Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - robwoj44

Strony: 1 [2] 3 4 ... 8
16
Software / Navit
« dnia: Grudnia 09, 2013, 00:31:38 »
http://www.navit-project.org/ Navit jest darmowym programem do nawigacji samochodowej, który korzysta z darmowych map wektorowych. Aplikacja jest zaprojektowana do pracy ze zwyczajnym laptopem, netbookami, jak również urządzeniami mobilnymi z dotykowymi ekranami. Obecna pozycja pojazdu jest odczytywana za pomocą GPSD lub bezpośrednio z czujnika GPS NMEA. W programie można ustalać trasy, punkty docelowe. Po wybraniu optymalnej trasy informuje o odległości, jaką musimy pokonać. Podczas nawigacji kieruje nami pokazując, gdzie mamy skręcić, a nawet przemówi do nas po polsku.

Mapy dostępne pod adresem: http://maps5.navit-project.org/ Zaznacza się wybrany obszar i pobiera mapę. Umieszcza się ją w katalogu maps programu.

Najważniejsza jest konfiguracja którą dokonuje się w pliku navit.xml
Załączam przykładowy plik navit.xml który ustawia navit jak pokazuje zdjęcie ekranu.

17
Software / Odp: GUI dla programu OCR cuneiform
« dnia: Grudnia 08, 2013, 12:08:36 »
Z ciekawości sprawdziłem niemieckie pliki testowe Asgarda w pic2txt przeznaczonym dla tesseracta http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=61046 Wydaje się, że w przypadku niemieckiego lepsze są jednak wyniki uzyskane poprzez cuneiform. Aczkolwiek, jak napisałem wcześniej, w przypadku polskiego oba programy bardzo dobrze się sprawują i nawet błędy, które są nie wymagają oglądania pliku źródłowego, gdyż są tak nieznaczne.
Tak jak napisał kris55555 ważny jest dobry plik graficzny. W każdym razie sam po kilku latach przetestowałem programy do OCR, zwłaszcza pod kątem języka polskiego i jestem w pełni zadowolony z otrzymanych wyników. Można śmiało stwierdzić, że OCR w linuksie nie jest już problemem jakim był kilka lat temu.

18
Software / Odp: GUI dla programu OCR cuneiform
« dnia: Grudnia 07, 2013, 21:06:56 »
Nawet nie w myślach. Przeczytałem w Twoim poście powyżej:-)

19
Software / Odp: GUI dla programu OCR cuneiform
« dnia: Grudnia 07, 2013, 09:09:29 »
Dodałem opcję wyboru języka bezpośrednio w pic2txt. Możliwe opcje: eng, ger, fra, rus, swe, spa, ita, ruseng, ukr, srp, hrv, pol, dan, por, dut, cze, rum, hun, bul, slv, lit, est, tur. Standardowo ustawione pol, czyli polski.

20
Dla początkujących / Odp: Brakujące biblioteki i pakiety
« dnia: Grudnia 06, 2013, 12:31:51 »
Faktycznie ten problem wymaga nieco doświadczenia. Zasadniczo są dwa sposoby jego rozwiązania - prostszy i trudniejszy. Prostszy sposób jest do zastosowania w precise bądź slacko. Trudniejszy zasadniczo dotyczy racy lub wary.

Jeśli chodzi o precise to właściwie nie powinno nic brakować gdyż precise bazuje na ubuntu 12.04 i dostępne są wszystkie jego pakiety w repozytorium. Jeśli brakuje ta można poszukać danych pakietów na np https://launchpad.net/ Przy czym warto zwrócić uwagę żeby szukać dla wersji ubuntu precise. Wówczas można być spokojnym, że wszystko zadziała. Generalnie ubuntu ma taką liczbę dostępnych pakietów, że nie powinno być z prawie niczym problemu.

Podobnie można szukać jeśli chodzi o slacko, aczkolwiek jak napisał witek, trzeba wówczas bazować na slackware. O ile dobrze pamiętam slacko 5.6 bazuje na slackware 14.0, stąd wówczas należy poszukiwać np tu http://packages.slackware.com/ zaznaczając, że szukamy dla wersji slackware 14.0.
Oczywiście może się zdarzyć, że dana biblioteka/program z innych wersji ubuntu/slackware, bądź nawet innych dystrybucji zadziała, ale poszukiwania wówczas są raczej na zasadzie prób i błędów niż pewności.

Można też spróbować poszukać danej biblioteki lub rozwiązania problemu na forum http://murga-linux.com/puppy/ Najczęściej się tam znajdzie odpowiedź lub daną bibliotekę.

Ostatnią możliwością, ale już dla bardziej zaawansowanych osób jest po prostu kompilacja danego programu ze źródeł. Wymaga to po pierwsze dodania pakietu devx.sfs danej dystrybucji puppy oraz znajomości kilku komend kompilowania. Sposób ten zadziała zawsze, ale jak napisałem wymaga większego zaawansowania. W przypadku jednak wary, racy jest on wg mnie najbardziej polecany, oprócz przeszukania forum murgi, z uwagi na zbudowanie tych dystrybucji ze źródeł T2.

21
Software / Zmodyfikowany PeasyMP3
« dnia: Grudnia 04, 2013, 12:22:40 »
W stosunku do oryginalnego peasymp3 dodane jest okno cli programu, który odtwarza dany plik. Jest to okno np mplayera, xmp, timidity, w którym widać czas odtwarzanego właśnie utworu oraz informacje o nim - tak jak na przykładowych zdjęciach ekranu.
W przypadku odtwarzania poprzez mplayer dodatkowo jest możliwość sterowania w jego oknie cli. Podstawowe możliwe przyciski w przypadku odtwarzania pliku audio lub video:
[Strzałka w prawo] - przewinięcie filmu o 10 sekund do przodu,
[Strzałka w lewo] - przewinięcie filmu o 10 sekund do tyłu,
[Strzałka w górę] - przewinięcie filmu o minutę do przodu,
[Strzałka w dół] - przewinięcie filmu o minutę do tyłu,
[Page Up] - przewinięcie filmu o 10 minut do przodu,
[Page Down] - przewinięcie filmu o 10 minut do tyłu,
(P) - pauza/wznowienie,
(Q) - wyjście z programu,
(9) - zmniejszenie głośności,
(0) - zwiększenie głośności,
(F)– przełączenie z trybu okienkowego na pełnoekranowy i odwrotnie,
(Z) - opóźnienie wyświetlania napisów o 0.1 sekundy,
(X) - przyspieszenie wyświetlania napisów o 0.1 sekundy,
(O) - zmiana trybu wyświetlania informacji,
(V) - włączenie/wyłączenie napisów.

22
Software / Odp: GUI dla programu OCR cuneiform
« dnia: Grudnia 02, 2013, 09:32:47 »
Abbyy dla linuksa jest już od pewnego czasu, ale jak napisałem tylko w wersji CLI - http://www.ocr4linux.com/en:trial. W moich testach prostej 1 strony polskiego tekstu (bez grafik, tabel, kolumn) miał najmniej błędów, ale niewiele więcej miał tesseract i cuneiform. Pozostałe programy OCR (ocre, gocr, ocrad) ustępowały już wyraźnie. Jest jeszcze vuescan z polskim modułem ocr, ale wypada słabiej niż abbyy, tesseract i cuneiform.
Cóż działam w puppy aktywnie już 5 lat. Trochę różnych kompilacji się zebrało (coś ponad 250) plus faktycznie spolszczenie, które wystartowało już w 2010 rok i stopniowo w miarę możliwości rozrosło się z 30 tłumaczeń do ponad 230 o ile dobrze pamiętam:-)

23
Software / Odp: GUI dla programu OCR cuneiform
« dnia: Grudnia 01, 2013, 18:35:37 »
Pierwotnym autorem skryptu jest rcrsn51, ale on był zrobiony dla tesseracta. Zmieniłem go dla cuneiform z uwagi na to, że cuneiform pozwala zrobić plik rtf, na co póki co nie pozwala tesseract.
Rozpoznawalność tekstu przez cuneiform jest faktycznie dobra, choć tesseract daje jeszcze ciut lepszą. Jak jednak napisałem tesseract pozwala tylko na pliki txt, zatem bez formatowania.
Sprawdziłem z ciekawości też komercyjny abbyy w wersji dla linuksa (jest tylko wersja CLI). On w sumie daje najlepsze wyniki, ale...jest tylko w cli i przede wszystkim sam abbyy bierze około 880 mb!
Z typowo linuksowych programów jako jedyny rozpoznaje język polski ocre, ale musi mieć dobrą rozdzielczość i kontrast obrazka. Jednak rozpoznawalność jest już wyraźnie niższa niż cuneiform, tesseract lub abbyy.

24
Software / GUI dla programu OCR cuneiform
« dnia: Listopada 28, 2013, 21:15:55 »
Program cuneiform do pobrania z http://208.109.22.214/puppy/viewtopic.php?t=90394&sid=33974615da4829d64765850e137f3862
Pic2txt zamieni plik graficzny na plik rtf. Program jest ustawiony na rozpoznawanie tekstu w języku polskim.

25
Dla początkujących / Odp: jak spolszczyć puppy linux
« dnia: Listopada 16, 2013, 13:43:00 »
W setup jest Quicksetup trzeba tam wybrać ustawienia lokalne pl. Standardowo są angielskie.

26
Dla początkujących / Odp: jak spolszczyć puppy linux
« dnia: Listopada 16, 2013, 13:03:14 »
Tutaj jest wszystko napisane:
http://forum.puppylinux.pl/index.php/topic,346.msg2249.html#msg2249
Starsza wersja langpacka jest dostępna odrazu w puppy.

27
Multimedia / Odp: Z czym do amr.* ?
« dnia: Listopada 09, 2013, 14:18:26 »
Najprościej to w określ akcję wpisać rxvt -e mplayer i sterować klawiszami http://www.mplayerhq.hu/DOCS/man/en/mplayer.1.html
Żeby uruchomić pojedynczy plik poprzez peasymp3 to w określ akcję wpisujemy właśnie peasymp3, ewentualnie korzystamy z opcji otwórz z.
Faktycznie programów jest dużo i każdy może wybrać najodpowiedniejszy dla siebie np deadbeef.

28
Multimedia / Odp: Z czym do amr.* ?
« dnia: Listopada 08, 2013, 21:30:59 »
Proponuję zainstalować peasymp3 i nim odsłuchiwać http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=86654&start=45

29
Multimedia / Odp: Z czym do amr.* ?
« dnia: Listopada 08, 2013, 13:34:26 »
PPM nie znajduje nic na hasło gmplayer. Jak wymienić odtwarzacz skoro to jego wina?

Nie ma co zmieniać. Po prostu precise jako GUI dla mplayera ma gnome-mplayer, a nie gmplayer stąd trzeba skojarzyć plik amr właśnie z gnome-mplayer.

OT:
Cytuj
Nie lepiej zamiast dużego xnview użyć np geeqie?
XnView rzeczywiście jest kombajnem w porównaniu z Viewnior. Jednak w tej domyślnej znalazłem tylko dwie możliwości edycji obrazków: obrót i przycinanie. XnView pozwala również na operacje na kolorach (barwa, kontrast, jasność, gamma), skalowanie, dodawanie tekstu, podgląd plików w folderze w formie miniaturek i obrót, kopiowanie, przenoszenie wybranych, zmianę nazwy i formatu pliku (dodatkowo odtwarzanie multimediów)... Wszystkie te rzeczy wykonuje się szybciej i wygodniej niż w Gimpie, którego szkoda uruchamiać dla takich czynności. Na geeqie dotąd nie trafiłem (próbowałem gThumba, ale peta nie znalazłem a z sfsa mi nie chciał działać ani w slacko ani w Wary, wiec jak udało się z XnView w Precise to dalej nie szukałem (kiedyś w windzie własnie tego programu używalem do takich czynności jak grupowy obrót, skalowanie, kadrowanie).
[/quote]

Gthumb równie duży. Jak dla mnie skoro puppy jest mały to trzeba wyszukiwać właśnie małych programów, które dodatkowo mają stosunkowo mało dodatkowych zależności. Stąd właśnie pomyślałem o geeqie, który kiedyś kompilowałem w racy http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=80732&sid=d319477862250813e1dd7fc108b9d593. Viewnior jest ok, ale jako przeglądarka, a nie edytor grafiki. Pod tym względem właśnie geeqie daje więcej możliwości. Z innych małych programów jest jeszcze prosty mirage http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?p=277611 lub bardziej rozbudowany comix http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=44203. Podgląd plików w formie miniaturek daje już też sam rox.

30
Multimedia / Odp: Z czym do amr.* ?
« dnia: Listopada 08, 2013, 07:35:13 »
W precise nie ma gmplayera, tylko gnome-mplayer. W precise najłatwiej o zaspokojenie zależności programów, stąd tam jakby najłatwiej.
Nie lepiej zamiast dużego xnview użyć np geeqie?

Strony: 1 [2] 3 4 ... 8