Autor Wątek: Potrzebuje stery do grafy SiS albo mozliwosc ustawienia polskich czcionek Xvesa  (Przeczytany 12159 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maciejewski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Witam. Zakupilem asusa eee pc 1201K - niestety jest to sprzet totalna porazka, zadne distro nie chce na nim pracowac z rozdzielczoscia wyzsza niz 800x600 (DSL dal rade 1024x768, ale nie podniosl sieci).
Puppy 5.xx wogole nie odpalil X'ow, wiec sprobowalem 4.3.1 Na sterowniku Xvesa dziala przeslicznie 1280x768 i pracuje sie przeswietnie, komp w miare nadaza za dzialaniami usera, siec wstala (no jeszcze wi-fi ale na to mam czas). Nigdzie, ale to nigdzie nie ma sterow do mojego chipsetu:
lspci pod innymi distro dawalo mi uklad sis 661/741, ktory jest linuksowa sterownikowa czarna dziura. jakies pomysly jak postawic pl na Xvesa, albo skonfigurowac Xorg pod ten uklad?

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
srobuj tego:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?mode=attach&id=22896
albo
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?mode=attach&id=22895
to dla wersji 4

swoja droga mozesz sprobowac w puppy 5.2.5 : quickpet> xorg high.
jesli nie bedzie chcial odpalic to wpisz polecenie xorgwizard i nastepnie wybierz xvesa.

Poza tym
 mozesz wejsc do menu system i Bootmanager  a nastepnie wybrac add drivers i z listy zaznaczyc sterowniki sis i jeszcze raz sprobowac. (wazne stworzyc pupsave aby puppy zapamietal ustawienia)

dla polskich znakow pod xvesa powinno to pomoc:
http://shino.pos.to/linux/puppy/quicksetup-1.1-p4-xvesa.pet
« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2011, 17:46:52 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline maciejewski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Dzieki za porady. Niestety Xorg totalnie mi sie wylozyl. Xvesa ani po poleceniu xorgwizard, ani po probie uruchomienia jej bezposrednio z palca nie wstala (pokazal mi sie wstepny ekran z tym "x" na srodku ekranu i koniec). Najgorsze jest to, ze nawet man mozna przegladac pod przegladarka, a w konsoli tych stron po prostu nie ma :/
Stworzylem wiec nowy USB z puppym i dzialam na razie na Xvesa.
Sprobuje niebawem z 5.2.x jak radziles, moze jakims cudem wstanie, ale z  doswiadczenia wiem ze wszystkie ubusie/ubusiopochodne wykladaja sie i nawet konsoli nie idzie odpalic, bo czestuja blackscreenem (za wyjatkiem Xubuntu 10.04 tutaj 800x600).
No i niestety Xvesa nie daje polskich czcionek pomimo podlinkowanego przez Ciebie peta.
Dzieki wielkie za pomoc, na pewno beda dalsze pytania i bede meldowal o postepach, bo powiem szczerze, ze patrzac na posty w necie jestem pierwsza osoba, ktora wyciagnela z tego zlom wiecej niz 800x600 pod pingwinkiem.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Witam.

Trochę offtopic ale nie wiem czy oprócz dsl oraz ubu/xubuntu testowałeś jeszcze jakieś systemy. Mówię nie od parady gdyż warto byłoby spróbować z boczną gałęzią puppiego, czyli z wary oraz quirky. Poza tym naprawdę polecam wypróbowanie slaxa, gdyż jest to minidistro które potrafi sobie poradzić z problemami graficznymi na tego typu sprzętach.
Pozdrawiam.
.
Z pewnym wahaniem ale już teraz doedytuję.
Jeżeli wszystkie zabiegi zakończą się (odpukać) niepowodzeniem, polecam dwie dystrybucje.
1.Sabayon z napakowanymi do granic możliwości sterami grafiki.
2.Opensuse ze sporym wsparciem sprzętowym.

Rzecz jasna obie te propozycje traktuję jako ostatnią brzytwę ratunku, gdyż są to superciężkie distra.
« Ostatnia zmiana: Lipca 02, 2011, 20:56:25 wysłana przez witek_w11 »


Offline maciejewski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Witku. Niestety przemielilem juz chyba z 11 distro i z przykroscia stwierdzam, ze kazda kobylka ciezsza od Xubuntu to dla tego kompa jak zdobywanie Mount Everest. Puppy, DSL, Slax to max co mozna z tego wycisnac. No moze debian na fluxbox, z pelnoprawnych distro wchdzilby w gre.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Hmmm.. czyli rozumiem że slax też u Ciebie wywalił, a tak liczyłem na jego sprawność w obsłudze grafy...
.
Jeżeli chodzi o dsl to może być rzeczywiście problem z netem, gdyż to popularne swego czasu distro wygląda na nierozwijane, biega pod kernelem 2.4.xx, więc może nie obsłużyć sprzętu jeśli wchodzisz do sieci inaczej niż przez kabel (wspominałeś o wifi).
.
Widzę że dużo nie pomogłem ale jak masz jeszcze odrobinę ochoty na eksperymenty to może wypróbuj:
1.slitaz
2.tinycore.
Tak, wiem że jestem upierdliwy ale dużo do ściągania nie masz (odpowiednio 30 i 10 mb). W razie ewentualnego sukcesu możnaby pomyśleć o dostosowaniu do Twoich potrzeb.
.
Przepraszam za ten offtopic, pozdrawiam.
.

Edytuję.
Pozwolę sobie jeszcze powrócić do slaxa: czy odaplił w ogóle gui (kde)? Bo jeśli tak to na pasku po prawej stronie masz taki niebieski prostokącik, klikasz na niego i ustawiasz najpierw rozdzielczość, zatwierdzasz, a później tym samym prostokącikiem manipulujesz częstotliwością. Pytam bo mogłeś nie zauważyć.
.
W Wikipedii
http://en.wikipedia.org/wiki/Asus_Eee_PC
masz wymienione systemy z którymi współpracują asusy eee, czyli aurora i xandros. Sprawdzałeś te dystrybucje? Xandros chyba nie ma sensu bo sprzed 4-ech lat ale najnowszą betę aurory warto wypróbować.
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2011, 03:14:51 wysłana przez witek_w11 »

Offline maciejewski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
na oficjalnej stronie asusa mozna znalezc stery do linuksa pod kazde eee, za wyjatkiem jednego. zgadnij o jaki model chodzi :P
na poczatku mialem preinstalowane asus express gate cloud, ktory jednak teraz nie chce wystartowac i kiszka.
co do dsl, to nie chcial wstac net na kablu wlasnie. na razie wi-fi sie nie przejmuje, a mimo to sie wykrzaczal.
skombinuje jeszcze jednego pedraka i bede walczyl z kolejnymi distro i sprobuje slaxa zmusic do wspolpracy

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Hmmm

pamietam ,ze gdzies kiedys byly podane ustawienia- jak pod xvesa- skonfigurowac klawiature i znaki. Ale nie moge teraz tego znalesc.
 dobrym rozwiazaniem bylo by poruszyc ten watek na glownym forum puppy linux:
www.murga-linux.com

dobrze bylo by podac jaki masz sprzet, ktora wersja systemu, ustawienia (xvesa) i mysle, ze najszybciej znajdziesz tam wskazowki. Jesli znajde ten wpis z dawnych czasow o xvesa to podesle linka
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline maciejewski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Dzisiaj wygospodarowalem troche wiecej czasu to tam zajrze i naskrobie jakis watek. Dzieki.
Sciaga sie tez 5.2.5 i sprobuje Xorg jak pisales wczesniej.

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
w 5.2.5 xvesa powinien wystarowac jesli zatrzyma sie start na  wierszu polecen wtedy po # wpisz xorgwizard i wybierz vesa.
w sumie to powinno zadzialac jak 4.3 bo jesli chodzi o xves to nie jest onw zasadzie zmieniony  od wersji 4.3

chyba, ze zostalo cos przekombinowane w systemie- to tez mozliwe
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Ufff... więc nie przespałem całej nocy aż do teraz. Stąd chaos w moich postach.
.
Więc teraz już wiesz że jeżeli kupujesz nowy sprzęt to należy wcześniej sprawdzić czy jest wspierany przez producenta w zakresie systemu operacyjnego który chcesz zastosować. A jeżeli nie jest to należy wstrzymać się z zakupem do czasu aż albo producent albo społeczność wypuszczą takowe (warto na bieżąco sprawdzać na forach).
.
Wydaje mi się że na razie sterów pod Twój sprzęt (producenckich czy społecznościowych) po prostu nie ma. Kiedy będą? Za pół roku, może za rok, a może już jutro, tego nie wiem. Do tego czasu niestety: albo winda, albo praca z ograniczeniami pod linem. Żeby te ograniczenia były zminimalizowane należy spróbować dostosować te distra, które coś tam "potrafią" na Twoim sprzęcie.
.
1.Dlatego optowałem za aurorą, bo być może rozwiązania w niej zastosowane pozwolą Ci odpalić wifi (moduły wifi nie w każdym modelu muszą ulegać zmianie), a grafikę (również być może) odpalić chociaż w rozdzielczości 1024x768. No i polską klawirkę obsłużyć.
.
2.Dlatego optowałem za slaxem, gdyż jeśli chodzi o minidistro potrafi sporo w zakresie grafy, poza tym nie powinno być problemu z polską klawirką, poza tym powinno się udać wejść do netu.
.
To wszystko palcem na wodzie pisane ale spróbować warto. Chyba że jak wspomniałem winda (póki co)...

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Okey

Chyba cos znalazlem.

Jest to wlasny produkt wiec nie ma gwarancji ze dziala :)

Ale warto sprobowac:
http://www.mediafire.com/?say1qxmz0f7y35g

nalezy rozpakowac do /root
a nastepnie zrestartowac xserver albo system
eventualnie w terminalu wpisac:
xmodmap /root/.Xmodmap
aha dokument jest oficjalnie ukryty (ma kropke z przodu)
zeby go widziec trzeba aktywowac widok ukrytych dokumentow

to jest oczywiscie dla klawiatury pod xvesa
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline maciejewski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Potrzebuje stery do grafy SiS albo mozliwosc ustawienia polskich czcionek X
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 03, 2011, 13:37:44 »
na kropke z przodu ls -a  :)
nie boje sie konsoli, bo od ponad roku smigam na debianie i popsulem go juz tyle razy, ze musialem sie nauczyc :)
winda odpada, bo takie bylo zalozenie , ze komp tylko dla pingwinka. zastosowanie:
skype, libre office, polskie czcionki, drukowanie, youtube, codeblocks.
nic wiecej od niego nie wymagam, ale wszystkie wymienione rzeczy MUSZA dzialac :)
walcze i pozdrawiam. jak sie uda cos zrobic to walne tutka.
dzieki chlopaki.

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
no tak jeszcze jedno:

http://puppeee.com/web/

to jest wersja puppylinuxa na  serie eee

ale sis chyba i tak nie ruszy......
ale moze warto zobaczyc..... :)
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline maciejewski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Potrzebuje stery do grafy SiS albo mozliwosc ustawienia polskich czcionek X
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 03, 2011, 14:44:25 »
Nie ruszy. Sprawdzone. Polskie locale tez za cholere nie chca ruszyc :/
no coz - powalcze z 5.2.5