Autor Wątek: Chrome i połączenia SSL przez proxy (Puppy 5.20)  (Przeczytany 8143 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stanley_p

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Chrome i połączenia SSL przez proxy (Puppy 5.20)
« dnia: Lutego 14, 2011, 12:09:49 »
Witam

To mój pierwszy post tutaj - serdecznie pozdrawiam forumowiczki i forumowiczów.. Również moje początki w Puppy oraz w ogóle w Linuxie - nie licząc pewnych skromnych doświadczeń z BackTrack ;-)

Dwa słowa skąd się wziął u mnie Szczeniaczek: otóż jak to zwykle bywa - z potrzeby. Mam starego laptopa (Celeron M, 2 GHz/512MB RAM) w którym padł twardy dysk. W dodatku BIOS nie pozwala na bootowanie z USB. Ponieważ sprzęt nie jest moją własnością, szkoda trochę było inwestować w jakiś dysk ATA (obecnie 30-40GB to ok. 100zł), oraz laptop ma służyć tylko do podstawowego dostępu do internetu (w zasadzie tylko przeglądarka), zainteresowałem się dystrybucjami Live-CD. No i wygooglałem Puppy-ego ;-) Muszę przyznać, że bardzo mile mnie zaskoczył - w zasadzie "na dzień dobry"posiada to czego potrzebowałem. Przede wszystkim bootuje się z CD oraz zapisuje konfigurację na penie. Wykrył wszystkie podstawowe urządzenia, bez większego problemu skonfigurowałem dostęp do sieci (przez ethernet), zainstalowałem Chrome.

Jest tylko jeden problem: dostęp do netu z sieci lokalnej mam realizowany przez proxy. Niestety, systemowe proxy w Puppym chyba nie obsługuje połączeń szyfrowanych SSL. i w Chrome nie mogę się zalogować np. do banków. Problem częściowo rozwiązałem instalując Firefoxa, który z kolei ma własną, niezależną od ustawień w systemie obsługę proxy (Chrome w ogóle takiej opcji nie posiada) - i w nim połączenia szyfrowane działają. Niemniej ponieważ ostatnio na innych kompach coraz więcej korzystam z Chrome, uruchomiłem synchronizację ulubionych, itp., chciałbym korzystać w pełni z tej przeglądarki również pod Puppy. Nadmienię, że do Chrome próbowałem doinstalować dodatek pt. Proxy Switch - umożliwia przełaczanie pomiędzy różnymi proxy oraz ma ustawienie SSL. Niby się zainslował, można konfigurować, ale chyba działa tylko pod Windą.
Pytam zatem: czy można ten problem jakoś rozwiązać?

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Jako początkujacy zastanawiałęm się, czy nie umieścić tego topicu w dziale dla początkujących. Jednak uznałem, że chyba bardziej jest zwiazany z sieciam. Jeżeli moderator uzna inaczej, poproszę o wyrozumiałość i przesunięcie tematu.
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2011, 20:52:14 wysłana przez stanley_p »

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Czy można ustawić w systemie Proxy SSL? (Puppy 5.20)
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 14, 2011, 17:41:34 »
Otworz terminal i wpisz:
export http_proxy=http://<proxy-server-ip>:<port>zastepujac <proxy-server-ip>:<port> twoimi danymi
oraz
export ftp_proxy=http://<proxy-server-ip>:<port>nie  wiem czy pomoze.problem ten dotyczy bowiem chroma.
https://chrome.google.com/extensions/detail/caehdcpeofiiigpdhbabniblemipncjj?hl=DE
to powinno dzialac w polaczeniu ze zmianiami u gory

Nie uzywam chrome wiec nie jestem pewien czy to pomoze
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2011, 21:27:13 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline stanley_p

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Czy można ustawić w systemie Proxy SSL? (Puppy 5.20)
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 15, 2011, 07:19:03 »
Dzięki za odzew, liczyłem na Ciebie ;)
Wpisałem te komendy w terminalu - niestety nic się nie zmieniło. Nawet po restarcie. Nadal nie można otwierać stron szyfrowanych, zaczynających się od https://... Pozostałe otwierały i otwierają się ok.

Pytanie moje: czy "systemowe" (nie wiem czy się dobrze wyrażam) proxy w Puppy w ogóle obsługuje SSL?
Może przedstawię to tak:
- proxy "systemowe" skonfigurowałem wchodząc w: Setup -> Connect to Internet or Intranet -> Setup a proxy server
Ruszyło od razu, tzn. mogłem już cokolwiek otwierać w Dillo, instalować aplikacje z quicpet (np. Chrome). Przy czym zwracam uwagę: w Setup a proxy server jest tylko możliwość wpisania adresu proxy HTTP i FTP. Nie ma w ogóle SSL - tak jak jest np. w ustawieniach systemowych Windowsa (Panel sterowania -> Opcje internetowe -> itd.)  czy np. Firefoxie.
Może trzeba coś doinstalować?

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2011, 07:30:53 wysłana przez stanley_p »

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Czy można ustawić w systemie Proxy SSL? (Puppy 5.20)
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 15, 2011, 07:31:28 »
okey inna opcja w terminalu:
all_proxy=host:port google-chrome albo
google-chrome --proxy_server=host:port
www.biq-shop.com
www.biq.cc


Offline stanley_p

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Czy można ustawić w systemie Proxy SSL? (Puppy 5.20)
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 15, 2011, 08:47:19 »
okey inna opcja w terminalu:
all_proxy=host:port google-chrome <...>

Ruszyło!!! Dzięki! :)

all_proxy=host:port chromium-browser
Odpala Chrome (Chromium? nie zwróciłem uwagi ;) ) i strony https:// już śmigają :)
Co prawda w terminalu pojawiają się jeszcze 2 linijki:
/usr/bin/chromium-browser: line 55: lsb_release: command not found
/usr/bin/chromium-browser: line 56: lsb_release: command not found
ale sądzę, że to nie ma większego znaczenia.

Ale cóż, jak to często bywa, rozwiązanie wygenerowało następne pytania:
 jak zrobić, żeby Chromium startował tak za każdym razem? Bo gdy odpalę go z pulpitu z ikonki 'browse', czy menu->internet->Chromium Web Browser - strony strony szyfrowane znów nie działają..., trzeba ponownie wklepywać z terminala... Może da radę coś przekonfigurować w plikach? Albo chociaż utworzyć skrót jak w Windzie? (no własnie jak utworzyć?) Sorry za takie pytania, ale na początku pisałem, żem początkujący w ogóle w Linixe... ;)

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. I jeszcze jedno przy okazji: czy do/z terminala można robić kopiuj/wklej?

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Czy można ustawić w systemie Proxy SSL? (Puppy 5.20)
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 15, 2011, 19:49:47 »
Okey
2 pytania:
uzywasz puppiego 5.2 w srodowisku jwm?
przegladarka to chrome czy chromium? i skad sciagales ze strony google czy ze strony puppy linux

w zalaczniku jest maly skrypt do chrome:
http://www.mediafire.com/?lzzqmkwbyhuu545
jezeli przegladarka to chromium
musisz otworzyc ten skrypt jako text i zmienic wpis na chromium browser jak w twoim poscie.
Zeby utworzyc sensowny skrot trzeba poukladac troche skrypty :)

www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline stanley_p

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Czy można ustawić w systemie Proxy SSL? (Puppy 5.20)
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 15, 2011, 20:50:44 »
<....>uzywasz puppiego 5.2 w srodowisku jwm?

Sorry za lamerstwo, ale czy mógłbyś do mnie na razie pisać pełnymi wyrazami? ;) ISO Puppiego ściągnąlem z oficjalnej strony projektu, wypaliłem na CD i używam w środowisku starego laptopa Aristo 2600 ;)
Eksperymentuję też  trochę na drugim lapku, o podobnych parametrach, ale trochę młodszym - przynajmniej umożliwia bootowanie z USB i dlatego zrobiłem sobie wersję odpalaną z pendrive. Tak przy okazji: spróbowałem też uruchomić szczeniaczka na swoim domowym Eeepc 1000H - ogólnie ruszył bez większych problemów, udało mi się nawet skonfigurować dostęp do netu przez WiFi (używałem cały czas tej samej wersji "uniwersalnej", choć wiem, że jest specjalna, dedykowana dla Eeepc)

Cytuj
przegladarka to chrome czy chromium i skad sciagales ze strony google czy ze strony puppy linux

Początkowo był Chromium, zainstalowany z samego puppiego, z ikonki 'quickpet', ale własnie dziś w międzyczasie zainstalowałem Chrome ze stron Google. W Chrome efekt jest taki sam, tzn. jeśli go nie odpalę z terminala  podanym przez Ciebie sposobem, strony szyfrowane nie otwierają się (oczywiście należy wpisywać .......chrome-browser).
Tak swoja drogą na razie nie za bardzo czaję tych różnic między Chromium/Chrome...  ktoś kogoś podrabia?  ;)

Cytuj
w zalaczniku jest maly skrypt do chrome:
http://www.mediafire.com/?lzzqmkwbyhuu545
jezeli przegladarka to chromium
musisz otworzyc ten skrypt jako text i zmienic wpis na chromium browser jak w twoim poscie.
ok, ściągnałem, dzięki. Widze,  mówiac po DOS-owemu, że to taki 'ala .bat?

Cytuj

Zeby utworzyc sensowny skrot trzeba poukladac troche skrypty :)

Ok, będę walczył, ale jutro w pracy gdzie mam te laptopy i dostęp przez proxy.  

Pozdrawiam -

Stanley

[EDIT]
P.S. Proponuję jednak przenieśc topic do działu dla poczatkujacych, może się komus przyda. Tytuł nieco zmieniłem.
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2011, 21:01:07 wysłana przez stanley_p »

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Chrome i połączenia SSL przez proxy (Puppy 5.20)
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 15, 2011, 21:58:44 »
Oki czyli puppy w wydaniu klasycznym ze srodowiskiem graficznym jwm i roxem. W sumie pytalem sie tylko dlatego, ze do tego skryptu mozna zrobic jeszcze starter, ktory bedzie ikona na pulpicie a nie poprostu dokumentem.

Roznica pomiedzy chrome a chromium w zasadzie jest prawie zadna. oprocz tego ze chrome jest oficjalnie publikowany przez google i ma zamkniety kod. natomiast chromium jest open source i jest baza dla chroma
www.biq-shop.com
www.biq.cc