Autor Wątek: Compaq Armada 3500 - Problem z kartą dźwiękową ESS 1869 PNP AudioDrive  (Przeczytany 6792 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Exus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
    • Email
Witam
Jak opisałem w temacie posiadam starszego laptopa marki Compaq model Armada 3500,który chciałem wykorzystać do internetu (z wykorzystaniem karty wi-fi) oraz jako maszynę do pisania. Niestety systemy Windows odpadły z powodu bardzo wolnej pracy ( XP, 2000) oraz brakiem kompatybilności z kartą wi-fi - model TP-Link WN310G (98, o którym znalazłem jedynie dyskusję sugerującą wymianę karty na inny model). Dlatego postanowiłem spróbować z dystrybucjami Linuxa i ostatecznie po kilku dniach prób wybór padł na dystrybucję Puppy Linux Wary w wersji obecnie najnowszej (5.5), z powodu kompatybilności z kartą wi-fi oraz sieciową jak i niskimi wymaganiami sprzętowymi. Niestety schody zaczynają się kiedy próbuję skonfigurować wyżej opisaną kartę dźwiękową przez program ALSA, co obrazuje pierwszy załącznik(w wypadku wyboru m in opcji instalacji karty ES18xx instalator informuje o braku takowej karty, komunikat no legacy cards - tylko wybór opcji SB16 daje takie wyniki)

Załączam też zawartość pliku alsa.conf, który owy kreator wygenerował:

# --- BEGIN: Generated by ALSACONF, do not edit. ---
# --- ALSACONF version 1.0.21 ---
alias snd-card-0 snd-sb16
alias sound-slot-0 snd-sb16
options snd-sb16 isapnp=0
# --- END: Generated by ALSACONF, do not edit. ---

W drugim załączniku znajduje się informacja o karcie dźwiękowej z Biosu laptopa. Próbowałem różnych rozwiązań, jakie wskazało mi Google m. in z forum murga-linux oraz ze strony ALSY, ale rozwiązania dotyczyły głównie wersji starszych Puppy Linuxa i nie miały zastosowania w tej wersji, albo maksymalnie sprawiały, że po ponownym uruchomieniu pokazywał się głośniczek w tray'u, ale przyciszony i nie można było go w jakikolwiek sposób zmienić na aktywny.
Związku z tym, że siedzę już nad tym kilka dni i skończyły mi się pomysły na rozwiązanie tego problemu, czy ktoś mógłby pomóc w rozwiązaniu tego problemu? Moja wiedza o linuxie powiedzmy, że jest podstawowa - umiem zainstalować go na twardym dysku czy skonfigurować gruba ale np zaawansowane komendy w konsoli to dla mnie czarna magia czy instalacja archiwów tar.bz2. Również, nie planuję zmiany dystrybucji linuxa z uwagi na problemy z kartami sieciowymi, także nie planuję powrotu tam do windowsa - 98 owszem ładnie działał, ale co z tego z skoro nie mogłem zainstalować tam karty wi-fi. W laptopie ponadto nie ma też możliwości botowania z płyty czy pendrive - zostaje tylko stacja dyskietek, a samą instalacje przeprowadziłem na osobnym "szkielecie" z płyty głównej bez zintegrowanych kart dźwiękowych i sieciowych przez przejściówkę z dysków 2.5 cala na 3.5. Także eksperymentowałem z wakepup, ale nie wykrywał on ani płyty ani pendrive z systemem (na innym komputerze normalnie bootuje z tych 2 nośników. )
Pozdrawiam zatem i czekam na możliwe podpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2013, 17:26:15 wysłana przez Exus »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Compaq Armada 3500 - Problem z kartą dźwiękową ESS 1869 PNP AudioDrive
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 06, 2013, 18:52:29 »
Witam.
Zapewne system widzi Twoja kartę jako kompatybilną z SB16. W zalinkowanym przeż Ciebie materiale Alsy jest sugestia żeby ustawić pierwszy DMA na 1 a drugi na 0, 1 lub 3 natomiast u Ciebie w biosie drugi jest ustawiony na 5, spróbuj tym pomanipulować jeśli się da.
.
1.Skoro pojawiła się przekreślona ikonka głośnika to daj na nią prawoklik, wybierz Pełne Okno i zobacz jak się przedstawia opcja Master. Jeżeli jest to ją zaptasz ale pewnie już próbowałeś kombinować z tymi ustawieniami więc powiedz czy w ogóle jest opcja Master.
2.Załaduj moduł snd_es18xx,
Menu > System > Boot Manager
następnie klikasz środkową z trzech ikonek, szukasz modułu, przenosisz z lewej na prawą, zatwierdzasz zmiany, restartujesz system, kombinujesz z ustawieniami głośniczka lub ponownie konfigurujesz Alsę.
3.Wejdź do oficjalnego repo Warego
http://distro.ibiblio.org/quirky/pet_packages-wary5/
i spróbuj załadować pakiety alsa1.0.23 po czym ponownie konfiguruj. Jeżeli nic nie da, wywal i zainstaluj pakiety alsa1.0.21 i ponownie konfiguruj. W razie niepowodzenia ten sam proces możesz spróbować z pakietami w repo Wary old.
http://distro.ibiblio.org/quirky/pet_packages-wary5OLD/
.
Wakepup nie zainstalował Ci się na kompie "bazowym" (że tak to określę) czy też nie odpalił Ci systemu na lapku docelowym? Albo inaczej zapytam: czy Wary w ogóle widział pendraka na kompie na którym próbowałeś instalować system na pendraku? Bo Wakepup powinien ogarnąć pena pod warunkiem że będzie on na obu kompach widziany tak samo, na przykład sdb1. Możesz zrobić inaczej: sformatować pena po linuksowemu ext2, zainstalować system a następnie zainstalować Gruba na dyskietkę (pozwól na format dyskietki). Jeżeli na obu kompach pen będzie widoczny tak samo, powinno odpalać system. Co do starszych wersji puppiego to nie jest taki zły pomysł, gdyż Twoje wifi ma już swoje lata więc zapewe będzie ogarniany przez systemy sprzed kilku lat. Możesz wypróbować Warego5.1.4.1 albo nawet Puppiego 4.3.1 lub jeszcze starszego tylko że w Puppy4.xx spolszczenie nie będzie działać. Brak nowych technologii naTwoim sprzęcie nie powinien być dokuczliwy.

Offline Exus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Compaq Armada 3500 - Problem z kartą dźwiękową ESS 1869 PNP AudioDrive
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 07, 2013, 17:25:01 »
Witam
Dziękuję za bogatą w rady odpowiedź. Po sprawdzeniu wszystkich wskazówek najskuteczniejsza okazała się ta z dodaniem modułu snd_es18xx, nie była nawet konieczna konfiguracja w ALSY czy mixerze. Sama karta faktycznie jest kompatybilna z Sound Blasterem 16 - kiedy jeszcze był na nim Windows 98, to w dosowych grach wybierałem zawszę tę opcje co do dźwięku. W samym "biosie" (bardziej jest to nakładka ala windows 3.11 uruchamiana obecnie z dyskietki) miałem możliwość jedynie wyboru 2 predefiniowanych konfiguracji różniących się brakiem ostatniej opcji z pierwszego załącznika. Tak czy owak dźwięk działa poprawnie na Warym 5.5

Co do zaś WakePup sytuacja wygląda dokładniej tak:
1. Na Warym 5.5 po instalacji wakepup2 z menadżera pakietów program WakePup w ogóle się nie uruchamia, tj wybieram go z menu i brak okna i jakiejkolwiek reakcji. Także jego usunięcie nie pomaga. Również ta sama sytuacja występuje kiedy uruchamiam ten system na "szkielecie" z płyty
2. Na maszynie wirtualnej w VirtualBoxie mam zainstalowanego Puppiego w wersji 4.31, ale tam nieważne jaką dyskietkę bym włożył to i tak wyświetla błąd dyskietki w czasie jej tworzenia (te normalnie formatują się i zachowują dane w windowsie więc nie są wg mnie uszkodzone). Po włożeniu takiej dyskietki do laptopa jedyne co się wyświetla to logo FreeDos w nieskończoność.
3. Z forum murga-linux pobrałem kilka obrazów dyskietek wakepup w wersjach 0.2 i 0.3 do stworzenia w windowsie. Jednakże z nich nie wykrywa ani pendrive ani płyty (pen był sformatowany tak jak opisałeś w partycji linux i normalnie startuje na komputerze z funkcją bootowania z pena). Daje on informację że nie odnalazł on pliku puppy_XXX.sfs.

Jednakże jest to dla mnie obecnie mniejszy problem, gdyż chciałem wówczas mieć możliwość testowania różnych dystrybucji puppiego bez konieczności rozbierania laptopa i składania "szkieletu" celem sprawdzania czy wszystko się wykryje poprawnie przed wgraniem systemu. Co do starszej wersji puppiego, wcześniej miałem wgraną na nim wspomnianą wersję 4.31, ale tu oprócz problemów z dźwiękiem też właśnie nie wykrywało mi karty bezprzewodowej, wyświetlając ją jako Aerthos unknown device, stąd próba z nowszą dystrybucją. Tak czy owak problem uważam za rozwiązany i temat można zamknąć.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc i pozdrawiam.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Compaq Armada 3500 - Problem z kartą dźwiękową ESS 1869 PNP AudioDrive
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 10, 2013, 16:38:19 »
Jeszcze tylko drobna uwaga że jak formatujesz pendrajwa na linuksowo, wówczas na dyskietce instalujesz Gruba. Natomiast Wakepup jest użyteczny gdy system jest na pendraku sformatowanym windowsowo. Przepraszam za poślizg w odpowiedzi.
Pozdrawiam.