Autor Wątek: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon  (Przeczytany 13063 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« dnia: Września 03, 2013, 10:29:37 »
Aktualnie - Puppy Precise 5.71 PAE, instalacja frugal na penie 4 GB, langpack PL i system całkowicie w PL - PC C2D 2x2.66 GHz, 4 GB ram, puppy działa super OK, stablinie, bardzo szybko, bez najmniejszych problemów. Problemem jest dodanie jakiegokolwiek sprzetu, drukarka, skaner, mysz usb, praktycznie wszystko stwarza duże problemy. No ale jak to stwierdził jeden z kolegów, coś za coś, mały system i kompletny brak sterowników w systemie, i ich bardzo problematyczna instalacja. System mały i szybki, ale niestety z dużymi problememi dla użytkownika.
Dzisiaj przyszła kolej na bluetooth (Mini USB Bluetooth V2.1), zainstalowałem blueman z z Puppy Managera wraz ze wszystkimi wymaganymi zależnościami, w menu - system, pokazała się pozycja Bluetooth Manager i nie mogę go uruchomić. Na murdze jest dosyć sporo opisów uruchomienia bluetooth, są one jednak dość stare, i żadna recepta tam podana nie sprawdza się u mnie.
Najgorsze, że stanąłem i nie bardzio wiem jak bluettooth uruchomić. Na co zwrócić uwagę ? co sprawdzić ?
Sprawdziłem, w precise wszystkie zależności mam spełnione. W informacjach systemowych bluetooth w puppy nie jest widoczne, samo bluetooth usb jest sprawne - działa bezproblemowo pod win7 , odnajduje i czyta dane z telefonu samsunga .
W informacjach systemowych mam info o modułach kernela, jest:
btusb - Generic Bluetooth usb driver v 0.6  i  Bluetooth Core ver. 2.16
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2013, 11:02:19 wysłana przez kris55555 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #1 dnia: Września 03, 2013, 11:41:54 »
Witam.
Pokombinuj z dołączeniem innych modułów.
Menu > System > Bootmanager > Kliknij by dodać nowy moduł
.
Polecenie 'lsusb' przy włożonym urządzeniu powinno pomóc. Myślę że na początek warto wypróbować moduł o zagadkowej nazwie: 'bluetooth'. Później oczywiście restart system.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #2 dnia: Września 06, 2013, 16:11:36 »
@witek_w11

Cytuj
Pokombinuj z dołączeniem innych modułów.
Pokombinowałem, i nic dobrego z tego "kombinowania" nie wyszło.
Cytuj
Myślę że na początek warto wypróbować moduł o zagadkowej nazwie: 'bluetooth'.
Tak, dobrze myślisz, jednak "zobaczenie" modułu bluetooth dołączonego przez usb to dopiero mniej niż połowa sukcesu, schody zaczynaja sie przy instalacji oprogramowania do obsługi bluetooth. Same problemy, wciąż nie spełnione zależności, uprawnienia, dziesiątki "recept" na murdze (niestety starych), z których praktycznie żadna mi się nie sprawdziła, tak więć bluetooth na puppym, to jest niezłe wyzwanie wymagające nadprzeciątnej wiedzy i umiejętności oraz czasu.
Kilkudniowe zmaganie z bluetooth załamało mnie. Odpuściłem soble już definitywnie bluetooth na puppym, kabelkiem usb jest bezproblemowa transmisja, a i sam puppy zostanie szybki i nie "puchnie" od nadmiaru zainstalowanego oprogramowania.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #3 dnia: Września 06, 2013, 18:13:24 »
Jaki to konkretnie sprzęt? Pełna nazwa, producent.


Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #4 dnia: Września 06, 2013, 18:44:57 »
@witek_w11
Tak jak wszystko dzisiaj, MADE IN CHINA
I żadnych innych danych poza nazwą Bluetooth i oczywiście certyfikatami FC, CE.
Jak napisałem wcześniej, doskonale pracuje pod win7

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #5 dnia: Września 06, 2013, 22:23:36 »
http://www.smokey01.com/stu90/dpup.squeeze.pets/bluetooth-0.4.pet
http://www1.datafilehost.com/get.php?file=b6384be8

Jeżeli nie pomoże to w dalszej kolejności Bluez z zależnościami oraz Libbluetooth. Zrób sobie zawsze osobny pupsave do testowania żeby nie psuć tego na którym pracujesz. Testowałem na Precise5.7.1 Retro ale nie daję gwarancji bo mam coś nie tak ze sprzętem, jak zwykle zresztą.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #6 dnia: Września 07, 2013, 18:57:57 »
@witek_w11
Po kolei:
1/ bluetooth-0.4.pet
2/ cdrtools-3.01a16-precise.pet
Sukces połowiczny, nic poza dodaniem pozycji i ikony bluetooth w menu/sieć.
3/ Instalacja pozostałych polecanych pakietów z Managera pakietów precise, czyli Bluez z zależnościami oraz Libbluetooth.
Pokazała sie możliwość włączenia, czyli Bluetooth: ON i set up new device. Po włączeniu bluetooth bez problemu rozpoznał telefon.
Po sparowaniu urządzeń, transmisja z tel do PC bezproblemowa, i odwrotnie też.
Trochę wolna transmisja, około 45 kB/s, ale tego się spodziewałem, zresztą w necie wszyscy na prędkość bluetooth narzekają.
Czyli istnieje możliwość przesłania plików z komputera do telefonu i z telefonu do komputera. W komputerze w katalogu root tworzony jest nowy katalog: bluetooth-share, natomiast w telefonie tworzy sie katalog na pliki odbierane przez bluetooth o nazwie: Inne.
Natomiast mimo istnienia w menu pozycji: Browse files on device... pozycja nie jest aktywna, wydaje mi się, że brakuje do tego jeszcze jakiegoś pakietu ? biblioteki ? bez tego da się korzystać z bluetooth, ale fajnie jakby działało - było aktywne. Może wiesz i podpowiesz jeszcze czego brakuje, jak nie wiesz to czeka mnie szukanie.
Czyli prawie pełny sukces, dziękuje za dobrą "recepte"  :)

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #7 dnia: Września 07, 2013, 19:41:28 »
Całe szczęście bo moja poprzednia "porada" zabrała Ci czas i nerwy, gdyby jeszcze teraz się nie udało całą noc bym przeryczał do poduszki.
 :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
.
Pamiętam że lubisz się do wszystkiego dostawać przez menu ale teraz mnie zaskoczyłeś bo u mnie nie ma żadnego 'Browse files on device...' w każdym razie nie widzę. Gdzie to jest? I ewentualnie czemu to ma służyć? Jeżeli chodzi o aktywizację to u mnie jest tak że kliknąłem wspomniany przez Ciebie 'Bluetooth' w menu po czym zaptaszyłem dwie opcje:

Make computer visible
Show Bloutooth icon

Po restarcie kompa (chyba nawet po restartx) ikona Bluetootha pojawiła się na pasku. Teraz sterujesz klikając na nią. Chyba że nie chcesz w ten sposób tylko żeby się dostawać z menu?

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #8 dnia: Września 07, 2013, 20:09:17 »
@witek_w11
OK, może nieprecyzyjnie opisałem.
Po włożeniu dzingla usb z bluertooth do usb, pojawia się na pasku koło zegaga ikona bluetooth, klikając na nią prawym klawiszem myszy rozwija się menu opcji bluetooth i tu właśnie są pozycje wyboru: Bluetooth: ON,  Turn OFF Bleetooth,  Send Flies to device...  , Browse files on device,  Setup i Preferences. Pozycje te nie występuja w menu głównym - sieć - bluetooth.
Cytuj
I ewentualnie czemu to ma służyć?
No to akurat wynika jednoznaczne z nazwy.
Natomiast upojony sukcesem nie zauważyłem poczatkowo, że skopał mi sie przy tej instalacji bluetooth inny program: Bleachbit, teraz nie odpala się z menu a i z konsoli i otrzymuje komunikat: bash: BleachBit: command not found
Czyli mam co robić, przypuszczam że sprawcą jest tutaj któryś z instalowanych do bluetooth pakietów.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #9 dnia: Września 07, 2013, 22:12:04 »
Cały urok frugala, może przyjrzyj się Pythonowi, może któryś z doinstalowanych komponentów z rozszerzeniem py zrobił mu krzywdę. Jak dla mnie Puppy jest najlepszym systemem, obecnie jedynym do codziennego użytku. No wiem że dzikie repo może być problemem, tak jak teraz po raz kolejny odkrywasz Amerykę zamiast doinstalować sprawdzone pakiety. Oficjalne repo na Ibiblio.org jest niepełne, trzeba kombinować. Twórca systemu nie ma jak widać ochoty żeby zrobić bardziej restrykcyjną politykę wydawniczą ale porządne repo to porządne serwery a to kosztuje no i trzeba nad tym ślęczeć. Poza tym systemów z 'porządnym' repo jest pełno ale co z tego jak ciągle leci pierdyliard aktualizacji, setki zależności, zabezpieczenia jak bym trzymał dane Pentagonu, a i oczywiście środowiska graficzne najcięższe z możliwych, po co mi taki system.
.
W /usr/bin masz kilka plików binarnych: bluetooth-properties, bluetooth-sendto, bluetooth-wizard, możesz sobie je dołączyć do menu, na forum były fajne programy do tego.

http://forum.puppylinux.pl/index.php/topic,553.0.html

Niestety nie namierzyłem jeszcze tej opcji na której Ci zależy, nie wiem które binarium uruchamia 'Browse files on device'.
.
Edytuję bo się rozpisałem o najważniejszym zapominając.
Ja mam w menu tylko 'Bluetooth', nawet bez ikonki. Skoro u Ciebie jest 'Browse files' i tak dalej to może jest po prostu jakiś błąd w plikach konfiguracyjnych, osobiście mało stawiam na brak bibliotek skoro działa. Doinstaluj sobie ten nowszy program do edycji menu, uruchom go i wejdź w tą opcję 'Browse files' i zobacz co wypluwa po prawej stronie, w ten sposób dojdziemy do binarki oraz pomyślimy jak ją skonfigurować.
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2013, 22:58:13 wysłana przez witek_w11 »

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Precise 5.7.1 + bluetotth + telefon
« Odpowiedź #10 dnia: Września 08, 2013, 10:00:43 »
@witek_w11

Tak, zgadzam sie w zupełności, Puppy jest dla mnie też najlepszym systemem, Na codzień korzystam z Linux Mint Debian Edition, oraz z konieczności z Win7, a Puppy traktuje jako super przenośny system na penie (frugal+only root), same korzyści, super szybki (cały ładuje i pracuje z ramu). Jednak swoją podstawową funkcjonalność spełnia w 100% mimo kłopotów z doinstalowaniem czegokolwiek, każdy sprzet dołączony do PC wymaga niezłej gimnastyki, ale oczywiście zazwyczaj jego uruchomienie kończy się sukcesem, Nawet jak coś się uszkodzi w ramach eksperymentu to tylko chwila- wgrywam rezerwowe pupysave i mam całkiem świerzy system.
No OK, ale konkrety.
Sprawdzenie zależności w związku z problemem z BleachBit wykazało że nic nie brakuje, Python test OK.
Jednak uznałem, że bluetooth nie jest mi potrzebny na penie (wystarczy kabelek usb) i całkowicie przerywam dalsze eksperymenty, co mnie zniechęciło ? Wyjęcie dzingla z bluetooth z usb powoduje u mnie całkowite "rozsypanie" się precise, przy ponownym restarcie systemu otrzymuje komunikat o braku systemu (! ?). Zaciekawiony obejżałem strukture pena (pod LMDE) i zobaczyłem, że pliki na penie otrzymały nowe nazwy składające się z samych "krzaków". Ponowna instalacja i wgranie rezerwowego puppysave i ponowne wyjęcie dzingla z bluetooth z usb potwierdziło problem. Znowu system nie startuje z tym samym komunikatem. Przerywam definitywnie eksperymenty z puppy i bluetooth - mam za mało wiedzy, umiejętności i chęci by dociekać przyczym takiego stanu. A spać kiedyś trzeba, z puppy każda noc jest dla mnie za krótka.
@witek_w11 - dzięki za pomoc :)