Autor Wątek: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy  (Przeczytany 105680 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #75 dnia: Maja 02, 2013, 20:26:38 »
OK, już mam nowy: langpack_pl-20130502.pet
Zmieniłem plik, puppysave, na mój ostatni "najlepszy", odinstalowałem poprzedni langpack, wyczyściłem system BleachBit-em, restart X, zainstalowałem langpack_pl-20130502.pet, restart X coś mi nie pasuje, restart systemu.
Przy starcie systemu "krzaki" są dalej, ikona "zapisz" wróciła do "save", kaszanka z ustawieniami Firefoxa, ciekawe, że nawet pluginy Firefoxa staciły swoje ustawienia. Nawet AdBlockPlus stracił (!) ustawienia filtrów.
Pozmieniały mi się moje nazwy, te poustawiane w menu.
Straciłem ustawienia w JWM - tray buttons (znikły !) poustawiane miałem tam dostęp do ROX-a , Sakury  i "zapisz", jako że wywaliłem ikony z pulpitu.
W dalszym ciągu zmieniając ikony pulpitu z full na minimal, wskakują nazwy angielskie i później już zostają, mimo przejścia z minimal na full - czyli bez zmian
Widzę więcej tłumaczenia w PupControl Panel, których nie było.

Wniosek:
Langpack należy instalować pierwszy, przed innymi ustawieniami w systemie (głównie przed Firefoxem), by nie stracić własnych ustawień.
Potestuje jeszcze, jak coś zauważe jeszcze to dopisze do tego postu.
- wszystkie nazwy w PuppyPin który jest w /root/Choices/ROX-Filer "wróciły do j. angielskiego
- w katalogu /user pokazały się ostrzeżenia:
 1. Nie można rozpoznać pliku: abiword_16.xpm (ikona w menu jest dobrze wyświetlana ale chyba jest zmieniona ?)
 2. To samo dotyczące sakury i kadu wcześniej zainstalowanych (tu ikony są OK, a jest ostrzeżenie)
 3. Straciłem wszystkie ustawienia ChatZilii czyli IRC, ale to juz pisałem, bo jest to wtyczka do FF  :(
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2013, 12:40:47 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #76 dnia: Maja 03, 2013, 14:17:13 »
Zgadza się w obecnej postaci langpack najlepiej instalować na początku, zwłaszcza przed firefoxem. Obecna wersja skupiała się właśnie na dodaniu tłumaczeń, w końcu to langpack:-)

Co do firefoxa to są 3 rozwiązania - usunąć tłumaczenie, zostawić w obecnej formie, albo zostawić sam dodatek językowy, ale żeby zadziałał i tak trzeba zmienić zmienną językową w configu firefoxa... Chyba zatem zdecyduję się na ostatnie rozwiązanie gdyż nie ingeruje to w preferencje.
Dotychczasowe ustawienia firefoxa giną gdyż zmienia się domyślny katalog jego preferencji w /root/.mozilla/firefox.

Co do krzaków to sprawdziłem plik /etc/rc.d/rc.sysinit. W porównaniu do wersji 5.3 w której z tego co czytałem nie było krzaków zmienił się o kilkadziesiąt linii, wśród nich zapewne jest ta zmianiająca rozdzielczość i powodująca gubienie fontu ekranowego na chwilę, w efekcie powodując krzaki. Jak już pisałem to jest poza langpackiem i nie mam możliwości zmiany tego.
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2013, 15:31:03 wysłana przez robwoj44 »

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #77 dnia: Maja 03, 2013, 19:54:43 »
@robwoj44
Ok, dzięki za odpowiedź.
A co z gubieniem polskich nazw ikon pulpitu przy zmianie z full na minimal ?
Tak jak pisałem, po instalacji langpacka ikony są ma full w j. polskim, zmiana na minimal gubi polskie tłumaczenie, czy da się to zrobić z "automatu" (bez interwencji w konsoli) aby przy full-minimal (w obie strony) był zawsze j. polski ?

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #78 dnia: Maja 03, 2013, 21:49:01 »
Wkrótce powinien być nowy plik tradycyjnie na http://dotpups.de/puppy5/racy/localization/ z dziesiejszą datą.

Pulpit powinien być ok przy zmianie z PupControl (sam PupControl też będzie po polsku prawie cały). Swoją drogą i PupControl i program do zmiany pulpitu full-minimal jest tylko w slacko...

Firefox będzie z plikiem polskim, ale trzeba go będzie włączyć w dodatkach i zmienić zmienną w configu na pl oraz dodać w preferencjach polski jako preferowany język. Plusem tego rozwiązania jest to że nic w firefoxie i programach z nim związanych nie zginie po instalacji langpacka.


Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #79 dnia: Maja 03, 2013, 22:07:49 »
@robwoj44
OK
Ale na http://dotpups.de/puppy5/racy/localization/ już jest plik z dzisiejszą datą, warto ten najnowszy jakoś wyróżnić :)  aby nie stracić przypadkiem ustawień Firefoxa.
Wpadłem na jeszcze jeden pomysł, może on pomoźe z problemem "krzaków", przy instalacji langpacka pojawia się pytanie, czy chcesz przetłumaczyć informacje wczesnouruchomieniowe ? i tutaj, sprawdziłem, czy się odpowie "tak" czy "nie" to i tak te informacje zostają przetłumaczone, a może gdyby zostawić wybór i zadziałała by opcja "nie" i użytkownik zostawi te wczesnouruchomieniowe info w j. angielskim to "krzaki" by się nie pojawiły ?
Skoro jest problem, to użytkownik winien mieć wybór - j. polski i "krzaki" lub j. angielski i brak "krzaków".

P.S.
Przepraszam, daty mi się pomyliły, dziś jest 3.05, więc plik będzie dobrze wyróżniony.
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2013, 22:27:58 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #80 dnia: Maja 03, 2013, 22:34:35 »
Dokładnie. Będzie 20130503. Sprawdzę ten wybór dlaczego następuje tłumaczenie.
Czekam zatem na opinie o nowym langpacku i nowych rozwiązaniach (firefox, pulpit).

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #81 dnia: Maja 04, 2013, 11:04:06 »
Witam.
Przetestowałem.
Slacko 5.5 PAE na penie.
Odinstalowałem stary langack, wyczyściłem system, zainstalowałem langpack_pl-20130503.pet
1. Znowu straciłem ustawienia Firefox, dokładnie tak jak opisywałem to przy poprzednim langpacku, łącznie z dodatkami do FF i ustawieniami tych dodatków, dziwne bo tym razem wyczyściło wszystko, zakładki, hasła i ustawienia dodatków (!).
2. Ponownie stracone wszystkie ustawienia w TrayButons wyczyścił dokładnie moje ustawienia, podobnie jak w poprzedniej wersji.
3. "Krzaki" przy ładowaniu systemu dalej są widoczne.
4. Brak możliwości wyboru czy chce mieć start przetłumaczony w PL.
5. Ikona "save" początkowo jako "zapisz" - wróciła ponownie do save (mimo że sam ustawiłem na "zapisz").
6. W PupControl w menu głównym zmian nie widać, poszczególne programy też po angielsku, gparted -ang, PupClockSet -ang, natomiast w pozycji Utility - znaczna część programów jest w PL.
7. Przy zmianie ikon pulpitu z full na minimal, są wreszcie ikony z opisami PL, jednak ikona "save" dalej jest "save".
    Komunikat DeskSet - jest w j. angielskim (w chwili przełączania pulpitów)
8. Nie spisałem sobie, które programy sa w PL a które w ANG, ale moje doczucie jest takie, że więcej jest w Pl.
   Choć PRINTER jest ANG, SCANER jest w PL, SounSetup - ANG, XorgWizard - PL, Keyboard - PL
   Programy w PupControl w zakładce Install, jest PL
9. W dialogu - w ROX, prawy klik na katalog i wyświetla się menu, w tym menu pozycja została w ANG - Search with Phind, Filter... i Save są w ANG, pozycje Terminal here, Swith to Terminal itd
10. Opis ikon w trayu, przy połączeniach sieciowych PKM, nazwy ANG
11. Tray, mysza najechanie na wolne miejsce, komunikat w ANG
12. Zegar PKM (prawy klik myszy), nazwa Personal organizer - ANG i CLOSE na dole kalendarza, a cały kalendarz w PL.
W zakresie tłumaczenia jest widoczna poprawa.

dopisane:
Zmiana nazwy ikony "save" według recepty:
Cytuj
Zamianę "save" na zapisz można zrobić ręcznie w pliku
PuppyPin który jest w /root/Choices/ROX-Filer.
Po zamianie restart x i mamy "zapisz" na pulpicie.
jest nie skuteczna, po zmianianie z: pusty ekran, lub z minimal, lub z full , lub w dowolnej innej kolejności, przywracana jest nazwa "save", prawdopodobnie gdzie indziej jest ta nazwa przechowywana i system sobie sam ją przywraca.
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2013, 15:37:14 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #82 dnia: Maja 04, 2013, 22:36:48 »
Dzięki za testy. Poniżej odpowiadam w poszczególnych kwestiach.
Co do "wyczyszczenia" to najlepiej usunąć slackosave i przywrócić z pliku iso slacko initrd.gz

1. Sprawdziłem kwestię firefoxa i powinno być ok. Zresztą teraz w langpacku nie ma co na niego za bardzo włynąć.
Jedyny problem jak wcześniej pisałem że teraz bez kilku następnych kroków nie będzie odrazu PL w firefoxie.

2. Co do ustawień w TrayButons to się zgadza. Taki jest niestety mechanizm lokalizacji slacko.

3. Temat "Krzaków" już opisywałem. Nie ma możliwości zmiany bez ingerencji w system. Gdybym nawet zaingerował i tak będzie to usunięte w oficjalnym langpacku.

4. Brak możliwości wyboru wynika z tego że initrd.gz nie był wyczyszczony (to co napisałem na początku) i tym samym pozostał tam PL.

5. To akurat dokończę. Po prostu standardowy PuppyPin tego nie ma. Dopiszę i się pojawi "zapisz"

6. Żeby PupControl był po polsku trzeba go podmienić http://www.smokey01.com/radky/PupControl-INT-2.3.pet
 gparted - tu ciekawa sprawa bo startując gparted z terminala mamy go po polsku, przyjrzę się temu
PupClockSet - nie występuje standardowo w slacko, stąd nie oglądałem, teraz spojrzałem na jego stronę i chyba nie można go póki co spolszczyć
 w Utility - chyba tylko jeden program nie jest PL
.
7. Odpowiedź w punkcie 5
    Komunikat DeskSet - wiem że jest po angielsku, ale nie do wszystkich programów, komunikatów mam dostęp żeby móc przetłumaczyć. Może w następnym slacko będzie jeszcze więcej możliwości. Teraz oceniam na około 90%, co w porównaniu do tego co było rok temu jest bardzo dużym postępem. Pierwsze moje langpacki miały około 30 tłumaczeń, teraz jest prawie 200:-)

8. Tak zdecydowanie więcej jest w Pl.
   Choć PRINTER jest ANG, SounSetup - ANG,
  Nie do końca, gdyż kolejny krok po pierwszym wyskakującym oknie i oba będą po polsku.

9. Co do ROXa to wiem że są pojedyncze komunikaty po angielsku, spróbuję to uzupełnić bo nie ma tego dużo.
Zresztą i inne programy mają taką wadę. Chyba najgorzej pod tym względem wygląda gnumeric. No, ale część tłumaczeń biorę po prostu z tych programów, gdyż już ktoś je przetłumaczył (abiword, gnumeric, geany, mtpaint). Niestety nie zawsze są na bieżąco, stąd luki...

10. Opis ikon w trayu, przy połączeniach sieciowych to też wiem. Zresztą wywołane stamtąd ipinfo jest po polsku, wywołane to samo ipinfo z PupControl po angielsku.

11. Tray, mysza najechanie na wolne miejsce, komunikat w ANG. Tu akurat nie bardzo wiem gdzie, ale jak napisałem wyżej nie do wszystkich komunikatów mam dojście:-(

12. Zegar PKM (prawy klik myszy), tak też to wiem. Brak dojścia.

Tak zakres tłumaczeń jest coraz większy, ale nie do wszystkich jest dojście, stąd póki co niektórych brakuje. Np Pdvdrsab, Gpptp, Pwget, itp.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #83 dnia: Maja 05, 2013, 08:58:27 »
@robwoj44
OK, dzięki za odpowiedź.
Cytuj
Co do "wyczyszczenia" to najlepiej usunąć slackosave i przywrócić z pliku iso slacko initrd.gz
Hm... oznacza to, że zalecana metoda instalacji i testów langpacka to wyłącznie czysty sytem ?
Rzeczywiście odpadnie wówczas jeden problem - Firefoxa i tracenia ustawień. Na inne problemy, raczej (chyba) nie powinno to mieć wpływu, wszak pliki są "podmieniane".
Cytuj
Tak zakres tłumaczeń jest coraz większy,
Dokładnie tak, w każdej wersji langpacka jest "coś więcej", a to co jest w chwili obecnej doskonale nadaje się do użytkowania  :) .

Dopisane.
W ramach testu wykonano całkowicie świeżą instalacje, oczywiście  Slacko 5.5 PAE na penie.
Po instalacji najnowszyego langpack_pl-20130503.pet i PupControl-INT-2.3.pet, dopiero teraz po langpacku ustawiono wszystko w Firefox. Niestety, nie widzę żadnej różnicy, czy instaluje langpack po odinstalowaniu starszego, czy też  instaluje na całkowicie świeży system, dalej występują wcześniej opisane "efekty", poza tymi dotyczącymi Firefoxa.
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2013, 13:17:52 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #84 dnia: Maja 06, 2013, 22:29:13 »
To co powinno się zmienić przy całkowicie świeżej instalacji i wrzuceniu zlokalizowanego pupcontrol to jego polonizacja, brak problemu z ustawieniami firefoxa, ale sam firefox po angielsku oraz powinno być pytanie o tlumaczenie wczesnych informacji rozruchu.
Teraz przeglądam jakie jeszcze są możliwosci tłumaczeń pozostałych programów i spróbuje zrobić to co można z opisywanych punktów.
Przy okazji odkryłem co powoduje brak PL w gparted (nie ma tego problemu w racy/wary) - mianowicie plik gparted_shell który jest w /usr/sbin w jednym z pierwszych wierszy ma export lang=c a powinien mieć #export lang=c i wówczas mamy pl w gparted. To też trudno poprawić w langpacku, gdyż ingeruje w program dystrybucji.
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2013, 09:08:18 wysłana przez robwoj44 »

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #85 dnia: Maja 07, 2013, 11:52:47 »
#robwoj44
Krok, po kroku i zbliżamy się celu  :)
Rzeczywiście, gparted był (i jest) zagadką, w konsoli PL, z menu ANG.
Sprawdziłem, dodałem znak "#" w pliku gparted_shell (do wskazanego wiersza) i mam gparted w PL- z menu  :)
Choć najpierw, zanim odpali gparted, pojawia się informacja w j. angielskim.
http://i.imm.io/157O4.png
Przy odpaleniu gparted z konsoli, tego komunikatu nie ma, dziwne, ale prawdziwe.
Slacko 5.5 PAE robi wyrażne postępy w opanowaniu j. polskiego  :)

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #86 dnia: Maja 07, 2013, 12:34:05 »
Z gparted akurat już wszystko wiadomo. Startuje on poprzez gparted_shell, który w obecnej wersji nie będzie zgłaszał się po polsku choć jest przetłumaczony i mógłby zgłaszać się po polsku (jak zwykle trzeba by podmienić...). Brak "#" w tym pliku powodował że sam gparted zgłaszał się po angielsku, a uruchomiony bezpośrednio z konsoli po polsku.
Co do zasady nie wystarczy bowiem samo tłumaczenie - sam program wykonywalny musi pozwalać na polonizację. I tu właśnie wychodzą różnice pomiędzy wary/racy/precise a slacko. Dodatkowo slacko ma inny mechanizm zmiany nazw pulpitu którego nie mają pozostałe (full-minimal). Jest trochę tych różnic. Dodatkowo nie da rady ich zmienić w oficjalnym langpacku, chyba że w "nieoficjalnym". Swoją drogą jak sprawdzałem inne lanpacki to polski jest pod pewnymi względami najbardziej rozwinięty:-)
Nie wiem czy zostawić obecne rozwiązanie z firefoxem, czy przywrócić poprzednie?
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2013, 12:46:00 wysłana przez robwoj44 »

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #87 dnia: Maja 07, 2013, 12:54:12 »
@robwoj44
...nie da rady ich zmienić w oficjalnym langpacku, chyba że w "nieoficjalnym"Chyba raczej nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstał "nieoficjalny" langpack ?
Zauważyłem, że takie wersje nieoficjalne różnych dystrybucji powstają ciągle (Mint, ubuntu....itd).
Może się ten nieoficjalny langpack nazywać np. : langpack "opracowany przez członków forum Linux Puppy PL".
Ważny jest skutek, czyli rozwój Puppy, a PL jest jakby czynnikiem tego rozwoju.

P.S.
Proponowałbym dopisanie Slacko do tego tematu, łatwiej będzie nowym użytkownikom Slacko, dotrzeć do potrzebnych informacji.
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2013, 13:02:27 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #88 dnia: Maja 07, 2013, 13:19:59 »
Zasadniczo nic i tak już teraz jest. W dystrybucji mamy 20130403 podczas gdy nieoficjalny 20130503 o ile dobrze pamiętam. Większy problem to różnice pomiędzy puppy. Kiedyś było praktycznie jedno, a teraz mamy co najmniej 2 główne linie, jeśli nie 3...
Chyba nie można zmienić niestety tematu.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #89 dnia: Maja 07, 2013, 14:51:45 »
@robwoj44
Nie wiem czy zostawić obecne rozwiązanie z firefoxem, czy przywrócić poprzednie?Uważam, że osoba czytajaca Forum i śledząca Naszą dyskusje, w tym kolejne kroki w polonizacji Slacko, spokojnie da sobie radę z Firefoxem, a wygodniej i bezpieczniej będzie, kiedy Firefox nie sytaci ustawień po zainstalowaniu langpacka. Nigdy bowiem nie wiadomo kiedy użytkownik zainstaluje langpacka, czy przed konfiguracją Puppy czy po konfiguracji Puppy i Firefoxa.
Wygodniej z kolei jest, jak langpack "załatwi" sprawę PL kompleksowo, lecz z komunikatem (opisem - zaleceniem ?), że musi być instalowany przed konfiguracją i ustawieniem własnym w Firefox. Tak więc, jak Autor langpacka zdecyduje - tak będzie  :)

« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2013, 15:49:28 wysłana przez kris55555 »