Autor Wątek: Wary - karta dźwiękowa Sound Blaster 16 gniazdo ISA  (Przeczytany 6170 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Wary - karta dźwiękowa Sound Blaster 16 gniazdo ISA
« dnia: Listopada 07, 2015, 13:38:20 »
Korzystam z karty dźwiękowej jak w tytule, na porcie ISA. Windows bez problemu ją obsługuje, ale w kilku dystrybucjach linuxa mam problemy z jej obsługą, podobnie zresztą jak kartę sieciową na ISA (którą zastąpiłem kartą PCI). Próbowałem konfigurować kartę dźwiękową konfiguratorem ALSA i wybierać różne dostępne karty (sb16  Creative ViBRA PnP,  legacy Probe: legacy ISA non PNP chips itd.), ale bez rezultatów.  Polecenie alsamixer daje komunikat "cannot open mixer: No such file or directory". Długo nie mogłem znaleźć rozwiązania problemu, ale trafiłem raz na forum Debiana, gdzie ktoś miał podobny problem. Spróbowałem podanych tam rozwiązań i zadziałało - wystarczyło wpisać polecenie  /sbin/modprobe snd-sb16 i od razu wszystko działa - można już uruchomić mixer i ustawić poziomy głośności (początkowo są na 0), dzięki czemu działa odtwarzanie dźwięku, midi itp. Ale tak jest tylko do czasu wyłączenia komputera - po ponownym uruchomieniu znowu trzeba wykonać te same czynności. W instrukcji dla Debiana było polecenie, które utrwalało ten efekt, ale w Warym już nie zadziałało. Nie znam się zbyt dobrze na strukturze plików konfiguracyjnych Linuxa, więc prosiłbym o pomoc co zrobić, aby /sbin/modprobe snd-sb16 i poziomy głośności alsamixer ustawić na stałe.


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Wary - karta dźwiękowa Sound Blaster 16 gniazdo ISA
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 07, 2015, 20:17:35 »
Dostrzegam dwie możliwości.
1. Menu > System > Bootmanager > Kliknij aby dodać nowy moduł
Teraz szukasz na liście modułu 'snd_sb16_dsp' jeżeli jest dodaj go i restart system.
2.W katalogu /root/Startup utwórz skrypt, nazwij go jak chcesz, tylko nie jestem pewien jak powinien wyglądać, na przykład coś takiego:
#!/bin/sh
/sbin/modprobe snd-sb16 $@
albo coś takiego:
#!/bin/sh
exec /sbin/modprobe snd-sb16 $@
Oczywiście restart system.

Offline krzysiek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Wary - karta dźwiękowa Sound Blaster 16 gniazdo ISA
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 10, 2015, 13:10:39 »
Pierwszy sposób zadziałał, ale wybrałem moduł o nazwie snd_sb16 - ten z końcówką _dsp nie działał. Dzięki za pomoc :)