Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Asgard

Strony: [1] 2 3 ... 13
1
mttols w wersji 64-bitowej ---->

https://disk.yandex.com/d/IVqhKuI6YLRoBw

sprawdzone na FossaPup 9.5 (64 bity), przy czym oczywiście jest także zainstalowane wsparcie dla programów 32-bitowych z paczki 32bit-compatibilty-fossa64.sfs (dostępna poprzez QuickPup) oraz po jednorazowym wydaniu komendy ldconfig w terminalu

Gdyby były problemy z pobraniem 32bit-compatibilty-fossa64.sfs, to zapodaję rezerwę ---->

https://disk.yandex.com/d/SIRD4p6Csi8ONw

2



plik do pobrania (wersja przenośna/portable jako appimage) --->

https://github.com/Stellarium/stellarium/releases/download/v24.4/Stellarium-24.4-qt5-x86_64.AppImage


Ten program z reguły jest kapryśny i nie zawsze się da z niego łatwo korzystać na Puppy Linuksie. Wersja appimage jest prawie bezproblemowa (u mnie na moment pojawia się komunikat o problemach z OpenGL, ale można to zignorować stosownym klawiszem, więc można spokojnie rekomendować).

Na 32 bitach (w Precise) nadal korzystam z leciutkiej malutkiej szybkiej i czytelnej wersji 8.6 poprzez instalatora w pradawnym i zapomnianym systemie dystrybucyjnym autopackage --->

http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=833.msg2648#msg2648

Polecan amatorom nocnego nieba.


3


link do pobrania --->

https://download.xnview.com/XnView_MP.glibc2.17-x86_64.AppImage


strona główna programu (= sekcja download) --->

https://www.xnview.com/en/xnviewmp/


awaryjny mirror --->

https://mega.nz/file/eJ4AjQZS#QMk0ai8pg8YRbNsLOlcI312N3rCbmi_r34Kd_50kcfM


Po pobraniu w razie potrzeby plik uczynić wykonywalnym.

Jedyna wada jest taka, że nie udało się mi otworzyć tych nowych plików *.sid, których obsługa nie jest po prostu wkompilowana w wersję przenośną jednoplikową (= appimage). Ale *.webp oraz całą resztę czyta spokojnie. Pliki *.sid na Puppy Linuksie czytam poprzez Wine (64 bitowe, wersja 1.4) programem windzianym IrfanView w wersji 4.35.

Więcej o formacie *.sid --->

http://antytuman.blogspot.com/2024/12/format-mrsid-duze-osiagniecie.html


4
HowTo FAQ / WhatsApp działa na FossaPup (64 bity)
« dnia: Grudnia 20, 2024, 05:21:12 »


Normalnie to wystarczy mieć przeglądarkę Opera w miarę współczesnej wersji, aby uzyskać mniej więcej to samo, co widać na powyższym obrazku, jednak jeśli ktoś ma z Operą jakieś problemy, to może uzyskać poprawny dostęp do WhatsAppa z poziomu Puppy Linuksa (oczywiście pod warunkiem, że ma srajfona z zainstalowanym i skonfigurowaną apką WhatsApp). Korzystanie z WhatsAppa na kompie to wielka wygoda, bo mamy duży ekran i konkretną klawiaturę mechaniczną.

Oto link do wersji przenośnej, która działa na Puppy Linuksie 64-bitowym (np. na FossaPup 9.5) --->

https://disk.yandex.com/d/LR1v3xMDWKqDUg

Pobieramy, rozpakowujemy i odpalamy skrypt run-whatsapp.sh jednolewoklikając na nim.

Przetestowane, działa, polecam.

Nie potrafię jedynie uzyskać działającego odpalacza na Pulpicie Puppy Linuksa. Niby można przeciągnąć skrypt uruchamiający myszką na Pulpit, ale żeby odpalić, to trzeba z prawokliku dawać Run in Terminal (czy jakoś tak). Próbowałem rożnych informatycznych sztuczek, jednak albo jestem na to za głupi albo problem leży w fakcie, że testowałem to na wersji frugalnej (normalnie "zawodowo" mam Precise 32-bitowego jako full inslall on HDD,, a testy z wersjami 64-bitowymi robię na wersjach frugalnych zainstalowanych na pędrakach).

5


https://disk.yandex.com/d/mZyd4uYpIhV8yA

Powyższy link to ścieżka do pliku SFS. Przetestowane, działa razem z dźwiękiem i kamerą (rozmowa testowa OK w obie strony), ale jest JEDEN MANKAMENT, bo nie zapamiętuje danych logowania i adres email oraz hasło skypowe muszę każdorazowo podawać ponownie przy uruchamianiu Skype.

Jeśli Skype działa Ci poprawnie w wersji poprzez przeglądarkę, to ten wpis forumowy nie jest dla Ciebie, ale jeśli masz problemy z wersją przeglądarkową, to mimo powyższej niedogodności może to być bardzo dobra wiadomość.

Odpalacz znajdziesz w menu jako Skype Preview.

Ikonkę możesz wykorzystać taką ---> https://disk.yandex.com/i/NSoc52F0t__Kdw

... lub poszukać dowolnej innej (mniejszej gabarytowo/rozdziałkowo) w Internecie.

6
Się w końcu do końca doedukowałem, co to jest ten cały spot, dzięki któremu można odpalać nowoczesne aplikacje wyposażone w rygorystyczne prawidła bezpieczeństwa (= czyli takie, jakich nie da się uruchomić jako "zwykły" root). W nowszych wersjach Puppy Linuksa tryb działania spot jest już zimplementowany i uruchomiony domyślnie i czeka na nasze użycie. Wystarczy więc w konsoli wpisać run-as-spot oraz po spacji podać komendę lub ścieżkę odpalającą interesujący nas program (którego w trybie root nie da się uruchomić, bo właśnie akurat wymaga spota).

Oto przykładowa komenda odpalająca pobranego z sieci najnowszego Discorda w inkarnacji linuksowej (64 bitowej) --->

run-as-spot /mnt/home/discord-portable-64/discord-portable64/discord/Discord
A żeby było wygodnie i szybko, można sobie od razu zrobić skrypt odpalający Discorda --->

#!/bin/sh
run-as-spot /mnt/home/discord-portable-64/discord-portable64/discord/Discord

... i powinno działać jak należy.

Oto działająca, sprawdzona wersja portable z Discordem, do której dołączyłem skrypt uruchamiający oraz wyprowadziłem na podorędzie ikonkę, żeby sobie można było zrobić odpalacz na Pulpicie Puppy Linuksa (oczywiście 64 bitowego, bo Discord na 32 bitach zdaje się już niestety nie zadziała i nie istnieje, co jest bardzo smutne) --->

https://disk.yandex.com/d/E8dv2ozbA3l-nQ

A działający na FossaPup64 program Discord (razem ze sprawnym audio, czyli w 100 procentach OK) wygląda takoż otoż --->



Pamiętaj, że pobrany i rozpakowany przenośny Discord da się uruchomić tylko przy pomocy w pełni poprawnej ścieżki, więc w razie potrzeby należy sobie samodzielnie ręcznie zmodyfikować ścieżkę odpalającą w skrypcie uruchom-discorda.sh.

Może powyższa wiedza jeszcze się komuś przyda...

7
HowTo FAQ / Odp: StarDict - najpotężniejszy multisłownik świata
« dnia: Grudnia 03, 2024, 16:11:41 »
Większość człowieków posiada obecnie ustrojstwo typu "srajfon" i pewnie większość użytkowników Puppy Linuksa także, więc małe uzupełnienie dla chcących korzystać z baz słownikowych StarDicta na smartfonach:

http://antytuman.blogspot.com/2024/12/obsuga-standardu-dict-na-androidzie.html

8
PonyProg2000 to narzędzie do wgrywania wsadów hex do mikrokontrolerów AVR (np. Atmega, Attiny itp.), mikrokontrolerów PIC, pamięci itd. Jest to bardzo stare sofciątko komunikujące się z fizycznym programatorem poprzez na przykład "starożytny" port LPT. Mam na chacie jeszcze dwa takie komputery, a fizyczny programator można zrobić dosłownie na kilku opornikach.

Zrobiłem dziś paczuszkę PET z programem PonyProg2000 dla Puppy Linuksa. Wcześniej korzystałem z tego softu instalując go "na piechotę", ale pomyślałem sobie, że może paczuszka PET ułatwiłaby życie osobom zainteresowanym takimi zabytkowymi rozwiązaniami. Przetestowałem pozytywnie i bezproblemowo na Precise (oczywiście 32 bity) oraz po niewielkich zmaganiach również na Fossapup (64 bity).

Oto paczka PET: https://disk.yandex.com/d/vOkrKMUnB79mkQ

Pobieramy, instalujemy i na starszych 32-bitowych szczeniakach uruchamiamy poprzez Menu ---> System ---> Pony Prog 2000.

Osoby korzystające z 64-bitowych wersji Puppy Linuksa (np. Fossapup 64-bit) muszą najpierw zainstalować na swoim systemie pakiet kompatybilności dla 32 bitów. Dla Fossapup będzie to na przykład robione z pliku 32bit-compatibilty-fossa64.sfs ---> pobieramy go sobie np. poprzez Quickpet (= jest taka ikonka z lewej strony ekranu), instalujemy i wydajemy w konsoli polecenie ldconfig. Następnie pobieramy brakujące biblioteki libXaw95 z adresu takiego ---> https://disk.yandex.com/d/EpNCVBOFb2Kh4g i rozpakowujemy zawartość. W paczuszce są cztery pliki. Należy je skopiować do /lib32 (na naszym systemie 64 bitowym). Po wykonaniu tych czynności możemy już zainstalować PonyProg2000 z paczuszki PET i uruchomić go poprzez Menu ---> System ---> Pony Prog 2000.

Tak to wygląda na Precise ---> https://disk.yandex.com/i/PCx-k0y1hoOz3g

A jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jakie efekty daje programator zrobiony na kilku opornikach, działający w połączeniu z PonyProg2000 na Puppy Linuksie Precise, to zapraszam np. do poniższych wątków na moim zablogowaniu

---> https://antytuman.blogspot.com/2021/05/termometr-elektroniczny-led-usprytniony.html

---> https://antytuman.blogspot.com/2022/09/prosta-f-miarka-danykowa-szesciocyfrowa.html

Wiem, wiem, że starocie i obecnie niemodne ...

9
Software / Coolreader - do czytania ebooków, bardzo wygodnie na kompie
« dnia: Grudnia 20, 2021, 20:39:53 »
https://disk.yandex.com/d/xwj9s91Kwv1h7w

Wymaga toto QT (nowsze szczeniaki mają już jednakże QT fabrycznie dodane na pokładzie).


(zapasowy mirror z możliwością powiększenia: https://disk.yandex.com/i/5ikW1eIznxeKFQ)

Czyta różne e-booki (w tym także "epuby"). Można łatwo dodawać zakładki w trakcie czytania. Możliwy jest również widok dwustronicowy (co przypomina prawdziwą książkę). Dobra alternatywa dla ociężałego Calibre oraz nadmiernie spartańskiego Fbreadera.

Można sobie skojarzyć z plikami o rozszerzeniu *.epub i od tego momentu kliknięcie na dowolnym ebooku w formacie *.epub od razu nam go otworzy właśnie coolreaderem. Polecenie kojarzące wygląda tak oto:

cr3 "$1"
To powyższe z jednoprawokliku na dowolnym pliku *.epub poprzez funkcję "Określ akcję".

Przetestowane na Puppy Linux Precise 5.6.1 (32-bity) ze stareńkim QT 4.8.2.

Wątek na starym (= zarchiwizowanym jako read only) "forum Murga":

https://oldforum.puppylinux.com/viewtopic.php?p=1050720&i=1

10
Tak wygląda na Puplicie:



zapasowy mirror z powyższym screenshotem (i z możliwością powiększenia):

https://disk.yandex.com/i/DHGgn7LlbCdEhA


tutu można pobrać plik *.jar:

https://disk.yandex.com/d/Aix_gqeqssUYMw


U mnie wrzucone do root/Install/

...

a do /root/Startup wrzuciłem skrypt o nazwie pineup-karteczki.sh i zawartości takiej oto:

#!/bin/sh
java -jar /root/Install/pinemup.jar

Powyższy skrypt oczywiście musi być wykonywalny (co można ustalić także z prawokliku na nim samym i poprzez "Właściwości"). Jednolewokliknięcie na tymże skrypcie odpala program pin 'em up. Program będzie się również uruchamiał automatycznie w momencie startu systemu operacyjnego.

No i Javę (czyli JRE) na kompie oczywiście także trzeba mieć.

W ustawieniach programu pin 'em up tak sobie toto skonfigurowałem, żeby karteczki zawsze były na wierzchu. Karteczki są od razu widoczne i klikalne i od razu "z marszu" można na nich pisać/poprawiać, a także je dowolnie przesuwać w dowolne miejsce na Pulpicie.

Działa bardzo fajnie. Jest malutkie i leciutkie. Polecam!

Programik oraz skrypcik autostartujący w momencie uruchomienia systemu/komputera na wszelki wypadek przyklejam jako załącznik do niniejszego posta także. Jeśli ktoś umieści plik pinemup.jar w innym miejscu niż folder /root/Install/, to oczywiście trzeba będzie to sobie uwzględnić/zmienić w skrypcie autostartowym pineup-karteczki.sh.

11
Software / Odp: Xournal --> rysuj, pisz i papraj, także po PDF'ach
« dnia: Listopada 05, 2021, 09:05:25 »
Jest już także coś bardzo podobnego w Javie zrobione.

https://disk.yandex.com/d/iKcyxEG9fl2LPQ

Jarnal to journaling javowo, czyli pisanie, rysowanie, anotacje na swoich własnych natywnych plikach lub zaimportowanych jako tło PDF-ach także toto robi. Wymagane JRE (czyli "komputerowa Java").

Po rozpakowaniu nadać w razie potrzeby atrybut wykonalności plikowi jarnal.sh (można się do tego dokopać z prawokliku). Przetestowane pod Puppy Linuksem Precise 5.6.1 ze starszym JRE 1.6.

Osobiście ten program jakoś bardziej mi się spodobał od xjournala, bo można strzałki rysować.

12
Robi toto program o nazwie nomacs (wymaga QT):

https://disk.yandex.com/d/-vs-xwDBB8LFMQ


GDYBY NIE CHCIAŁO SIĘ URUCHOMIĆ, TO DO PLIKU O NAZWIE libexiv2.so.11 dorobić dowiązanie względne z nazwą libexiv2.so.12 (plik libexiv2.so.11 znajdziesz zazwyczaj w katalogu /usr/lib/). Do dodawania dowiązań względnych dokopiesz się jednoprawoklikiem na pliku libexiv2.so.11.

Jeśli zechcesz, aby pliki *.webp od razu otwierały się po kliknięciu na nich, to dodasz to sobie poprzez jednoprawoklik (na dowolnym pliku WEBP) ---> Określ akcję ---> wpisać polecenie nomacs "$@"

Tutu masz przykładowy plik WEBP:


https://disk.yandex.com/i/xf7bQwABE3vlKA


W opcjach programu nomacs można sobie również przełączyć język na nasz własny, czyli polski.

Przetestowane na Precise 5.6.1.


Alternatywnie pliki WEBP zawsze możesz otworzyć również Firefoksem (w wersji od 65 wzwyż) czy nawet współczesny Pale Moon (np. w wersji 29), a konwersję może załatwić na przykład wtyczka "firefoksowa" taka oto:

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/webp-image-converter/?utm_source=addons.mozilla.org&utm_medium=referral&utm_content=search

Mój mirror do plikowej wersji tejże wtyczki:

https://disk.yandex.com/d/93Ci9Pz0CSx79Q

Powyższa wtyczka nie zaśmignie już niestety w najnowszej wersji przeglądarki Pale Moon (bo już w wersji 29.1.1 wsparcie wtyczkowania niestety wyłączono).


13
Software / Javowe, czyta kody QR i generuje kody QR
« dnia: Marca 20, 2021, 10:10:06 »
https://disk.yandex.com/d/AFybHvgRCKLSAg

Wymagana "komputerowa Java", czyli JRE. Darmowe i dość upierdliwe w obsłudze, jednak całkowicie spełnia swoją rolę.


INSTRUKCJA ROZKODOWYWANIA PLIKÓW QR

1. File ---> Open & Edit Image from File

2. Pokazać mu plik graficzny

3. Otworzyć go

4. Klikamy na "Autodetect"

5. Wyskoczy okienko z detekcją (taka lista komunikatów), zamykamy je

6. Scan ---> wybrać jedną z opcji proporcji/centrowania (najłatwiej pierwsze z góry)

7. Rozkodowany kod QR w postaci tekstu (np. adresu URL) wyskoczy nam w odrębnym okienku

8. Gotowe, bo już wiemy, co kod QR zawierał "tekstowo". Naciskając na klawisz "Export" możemy toto od razu skopiować do schowka systemowego i wkleić np. do okienka adresowego przeglądarki internetowej, aby przejść np. do strony, do której dany kod QR akurat prowadzi.


Z powyższego wynika, że obsługa programu jest mocno toporna, ALE DZIAŁA BEZ ZARZUTU!!!


Programik potrafi także generować kody QR z tekstu.


INSTRUKCJA TWORZENIA (GRAFICZNYCH) PLIKÓW QR

1. Otwieramy program

2. File ---> Generate a QR-Code

3. Prawym klawiszem myszy klikamy na "Data Stream"

4. Wybieramy "Add a ALPHANUMERIC segment"

5. Prawym klawiszem myszy klikamy na "ALPHANUMERIC" ---> "Edit"

6. Wpisujemy tekst, który chcemy zakodować jako QR i klikamy na "Accept"

7. "Save image" ---> wpisujemy nazwę pliku ---> ustalamy sobie lepszą rozdzielczość pliku (np. 15 zamiast domyślnych 3 pikseli na kształt) ---> "Save QR-code image as .png file"

8. Gotowe!

=================

A tutu jeszcze jeden fajny prosty javowy program, który potrafi generować kody QR:

https://disk.yandex.com/d/l2I8jxyn6AaOcA




14
HowTo FAQ / Odp: Obce układy klawiatury w Puppy Linux
« dnia: Maja 13, 2020, 05:51:44 »
Dobre wiadomości. Jest już następca fbxkb, podobno lepszy i lepiej wyglądający, ma porządnego instalatora, wpis w menu, wpis autostartowy (= paczka *.pet jest dopracowana), ma już wbudowane 33 flagi. Nie instalowałem i nie sprawdzałem. Rozprułem jedynie paczkę *.pet i zajrzałem do środka z ciekawości. Może się komuś przyda. Program się nazywa gxkb. Taki jeden Rosjanin toto zmontował.

https://yadi.sk/d/ybaLNrePF5RliQ


15
Często takie rzeczy przemielam, bo dość dużo czytam, a mam tylko zwykły telefonik za 110 złotych (= nie posiadam srajfona). Działa nieporównywalnie wygodniej i szybciej od Calibre.

Program, skrypt, opis i instrukcja tutu:

https://yadi.sk/d/eXvLvgctcBGQTw

Przetestowane na Precise (32 bity).

Strony: [1] 2 3 ... 13