Autor Wątek: Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.  (Przeczytany 8620 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.
« dnia: Kwietnia 19, 2011, 10:13:24 »
Witam.
Ciag dalszy "dopasowywania" puppiego po instalacji systemu.
System Puppy 5.20, instalacja Frugal na HD, pulpit Rox.
Korzystając z Firefoxa lub innego programu, przydatna jest informacja o prędkości łącza, czyli prędkości wysyłania i odbioru, nie zależna od aktualnie używanego programu, czyli info trzeba pobrać z systemu.
W innych linuxach - dystrybucjach są różne aplety lub programy (w gnome w ubuntu jest to na przykład aplet Monitor sieci, lub gkrellm), które to umożliwiają, nie znalazłem czegoś takiego dla puppy.
Czy da sie taką informację w puppy umieścić na dolnym panelu ? i jak ?
Do łączenia używam Frisbee network interface, a on podaje info Rx/TX o ilości wysłanych i odebranych kB, a nie o prędkości łącza w danym momencie.

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 19, 2011, 10:43:29 »
Mysle , ze Conky moze pomoc. Znajduje sie w PPM
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 19, 2011, 11:36:00 »
@fafik
Tak, conky znam i to jest to, czego chciałbym uniknąć. Efekty ekranu, przezroczystość, mam nie najlepsze doświadczenia z conky, zawsze zabawa z conky kończyła sie jego usunięciem, więc teraz sobie conky odpuszczę. Bardziej interesuje mnie przypięcie czegoś do paska, lub umieszczenie programu w trayu, coś czego nie będą zakrywały inne programy i informacja będzie w każdej chwili dostępna. Dawniej istniała wtyczka do FF (dla v.3.5 ???) podająca informacje o łączu, nawet gdy FF był zminimalizowany do ikony, ale wtyczka ta jest już nie dostepna.
Nie musi to być program, a tylko wyciągnięcie info z systemu

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 30, 2011, 13:38:37 »
@fafik
Nie mogąc znaleźć dobrego rozwiązania, poszukałem w forum puppy. I znalazłem wreszcie bardzo fajny monitor systemu, znany mi z innych dystrybucji linuxa: gkrellm (http://www.makeuseof.com/tag/easily-monitor-your-system-with-gkrellm/), który pokazuje też prędkość łącza.
W przeciwieństwie do conky ten nie sprawiał żadnych problemów. Instalacja bezproblemowa, tym bardziej, że z paczek .pet, czyli instalujemy: gkrellm.pet i GKrellM-Skins-A.pet i wszsystko działa świetnie, lecz stanąłem przed innym problemem, jak zrobić w puppy autostart tej aplikacj przy starcie systemu ? Chciałbym aby monitor ładował sie razem z systemem.
System Puppy 5.20, instalacja Frugal na HD, pulpit Rox.

Edit: Dla zainteresowanych link do paczek .pet : http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?p=184337&sid=e860bcb8de2c3c5787a4f3eb7575009e
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2011, 14:28:25 wysłana przez kris55555 »


Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 30, 2011, 16:42:20 »
Najlatwiej jest stworzyc symlink do aplikacji (powinna znajdoweac sie usr/bin) i wstawic go do root/Startup. Teoretycznie powinno dzialac. Wszystko co znajduje sie w tym folderze jest  uruchamiane automatycznie przy starcie
 Jesli nie trzeba bedzie stworzy cmaly skrypt
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 30, 2011, 17:23:49 »
@fafik
Dziękuję za odpowiedź.
Tak, nie napisałem wszystkiego, program gkrellm znajduje się w /usr/bin/ zrobiłem symbolic link do /root/startup/ i tu zaczeły sie problemy. Program niby się ładuje ale nie działa, ma "zwinięty" interfejs (nie monitoruje) - po prostu nie łączy się z siecią wifi (komunikat Network Status Information że nie znalazł interfejsu wlan0). Z chwilą gdy jest połączenie interfejs sie rozwija czyli jest okno gkrellm i jest OK. Sprawdziłem, usuwając gkrellm z ./startup/ i problem z łączeniem wifi nie występuje.
Czyli startuje system, później ręcznie gkrellm i jest OK, wkładając do ./startup wywala się menadżer sieci, nie widzę rozwiązania. Może gkrellm ładuje się za szybko (tak przypuszczam), tylko jak opóźnić jego ładowaqnie przy starcie systemu ? skryptem ? jakim ?

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 30, 2011, 23:23:09 »
Okey czyli gkrellm startuje za szybko.
Mozna go spowolnic.
Usun symlink ze Startup i stworz tam nowy dokument, o nazwie np. gkrellm ktory bedzie zawieral:

#!/bin/sh

sleep 5 && gkrellm

wazne jest nadanie odpowiednich praw dostepu do dokumentu
 w tym celu w roxie nalezy kliknac na dokument i w properties zaznaczyc w permission
read: wszystkie
write tylko owner
i exec wszystkie

jezeli nadal nie bedzie dzialac to nalezy zmienic wartosc sleep na wyzsza i poprobowac
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2011, 23:40:34 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Prędkość odbioru / wysyłania na panelu.
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 01, 2011, 11:42:36 »
@fafik
Dziękuję za odpowiedź.
Wszystko już działa OK, zgodnie z oczekiwaniami. Nie widzę różnicy między działaniem symbolic linku a skryptu, jednak problem leży nie po stronie gkrellm, a według mnie po stronie systemu, czyli puppy.
Do czego i jak doszedłem ? Przy korzystaniu z łącza stałego (kablowego) za pomocą eth0 nie ma żadnych problemów z netem i z startem gkrellm (wszystko działa idealnie).
Problemy zaczynają się przy łączności wifi (wlan0), szczególnie przy łączności z sieciami zabezpieczonymi WEP i WEP2. Pupppy po prostu nie łączy z siecią którą widzi, nawet posiadając dobry profil. Przy łączeniu z sieciami wifi publicznymi (mam do takich 2 dostęp), puppy często nie łaczy, komunikując w Network Status Information, że nie znalazł interfejsu wlan0. W takim przypadku pomaga restart systemu (lub wyjęcie i włożenie karty usb do wif), ciekawe, że za drugim lub trzecim restartem, nagle problemy znikają, łaczy prawidłowo - do następnego uruchomienia puppy. Używam Frisbee zgodnie z moimi wcześniej opisanymi problemami w: http://forum.puppylinux.pl/index.php/topic,144.0.html
czyli  wszystko działa OK, dokąd nie zmieniamy sieci wifi, z uwagi na fakt, że musze zmianiać sieci z których aktualnie korzystam, stąd problemy z połaczeniem.
Na forum puppy (http://www.murga-linux.com/) znalazłem opisane analogiczne problemy z "gubieniem" ustawień wifi przez puppy, czyli jakby problem systemu.
Edit:
To gubienie ustawień dotyczy tylko przypadku gdy zmieniamy sieci wifi, z sieci zabezpieczonej na sieć nie zabezpieczoną (i odwrotnie), kiedy znowu chcemy wrócić na sieć zabezpieczoną - nie chce łączyć, czyli jak ktoś nie zmienia sieci to tego nawet nie zauważy. Ja jestem "mobilny", zmieniam sieci i ...... mam problem.
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2011, 18:12:34 wysłana przez kris55555 »