Autor Wątek: Czcionka Urxvt terminal emulator - zmiana wielkości czcionki  (Przeczytany 6410 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Witam.
Dopasowywanie Puppy Linux po instalacji systemu ciąg dalszy.
System Puppy 5.20, instalacja Frugal na HD,  Rox.
Laptop Dell 8100, ekran LCD 1400x1280 zainstalowana nvidia.
W Urxvt terminal emulator czcionka w oknie terminala jest tak mała, że praktycznie nieczytelna. Poruszałem juz tą sprawę i doraźnym rozwiązaniem, jest instalacja sakury, która to doskonale umożliwia zmianś wielkości czcionki ale tylko w programie sakura (sakura jest doskonałym zamiennikiem systemowego terminala ). Jednak komunikaty systemowe dalej są pisane wyjątkowo małą czcionką terminalową, jak to globalnie zmienić ? z tej małej czcionki (terminalowej ?) korzystają programy np. kadu i skype (tu ustawienia globalne wielkości czcionek nie działają). Widać to dokładnie na opisach ikon programów w trayu, opisy ikon w trayu są dobrej wielkości a jedynie komunikaty kadu i skype mają czcionkę mikroskopijną - mało czytelną.
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2011, 10:57:58 wysłana przez kris55555 »

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Czcionka Urxvt terminal emulator - zmiana wielkości czcionki
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 06, 2011, 21:42:45 »
jezeli chodzi o Urxvt to nalezy edytowac:
/root/.Xdefaults
przy czym moze czasami nie dzialac- w niektorych linijkach nalezy usunac U z przodu (zamiast URxvt -Rxvt)
czy to tez bedzie mialo wplyw na kadu i skype i reszte nie wiem...........
Opis problemu jest tutaj:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?p=231169#231169
aha rozmiaty nalezy zmieniac proporcjonalnie czyli 7x14  8x16  9x18 10x20 ..........
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Czcionka Urxvt terminal emulator - zmiana wielkości czcionki
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 07, 2011, 10:38:24 »
@fafik
Dziękuję za odpowiedź.
Zanim zadałem pytanie, sprawdziłem na http://www.murga-linux.com/ i sam nic konkretnego nie znalazłem, dziękuję za pomoc.
Niestety, podany "przepis" sprawę rozwiązuje bardzo połowicznie. Można rzeczywiście zwiększyć czcionke, ale wpada sie w inne problemy - choćby z kolorami konsoli ( robi się np. wstrętne różowe tło a wymiary konsoli zmianiają się w nie kontrolowany niczym sposób (!) oczywiście zachowując proporcje czyli 7x14  8x16  9x18 10x20), robi się przy tym dziwna czcionka zupełnie inna z wyglądu niz deklaruję w pliku. Rzeczywiście zmiana tej czconki nie pomaga w kadu i w skype, tam wymiar czcionki się nie zmiania.
Całe szczęście że zrobiłem kopie pliku i powrót do ustawień default był możliwy.
Puppy po prostu tak ma - trzeba sie z tym pogodzić albo zmienić system, czytając posty na forum www.murga-linux.com/ utwierdzam sie tylko, że inni maja również analogiczne problemy jak ja, a rozwój puppy (np. v.5.2.5) idzie w strone "zbędnych bajerów" a nie poprawiania istniejących błędów i niedogodności. Celowo pisze tutaj na polskim forum, a nie na angielskim, żeby nie zniechęcać autora puppy. Ale on pewno o tym wszystkim doskonale wie.

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Czcionka Urxvt terminal emulator - zmiana wielkości czcionki
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 07, 2011, 14:27:38 »
Niestety taka jest cena razmiaru i szybkosci tego systemu....
Swoja droga warto takie rzeczy wpisywac tez na murga-linux.com- jako uwagi do systemu.To jest glowne wsparcie techniczne systemu. I zapewniam , ze nikt sie nie zniecheca, a spolecznosc puppy jest bardzo pomocna :)
www.biq-shop.com
www.biq.cc