Autor Wątek: Programy spoza repozytorium  (Przeczytany 6782 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline alek.n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Programy spoza repozytorium
« dnia: Lipca 23, 2013, 12:11:59 »
Dopiero co zacząłem przygodę z Precise 5.6.1 i brakuje mi trochę wiedzy na ten temat. Zainstalowałem sobie Firefox 19.0.2; użyłem do tego chmod u+x <ścieżka>. Rozpakowałem archiwum do ~/my-applications/bin i zastosowałem tę komendę. Udało się, program działa. Sęk w tym, że gdybym chciał go odinstalować, nie da się tego zrobić tak, jak z aplikacjami z repozytorium. Przy okazji, zastanawiałem się, czy da się zainstalować antywirusa (np. AVG Server Edition), ale to już chyba bardziej skomplikowane.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Programy spoza repozytorium
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 23, 2013, 20:37:16 »
Witam.
Zacznę od Firefoksa którego możesz sobie zainstalować z repozytorium i wówczas pozycja oczywiście zostanie dodana. Kliknij na pulpicie ikonę 'install' i wejdź w Puppy Package Manager, kliknij opcję 'Settings' żeby zaktualizować repo. Procedura trochę potrwa, system poprosi Cie kilkakrotnie o potwierdzenia. Po aktualizacji wyłącz Manager i uruchom go ponownie. W linijce dialogowej wpisz 'firefox' i przeszukaj całe repo, wyskoczy Ci ileś tam pakietów. Zainstaluj sobie najnowszego Firefoksa oraz odpowiadający mu pakiet spolszczeniowy 'firefox-locale-pl'. Podczas instalowania Firefoksa sprawdź zależności i zainstaluj z tymi zależnościami.
.
Jeżeli chodzi o antywirusy jest ich trochę i nie powinno być problemu z zainstalowaniem któregoś z nich, niedawno użyłem Avasta w celach testowych i wszystko poszło łatwo. AVG ma kilka instalatorów:

http://free.avg.com/us-en/129024

Możesz na początek spróbować z pakietem deb, który powiniem być z łatwością uruchomiony przez Precise, wówczas zainicjowanie instalacji sprowadzi się do jednego kliknięcia na pobranym pakiecie. Jeżeli zdacydujesz się na pakiet tar.gz wówczas po rozkompresowaniu wchodzisz do nowo powstałego katalogu i uruchamiasz instalator poleceniem:
./install.sh
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2013, 20:54:05 wysłana przez witek_w11 »

Offline alek.n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Programy spoza repozytorium
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 31, 2013, 15:05:36 »
Dzięki za pomoc. Zacznę w takim razie od .deb.

Offline alek.n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Programy spoza repozytorium
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 06, 2013, 14:46:11 »
Instalacja się udała, ale kompletnie nie wiem, co dalej. Kernel ma zbyt wysoką wersję, żeby działała ochrona rezydentna. No i jak uruchomić graficzny interfejs... Chyba potrzebuję wskazówek krok po kroku.


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Programy spoza repozytorium
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 07, 2013, 12:42:37 »
Masz rację, u mnie takie same objawy, wygląda jakby w ogóle nie rozpoznawał kernela 3.2.48. To dziwne zwłaszcza że zachęcają do pobrania najnoiwszej wersji. Później spróbuję jeszcze z instalatorem w pliku tar, chociaż to ta sama wersja.
.
Edytuję: no i poległem z tym AVG, nie za bardzo go ogarniam.
Jeżeli chodzi o inne antywiry to właściwie chyba tylko Avast jest godny polecenia, wystarczy zainstalować jeden pakiet i wszystko powinno działać:

http://files.avast.com/files/linux/avast4workstation_1.3.0-2_i386.deb

Możliwe jest jeszcze użycie Clamav ale pobierany z repozytorium potrzebuje kilkadziesiąt zależności. Można zacząć pobieranie od graficznego interfejsu Clamtk, sprawdzić zależności i wszystko pobrać i zainstalować, ale nie próbowałem jak działa.
.
Natomiast będzie problem z dobraniem darmowego antywira ze skanerem czasu rzeczywistego, z tego co wygugliłem takie rzeczy w komercyjnych produktach raczej.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2013, 08:36:10 wysłana przez witek_w11 »

Offline alek.n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Programy spoza repozytorium
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 14, 2013, 16:10:28 »
No to czas wypróbować avasta. Napiszę, jak mi to wyszło.

Offline alek.n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Programy spoza repozytorium
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 20, 2013, 15:39:45 »
Wszystko OK. Szkoda tylko, że trzeba się postarać o klucz.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Programy spoza repozytorium
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 20, 2013, 19:23:36 »
Klucz otrzymasz gdy uruchomisz antywirusa i podasz adres pocztowy. Musisz być oczywiście podłączony do internetu. Po pewnym czasie dostaniesz wiadomość z kodem i dokończysz instalację.

Offline alek.n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Programy spoza repozytorium
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 27, 2013, 12:49:42 »
No to wątek zamknięty ;)