Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Asgard

Strony: 1 ... 3 4 [5]
61
HowTo FAQ / GNGT --> Puppy uczy niemieckich rodzajników
« dnia: Lipca 28, 2012, 11:23:46 »
Niewielki programik napisany w QT.

Paczka *.pet:

https://yadi.sk/d/58snSxYn3FgmmC

Po zainstalowaniu uruchamiacz pojawi się w menu "Personal".

Po odpaleniu mamy do czynienia z gołym programem, do którego możemy sobie samodzielnie dopisywać rzeczowniki z rodzajnikami ...

... albo skorzystamy z mojego autorstwa gotowca (jestem germanistą), zawierającego 1041 rzeczowników wraz z rodzajnikami:

https://yadi.sk/d/V6L-qG2j3FgmNS

1. pobrać

2. rozpakować (uzyskamy plik nouns.txt)

3. wejść do katalogu /root

4. odsłonić wszystkie pliki (robimy to oczkiem)

5. po odsłonięciu ukrytych plików/folderów odszukujemy folder .gngt

6. w folderze .gngt znajduje się (zazwyczaj pusty) plik nouns.txt (nie jest pusty tylko wtedy, jeśli wcześniej dopisywaliśmy swoje własne rzeczowniki z rodzajnikami)

7. podmieniamy wspomniany powyżej .gngt/nouns.txt na ściągnięty nouns.txt (z 1041 rzeczownikami), co najłatwiej zrobić przeciągając z okna na okno

8. gotowe


 

------------------

Jeśli program nie dawałby się uruchomić lub przestał działać, to może to oznaczać brak/spierniczenie biblioteki libpng.so.3 (łatwo to sprawdzić wpisując w konsoli gngt). W takiej sytuacji należy dostępną poniżej bibliotekę libpng.so.3 wypakować z zip'a i skopiować sobie do /usr/lib (i ewentualnie także na wszelki wypadek do /lib):

https://yadi.sk/d/7nmvtlzk3FgmBf


==================

niniejszy post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/pBmINk3J3FgnfA

62
Software / Skype 4 dla serii Lucid/Slacko już jest ...
« dnia: Lipca 26, 2012, 23:12:54 »
Do tej pory korzystałem ze Skype 2.1 (wersja starsza, ale bardzo w porządku).

Jeśli ktoś zainteresowany nowszą wersją dla Puppych z serii Lucid (ubuntuzgodne) oraz Slacko (sklackozgodne), to zapodaję linka do paczki *.pet:

https://yadi.sk/d/h-Grf0Ctdh3VM

md5: 6c44ceffa870857812695544df172ec0

U mnie na 520 wszystko bez kłopotu i mogę polecić.


Wątek na "forum murga": http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=79894
(tam w razie czego także jako *.sfs)

===============

niniejszy post/wątek jako plik PDF: https://yadi.sk/i/sr1Rbtdf3FiDzu

63
Nawet na Linuksa jest sporo programów do w miarę profesjonalnego, schludnego, szybkiego i wygodnego rysowania schematów elektronicznych, projektowania płytek drukowanych (PCB) itd. Legendarny wręcz Eagle jest jednak dość skomplikowany w obsłudze, a w dodatku są problemy z jego uruchomieniem na Puppy Linux.

No to może coś, co także się przyda amatorom, czyli takim ludziom jak ja:

Xcircuit (maleńki leciutki - tylko do rysowania schematów, tzn. nie projektuje ścieżek PCB, pójdzie na każdym sprzęcie; bazuje na "starożytnych" TK/TCL, których wymaga do uruchomienia, a także na przeglądarce Dillo, której również wymaga):

https://yadi.sk/d/BWaCT9i3dfTqb
https://yadi.sk/d/UuXIRMDrdfU32

... tutorial po zainstalowaniu dodatkowej paczki (druga w powyższym) znajdziecie w  /usr/share/xcircuit/tutorial

Obsługa na początek:

1. Odpalić
2. Zmaksymalizować
3. Wire Mode (na dole ekranu)
4. Kliknąć na najwyższej "książce"
5. ...

Dodatkowe zależności:

https://yadi.sk/d/TH9nXUhadfUMQ
https://yadi.sk/d/tpktad51dfUha


alternatywne paczki, dające się zainstalować również
na nowszych szczeniakach (np. serii Tahr itp.):


https://yadi.sk/d/L_0UtsXb3MbGMS

https://yadi.sk/d/RNlx1KNb3MbGMe



... a jeśli w Twoim Puppy Linux nie ma przeglądarki Dillo, to ją bez problemu doinstalujesz z repozytorium.

A oto efekt działania programu w moich (nieprofesjonalnych i amatorskich) rękach:

https://yadi.sk/d/UwAo8RXfdfV5m
(plik źródłowy; można go pobrać, otworzyć i edytować programem Xcircuit; może również służyć za szablon do nauki)



(wyeksportowany efekt pracy w postaci pliku PNG - przekonwertowałem Gimpem z SVG na PNG; kółka otaczające tranzystory sam dorysowałem; głośnik musiałem narysować sam i scalić w jeden obiekt przy pomocy klawisza "Puzzle")

adres oryginalnego "pełnego" pliku SVG: https://yadi.sk/d/feftNh163FgqoV


A teraz kilka słów o układzie:

To prosty uniwersalny oscylator/generator na tranzystorach komplementarnych (PNP/NPN, np. "parowane" fabrycznie średniej mocy BC313/BC211 lub odpowiedniki z serii BD..., np. BD136/BD135 albo BC160/BC140 wzgl. inne krzemowe małej/średniej/dużej mocy --> praktycznie dowolne --> nawet "nieparowane" fabrycznie). Kondensator (najlepiej nieelektrolityczny ceramiczny/styrofleksowy/polimerowy itp.) i rezystor/potencjometr właściwie o dowolnej wartości (ba, nawet rezystora może nie być i możemy w miejscu wyłącznika/rezystora dotknąć własnymi paluchami, wtedy będzie ładnie wskazywał akustycznie oporność naszej skóry jako "wykrywacz kłamstw" lub też jako akustyczny czujnik wilgoci/poziomu wody; można też wstawić w miejsce wyłącznika fotorezystor/termistor i będzie sygnalizował akustycznie światłość/zmierzch/temperaturę). Głośnik najlepiej niskiej mocy (malutki, taki jak w obudowie kompa, czyli 0,1 - 0,25 W wzgl. wkładka telefoniczna, np. W66 lub podobna); przy porządniejszych tranzystorach, np. średniej lub większej mocy może być nawet głośnik kilkuwatowy (1-3 W). Napięcie ... począwszy od paluszka (najbezpieczniej) do optymalnie 6 V; kto wykorzysta tranzystory dużej mocy (np. 2N3792/2N3055), to może nawet podnieść napięcie do 9-12 V i podpiąć większy głośnik (np. 5-10 W + sprawdzić, czy tranzystory się nie nagrzewają do powyżej 60 stopni + dać opornik o większym "watażu") i mieć syrenę, że hoho. Dla osób nie chcących eksperymentować z parametrami RC: C1 --> kilkaset nanofaradów; opornik: kilka "kilołomów" (mój zlutowany przed momentem układ testowy ma opornik 1k + kondensator 330 nF; głośniczek Tonsil 40 om 0,25 W, tranzystor PNP radziecki germanowy мп 16 + polski zabytkowy z Cemi NPN BFP519VI --> to oczywiście powalona para, bo rusek średniej mocy germanowiec, a polak małej mocy krzemowiec wysokoczęstotliwościowy, ale działa ... na małym paluszku, choć nie idealnie, bo ma spoczynkowe prykanie, a to wszystko przez germanowca, więc proszę w ewentualnej swojej konstrukcji używać tylko krzemowych). Proszę pamiętać o prawidłowej biegunowości przy podłączaniu głośnika (odwrotnie oczywiście też zadziała, ale z nieco mniejszą dynamiką/głośnością).

Wykorzystanie: syrena, buczek/pierdzik, metronom, sygnalizator, prosty instrument muzyczny (wysokość tonu zależy od wartości opornika), uniwersalny akustyczny próbnik rezystorów, tranzystorów, diod, (zwłaszcza większych) kondensatorów, "przelotu" obwodu (elektrody badawcze w miejsce wyłącznika). Info dodatkowe: przy odpowiednio małym rezystorze (najlepiej pobawić się montując potencjometr) dźwięk będzie tak wysoki, że go nie usłyszymy (= w dolnym paśmie ultradźwiękowym; aby wyprodukować bardziej prawdziwe wyższe i intensywniejsze pasmo ultradźwiękowe, należy w miejsce głośnika wstawić przetwornik piezoelektryczny; najlepiej z "dużym kopem", tzn. 82 decybele) ---> psy/koty/gryzonie/niektóre insekty spierniczają w całej okolicy, bo je to drażni (ten próg niesłyszalności najlepiej "złapać" potencjometrem"; w niektórych krajach używa się też bardzo wysokich dźwięków do zapobiegania powstawaniu zbiorowisk dzieci/młodzieży, bo my dorośli już tego nie słyszymy, a młodszym świdruje w głowie). Aha, w miejsce głośnika można także wstawić transformator o odpowiednim przełożeniu, aby na jego wyjściu generować wysokie napięcie, co można wykorzystać do odpalania lamp błyskowych (poprzez duży kondensator elektrolityczny ok. 1000 mikrofaradów na napięcie kilkuset wolt) wzgl. do wykonania prostego paralizatora (w obydwu przypadkach bardzo uważać; nie powinno zabić, ale nigdy nic nie wiadomo).

UWAGA: W dniu wczorajszym był tu opublikowany błędny schemat, w którym niepoprawnie wrysowałem kondensator. Obecnie jest już OK, poprawiłem i zlutowałem na podstawie powyższego poprawionego schematu układ "w pajęczynkę". Wszystko działa*. Za zamieszanie przepraszam.

* https://yadi.sk/d/HtMeBzpa3FgsDD

-----------------------------------------

Inne tego lub lepszego typu bezpłatne programy dla Puppy Linux:

https://yadi.sk/d/ioODiKYQdfVbb
https://yadi.sk/d/xiN8TO0idfsWA (zależność do powyższego, jeśli ktoś nie ma*)

* to jest akurat QT dla Lucida 520

https://yadi.sk/d/edeXD5JpdfsqF
https://yadi.sk/i/KfOOhZvxdfsu5 (podręcznik do powyższego)

https://yadi.sk/d/7OIRHuHYdfunk (to jest w Javie)

https://yadi.sk/d/SanZlBX3dgHw8 (to pod Wine)

https://yadi.sk/d/HYYRBi_pdgHz3 (też pod Wine)

https://yadi.sk/d/3E6ORsWGddBvE (to w Javie, polecam)

https://yadi.sk/d/ag2C875xdgJ6S (pod Wine)

https://yadi.sk/d/9kP2OIKjdgJA4 (w Javie)

https://yadi.sk/d/QnzhrcqLdgJDD (także kondensatory)


=====================

niniejszy post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/2L7AHime3FgraJ

64
Software / Oprogramowanie astronomiczne itp. (paczki PET)
« dnia: Lipca 03, 2012, 15:23:24 »
Stellarium:

Nie trzeba chyba reklamować, bo to najlepsze chyba realistyczne darmowe otwartoźródłowe planetarium pokazujące niebo takim, jak ono w rzeczywistości wygląda (z oświetleniem atmosfery, zachmurzeniem, trawką, horyzontem i wirtualnymi budynkami w okolicy). Program jest dostępny również często gęsto w natywnych repozytoriach puppowych oraz po dodaniu źródeł z Ubuntu (dotyczy Puppy Lucid'a) także i w repozytoriach ubuntowych. Niestety paczki dostępne w repozytoriach czasami mocno gryzą się z kartami graficznymi, bo Stellarim jest dość zasobożerne, więc po walce z programem na różnych komputerach z różnymi wersjami Puppy Linuxa metodą prób i błędów dobrałem wersję sprawiającą najmniej kłopotów:

https://yadi.sk/d/NP5u1S6q3FpTma

(powinno zadziałać od razu, ale jeśli się to nie uda, to proszę sobie doinstalować właściwe sterowniki do grafy; Lucidowcy mogą potrzebować ewentualnie także dostępnej w puppowym managerze pakietów paczki XorgHigh (dotyczny kart Intela/Radeona; paczka XorgHigh nie nadaje się do Nividii). W razie dalszej walki z programem proszę szukać innych paczek na forum Murga.


Xephem:

To chyba najbardziej profesjonalne lekkie naukowe planetarium dla systemów uniksopodobnych opracowane przez poważnych naukowców na poważnych anglosaskich uczelniach i udostępniane bezpłatnie (darmowość jest w przypadku zastosowań prywatnych i edukacyjnych). Program trudniejszy w obsłudze, ale bezkonkurencyjny: tabele efemeryd, mapa nieba, zdjęcia planet itp. Program powinien się odpalić nawet na najbardziej archaicznych maszynach typu 386/486.

https://yadi.sk/d/lco3lrw03FpTtD
(dla większości współczesnych "puppych", czyli takich, co "jadą" na libc 2.7 lub wyższym niż 2.7)
------------------------
alternatywna paczka dająca się zainstalować również
na nowszych szczeniakach (np. serii Tahr itp.):
https://yadi.sk/d/UaVKS6L93MbGNB

Cytuj
UWAGA!!! Na niektórych szczeniakach, tudzież generalnie w przypadku instalacji frugalnych, program może nie wyświetlać grafik, map, obrazów, zdjęć planet itd. (choć na pierwszy rzut oka "niby działa") Bardzo łatwo można to naprawić w następujący sposób:

1. Wchodzimy do katalogu /opt/xephem-3.7.5-RC11/GUI/xephem.

2. Otwieramy sobie obok jeszcze jedno okienko, które pokazuje nasz katalog domowy (w Pyppy Linux jest to domyślnie folder główny, czyli /root).

3. W katalogu xephem odszukujemy folder auxil. Łapiemy go LEWYM klawiszem myszy i POWOLI przeciągamy do foldera /root, aby go tam upuścić (puszczając lewy klawisz myszy). Pojawi się okienko kontekstowe, z którego wybieramy "dowiązanie względne".

4. Czynność z punktu 3 należy powtórzyć jeszcze przynajmniej dla foldera gallery (a być może również i dla pozostałych, ale póki co nie stwierdziłem takiej potrzeby).

Program Xephem wymaga bibliotek TK oraz TCL:

https://yadi.sk/d/TH9nXUhadfUMQ

https://yadi.sk/d/tpktad51dfUha


alternatywne paczki (z TK i TCL), dające się zainstalować również
na nowszych szczeniakach (np. serii Tahr itp.):

https://yadi.sk/d/L_0UtsXb3MbGMS

https://yadi.sk/d/RNlx1KNb3MbGMe


oraz jeszcze taki link:

https://yadi.sk/d/OT0aUTEB3FpTyz
(to jest Xephem dla starszych "puppych", np. 430 oraz wszelkich takich, co to "jadą" na libc w okolicach 2.6.1)


Xmoontool:

Prosta bezpłatna aplikacja dedykowana księżycowi (aktualne parametry orbity, faza, wschody, zachody itp.)

https://yadi.sk/d/8Fu8pNQV3FpU5j
(program do uruchomienia wymaga libXP --> https://yadi.sk/d/mXpkv9rM3FpUBX)


Gpredict:

Mój ulubiony program do prognozowania przelotów satelitów (w tym najlepiej widocznej na niebie ISS). Jest także w repozytoriach ubuntowych (więc kto ma Lucida i ma wgrane źródła ubuntowe, to może także i automatycznie zainstalować). O ile mnie pamięć nie myli, to aplikacja ta bywa dostępna w niektórych natywnych repozytoriach "puppowych" (czyli tych nielucidowych). Poniżej udostępniam gotową paczuszkę PET:

https://yadi.sk/d/-22Dpec33FpUk2

(proszę nie zapomnieć podać współrzędne geograficzne naszej miejscowości i regularnie - przynajmniej raz na dwa tygodnie - aktualizować dane aktualnych orbit satelitów, które program pobiera z serwerów NASA)


====================

niniejszy post/wątek jako plik PDF: https://yadi.sk/i/nGeOycxS3FpUyE

65
HowTo FAQ / Spakuj folder prawym klikiem
« dnia: Lipca 01, 2012, 12:05:16 »
Działa pod Roxem i Thunarem:

https://yadi.sk/d/yL4d-nG13FaPdE

Narzędzie to wymaga do działania gtkdialog. Część Puppych to ma "fabrycznie" wbudowane, a część nie --> jeśli nie zadziała od ręki, co łatwo wypróbować usiłując spakować jakiś folderek prawym klikiem, to doinstalować sobie:

https://yadi.sk/d/5j5T-N0s3FaPg7


Wątek na forum Murga:

http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=78902

66
HowTo FAQ / MS Corefonts jako paczka PET
« dnia: Czerwca 25, 2012, 13:57:43 »
https://yadi.sk/d/o55P_cVo3Fgvck

wystarczy zainstalować i czcionki się pojawią zarówno w przeglądarce, jak dostępne ogólnosystemowo.

Powinno działać raczej na wszystkich Puppych (paczka stworzona pod 525, ja mam to na 520).

W czasie instalacji na moment wyświetla się strona z licencją od MS (to tylko tak informacyjnie; okno można od ręki zamknąć). Aha, paczka zawiera skrypty dopieszczające instalację na zasadzie dodatkowej kalibracji DPI, działające jeszcze przez około 1-2 minuty po poinformowaniu, że instalacja paczki zakończona. Proszę więc dać maszynie czas na "przemielenie". Jeśli fonty nie pojawią się od razu, to "przestrzelić iksy" lub zrestartować system.

==================

niniejszy post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/g4ldHc0v3Fgw6Q

 

67
HowTo FAQ / Błyskawiczna prawoklikowa konwersja mp3 <--> wav (rox)
« dnia: Grudnia 13, 2011, 20:14:02 »
Puppy Linux oferuje kilka możliwości konwersji między formatami audio, np. poprzez ffmpg z odpowienią nakładką graficzną o nazwie FFConvert czy też dzięki Audacity lub innym narzędziom, których jest całkiem sporo. Wszystkie wspomniane powyżej rozwiązania (poza niewspomnianą "konsolową") są jednak mniej lub bardziej żmudne i wymagają klikania, ustawiania, czekania i "babrania się".

Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze prostsza metoda, nie wymagająca mniejszego lub większego mieszania w systemie (bo wiadomo, że doinstalowywanie ffmpg lubi co nieco czasem popsuć łącznie z unieruchomieniem Mplayera, Pmusic czy VLC -> do tego stopnia nieraz, że je wszystkie trzy trzeba "przeinstalowywać").

Oto rozwiązanie:

https://yadi.sk/d/ycu_YwAt3FgwaX

To powyżej w linku to maleńki 2 kB skrypcik zagnieżdżający swój wyzwalacz w prawoklikowym menu roxa (= prawoklika się na pliku audio mp3 lub wav). Skrypcik ten korzysta z lame (które domyślnie powinno w Puppy Linux "out of the box") i umożliwia błyskawiczną konwersję pomiędzy mp3 <--> wav, co jest bardzo wdzięczne, łatwe w obsłudze i wygodne.

Pliki wav są zamieniane na mp3 (domyślnie vbr 128 kbs dla plików stereo oraz vbr 64 kbs dla jednokanałowych mono) i odwrotnie. Nowe pliki po prostu pojawiają się po zakończeniu konwersji tuż obok pliku źródłowego. UWAGA! Skrypcik poinformuje nas o zakończeniu konwersji odpowiednim komunikatem, więc proszę cierpliwie czekać na pojawienie się odpowiedniego okienka informacyjnego.

Niektórzy może skrzywią się, że "tylko" 128 kbs, jednak można to ręcznie zmodyfikować w pliku skryptu /usr/local/conversion_mp3/conversion_mp3 (można go otworzyć dowolnym edytorem tekstu; najłatwiej będzie zrobić to przy pomocy systemowego edytora tekstowego Geany). We wspomnianym pliku skryptowym należy odszukać "fabryczną" komendę:

lame -h -V 3 "$1" "$t.mp3"
i zamienić ją na np. :

lame -b 320 "$1" "$t.mp3"
... i na końcu zapisać zmiany w Geany (= klikając na symbolu dyskietki).

Po wykonaniu powyższej zmiany pliki wav będą zamieniane na mp3 cbr 320 kbs, czyli w maksymalnie najwyższej jakości (można oczywiście sobie odpowiednio zmodyfikować zmieniając "320" na inną wartość, np. 256, 198 czy nawet 64).

Jedyną wadą wspomnianego powyżej narzędzia jest fakt, że można konwertować jedynie pojedyncze pliki audio. Jeżeli to komuś jednak nie przeszkadza, to będzie miał superszybkie, superfajne i superproste w obsłudze narzędzie do natychmiastowej konwersji mp3 <--> wav.

==================

niniejszy post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/bIDtkePT3Fgx4c

68
HowTo FAQ / Twałe kasowanie plików w Puppy Linux
« dnia: Grudnia 02, 2011, 23:43:40 »
Wiadomo, że samo kasowanie plików ostatecznie ich nie usuwa i że można je łatwo odzyskać przy pomocy narzędzi typu "undelete". Może się jednak zdarzyć, że zechcemy coś trwale usunąć lub wyczyścić cały dysk przed jego sprzedaniam. Oto kilka trików.

1. Najłatwiejszy - maksymalnie 16-krotne nadpisanie:

Zainstalować archiwer PeaZip (z paczek deb lub jeszcze lepiej w postaci wersji standalone/portable; osobiście korzystam z tego ostatniego rozwiązania):

http://www.peazip.org/peazip-linux.html

AKTUALIZACJA! PONIŻEJ PACZKI PET:

https://yadi.sk/d/EUWlSNSJ3Fh2XA
(Peazip, wersja 4.1; nie jest to najnowsze wydanie, ale za to bezproblemowo działające)

https://yadi.sk/d/7pTxGGsV3Fgzfb
(dodatkowa wtyczka umożliwiająca rozpakowywanie archiwów ACE)



Po uruchomieniu programu włazimy w opcje i ustalamy sobie 16-przebiegowe trwałe kasowanie plików + zatwierdzamy (fabryczne ustawienie jest znacznie niższe). Przy okazji warto sobie także włączyć polski interfejs językowy w programie PeaZip.

Teraz korzystając z pokładowego managera plików wbudowanego w PeaZip nawigujemy do danego foldera/pliku, zaznaczamy go myszką i korzystamy z kombinacji SHIFT+DEL (można się do trwałego kasowania dokopać także poprzez prawoklik). Pojawi się okienko potwierdzające, w którym klikamy na OK.

Ktoś mógłby zarzucić temu programowi, że nadpisuje "zaledwie" 16 razy, a Departament Obrony USA (DoD) nadpisuje swoje dane 22 razy, a najwięksi maniacy bezpieczeństwa danych korzystają z 35-przebiegowego Gutmanna. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że PeaZip korzysta z własnego autorskiego algorytmu shreddowania danych, który m.in. dodatkowo zmienia nazwę pliku oraz jego rozmiar, więc śmiem twierdzić, że jest nie mniej skuteczny od Gutmanna.

2. Konsolowo poprzez procedurę "shred":

I tu się pokazuje potęga Linuksa. Po donawigowaniu się do właściwego katalogu, w którym znajduje się nasz plik (o ile jest w jakimś podkatalogu) korzystamy z komendy:

shred -u -v -z -n 50 nazwa_pliku

W powyższym kodzie mamy shredowanie z wszystkimi możliwymi dostępnymi dla tego narzędzia dodatkowymi opcjami niszczenia danych oraz z 50-krotnym przebiegiem nadpisywania zerami (+ 51 dodatkowy losowy). Oczywiście 50-przebiegów to wersja dla największych maniaków bezpieczeństwa (spokojnie można tę liczbę zmniejszyć do dwudziestu kilku).

Polecenie "shred" potrafi kasować również wszystkie pliki w obrębie danego foldera:

shred -u -v -z -n 50 *

Z POWYŻSZEGO POLECENIA KORZYSTAMY SZCZEGÓLNIE OSTROŻNIE!!!

... ale niestety nie ma funkcji rekursywnej (przynajmniej mi nie udało się go do tego zmusić), czyli można zniszczyć trwale wszelkie pliki danego foldera, ale podfolderów już niestety nie.

Powyższe polecenie jest dość złożone i trudne do zapamiętania, więc można sobie dodać do pliku /.bashrc (plik ukryty, proszę wcześniej odkryć "oczkiem") następujący alias:

alias usun='shred -u -v -z -n 50'
Teraz będzie można łatwiej masakrować dane:

usun nazwa_pliku
3. Korzystanie z secure-delete (chyba najbardziej wszechstronnego narzędzia konsolowego):

Paczuszkę deb pobieramy sobie ze strony: http://packages.ubuntu.com/lucid/secure-delete

i instalujemy ją.

AKTUUALIZACJA: Lepiej będzie skorzystać z poniższej i bardziej wszechstronnej paczki *.pet, która jest zoptymalizowana dla Puppy Linuksa (działają wszystkie subkomponenty):

https://yadi.sk/d/Mq64O760daa3h

To narzędzie zawiera aż 4 podprogramy służące du różnych celów: srm --> trwale kasuje pliki/katalogi (katalogi i podkatalogi po skorzystaniu z odpowiedniego switcha rekursywnego), smem --> czyści dokumentnie pamięć RAM, sfill --> shredduje całe wolne miejsce na dyskach/pędrakach/w wybranych katalogach itp. (chyba najcenniejsza funkcja), sswap --> shredduje partycję swap (trzeba ją na czas tego zabiegu wyłączyć, a po zabiegu ponownie włączyć). Oto dokładny opis funkcji i poleceń w języku angielskim:

Cytuj
srm(Secure remove) - used for deleting files or directories currently on your hard disk.

smem(Secure memory wiper) - used to wipe traces of data from your computer’s memory (RAM).

sfill(Secure free space wiper) - used to wipe all traces of data from the free space on your disk.

sswap(Secure swap wiper) - used to wipe all traces of data from your swap partition.

srm - Secure remove

srm removes each specified file by overwriting, renaming, and truncat-ing it before unlinking. This prevents other people from undeleting  or recovering any information about the file from the command line.

srm,  like  every  program  that  uses the getopt function to parse its arguments, lets you use the -- option to indicate  that  all  arguments are non-options.  To remove a file called ‘-f’ in the current directory, you could type either “srm -- -f” or “srm ./-f”.

srm Syntax

    srm [OPTION]… FILE…

Available Options

-d, --directory - ignored (for compatibility with rm)

-f, --force - ignore nonexistent files, never prompt

-i, --interactive - prompt before any removal

-r, -R, --recursive - remove the contents of directories recursively

-s, --simple - only overwrite with a single pass of random data

-m, --medium - overwrite the file with 7 US DoD compliant passes  (0xF6,0×00,0xFF,random,0×00,0xFF,random)

-z, --zero - after overwriting, zero blocks used by file

-n, --nounlink - overwrite file, but do not rename or unlink it

-v, --verbose - explain what is being done

--help display this help and exit

--version - output version information and exit

srm Examples

Delete a file using srm

    srm myfile.txt

Delete a directory using srm

    srm -r myfiles

smem - Secure memory wiper

smem is designed to delete data which may lie still in your memory (RAM) in a secure manner which can not be recovered by thiefs, law enforcement or other threats. Note that with the new SDRAMs, data will not wither away but will be kept static - it is easy to extract the necessary information! The wipe algorythm is based on the paper “Secure Deletion of Data from Magnetic and Solid-State Memory” presented at the 6th Usenix Security Symposium by Peter Gutmann, one of the leading civilian cryptographers.

smem Syntax

    smem [-f] [-l] [-l] [-v]

Available Options

-f - fast (and insecure mode): no /dev/urandom.

-l - lessens the security. Only two passes are written: the first with 0×00 and a final random one.

-l -l for a second time lessons the security even more: only one pass with 0×00 is written.

-v - verbose mode

sfill - secure free space wipe

sfill is designed to delete data which lies on available diskspace on mediums in a secure manner which can not be recovered by thiefs, law enforcement or other threats. The wipe algorythm is based on the paper “Secure Deletion of Data from Magnetic and Solid-State Memory” presented at the 6th Usenix Security Symposium by Peter Gutmann, one of the leading civilian cryptographers.

sfill Syntax

    sfill [-f] [-i] [-I] [-l] [-l] [-v] [-z] directory/mountpoint

Available Option

-f - fast (and insecure mode): no /dev/urandom, no synchronize mode.

-i - wipe only free inode space, not free disk space

-I -wipe only free disk space, not free inode space

-l -lessens the security. Only two passes are written: one mode with 0xff and a final mode with random values.

-l -l for a second time lessons the security even more: only one random pass is written.

-v - verbose mode

-z - wipes the last write with zeros instead of random data

directory/mountpoint this is the location of the file created in your filesystem. It should lie on the partition you want to write.

sswap - Secure swap wiper

sswap is designed to delete data which may lie still on your swapspace in a secure manner which can not be recovered by thiefs,  law  enforce?ment  or  other  threats.The  wipe  algorythm  is based on the paper “Secure Deletion of Data from Magnetic  and  Solid-State  Memory”  pre?sented  at  the  6th Usenix Security Symposium by Peter Gutmann, one of the leading civilian cryptographers.

sswap Syntax

    sswap [-f] [-l] [-l] [-v] [-z] swapdevice

Available Option

-f - fast (and insecure mode): no /dev/urandom, no synchronize  mode.

-l - lessens the security. Only two passes are written: one mode with 0xff and a final mode with random values.

-l  -l for a second time lessons the security even  more:  only  one pass with random values is written.

-v - verbose mode

-z - wipes the last write with zeros instead of random data

sswap Examples

Before you start using sswap you must disable your swap partition.You can determine your mounted swap devices using the following command

    cat /proc/swaps

Disable swap using the following command

    sudo swapoff /dev/sda3

/dev/sda3 - This is my swap device

Once your swap device is disabled, you can wipe it with sswipe using the following command

    sudo sswap /dev/sda3

After completing the above command you need to re-enable swap using the following command

    sudo swapon /dev/sda3

Mała uwaga dot. powyższej anglojęzycznej instrukcji --> w Puppy Linux proszę nie dodawać polecenia sudo.

Osobiście najczęściej korzystam z sfill (shreddowanie wolnego miejsca) --> po podłączniu (i zamontowaniu !!!) mojego pędraka (pojawia się jako sdb1) wydaję polecenie:

sfill -v /mnt/sdb1
Procedura może potrwać nawet kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt godzin (im więcej wolnego miejsca na pendrive i im większy sam pędrak, tym dłużej), bo sfill domyślnie masakruje wolną przestrzeń aż 38 razy (kto niecierpliwy, niech skorzysta z mniej bezpiecznej opcji -f lub "pobawi się" innymi switchami). Poleceniem sfill możemy wyczyścić również wolne miejsce na naszym twardzielu:

sfill -v /
... co może odpowiednio dłuuuuugo potrwać w zależności od pojemności dysku twardego. Na pocieszenie dodam, że procedurę można (w miarę) bezpiecznie przerwać zamykając po prostu konsolę (czasem też tak robię, kiedy się niecierpliwię, zazwyczaj jednak przerywam po pojawieniu się odpowiedniej ilości "gwiazdek", które oznaczają ilość przebiegów nadpisywania danych). Aha, gdyby plik tymczasowego zapychania wolnej przestrzeni (o nazwie 00000000.000) po "chamskim" zamknięciu konsoli  "sam" się nie skasował, co łatwo rozpoznać po pełniusieńkim dysku, to proszę wywalić go ręcznie z twardziela/pędraka.

To tyle, miłego masakrowania danych i pamiętajcie ... zawsze z głową i ostrożnie.

Osobom początkującym polecam po prostu PeaZipa z jego opcją 16-krotnego shreddowania. Nie powinny sobie w ten sposób narobić (prawie) żadnych szkód :).


=======================


niniejszy post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/FBCH50lO3Fh364

69
Wczoraj na forum "murga" po latach katowania użytkowników Puppy Linuksa (muszących do tej pory bardzo mocno ręcznie mozolnie na piechotę dodawać np. polską korektę ortografii) nareszcie i wreszcie w końcu ktoś skompilował gotowe 24 paczuszki *.pet ze spellerami dla Abiworda (= pakieciki dla Abispell):

wpis na forum "murga":

http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=73845 (w języku angielskim)

link do paczki z "petami"

https://yadi.sk/d/uH7g_77D3FoV6H

Paczka zawiera:

czech cs-CZ
Denmark-dansk da-DK
deutsch de-DE
Greek-ellhnika el-GR
Australian en-AU
british en-GB
american en-US
espanol es-ES
French-Belgian fr-BE
Finish fi
francais fr-FR
italian it-IT
Kurdish ku
Lithuanian-lietuviu lt-LT
dutch96 nl-NL
Norwegian-norsk nb-NO
Norwegian-nynorsk nn-NO
polish pl-PL
portuguese pt-PT
Portuguese-Brazilian pt-BR
russian ru-RU
Slovenia sl
Swedish-svenska sv-SE
Ukraine uk-UA


Instalacja:

1. Pobrać paczkę zbiorczą (tar.gz)
2. Wypakować (lewy jednoklik myszą na archiwum zbiorczym Abispell-Dictionaries-1.1.tar.gz)
3. Otworzy się Xarchiver --> Select all --> Extract --> OK --> OK
4. Wchodzimy do folderka Abispell-Dictionaries-1.1 z rozpakowanymi "petami" i klikamy na wybranej paczce językowej, np. na abispell-pl-PL-1.1.pet oraz zatwierdzamy "łokejem"
5. Gotowe

Teraz już wystarczy odpalić Abiworda, ustalić jezyk dokumentu jako polski (klikając dwukrotnie na pozycji "Polski" lub "Polish" wzgl. tak jak u mnie "Polnisch") i zacząć pisać po polsku. Błędy powinno podkreślać i oferować warianty poprawy.

Z powyższego zbiorku przetestowałem tylko speller francuski i działa bez zarzutu (innych nie sprawdzałem, bo polski, niemiecki i rosyjski miałem już uruchomiony inną bardziej żmudną metodą).

Informacja dodatkowa: Powyższe spellery powinny być również dostępne i działać w Pidginie (u mnie francuski się "sam" dokoptował do listy korektorów Pidgina).

Mój system: Puppy 520, normalna full instalka (niefrugalna + zniemczona)

=================

niniejszy post/wątek jako plik PDF: https://yadi.sk/i/jXGwxroY3FoVVF

Strony: 1 ... 3 4 [5]