Autor Wątek: coraz mniej wolnej przestrzeni w pliku pup-save (puppy 4.3.1 liveCD)  (Przeczytany 4894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tymonek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
witam znów.
problem taki sam jak w temacie. wcześniej także działałem w trybie live z savem, wtedy 1,5g, a po zainstalowaniu wszystkich programów wolnego miejsca zostało 1.1 i tak już było. wczoraj postanowiłem zwolnic sobie nieco miejsca na dysku i zaoszczędzić czas przy zgrywaniu z pendrive kopii przy awariach, więc zrobiłem nowy - 700 mb. po instalacji wszystkich potrzebnych aplikacji pozostało ok 550. dziś po uruchomieniu komputera pokazywało tyle samo, ale przed zakończeniem dwugodzinnej sesji było już tylko 450. domyśla się ktoś co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? dodam, że nie jest nią działanie przeglądarki, używam opery z wyłączoną opcją cache, poza tym wolne megabajty znikają także kiedy wstaję od komputera i nie działa żaden program. pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 05, 2011, 19:16:47 wysłana przez tymonek »

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: coraz mniej wolnej przestrzeni w pliku pup-save (puppy 4.3.1 liveCD)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 07, 2011, 15:04:48 »
Jesli chodzi o opere to wiesz gdzie ona jest zainstlowana?
jezeli w obszarze pupsave to wcale nie znaczy ze wylaczony cache nie zbiera informacji.
Opera powinna znajdowac sie poza pupsave czyli w /mnt/home/opera/, zeby  nie obciazala pupsave

problem ze zmniejszajaca sie przestrzenia jest znany w przypadku puppy. Moze to byc rowniez wynikiem zlego zamykania systemu i nieprawidlowego zapisu w pupsave, przez co puppy traci  wolna przestrzen. w tym celu nalezy po starcie aktywowac:
puppy pfix=fsck
inna opcja to stworzenie  prostego skryptu w /my-applications/bin
w tym celu otworz geany lub inny edytor tekstowy i wklej nastepujace:

#!/bin/sh
 # simple tool for puppy linux  to clean caches
 #Joe Arose  aka big_bass
 gxmessage "
 before flush
 `free`
 --------------------------------------------------------------------
 `sync ; echo 3 | tee /proc/sys/vm/drop_caches`


 after flush
 --------------------------------------------------------------------
 `free`
 "

nastepnie zapisz to pod dowlona nazwa i aktywuj jako program.
Nie wiem czy uzwyasz rox czy xfce. nalezy ustawic aby skrypt byl uruchamiany jako program.
Nie wiem czy pomoze ale co nieco usuwa
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2011, 18:42:22 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc