Autor Wątek: Nowy Rar 5.00 dla Puppy Linuksa (Shareware) oraz nakładka skryptowa 123raruj  (Przeczytany 3399 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Kilka dni temu pojawiła się nowa wersja (5.00) znanego komercyjnego archiwera RAR dla Linuksa. Aplikacja rozprowadzana jest wraz z bezpłatnym programem UNRAR 5.00 (Freeware). Oba programy potrafią rozpakowywać nowy algorytm kompresji RAR5, choć oczywiście twórca RAR'a, niejaki Alexander Roshal, zdawał sobie sprawę, że algorytm  RAR5 nie będzie się od razu cieszył wielką popularnością i swoje "nowe dziecko" napisał w taki sposób, że domyślnym sposobem pakowania będzie poprzedni RAR3.9/RAR4 (dotyczy to również nowej wersji windzianej, czyli WinRar'a 5.00).

Oto paczuszka *.pet dla Puppy Linuksa:

https://yadi.sk/d/R99eHfbldXfmD


Program można bezpłatnie testować przez 40 dni, a później należy go zakupić (około 100 złotych, ale można spróbować się potargować i dostać dwie licencje w tej samej cenie --> zarówno na Windowsa, jak i na Linuksa) lub skasować/odinstalować. Osoby, które zakupią ten program i otrzymają plik rarreg.key, powinny go umieścić w /etc wzgl. w /usr/lib). Jeżeli aplikacji nie zakupimy, to wystarczy po 40 dniach testowania odinstalować paczuszkę *.pet poprzez Puppy Package Manager'a, jednak zanim to zrobimy, sugeruję zrobić sobie kopię pliku /usr/bin/unrar, a po odinstalowaniu paczuszki *.pet ponowne wrzucenie pliku unrar do /usr/bin, ponieważ program ten (jest to Freeware) zawsze może nam się jeszcze przydać do konsolowego rozpakowywania archiwów *.rar (lub szybkiego prawoklikowego, o ile mamy dodatek Right Click z forum Murga).

Przygotowałem również proste narzędzie skryptowe do graficznego pakowania, rozpakowywania i naprawiania archiwów *.rar:


https://yadi.sk/d/Oqp6expFdXfv2


Cytuj
123raruj

wersja 1.00


To bardzo proste, ale nadzwyczaj wygodne narzędzie skryptowe --> bezpłatna nakładka na płatny program RAR 5.00 (dla Puppy Linuksa). Pamiętaj, że RAR jest aplikacją typu Shareware - po 40 dniach testowania należy go zakupić lub usunąć.


01-raruj-INPUT.sh --> pakuje bezkompresyjnie algorytmem RAR4 (czyli najszybciej  --> parametr -m0) zawartość foldera INPUT do postaci archiwum/archiwów *.rar, uwzględnia podfoldery (= rekursywnie) oraz ewentualne pliki i foldery ukryte, dodaje około 9% danych naprawczych, archiwum oraz listę plików zabezpiecza hasłem cocacola (można to zmienić edytując tenże skrypt dowolnym edytorem tekstowym zmieniając wartość parametrów -rr400 oraz -hpcocacola); archiwum (w razie potrzeby) zostanie podzielone na subwoluminy o rozmiarach 98 MB każdy
(parametr -v100000); utworzone archiwum lub archiwa znajdą się w folderze OUTPUT; pamiętaj również, że skrypt jest głupi jak but --> jeśli folder INPUT będzie pusty, a Ty uruchomisz skrypt pakujący, to i tak wyskoczy okienko informujące o spakowaniu (choć w rzeczywistości pakowanie nie będzie miało miejsca)

02-unraruj-INPUT.sh --> rozpakowuje plik lub pliki *.rar z foldera INPUT do foldera OUTPUT; jeśli archiwum zabezpieczone zostało hasłem, to program  zapyta o nie; UWAGA --> archiwa wielowoluminowe zabezpieczone hasłem wymagają podania hasła dla każdego woluminu (ta niedogodność być może zostanie usunięta w kolejnej edycji 123raruj, o ile taka edycja powstanie); jeżeli skorzystasz z opublikowanego na  forum.puppy.linux.pl RARA 5.00, to będzie możliwe rozpakowywanie również archiwów *.rar stworzonych z opcją RAR5 (program RAR 5.00 domyślnie pakuje jako RAR4, ale na specjalne życzenie można użyć sobie kompresji RAR5 --> ustala się to w opcjach podczas pakowania; przy rozpakowywaniu nie musimy się tym przejmować, bo RAR 5.00 / UNRAR 5.00 jest kompatybilny z poprzednimi edycjami 2, 3 i 4); pamiętaj również, że skrypt jest głupi jak but --> jeśli folder INPUT będzie pusty, a Ty uruchomisz skrypt rozpakowujący, to i tak wyskoczy okienko informujące o rozpakowaniu (choć w rzeczywistości ono nie będzie miało miejsca)

03-napraw-INPUT.sh --> naprawia uszkodzone archiwa z foldera INPUT na podstawie dołączonych do nich danych naprawczych i zapisuje je w folderze OUTPUT; nowe naprawione archiwa będą miały przedrostek "fixed"; pamiętaj, że program teoretycznie potrafi naprawiać również archiwa bez dodanych danych naprawczych, jednak szanse na poprawną rekonstrukcję plików są w takim wypadku naprawdę minimalne (bliskie zeru); jeżeli archiwum/archiwa poddawane naprawie zostały zabezpieczone hasłem, to program o nie zapyta; pamiętaj również, że skrypt jest głupi jak but --> jeśli folder INPUT będzie pusty, a Ty uruchomisz skrypt naprawiający, to i tak wyskoczy okienko informujące o naprawieniu (choć w rzeczywistości ono nie będzie miało miejsca)

04-wyczyść-INPUT!!!.sh --> kliknięcie na tym czymś wykasuje wszystkie pliki i foldery/podfoldery z katalogu INPUT (również ukryte, o ile takie wystąpią); PROSZĘ UŻYWAĆ Z ROZWAGĄ!!!; pamiętaj również, że skrypt jest głupi jak but --> jeśli folder INPUT będzie pusty, a Ty uruchomisz skrypt kasujący, to i tak wyskoczy okienko informujące o skasowaniu (choć w rzeczywistości ono nie będzie miało miejsca)

05-wyczyść-OUTPUT!!!.sh --> kliknięcie na tym czymś wykasuje wszystkie pliki i foldery/podfoldery z katalogu OUTPUT (również ukryte, o ile takie wystąpią); PROSZĘ UŻYWAĆ Z ROZWAGĄ!!!; pamiętaj również, że skrypt jest głupi jak but --> jeśli folder OUTPUT będzie pusty, a Ty uruchomisz skrypt kasujący, to i tak wyskoczy okienko informujące o skasowaniu (choć w rzeczywistości ono nie będzie miało miejsca)

06-info.txt --> plik, który właśnie czytasz


Pamiętaj również, aby nie zmieniać lokalizacji/nazwy foldera 123RARUJ, bo skrypty po prostu przestaną śmigać.

Automatyczny instalator w postaci paczuszki *.pet umieści aplikację w folderze /root/123RARUJ, utworzy starter o nazwie 123raruj w /usr/share/applications, doda uruchamiający skrypt ogólnosystemowy 123raruj do /usr/bin oraz umieści ikonkę 123raruj.xpm (48x48 pikseli) w /usr/share/pixmaps. Jeżeli zechcesz mieć również ikonkę na Pulpicie, to wejdź do /usr/share/applications, złap LEWYM klawiszem myszy plik 123raruj.desktop i  przeciągnij/upuść go na obszarze Pulpitu (potem najeżdżasz PRAWYM klikiem myszy na plik 123raruj.desktop
i z opcji "Modyfikacja elementu" usuwasz z nazwy ".desktop").   


Marcin Perliński (Asgard)
12-09-2013


Przypominam, że 123raruj domyślnie pakuje hasłem cocacola. Jeżeli chcemy to zmienić, to musimy przeedytować skrypt 01-raruj-INPUT.sh i zmienić parametr -hpcocacola na nasze inne nowe hasło, np. -hpkotek (będzie wtedy hasło kotek) lub skasować -hpcocacola --> wtedy będzie pakował bez hasła. Zwracam uwagę na fakt że -hptwojehasło oznacza szyfrowanie archiwum i listy plików, a samo -ptwojehasło tylko archiwum --> wbudowany w Puppy Linuksa pokładowy archiwer XArchive (niebieska ikonka archiwizuj na Pulpicie), który notabene również potrafi pakować/rozpakowywać do/z formatu *.rar (o ile mamy w systemie zainstalowany program rar/unrar), nie radzi sobie z dekompresją  plików spakowanych z parametrem -hp (tylko -p) --> w przypadku -hp po prostu zawiesza komputer/iksy. Można również włączyć kompresję zmieniając parametr -m0 na np. -m3 --> 123raruj nie korzysta z kompresji, bo uznałem, że tak będzie szybciej. Ilość danych naprawczych również możemy zmniejszyć do około 4.5% zmieniając -rr400 na -rr200 lub zrezygnować z dodawania danych naprawczych poprzez usunięcie -rr400. Wielkość podwoluminów ustalamy zmieniając parametr -v100000 (98 MB) na inny lub po prostu rezygnujemy z subwoluminowania poprzez usunięcie -v100000 z kodu skryptu.

Wpis uruchamiający 123raruj znajduje się w menu startowym w podkategorii Narzędzia.


kliknij na obrazku, aby go powiększyć

A tak to działa:












No to życzę miłego rarowania. Z programów RAR 5.00 i UNNRAR 5.00 można również korzystać w konsoli (terminalu).

====================

niniejszy post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/jxJE2Urc3Fp2Xj
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2017, 20:08:51 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)