Autor Wątek: Brakujące biblioteki i pakiety  (Przeczytany 5152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mr_Sparrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
    • Email
Brakujące biblioteki i pakiety
« dnia: Grudnia 05, 2013, 10:26:03 »
Zdarza się, że nawet po instalacji z repozytorium brakuje bibliotek, a czasem pakietów. Jak zaradzić takim problemom? Gdzie szukać plików i w jaki sposób je dodawać?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Brakujące biblioteki i pakiety
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 05, 2013, 19:21:18 »
Od razu powiem że też mam z tym problemy. Jeżeli Puppy bazuje na innym systemie wówczas w wyszukiwarce wpisuję nazwę bibioteki i systemu bazowego żeby się dostać do jego repo, na przykład:
nazwa_biblioteki ubuntu
nazwa_biblioteki slackware
Często biblioteka wchodzi w skład jakiegoś pakietu więc robię osobną instalację frugal żeby zainstalować pakiet a następnie szukam tej biblioteki, wyciągam ją i kopiuję już do systemu którego używam. Czasami nie znajduję biblioteki w repo Ubuntu ani Slackware więc instaluję w technicznym frugalu pakiet z innych zupełnie systemów na przykład Magei czy Mandrivy. Natomiast mam świadomość że źle robię i gdzieś muszą być serwery z bibliotekami w postaci 'źródłowej' ale nie pozycjonują się w wyszukiwarkach na pierwszych miejscach.
.
Najlepiej żeby się wypowiedział @robwoj44, jest z nas wszystkich najlepszy i na pewno ma swoje miejsca skąd bierze biblioteki, sam już dawno chciałem go o to zapytać tylko nie mam odwagi.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Brakujące biblioteki i pakiety
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 06, 2013, 12:31:51 »
Faktycznie ten problem wymaga nieco doświadczenia. Zasadniczo są dwa sposoby jego rozwiązania - prostszy i trudniejszy. Prostszy sposób jest do zastosowania w precise bądź slacko. Trudniejszy zasadniczo dotyczy racy lub wary.

Jeśli chodzi o precise to właściwie nie powinno nic brakować gdyż precise bazuje na ubuntu 12.04 i dostępne są wszystkie jego pakiety w repozytorium. Jeśli brakuje ta można poszukać danych pakietów na np https://launchpad.net/ Przy czym warto zwrócić uwagę żeby szukać dla wersji ubuntu precise. Wówczas można być spokojnym, że wszystko zadziała. Generalnie ubuntu ma taką liczbę dostępnych pakietów, że nie powinno być z prawie niczym problemu.

Podobnie można szukać jeśli chodzi o slacko, aczkolwiek jak napisał witek, trzeba wówczas bazować na slackware. O ile dobrze pamiętam slacko 5.6 bazuje na slackware 14.0, stąd wówczas należy poszukiwać np tu http://packages.slackware.com/ zaznaczając, że szukamy dla wersji slackware 14.0.
Oczywiście może się zdarzyć, że dana biblioteka/program z innych wersji ubuntu/slackware, bądź nawet innych dystrybucji zadziała, ale poszukiwania wówczas są raczej na zasadzie prób i błędów niż pewności.

Można też spróbować poszukać danej biblioteki lub rozwiązania problemu na forum http://murga-linux.com/puppy/ Najczęściej się tam znajdzie odpowiedź lub daną bibliotekę.

Ostatnią możliwością, ale już dla bardziej zaawansowanych osób jest po prostu kompilacja danego programu ze źródeł. Wymaga to po pierwsze dodania pakietu devx.sfs danej dystrybucji puppy oraz znajomości kilku komend kompilowania. Sposób ten zadziała zawsze, ale jak napisałem wymaga większego zaawansowania. W przypadku jednak wary, racy jest on wg mnie najbardziej polecany, oprócz przeszukania forum murgi, z uwagi na zbudowanie tych dystrybucji ze źródeł T2.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2013, 12:35:52 wysłana przez robwoj44 »