Autor Wątek: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux  (Przeczytany 32170 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borowek

  • Gość
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 08, 2011, 22:55:46 »
Dobra, nabazgrzę listę zbędnych programów, które możemy znaleźć w fafiku. Niestety, ale muszę się na nim wzorować, gdyż tymczasowo nie dysponuje na tyle dobrym łączem, aby pobrać chociaż puppy'iego.

Usuwamy:
                *mtPaint
                *mtPaint-snapshot
                *Gtkam
                *Xsane
                *Ptimer StopWatch AlarmClock
                *Asunder CD Ripper
                *Burniso2cd
                *ISOMaster
                *Luvcview
                *mhWaveEdit
                *Pburn
                *pCD
                *Pcdripper
                *Pdvdrsab DVD
                *Pmusic
                *pupRadio
                *XineDVD
                *gFTP
                *Pup-Advert-Blocker
                *Sylpheed
                *ROX
                *Grub4Dos
                *Firefox(po aktualizacji nie jest taki lekki)
+ trochę śmieci z “System” i “Utility”. Powinieneś się domyślić co jest zbędne.


Dodajemy:
                *Audacious/Deadbeef - dwa fajne i proste odtwarzacze muzyki(wybieramy jeden);
                *mPlayer z nakładką SMPlayer - świetny odtwarzacz i w dodatku lekki;
                *K3b/... - w każdym razie jakiś dobry i lekki program do nagrywania(Pburn nie zawsze się spisuje, mi nie kasuje płyt CD-RW);
                *Gimp/Inkscape - programy do grafiki rastrowej i wektorowej, wedle uznania
                *... tutaj jeszcze coś się wymyśli


Oczywiście wszystko wedle twojego gustu :) Ty decydujesz miszczu.


EDIT:
Zapomniałbym o jednym. XFCE zdaje się trochę "mulić". Proponowałbym LXDE.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2011, 23:18:41 wysłana przez borowek »

Offline fafik

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 08, 2011, 23:30:55 »
Dzieki za wskazowki:
co do programow. Czesc z rzeczy nie jest taka zbyteczna (np. xsane, burniso2cd, Luvcview, gftp)
te programy sa tak male, ze ich usuniecie spowoduje wyszczuplenie fafika byc moze o 2 mb.
Natomiast jesli chodzi o Gimp/ Inkscape swietne rzeczy ale za duze. Nie kazdy tego potrzebuje. Ja sam namietnie z nich korzystam (dozucil bym jeszcze blender!!!!).
K3b/ wogole odpada- pochodzi z KDE i zaleznosci zabily by fafika!!!!! Poza tym sa z nim problemy na Puppim.
Zalozenie jest jednak takie, aby dystrybucja byla w miare lekka. Po dokonaniu tych korektur, Fafik urusl by do rozmiarow grubo ponad 200mb!!! A to nie jest celem fafika. Czas ladowania wydluzyl by sie znaczaco. A kto lubi czekac? No i co z ludzmi ktorzy maja tylko 256 mb ramu?
Na pocieszenie moge powiedziec, ze niedlugo wrzuce spolszczona wersje wary puppy 5.1.1. Tam jest prawie wszystko wywalone- tak aby kazdy indywidualnie mogl sobie wybrac potrzebne programy. przez to system ma tylko okolo 114mb po wbudowaniu xfce i opery.
LXDE niestety nie biega na puppim:( Wiele juz probowalem ( i nie tylko ja) ale jest bardzo klopotliwe. Duzym problemem jest m.in. montowanie nosnikow i jest wiekszy od xfce i bardziej muli
Swoja droga nic nie stoi na przeszkodzie do zremasterowania wlasnej wersji puppiego. Nie jest to trudne i zachecam wszystkich do eksperymentowania. Mozna powyzucac to czego sie nie chce i dodac to czego brakuje . w ten sposob otrzymujemy swojego Wymazonego Puppy Linuxa :)
Wiec do dziela :)
Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2011, 00:05:47 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

borowek

  • Gość
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 08, 2011, 23:38:44 »
No, no.. nie powiem nie że dałem trochę ciężkie programy jako zamienniki. Ale kto nie lubi prostoty i łatwości obsługi?
Trzeba się rozejrzeć za jakimiś fajnymi alternatywami.
A pytanie mam propos warr'iego. Jak wygląda dociąganie zależności(check dependenties installed pkg)?
Na Fafiku 5.2 mi to nie trybi.  >:(

Offline fafik

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 08, 2011, 23:54:27 »
Cytuj
A pytanie mam propos warr'iego. Jak wygląda dociąganie zależności(check dependenties installed pkg)?
wyglad podobnie chociaz w efekcie troche trudniej. Warry nie korzysta z reposow ubuntu. Jest to poboczny projekt barry'ego, ktory obecnie nie pracuje przy lucid puppy. Jest on stworzony glownie z mysla o starszym sprzecie. Nie mozna instalowac pakietow .deb ( nie jest ubuntu kompatybilny).
Jesli chodzi o dociaganie zaleznosci to wyglada to we wszytkich puppy linuxach identycznie. fafik jest w zasadzie tylko remasterigiem lucid puppy ze zmienionym srodowiskiem i usunietymi programami oraz spolszczonym (po czesci) systemem.
Jesli szukasz czegos konkretnego to zobacz tutaj:
http://www.murga-linux.com/puppy/index.php?f=35
Dobrym poczatkiem moze byc Lucid puppy Lite, ktory ma usunietych mnostwo programow i mozna na jego bazie stworzyc swoj wlasny dobry remaster:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=66470
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2011, 21:51:09 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc


borowek

  • Gość
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 09, 2011, 08:36:35 »
Przepraszam, mój błąd.
Myślałem że check dependenties będzie mi dociągał z sieci zależności tak jak apt, czy poldek. Może kiedyś będzie coś takiego.

Co do remasteringu, dziękuję za linki.

I czy bierzesz pod uwagę LXDE w remiksie? Naprawdę nie głupie środowisko, lekkie i dosyć przyjemne.
Nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale pamiętam kiedyś distro z LXDE i gnome-install-language(czy coś takiego).
LXDE zgodne z GTK+ to i z GNOM'owymi aplikacjami. Ładnie to dociągało język polski i nie było problemu ze spolszczeniem tego. Nie wiem czy to zależne od siebie, czy nie. Ale może jakiś pomysł podsunę.



Pozdrawiam

Offline fafik

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 09, 2011, 10:17:08 »
Na dzien dzisiejszy LXDE odpada poniewaz nie dziala poprawnie w przypadku Puppy. Mysle, ze jest to bez sensu wypuszczac Dystro, ktore ma mnostwo niedociagniec.  LXDE wyglada ladnie, ale sie po prostu jeszcze nie sprawdza w przypadku Puppiego. Fakt powstal jakis remix, kiedys nawet sprawdzalem.
Hmmmmm swoja droga widze ze zrobil bys chetnie z puppiego milego tlusciocha :) Grube oprogramowanie, do tego Gnomowe aplikacje :)
Tak jak wspominalem, pierwsza podstawowa zasada puppiego (i rowniez fafika) jest rozmiar i szybkosc dzialania. I tak juz mocno ubolewamy nad tym ze puppy przekroczyl granice 100mb!!!!!
Ale tak jak pisalem- wytestuj sam. Sprobuj np. Lucid puppy lite i naloz na niego LXDE (znajduje sie w repozytoriach w PPM), mysle ze nie bedziesz zachwycony.
Inna opcja to sciagnac Puppiego z LXDE i dociagnac tlumaczenia w usr/locale/pl i bedzie po  polsku.
Tyle tylko ze srodowisko. Ale jesli chodzi o puppiego to tlumaczenia dotycza nie tylko srodowiska i programow( te mozna sciagnac z cieci). Chodzi o wewnetrzne programy w Puppim typu PPM, instalatory systemu, ktore trzeba przetlumaczyc.
Mozesz tez sprobowac lighthousepup:
http://www.lhpup.org/
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2011, 21:50:57 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline jfkap

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 10, 2011, 10:19:02 »
Witam . Jestem nowy na forum i proszę wybaczyć brak wiedzy w temacie linux. System Puppy jak dla mnie jest bardzo ciekawym i pożytecznym systemem . Posiadam laptopy pancerne bez hdd firm Panasonic ,Itronix ,Ergo i dzieki puppy mogę z nich w końcu miec pożytek . Mam pytanie czy jest mozliwość  zrobienia  szczeniaczka w takiej wersji aby była obsługa ekranu dotykowego (kalibracja) i odbiorników gps i oczywiście modemów neostrady ,a i dla muzyków MIDI . Taki system byłby jako live cd chyba najbardziej uniwersalny .
Pozdrawiam  i przepraszam bo czasem zadam głupie pytanie .

Offline fafik

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 23, 2011, 10:00:49 »
Jesli chodzi o puppy serii 5, to chwilowo jest problem z obsluga ekranow dotykowych. Wiem , ze byla wersja 4.3.1, ktora dobrze chodzila. Jesli chodzi o neo- chetnie, jezeli ktos w koncu bedzie w stanie sprawdzic dzialanie pakietow, ktore wstawilem do sieci, a obsluga midi, jest mozliwa. nalezy doinstalowac tylko kilka pakietow obslugujacych i  zapoznac sie z jackiem :)
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2011, 10:26:32 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline stefunk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Rozmowy dot. polskiej wersji Puppy Linux
« Odpowiedź #23 dnia: Maja 20, 2014, 23:04:45 »
Witam. Z góry mówię ze jestem tu nowy jest to mój pierwszy post, poza tym niedawno zacząłem swoją przygodę z Linuxem (pomimo dużo dawniejszych przymiarek). Chodzi o to że jeśli się  nie mylę , co jest prawdopodobne:) nieaktualne są już  wyżej podane linki. Czy jest szansa na reuploud lub ułatwienia mi dotarcia do tegoż Puppilka? Z góry dziękuje i pozdrawiam gorąco.