Autor Wątek: Jak skutecznie zamienić klawisze Alt?  (Przeczytany 6233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mirekc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Jak skutecznie zamienić klawisze Alt?
« dnia: Stycznia 03, 2016, 20:53:20 »
Należę do takich "dziwaków", którzy używają klawiatury programisty z wprowadzaniem polskich znaków za pomocą lewego klawisza Alt.

Spróbowałem zamienić funkcje lewego i prawego Alta przy pomocy pliku .Xmodmap o zawartości:
keycode 64 = ISO_Level3_Shift
keycode 113 = Alt_L
keycode 124 = Alt_L
keycode 125 = ISO_Level3_Shift

Uzyskałem polskie znaki z lewym Altem prawie wszędzie: na xterminalu, w przeglądarkach, w AbiWordzie, ale jest jeden istotny wyjątek: w LibreOffice 3.5.7.2 lewy Alt działa jak dotychczas (wywołuje opcje z menu), ale prawy wprowadza standardowe znaki (bez "ogonków").

Jak wprowadzić modyfikację, żeby zmiana była skuteczna we wszystkich aplikacjach? Niemodyfikowana klawiatura z prawym Altem działa bez problemu z LibreOffice.

Moja dystrybucja to Puppy Precise Retro 5.7.1.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Jak skutecznie zamienić klawisze Alt?
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 06, 2016, 06:03:00 »
Witam po latach.
.
Od razu przyznaję się do porażki gdyż Twoje rozwiązanie nie działa u mnie w ogóle. Objawy są takie że przy próbach pisania w Abiwordzie nawet jak nie dotykam alta uruchamia opcje menu zamiast wprowadzać znaki. Przypuszczam że dokonałeś jeszcze jakichś innych modyfikacji ewentualnie jest to kwestia sprzętowa że na Twojej klawirze działa. System ten sam Precise5.7.1 Retro instalacja full. Ponieważ Puppy nie posiada pliku '/root/.Xmodmap' nie wiem czy napisałeś go i dodałeś ręcznie czy użyłeś jakiegoś generatora.
.
Druga rzecz nie wiem czy dobrze rozumiem jaki cel chcesz osiągnąć. Jeżeli chodzi o dodanie obsługi lewego alta żeby wymusić jego działanie dla pisania bezwzrokowego (szybkościowego) to u mnie coś takiego rzeczywiście załatwiam dodaniem pliku '/root/.Xmodmap' ale wygląda on prymitywnie:
keysym a = a A aogonek Aogonek
keysym c = c C cacute Cacute
keysym e = e E eogonek Eogonek
keysym l = l L lstroke Lstroke
keysym n = n N nacute Nacute
keysym o = o O oacute Oacute
keysym s = s S sacute Sacute
keysym x = x X zacute Zacute
keysym z = z Z zabovedot Zabovedot
!Maps the Mode key to the Alt key
keycode 64 = Mode_switch
keycode 113 = Mode_switch
U mnie działa ale jego prymitywizm miesza ewentualne użycie niepolskich klawiatur co dla mnie jest obojętne.
.
Trzecia rzecz nie podchodziłem do LO gdyż nie mogłem znaleźć tej wersji co u Ciebie. Zalinkuj skąd pobrałeś, ja mam z Puppy Wikka ale nie używam bo Abiword jest dla mnie i tak za skomplikowany:
http://puppylinux.org/wikka/LibreOffice
.
Pozdrawiam.

Offline mirekc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Jak skutecznie zamienić klawisze Alt?
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 06, 2016, 20:07:43 »
[...]
Od razu przyznaję się do porażki gdyż Twoje rozwiązanie nie działa u mnie w ogóle. Objawy są takie że przy próbach pisania w Abiwordzie nawet jak nie dotykam alta uruchamia opcje menu zamiast wprowadzać znaki. Przypuszczam że dokonałeś jeszcze jakichś innych modyfikacji ewentualnie jest to kwestia sprzętowa że na Twojej klawirze działa.

Plik stworzyłem ręcznie, ale uprzednio wybrałem polski układ klawiatury. Może to właśnie ta kluczowa modyfikacja. Pomysł polegał na tym, żeby tylko zamienić funkcje lewego i prawego Alta. Jednak to nie działa dobrze.

Cytuj
[...]
Druga rzecz nie wiem czy dobrze rozumiem jaki cel chcesz osiągnąć. Jeżeli chodzi o dodanie obsługi lewego alta żeby wymusić jego działanie dla pisania bezwzrokowego (szybkościowego) to u mnie coś takiego rzeczywiście załatwiam dodaniem pliku '/root/.Xmodmap' ale wygląda on prymitywnie:
keysym a = a A aogonek Aogonek
keysym c = c C cacute Cacute
keysym e = e E eogonek Eogonek
keysym l = l L lstroke Lstroke
keysym n = n N nacute Nacute
keysym o = o O oacute Oacute
keysym s = s S sacute Sacute
keysym x = x X zacute Zacute
keysym z = z Z zabovedot Zabovedot
!Maps the Mode key to the Alt key
keycode 64 = Mode_switch
keycode 113 = Mode_switch
U mnie działa ale jego prymitywizm miesza ewentualne użycie niepolskich klawiatur co dla mnie jest obojętne.
.

Prymitywne rozwiązania bywają genialne. Wykorzystałem Twój plik, ale usunąłem ostatni wiersz i przestawiłem układ klawiatury na US. W ten sposób mogę wprowadzać polskie znaki z lewym Altem, a prawego używać do wywoływania funkcji z menu. Działa to również w LO i jak na razie mnie zadawala.

Cytuj
Trzecia rzecz nie podchodziłem do LO gdyż nie mogłem znaleźć tej wersji co u Ciebie. Zalinkuj skąd pobrałeś, ja mam z Puppy Wikka ale nie używam bo Abiword jest dla mnie i tak za skomplikowany:
http://puppylinux.org/wikka/LibreOffice

To jest wersja z repozytorium ubuntu-precise-main. Menedżer Pakietów sam znajduje. Abiword mnie wkurza, bo wystarczy dodać kilka grafik do tekstu, żeby go "zatkać" albo "wywalić".
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2016, 20:34:32 wysłana przez mirekc »

Offline CaseyWoork

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Komunikator ICQ - 172746212
    • Błyskawiczny komunikator Yahoo - Pirassununga
    • Zobacz profil
    • Al Jazeera News Today
    • Email
Al Jazeera News Today
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 08, 2024, 14:00:37 »
Stay on top of latest News developments with Al Jazeera News Today fact-based news.
 
https://www.aljazeeranewstoday.com/
https://www.aljazeeranewstoday.com/


Offline BryonBen

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Komunikator ICQ - 167571481
    • Błyskawiczny komunikator Yahoo - Cheltenham
    • Zobacz profil
    • Email
DAEDALIAN GIRLS
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 15, 2024, 04:12:01 »
BONNY GIRLS
 
 
 
 
 
 
==> s.yjm.pl/6N2Y <==
 
==> s.yjm.pl/6N2Y <==
 
 
 
 
 
 
 
PROFICIENT GIRLS

Offline Antoniobto

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Komunikator ICQ - 350005441
    • Błyskawiczny komunikator Yahoo - Minsk
    • Zobacz profil
    • индустриальный редуктор pgr ph pb
    • Email
forum.puppylinux.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 20, 2024, 22:25:22 »
Доброго времени суток   .
Ваш форум мне показался очень привлекательным и перспективным. Хочу приобрести рекламное место для баннера в шапке, за $1500 в месяц. Оплачивать буду через WebMoney или КИВИ, 50% сразу, а 50% через 2 недели. И еще, адрес моего сайта https://redservis.ru/ - он не будет противоречить тематике?
Спасибо! Напишите о Вашем решении мне в ПМ или на почту shinaminsk2015@gmail.com
вертикальный конический редуктор