Autor Wątek: która dystrybucja puppy?  (Przeczytany 14027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kronopio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
która dystrybucja puppy?
« dnia: Listopada 01, 2013, 01:54:40 »
Witam
Jako, że poprzedni wątek o podobnej treści, rozpoczety przez innego użytkownika, nie został rozwinięty należycie (przekaz nie zawierał żadnych sensownych informacji), powtórnie zadaję pytanie:

"jak dobrać dystrybucję pod swoje wymagania?"

Dla ułatwienia, posiadam:
1GB RAM
procesor Intel Celeron 2.66GB
stałe łącze
grafika Radeon 9200SE
karta muzyczna - zintegrowana, płyta Asrock P4145D+
drukarka
Największe doświadczenie mam z Ubuntu (Suse, Mandriva itp tylko przemknęły przez moje życie)

Do czego będzie system używany:
przeglądanie neta,
słuchanie muzyki,

Zatem, którą dystrybucję wybrać?

BTW padły zarzuty, że poszczególne dystrybucje są słabo opisane w necie i mało kto wie jakie róznice występują miedzy Slacko, Lucid, Wary, Racy czy Precise. Odpowiedź była, że w necie roi się od takich info, zatem ja potwierdzam, że znalezienie info o poszczególnych dystrybucjach i różnicach miedzy nimi nie jest łatwe, a nawet bardzo trudne i warto byłoby coś na ten temat napisac, ponieważ do teraz nie wiem czym one się różnią mimo przeczytania kilkudziesieciu stron na ten temat...

pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Listopada 01, 2013, 01:56:23 wysłana przez kronopio »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 04, 2013, 20:41:59 »
Przy parametrach komputera jak wyżej każde puppy będzie dobre.
W skrócie lucid i precise są zgodne z ubuntu - lucid z 10.04, a precise z 12.04. Dzięki temu w repozytorium mają to samo co analogiczne wersje ubuntu.
Slacko oparte jest na slackware, stąd zgodne jest na poziomie pakietów ze slackware. Można korzystać z pakietów slackware.
Wary z kolei to jakby kontynuacja puppy w wersji 4. Przeznaczony zasadniczo na bardzo stare komputery. Tworzony ze źródeł zatem ma stosunkowo najmniej pakietów w repozytorium, ale to nie problem. Racy to jakby nowsze wary przeznaczone na obecne komputery.
Precise, wary i racy są autorstwa Barrego Kaulera, który zapoczątkował puppy.
Który wybrać? Ten który najbardziej odpowiada. Jednemu odpowiada ten, drugiemu tamten. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi gdyż każdy używa inaczej dany system operacyjny.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 05, 2013, 01:51:00 »
Witam.
Poślizg w odpowiedzi spowodowany świętowaniem Halołin  :o :o :o
Więc najpierw trochę ogólników. Wary jest systemem na starszy 10-letni sprzęt, Racy na nieco nowszy około 6-letni, Slacko jest na najnowsze kompy. Natomiast Precise jest taki bardziej uniwersalny, najnowszy Precise5.7.1 jest w dwóch wersjach PAE oraz non-PAE więc ogarnia duże spektrum sprzętu. Druga rzecz: jak już zaznaczył przedmówca zasadniczą rzeczą jest indywidualna ocena i preferencje w wyborze systemu.
.
A teraz konkretnie: dla Twojego sprzętu myślę że optymalny jest wybór pomiędzy Racy, Slacko non-PAE oraz Precise. Najlepiej byłoby zassać i wypróbować wszystkie po kolei co dałoby możliwość dokonania wyboru zgodnego z osobistymi preferencjami.
http://distro.ibiblio.org/quirky/racy-5.5/racy-5.5.iso
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-5.6/slacko-5.6-4G-NON-PAE.iso
http://distro.ibiblio.org/quirky/precise-5.7.1/precise-5.7.1.iso

Offline Axi0maT

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 17, 2014, 13:08:06 »
Na poczatku sie przywitam bo to moj pierwszy post na tym forum - Witam wszystkich uzytkownikow Puppiego.

Podepne sie pod ten temat bo mam podobne pytanie jak kolega ktory zadal je jakis czas temu. Mowa jest o starszym sprzecie: Pentium 200MMX i 128MG RAMu. Nie mialem jeszcze do czynienia z Linuxem z wylaczeniem Knoppixa ktorego kiedys dawno temu uzywalem do ratowania danych. Pytanie brzmi - czy instalowac wersje Wary, ktora okreslil witek_w11 jako "Wary jest systemem na starszy 10-letni sprzęt", czy moge zainstalowac najnowsza wersje Precise (5.7) i tez bedzie dzialalo bez zajakniecia? Chodzi glownie o to czy te nowe wersje roznia sie od starych tym ze maja jakies sterowniki do nowszego sprzetu, czy po prostu maja wiecej bajerow ktorych moj sprzet juz nie uciagnie?


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 17, 2014, 21:32:08 »
Witam.
Twój sprzęt jest już 17-letni w związku z tym może być problem z działaniem nowszych wersji adresowanych nawet na starszy sprzęt. Przede wszystkim napisz co chcesz robić na tym kompie i jakie peryferia zamierzasz podłączyć.

Offline Axi0maT

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 17, 2014, 23:31:59 »
Mialem zamiar wykorzystywac to do normalnego uzywania kompa - przegladanie internetu (nie potrzebuje wsparcia dla multimediow typu filmy czy muzyka), kadu, pisanie prostych dokumentow tekstowych/arkusze kalkulacyjne, drobna obrobka zdjec. Kiedys na tym sprzecie z Win98 z powodzeniem wszystko to robilem, wiec myslalem ze moze i na jakims linuxie da rade to zrobic. Wyglada na to ze Puppy jednak nie da rady. Jeden ze znajomych wyszukal gdzies ze jest cos takiego jak AntiX (nazwa chyba zobowiazuje). Poki co widze ze jednak moze byc to za malo i mozliwe ze bede musial na to przeznaczyc inny sprzet - mam bowiem jeszcze 1,6GHz + 1GB RAM, ale tu akurat sciagniety Wary wymiekl mi przy konfiguracji sieci (albo moze raczej ja skapitulowalem, bo nie mam pojecia jak przez to przebrnac).

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 17, 2014, 23:53:47 »
Zasadniczo może być i wary, i precise. Przy 1,6 Ghz i 1 GB ramu nie ma żadnego problemu. Pentium 200MMX i 128MG RAMu też będzie chodziło, ale... napewno nie szybko, choć proste rzeczy, które napisałeś, w większości da się zrobić. Sam wary po starcie bierze już około 44 mb, zatem teoretyczna minimalna ilość pamięci pozwalająca na działanie to nawet 64 mb, no ale trzeba pamiętać że wówczas pozostaje ok. 20 mb na uruchomione programy, co jest całkiem mało. 128 mb zasadniczo wystarcza, aczkolwiek przy przeglądaniu internetu lepiej skorzystać z prostszej przeglądarki np. dillo, netsurf. Proste teksty i arkusz kalkulacyjne czyli abiword i gnumeric zadziałają. Drobna obróbka w viewnior też, kadu lepiej zastąpić np. ekg, ewentualnie pidgin jeśli koniecznie ma być gui.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2014, 23:59:46 wysłana przez robwoj44 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 18, 2014, 06:16:10 »
Dobrze mieć oddanych znajomych ale jeszcze lepiej weryfikować ich opinie. Minimalne wymagania dla systemu Antix to Pentium2 266Mhz i to raczej dla starszych wersji.

http://distrowatch.com/table.php?distribution=antix

Nie odpowiedziałeś w kwestii peryferiów a to ważne bo jeżeli do starego kompa podłączasz nowe wifi wówczas system ze starszym kernelem może nie ogarnąć z uwagi na brak sterowników. Być może to właśnie jest przyczyną Twojej porażki na tym drugim kompie 1,6Ghz 1GbB ram gdyż właśnie na takim sprzęcie powinien raczej znaleźć się Precise. Natomiast na Pentium1 jak powiedział przedmówca z nowszych systemów zdecydowanie Wary chociaż zastanawiam się nad starszą wersją Puppiego na przykład 2.1x ewentualnie jego współczesnym remiksem gdyż starszy kernel jest lżejszy i powinien lepiej hulać.

Offline Axi0maT

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 18, 2014, 08:36:08 »
Z tego starszego kompa chyba jednak zrezygnuje bo faktycznie blado to wyglada. Ten nowszy ma problem z siecia poki co, ktorego nie potrafie zdiagnozowac - net jest podlaczony bezposrednio z kabla, karta sieciowa Realtek RTL8139 (na windzie siec normalnie dziala). Mozliwe ze nowszy Puppy lepiej wykryje urzadzenie. Do kompa opcjonalnie chcialbym podlaczyc jeszcze drukarke laserowa Lexmark E340 i skaner Plustek. Jesli jednak sie nie uda - to trudno, jakos przezyje.

Offline grzegorzm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #9 dnia: Października 10, 2014, 09:23:52 »
Najpierw to witam,
poczytałem troche i mam pytanie, która...myslałem o precise, notebook to " Aspire One D260 - 10.1" LED LCD (1024x600), Intel® Atom™ N450 (1.66GHz, 512KB cache), 1GB DDR3, 250B HDD"
   i jeszcze jedno, mam mała wiedze o kompach, więc pytanie dodatkowe. Jak poradzić sobie z instalatorem, kiedy w notebooku brak cd-romu? Skad takiego instalatora wziąć, który wystartuje z pendriva? Aha, nie przerazajcie się, kiedys chodziłem na mandrivie, więc cos tam "łyknąłem", ale mam dłuuuuga przerwę. :)
pozdrawiam-grzegorz

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: która dystrybucja puppy?
« Odpowiedź #10 dnia: Października 11, 2014, 18:13:10 »
Witam.
Dopiero co na naszym forum pojawił się wpis na temat programu Unetbootin do wgrywania (wypalania) systemów na pendraka:
http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=787.msg2442#msg2442
.
Zaproponuję procedurę.
1.Pobierasz iso Precise, pobierasz program Unetbootin z zalinkowanego wpisu.
2.Zdobywasz dostęp do kompa z napędem optycznym i wypalasz Precise na płytę cd.
3.Uruchamiasz na tym kompie Precise z płyty w trybie live.
4.Instalujesz Unetbootin w trybie live a następnie przystępujesz do wypalania iso na pendraka zgodnie ze wskazówkami z zalinkowanego wpisu. Zachowaj ostrożność żeby nie zainstalować systemu na coś innego niż zamierzasz.
5.Jeżeli wszystko poszło dobrze wracasz do swojego kompa i testujesz/instalujesz system.
.
Co do Precise powinien dawać radę na Twoim sprzęcie.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Października 11, 2014, 18:15:29 wysłana przez witek_w11 »