xorg.conf
exec /usr/local/apps/XkbConfigurationManager/XkbApplyNow

Jak widać mam sobie w /etc/X11 jeszcze jeden stały plik zapasowy z żelazną kopią dobrze działającego xorg.conf (wzięty jeszcze z Precise). Oto zawartość mojego pliku zapasowego o nazwie "xorg.conf.z-precise":
Cytuj
#Special base config file used in Puppy Linux.

# **********************************************************************
# Module section -- this  section  is used to specify
# which dynamically loadable modules to load.
# **********************************************************************
#
Section "Module"

# This loads the DBE extension module.

    Load        "dbe"     # Double buffer extension

# This loads the miscellaneous extensions module, and disables
# initialisation of the XFree86-DGA extension within that module.
    SubSection  "extmod"
      Option    "omit xfree86-dga"   # don't initialise the DGA extension
    EndSubSection

# This loads the font modules
#    Load        "type1"
#    Load        "freetype"

# This loads xtrap extension, used by xrandr
#    Load       "xtrap"

# This loads the GLX module (if present). xorg 7.4/5 need explicit disable to disable...
#    Disable    "glx" #LOADGLX

# This loads dri module (if present). 7.4 loads it by default, have to disable...
#    Load       "dri" #LOADDRI
#    Disable "dri"

EndSection

# **********************************************************************
# Files section.  This allows default font paths to be set
# **********************************************************************

Section "Files"

# Multiple FontPath entries are allowed (which are concatenated together),
# as well as specifying multiple comma-separated entries in one FontPath
# command (or a combination of both methods)

    FontPath   "/usr/share/X11/fonts/misc/"
    FontPath   "/usr/share/X11/fonts/Type1/"
    FontPath   "/usr/share/X11/fonts/TTF/"

EndSection

# **********************************************************************
# Server flags section.
# **********************************************************************

Section "ServerFlags"

# Uncomment this to disable the <Crtl><Alt><Fn> VT switch sequence
# (where n is 1 through 12).  This allows clients to receive these key
# events.

#    Option "DontVTSwitch"

# Enables mode switching with xrandr
# There is a report that this can cause Xorg not to work on some
# video hardware, so default is commented-out...
# but i want to use it in xorgwizard so leave on...

    Option "RandR" "on"

# With this, Xorg won't talk to HAL to add evdev devices and you'll be back
# with the old Xorg behavior (pre-7.4)...

    Option "AutoAddDevices" "false"

# For no-Hal, kirk also suggests this...

#    Option "AllowMouseOpenFail" "true"

# Xorg 7.4, Ubuntu Jaunty, CTRL-ALT-BACKSPACE is disabled by default...

    Option "DontZap" "false"

EndSection

#everything past here is auto-generated by Puppy's Xorg Wizard...

Section "ServerLayout"
   Identifier "Default Layout"
   Screen "Screen0" 0 0
   InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
   InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier  "Keyboard0"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules" "xorg"
   Option      "XkbModel" "pc102"
   Option      "XkbLayout" "pl,de,ru" #xkeymap0
    Option      "XkbVariant" ",,phonetic"
    Option      "XkbOptions"   "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,eurosign:5"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier  "Mouse0"
   Driver      "mouse"
   Option       "Device" "/dev/input/mice"
   Option       "Protocol" "IMPS/2" #mouse0protocol
   #Option      "Emulate3Buttons"
   #Option      "Emulate3Timeout" "50"
   Option      "ZAxisMapping" "4 5" #scrollwheel
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Monitor0"
   VendorName   "Monitor Vendor"
   ModelName    "Monitor Model"
   #HorizSync    30-71
   VertRefresh  59-86
   #UseModes     "Modes0" #monitor0usemodes
   Option      "PreferredMode" "1024x768"
EndSection

Section "Modes"
   Identifier "Modes0"
   #modes0modeline0
EndSection

Section "Device"
        ### Values: <i>: integer, <f>: float, <bool>: "True"/"False",
        ### <string>: "String", <freq>: "<f> Hz/kHz/MHz",
        ### <percent>: "<f>%"
        ### [arg]: arg optional
        #Option     "SWcursor"              # [<bool>]
        #Option     "HWcursor"              # [<bool>]
        #Option     "NoAccel"               # [<bool>]
        #Option     "ShadowFB"              # [<bool>]
        #Option     "VideoKey"              # <i>
        #Option     "WrappedFB"             # [<bool>]
        #Option     "GLXVBlank"             # [<bool>]
        #Option     "ZaphodHeads"           # <str>
        #Option     "PageFlip"              # [<bool>]
   Identifier  "card0"
   Driver      "nouveau" #card0driver
EndSection

Section "Screen"
   Identifier "Screen0"
   Device     "Card0"
   Monitor    "Monitor0"
   DefaultDepth 24
   #Option         "metamodes" "1024x768_60 +0+0" #METAMODES_0
   Subsection "Display"
      Depth       24
      Modes       "1024x768"
   EndSubsection
EndSection

#PuppyHardwareProfile=NVidia30_71_50_160


No i teraz już wiadomo, że przy każdym starcie systemu oryginalny xorg.conf (który i tak przez durnego xeniala jest bezmyślnie zamieniany na wersję z wykastrowanymi dodatkowymi układami klawiatury) jest przez mój skryptek chamsko kasowany i od razu zastępowany świeżą i działającą kopią, w której dodatkowe układy klawiatury śmigają i przełączają się poprawnie (i przy okazji program fbxkb poprawnie i ładnie wyświetla flagi towarzyszące danym językom).

UWAGA!!! Powyższa modyfikacja JEST TYLKO PRZYKŁADEM dla bardziej zaawansowanych. Proponuję sobie ręcznie pododawać dodatkowe klawiatury poprzez kreatora Ustaw --> Mouse/Keyboard --> Advanced configuration --> pododawać sobie --> zatwierdzić dolnym "Tak" --> NIE RESTARTOWAĆ KOMPA CZY IKSÓW --> szybciutko zapisać/skopiować sobie pod backupową jakąś nazwą aktualnie zmienionego xorg.conf (zanim go xenial zmasakruje przy kolejnym starcie) --> zmodyfikować sobie odpowiednio skrypt o nazwie keyboardlayoutfix (w /root/Startup) --> zrestartować kompa lub przestrzelić iksy.

Podstawowym użytkownikom Puppy Linuksa, którym nie potrzebne są dodatkowe układy klawiatury (bo np. nie są nauczycielami czy tłumaczami) powinien wystarczyć podstawowy układ klawiatury (= polski), a z nim (jak i każdym pojedynczym, czyli bez dodatkowych układów klawiatury) problemu z nietrzymaniem ustawień akurat nie ma
Strony: [1] 2 3 ... 10