Autor Wątek: Instalacja puppy 5.7.1 z pendriva  (Przeczytany 9091 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline korekorek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Instalacja puppy 5.7.1 z pendriva
« dnia: Lutego 20, 2015, 19:21:13 »
Witam, nie znam się na linuxach a chciałbym zainstalować na twardy dysk i robię krok po kroku z poradnika linuksiarzy i w momencie gdy na pytanie "Where are the puppy files?" wybieram "Directory" pojawia się problem bo nie ma tego w poradniku co dzieję się u mnie. Wyskakuje mi taki tekst: "Please find the latest Puppy files vmlinuz, intrd.gz and puppy precise_5.7.1sfs (i pod spodem są foldery do wybrania). Nie wiem co robić. Jeśli brakuje trzech plików to nie wiem dlaczego, skoro zbutowałem obraz iso na pendriva. Czy ktoś może poradzić co mam zrobić aby udała się instalacja ?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja puppy 5.7.1 z pendriva
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 20, 2015, 19:44:36 »
Witam.
Zapewne nie zamontowałeś tego pendrajwa z którego bootujesz. Po uruchomieniu systemu na pulpicie na dole masz ikony napędów w tym również ikonę pendraka z którego uruchamiasz system. Kliknij w tą ikonę a wówczas go zamontujesz. Następnie odpalasz instalator.

Offline korekorek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja puppy 5.7.1 z pendriva
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 20, 2015, 21:44:42 »
Dzięki Witek za pomoc, bo oczywiście miałeś rację  :)

Teraz mam już zainstalowany system. Mam jednak mały problem bo instalacja nie przebiegała "normalnie" i teraz przy odpalaniu komputera pokazuje mi się niebieska strona a na niej do wyboru z jakiego źródła chcę bootować system. Do wyboru mam sda1/boot sda2/boot i sdb1/boot (to jest pendrive). Wnioskuję że Precise Puppy 5.7.1 zainstalowałem gdzie sie tylko dało ? Więc wybieram sda1 i po wyświetleniu się linijek tekstów zakończonych zielonym "done" uruchamia się normalnie system - więc fajnie :) i nawet mi to nie przeszkadza ale jak ktoś ma sposób żeby system odpalał się tak jak wszystkim użytkownikom Puppiego to poproszę o radę. Dzięki!


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja puppy 5.7.1 z pendriva
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 21, 2015, 00:00:22 »
Wygląda że system zainstalował się normalnie i uruchamia jak wszystkim użytkownikom. Zależy co chcesz dalej zrobić, zgaduję że masz w komputerze zainstalowany tylko jeden system więc żeby się uruchamiał bez konieczności dokonywania wyboru. Nie piszesz jakiego bootloadera użyłeś: Grub Legacy czy Grub4dos co ma o tyle znaczenie że obydwa tworzą plik 'menu.lst' ale Grub4dos w katalogu głównym / matomiast Grub Legacy w katalogu /boot partycji bootowalnej. Nie napisałeś która partycja sda1 czy sda2 jest bootowalna ani która partycja jest uruchamiana domyślnie. Reasumując celem jest znalezienie pliku 'menu.lst' oraz dokonanie w nim korekt.
.
Zakładam w ciemno że użyłeś Grub Legacy i że partycją bootowalną oraz bootowaną domyślnie jest sda1. W takim razie kliknij ikonę partycji /sda1 następnie przejdź do katalogu boot i otwórz plik menu.lst. W tym pliku znajdź sekwencję z wyrazem 'timeout', na przykład coś takiego:
#timeout 30
Teraz wykasuj krzyżyk na początku (jeśli jest) i zamień liczbę końcową na zero, czyli doprowadź do takiej postaci:
timeout 0
Zatwierdź zmiany. Jeżeli coś poszło nie tak podaj więcej szczegułów: jaki bootloader, która partycja bootowalna, którą partycję bootloader uruchamia domyślnie.


Offline korekorek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja puppy 5.7.1 z pendriva
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 22, 2015, 17:50:02 »
Dziękuję bardzo Witek za tak obszerną odpowiedź :) Z tego wynika że użyłem Grub4dos gdyż menu.lst znajduję się w katalogu głównym. Więc nic się nie zmieniło po wpisaniu w nim wartości 0. Tak, to prawda, że przy odpalaniu systemu zawsze wybieram sda1.
Tak sobie myślę że najbardziej mi zależy na takiej zmianie, żeby to sda1 na tej niebieskiej stronie gruba było po prostu na pierwszym miejscu - to wtedy byloby super bo tylko klikałbym dwa razy enter i już by się otwierał system. A teraz mam tak, że na pierwszym miejscu mam sdb1 , przez to najpierw daje enter (żeby pojawiła się owa niebieska strona wyboru) , po czym muszę strzałką zejść pozycję niżej z sdb1 na sda1 i dopiero mogę wcisnąć drugi raz enter. Jakbym mógł wciskać dwa razy enter (bez tej strzałki w dół) byłoby już całkiem ok jak dla mnie :) Stąd moje pytanie czy da się na niebieskiej stronie usunąć pierwszą pozycję sdb1 (pendrive) ?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja puppy 5.7.1 z pendriva
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 22, 2015, 22:33:03 »
Więc mamy dwie sprawy: zmiana systemu uruchamianego domyślnie oraz usunięcie pozycji.

1.Żeby zmienić kolejność wchodzimy w plik /menu.lst i szukamy opcji 'default', czyli na przykład coś takiego:
default 0
wykasujemy zero i wpisujemy 1:
default 1
Generalnie manipulujemy pomiędzy: default 0, default 1, default 2,... aż do uzyskania zadowalającego rezultatu.

2.Żeby wykasować pozycję najpierw musimy ją znaleźć. Każdy bootowany system opisany jest w trzech linijkach, mniej więcej wygląda to tak:

title cośtam cośtam
uuid cośtam cośtam
kernel cośtam cośtam

Zwracasz uwagę co jest napisane po słowie 'title' gdyż jest tam informacja na jakiej partycji jest system zainstalowany i czy full czy frugal. Gdy znajdziesz którą pozycję chcesz usunąć wówczas możesz wykasować te trzy linijki tekstu ale żeby nie popełnić błędu po prostu zakrzyżykuj je, zawsze w razie czego możesz przywrócić ustawienia:

#title
#uuid
#kernel

Offline korekorek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja puppy 5.7.1 z pendriva
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 23, 2015, 09:16:38 »
Dzięki Ci Witek, bo Twoja rada zmieniła start mojego komputera nie do poznania :) Po tym gdy przy default wstawiłem wartość 1 jest idealnie, bo już nie pokazuje się niebieska strona i nie muszę wciskać żadnego enter. Teraz gdy włączę kompa, to linuks Puppy w jedyne 40 sekund jest już  gotowy do użycia, więc super :) (To nie będę kasował innych pozycji, bo teraz nie chcę już nic mieszać, skoro jest tak ok :) Zatem chyba można zamknąć ten wątek - system został zainstalowany. Dzięki :)