Autor Wątek: LiveCD Puppy 5.2 - problem z odpaleniem na laptopie Toshibia S1800-204PL  (Przeczytany 5657 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Loop

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Witam,

Jestem nowy na Forum i początkujący jeśli chodzi o Linuxa - którego już sobie cenię.
Mam podstawy instalacji i używania Ubuntu 10.10 - graficzny interfejs użytkownika.

Nie udaje mi się odpalić LiveCD 5.2 na Toshibie Satellite 1800-204PL (bez baterii) - Celeron 1GHZ/512RAM/Trident Video Accelerator CyberBlade A1-AGP 5.8089.

Podejrzewam, że bruździ karta graficzna.

Bez problemu odpalam Puppy 4.3.1 przechodząc przez wszystkie testy wyświetlacza i opcje - ale nie chcę tej dystrybucji używać - brzydki interfejs.
Lecz technicznie wszystko działa bez zarzutu.

Start LiveCD 5.2 wygląda tak:
1. [F2]
2. Puppy pfix=ram pfix=copy pfix=pl [Enter]
3. System zaczyna się ładować (komunikaty ładnie się wyświetlają)
4. Ładowanie pada po komunikacie "Recognizing media devices .... optical input"
5. Potem jeszcze się coś wyświetla i natychmiast ginie - nie sposób zablokować wyświetlacza.
6. Ładowanie pada..... zostaje czarny ekran.

Identyczną sytuację na tym laptopie mam z Ubuntu 10.04 i 10.10 - po sekwencjach startowych ekran staje się "czysty".

Bez problemu odpaliłem Puppy 5.2 na dużej maszynie i interfejs bardzo mi się spodobał.
Wiec chcę powalczyć....

Może ktoś miałby jakieś sugestie tak co do sposobu rozwiązani problemu, i/lub miejsc (również anglo- czy francuskojęzycznych ) gdzie mógłbym takiego rozwiązania poszukać.



Dzięki z góry.






Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: LiveCD Puppy 5.2 - problem z odpaleniem na laptopie Toshibia S1800-204PL
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 14, 2011, 15:48:58 »
Wystaruj inaczej.
opcje Puppy pfix=ram pfix=copy pfix=pl moze pominac, poiewaz puppy automatycznie laduje sie do ramu  a opcje localizacji ustawia sie po starcie interfejsu graficznego.
Wpisz:
puppy pfix=nox
a nastepnie jezeli przejdzie do czesci dialogowej wpisz:
xorgwizard
(byc moze 2 razy)
nastepnie mozesz ustawic karte recznie. jesli xorg nie zadziala, to xvesa napewno wystartuje.jesli ci sie uda -to mozesz z package managera zainstalowac dodatkowe sterowniki xorg
byc moze po ustawieniu xorgwizard bedzie trzeba wpisac polecenie:
xwin
jesli puppy sam nie wystartuje
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2011, 15:59:00 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline Loop

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: LiveCD Puppy 5.2 - problem z odpaleniem na laptopie Toshibia S1800-204PL
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 18, 2011, 23:22:56 »
Wystaruj inaczej.
opcje Puppy pfix=ram pfix=copy pfix=pl moze pominac, poiewaz puppy automatycznie laduje sie do ramu  a opcje localizacji ustawia sie po starcie interfejsu graficznego.
Wpisz:
puppy pfix=nox
a nastepnie jezeli przejdzie do czesci dialogowej wpisz:
xorgwizard
(byc moze 2 razy)
nastepnie mozesz ustawic karte recznie. jesli xorg nie zadziala, to xvesa napewno wystartuje.jesli ci sie uda -to mozesz z package managera zainstalowac dodatkowe sterowniki xorg
byc moze po ustawieniu xorgwizard bedzie trzeba wpisac polecenie:
xwin
jesli puppy sam nie wystartuje


Dzięki za szybki i konkretny odzew.

Niestety wszystkie - łącznie z Vesą i obcymi sterownikami - ścieżki xorgwizard (v.5.2) kończyły się czerwonym komunikatem z sugestią by odpalić xorgwizard ponownie.
Czyli grafika nie przechodziła testów. (I to mimo tego, że nawet były stery do Tridenta, tyle, że bez specyfikacji).

Po "czerwonym komunikacie" odpalenie xwin oczywiście kończyło się "czarnym ekranem śmierci".


Żeby było ciekawiej przećwiczyłem powyższą ścieżkę (xorgwizard) na wersji 4.3.1.
Po wybraniu Vesa/1024x786x16 dystrybucja bezbłędnie odpaliła - tak jak to robi domyślnie w trybie LiveCD....

A żeby było podwójnie ciekawie np. Linux DSL odpala się - ale przy grafice ustawionej na Fbdev (frame buffer - buforowanie ramek [nie mam pojęcia na czym to polega - jest tylko komentarz o wiekowym sprzęcie]). Pada natomiast przy zaznaczeniu Vesy...

Inne dystrybucje (Ubuntu, Mandriva, KateOS, etc.) padają jak muchy w starciu z tą "autorską" grafiką.


Wszelkie ew. inne sugestie mile widziane.

Pzdr



Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: LiveCD Puppy 5.2 - problem z odpaleniem na laptopie Toshibia S1800-204PL
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 19, 2011, 13:21:10 »
okey. Trident nie jest na dzien dzisiejszy wspierany przez wersje puppiego 5.2
Chociaz mozliwa jest aktywacja!!!!!

Tutaj przyklad:
http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?search_id=542232329&t=62060

w zasadzie sensownie bylo by zainstalowac puppiego na usb sticku. nastepnie zmienic ustawienia xorg na innym kompie i sprobowac wystartowac puppiego ponownie na tym laptopie.(mozesz tez sprobowac zainstalowac xorg_high z puppy package managera)
Jezeli z puppim 4.3.1 masz problem tylko w dziedzinie estetycznej- to mozesz wyprobowac roznego rodzaju remixy.
np: NOP, ktory ma srodowisko xfce i naprawde wyglada dobrze
ftp://skami.homelinux.org/puppylinux/ISO/puppy-431-NOP.iso
albo NOPquirky:(na quirkim z tego co wiem to dziala)
http://puppylinuxstuff.meownplanet.net/NOP/quirkyNOP-120.iso
uzytkownik: puppy
haslo:linux
Obydwa bazuja na puppim
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2011, 13:26:35 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc


Offline Loop

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: LiveCD Puppy 5.2 - problem z odpaleniem na laptopie Toshibia S1800-204PL
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 19, 2011, 15:25:43 »
tst2
okey. Trident nie jest na dzien dzisiejszy wspierany przez wersje puppiego 5.2
Chociaz mozliwa jest aktywacja!!!!!

Tutaj przyklad:
http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?search_id=542232329&t=62060

w zasadzie sensownie bylo by zainstalowac puppiego na usb sticku. nastepnie zmienic ustawienia xorg na innym kompie i sprobowac wystartowac puppiego ponownie na tym laptopie.(mozesz tez sprobowac zainstalowac xorg_high z puppy package managera)
Jezeli z puppim 4.3.1 masz problem tylko w dziedzinie estetycznej- to mozesz wyprobowac roznego rodzaju remixy.
np: NOP, ktory ma srodowisko xfce i naprawde wyglada dobrze
ftp://skami.homelinux.org/puppylinux/ISO/puppy-431-NOP.iso
albo NOPquirky:(na quirkim z tego co wiem to dziala)
http://puppylinuxstuff.meownplanet.net/NOP/quirkyNOP-120.iso
uzytkownik: puppy
haslo:linux
Obydwa bazuja na puppim


OK, prześledzę Twoje sugestie.


Dotarłem do ciekawych informacji o 5.xxx
Jest dystrybucja 5.1 Wary - przewidziana dla starego sprzętu.
U mnie odpaliła spod xorgwizard bez problemu. Nie testowałem jeszcze w trybie LiveCD.
Wreszcie pozbyłem się "estetyki" 4.xxx 

(Przeczytałem post Novellahub - nawet niepotrzebne są kombinacje w rodzaju edycji pliku ustawień. Wystarczy pokombinować w opcjach xorgwizard).

Pytanie czy można jakoś przenieść ustawienia/sterowniki do Tridenta spod Wary 5.1 na zwykłego 5.2? (shell chyba ten sam)
Na puppyIRc'u ustaliłem że jest to wykonalne za pomocą SquashRS (SRS) ale to jest rzeźba nie dla nowych.

Zależy mi na na 5.2 - jeśli dobrze przeczytałem tu na Forum ktoś pracuje nad polonizacją Puppyego - na wersji 5.2. I na takiej też mi zależy.

Więc do estetyki dochodzi polonizacja.

Poczytałem światowe stronki i blogi o Puppym 5.xxx i wychodzi, że zaczyna on mieć wielkie możliwości rozwojowe - m.in daje się podpinać pod repozytoria Ubuntu.

Robi się się ciekawie.

Opinia nt. przeprowadzki sterów/ustawień spod 5.1 pod 5.2 mile widziana.
Na IRCu mówili, że podobnie można przenieść wersję językową.

(Ten post jest pisany już spod 5.1 Wary - co cieszy).