Autor Wątek: Wary 5,5 nie widzi karty sieciowej/interfejsu sieciowego  (Przeczytany 9616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mario62

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Wary 5,5 nie widzi karty sieciowej/interfejsu sieciowego
« dnia: Maja 31, 2013, 15:53:14 »
Witam. Dziś zainstalowałem na bardzo starym komputerze system Wary 5,5. System chodzi w miarę w porządku, ale nie widzi mojej karty sieciowej więc nie mogę połączyć się z internetem (Model karty: SMC EtherEZ 8416). W aplikacji hardinfo niestety nie widzę karty sieciowej (choć możliwe że jest, tylko nazwa mi się nie kojarzy z kartą). W konfiguratorze sieci jest napisane że nie wykryto żadnych interfejsów sieciowych. Próbowałem szukać po internecie sterowników dla Windowsa (obok Warego mam Windows 98SE i tam internet mi nigdy nie działał choć karta jest wyszczególniona w Menadżerze urządzeń) ale nie znalazłem sterowników a te na komputerze (w windowsie) nie mają pliku .inf więc nie mogę skorzystać z Ndiswrappera. Szukając po internecie odpowiedzi użyłem komendy dmesg i oto co mi wyszło:
dmesg | grep -i eth0
01:01: card ‘SMC EtherEZ (8416)’
Loading kernel module for a network device with CAP_SYS_MODULE (deprecated). Use CAP_NET_ADMIN and alias netdev-eth0 instead
W załączniku jest raport z aplikacji hardinfo o moim komputerze. Mam nadzieję że dostarczyłem wystarczająco informacji aby możliwe było znalezienie rozwiązania. Proszę o pomoc
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2013, 15:54:51 wysłana przez Mario62 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Wary 5,5 nie widzi karty sieciowej/interfejsu sieciowego
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 31, 2013, 23:47:03 »
Faktycznie stara karta-ISA. Potrzebny będzie moduł kernela smc-ultra, którego chyba nie ma w warym 5.5. Można to sprawdzić np poleceniem modprobe smc-ultra.

Offline Mario62

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Wary 5,5 nie widzi karty sieciowej/interfejsu sieciowego
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 01, 2013, 09:33:58 »
Po wpisaniu w konsoli polecenia modprobe smc-ultra i potwierdzeniu enterem nic się nie dzieje,  nie ma żadnej odpowiedzi. A czy tego modułu nie można ściągnąć z internetu?
/edit Tak sobie po chwili pomyślałem, że może coś zostało zrobione, tylko bez informacji. Otworzyłem kreator połączenia i rzeczywiście pojawił się interfejs sieciowy. Teraz zabieram się za próbę skonfigurowania połączenia
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2013, 09:56:54 wysłana przez Mario62 »

Offline Mario62

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Wary 5,5 nie widzi karty sieciowej/interfejsu sieciowego
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 01, 2013, 10:37:34 »
Jest dobrze. Połączenie skonfigurowane. Teraz potrzebuję ostatniej informacji: jak zmienić MAC kart sieciowej w Warym? Mam w domu jeszcze laptopa, to wiem że bez zmiany MACa internet nie pójdzie.
/edit OK to temat do zamknięcia. Internet działa MAC zmieniony wszystko super :)
Do zmiany MACa użyłem komend:
ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 hw ether XX:XX:XX:XX:XX:XX
ifconfig eth0 up
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2013, 13:51:42 wysłana przez Mario62 »


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Wary 5,5 nie widzi karty sieciowej/interfejsu sieciowego
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 01, 2013, 14:30:37 »
Tylko że ten sposób działa (prawdopodobnie) do czasu wyłączenia kompa, to znaczy że trzeba za każdym uruchomieniem powtarzać procedurę. Gdyby Ci to przeszkadzało tutaj masz aplikację Macchanger:

http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=64216

Instalujesz wszystkie trzy moduły i szukasz aplikacji w Menu>Network.