Autor Wątek: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy  (Przeczytany 106930 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #60 dnia: Kwietnia 29, 2013, 19:04:56 »
@robwoj44
Nie mogłem bezzwłocznie odpowiedzieć, stąd mała zwłoka w czasie.
Niestety, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że:
Cytuj
Jedna uwaga - langpack ma już polski słownik który działa odrazu w Abiwordzie
Sprawdziłem, po uruchomieniu Slacko 5.5 PAE , po ustawieniu PL, po wczytaniu najnowszego langpacka, słownik w Abiword jest w ustawiony w en-US, i dopiero zastosowanie abispell-pl-PL-1.pet zmienia słownik na PL. Sprawdziłem to kilkakrotnie i dlatego uznałem za celowe opisanie tego. Być może langpack w założeniach miał słownik PL dołożyć.
W sprawie "krzaków" to rzeczywiście, chyba najbardziej właściwym posunięciem będzie instalacja na penie, instalacja na virtualboxie jest raczej kiepskim rozwiązaniem. Zreszta dobrze byłoby przeprowadzać testy na jednakowym środowisku i w jednakowych warunkach.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2013, 19:07:28 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #61 dnia: Kwietnia 29, 2013, 20:09:19 »
"Sprawdziłem, po uruchomieniu Slacko 5.5 PAE , po ustawieniu PL, po wczytaniu najnowszego langpacka, słownik w Abiword jest w ustawiony w en-US, i dopiero zastosowanie abispell-pl-PL-1.pet zmienia słownik na PL. Sprawdziłem to kilkakrotnie i dlatego uznałem za celowe opisanie tego. Być może langpack w założeniach miał słownik PL dołożyć."

Gdy ustawimy w Abiwordzie w narzędzia/język polski (lub otworzymy jakiś polski tekst - wówczas też ustawi się tam polski) to będziemy mieli polski słownik w Abiwordzie. Działa to w racy/wary/precise, ale dziś sprawdziłem, że oczywiście nie działa w slacko... czyli mamy kolejną rzecz która jest inna w slacko.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2013, 10:04:50 wysłana przez robwoj44 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #62 dnia: Kwietnia 30, 2013, 11:33:43 »
Ale tradycyjnie po zainstalowaniu innej wersji Abiworda:
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pet_packages-slacko/abiword-2.9.1-i486-2s.pet
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pet_packages-slacko/abiword_NLS-2.9.1-i486-2s.pet
słownik się znajduje i zaczyna działać.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #63 dnia: Kwietnia 30, 2013, 12:09:24 »
@robwoj44
Fajnie, że  wreszcie udało się, potwierdzić, to co napisałem wcześniej  :)
Sprawdziłem jeszcze (wciąż w Skacko 5.5 PAE), że zastosowanie najnowszego langpacka rzeczywiście dodało słownik PL, jednak po ustawieniu w Abiword - narzędzia - język - języka pl z zaznaczoną opcją "uczyń domyślnym dla dokumentu", po restarcie wraca na język angielski i od nowa czeka nas ręczne ustawienie PL, do następnego restartu. Dlatego stosowałem abispell.
Dobrze, że problem Abiworda w Slacko został to potwierdzony i temat jest znany.

@witek_w11
I rzeczywiście, w po odinstalowaniu u mnie starej wersji Abiword 2.8.6 i abispell a zainstalowaniu  abiword-2.9.1-i486-2s.pet i abiword_NLS-2.9.1-i486-2s.pet   (system oczywiście z najnowszym langpackiem PL), bez problemu jest słownik polski w Abiword.
Ale przy okazji (?) tworzą się dwa odnośniki do Abiworda w menu - dokument, jeden z nazwą AbiWord i drugi Abiword wordprocessor.
Trzeba będzie pokombinować i jeden usunąć z menu. Na razie jeszcze nie wiem jak to menu można edytować, poszukam.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2013, 12:23:51 wysłana przez kris55555 »


Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #64 dnia: Kwietnia 30, 2013, 12:25:21 »
Cóż ja bazuję na racy, a tam nie ma takich nieoczekiwanych problemów. Slacko co rusz niestety mnie czymś zaskakuje. Tak samo trzebaby w slacko podmienić mtpaint i mhwaveedit żeby pokazały się po polsku, plus opisywany wcześniej problem firefoxa, teraz abiword, problem desktopu, do tego "krzaki" i jeszcze na dodatek inne opisy niektórych aplikacji w /usr/share/applications. Sporo tych różnic.
Co do edycji pozycji menu to /usr/share/applications i tam są te dwa abiwordowe desktopy zapewne.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2013, 12:42:06 wysłana przez robwoj44 »

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #65 dnia: Kwietnia 30, 2013, 15:09:59 »
Tak, róznice są, mimo faktu, że jest to Puppy Linux.
Jednak używam Slacko (a nie Racy), gdyż:
Cytuj
Racy 5.5 has the 3.0.66 Linux kernel (latest in the 3.0.x series), configured without PAE support (so only accesses first 4GB of RAM), and for a i686 CPU. It has SMP (multi-core) support.
A głównie dlatego, że po przetestownaniu innych wersji puppy, ta wersja jest najbardziej niezawodna, i świetnie współpracje jako wersja "mobile" (na penie) na różnych konfiguracjach sprzetowych.
Slacko 5.5 PAE, poza obsługą większej pamięci, posiada dobry 3.4.17 (PAE) linux kernels, zapewniający świetną obsługą starszego i nowszego sprzetu.
A te wszystkie "drobne" różnice i niedogodności, jednak schodza na drugi plan - w porównaniu do zalet używalności Slacko 5.5 PAE.
Na pewno już większość różnic została zlokalizowana i poprawiona, i nie watpie, że niebawem powstanie nowy, lepszy Slacko.
 


« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2013, 16:08:07 wysłana przez kris55555 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #66 dnia: Kwietnia 30, 2013, 16:52:03 »
Potwierdzam, na skutek usunięcia jednej ikony Abiword (i jednej mtPaint) z /usr/share/applications po czym 'fixmenus' i restartx, w menu robi się porządek.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #67 dnia: Kwietnia 30, 2013, 19:46:00 »
Zainstalowałem slacko na pendrive.

Faktycznie jest ikona "save" na pulpicie. Występuje ona chyba tylko gdy jest system wczytany z pendrive. Teoretycznie można zamienić na "zapisz", ale problem jest taki że zestaw podpisów pulpitu jest jakby jeden stały (tradycyjny wprowadzony przez Barrego Kaulera). Stąd np zamiana na minimal powoduje "zniknięcie" polskiego pulpitu.

Firefox przy pierwszym uruchomieniu wykrywa polski lang i pyta o zainstalowanie, Potem restart i jest po polsku - dopiero potem można wprowadzać zakładki, hasła do firefoxa itp.

Trzeba podmienić mtpaint i mhwaveedit żeby pokazały się po polsku.

Abiword jednak działa ze słownikiem. Gdy jest polski tekst jak wcześniej pisałem ustawiamy w narzędzia/język domyślny polski i włączy się polski słownik.

 Zobaczyłem też krótko "krzaki". Standardowo po starcie jest wszystko ładnie po polsku. Potem za wcześnie jakby następuje zmiana rozdzielczości jeszcze w cli co powoduje zgubienie fontu konsolowego i właśnie krótko owe "krzaki", gdyż wczytują się jeszcze z 2 rzeczy i ekran przechodzi do X-sów. W samym langpacku nic z tym zrobić nie można, gdybym wiedział co zmienia rozdzielczość w cli trzeba po prostu dodać wywołanie fontu konsoli i byłoby ok, ale to już ingerencja w slacko.

To chyba wszystkie problemy, o których pisaliśmy?

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #68 dnia: Kwietnia 30, 2013, 20:54:29 »
@robwoj44
Kamień z serca, myślałem, że to tylko ja mam te "krzaki" i marudze, a jednak okazuje się, że to rzeczywiście występuje jednak z penem.
Jest to krótkie "krzaczenie", ale jest, trudno, przeżyje to   :(.
W sprawie ikony "save", może mógłby nam pomóc @fafik, on stworzył kiedyś tłumaczenie, gdzie jak podał @witek_w11, ta ikona miała  polskie "zapisz" ?
Trzeba podmienić mtpaint i mhwaveedit żeby pokazały się po polsku.Czyli trzeba uzbroić się w cierpilwość i poczekać na polską wersje, OK, nie marudzę i czekam  :)
Może z problemem "krzaków" napisać do Barry Kauler'sa ?
Ja mam za mało wiedzy i umiejętności od strony technicznej, aby to zrobić samemu, myśle, że Barry Kauler's może nie szybko, ale odpowie i pomoże, sądząc po jego aktywności na forum http://murga-linux.com/puppy/
Tak, to już wszystkie problemy o których pisaliśmy, a które powstały po użyciu langpacka.
Swoją drogą, jak już powstał Slacko na penie, można byłoby się pokusić o analize, dlaczego ze starym langpackiem nie było problemu z "krzakami" a dlaczego one wystąpiły w najnowszym wydaniu. Może to wskazałoby na ich przyczynę i ewentualną możliwość usunięcia problemu ?
Ale i tak najnowszy langpack spełnił swoje zadanie, Slacko 5.5 dzięki niemu, używa kilku moich znajomych, dla których w przeszłości z uwagi na język, puppy nie był atrakcyjny, poinstalowałem im Slacko, używają i nawet sobie chwalą, a przynajmniej nie słyszałem żadnego głosu  krytyki. I to cieszy.
Bardzo dziękuje za tłumaczenie  i czekam na następne :)

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #69 dnia: Maja 01, 2013, 20:31:27 »
@robwoj44
Witam.
Korzystajac z wolnego czasu, dalszy ciąg prac nad polskim Slacko 5.5 PAE w PL.
To co niemożliwe, powoli staje się możliwe.
Odinstalowałem mtPaint ze Slacko 5.5 (była wersja 3.44.04 angielska), ściągnałem i zainstalowałem paczki:
mtpaint-3.44.03.pet i mtpaint-NLS-3.44.03.pet, po instalacji mam wreszcie mtpaint cały w PL  :).
I nie zauważyłem dlaczego wersje różnią się numerkiem wersji, praktycznie żadnych zmian nie widzę.
Dodatkowo zainstalowałem program do sprawdzania sum kontrolnych, też całkowicie w PL.
gtkhash-0.6.0-i686-up.pet i gtkhash_NLS-0.6.0-i686-up.pet
I też jest on całkowicie w PL  :).
Znalazłem też: mc-4.8.1.7-i686.pet i mc_NLS-4.8.1.7-i686.pet
I mam doskonały mc - manager plików, też całkowicie w PL  :).
Oczywiście nie obyło się bez znian nazw w menu (dzięki @witek_w11 za pomoc  :) )
Czyli: /usr/share/applications, prawoklik, otwórz jako tekst, i teraz edytujemy linię za słowem na nazwę jaką chcemy aby była widoczna w menu.
Potem standard, czyli: terminal fixmenus, restart x - i cieszymy się kolejnymi programami w PL.
Hm... wygląda że Slacko 5.5 PAE wysunął się na prowadzenie w stopniu "polonizacji Puppy Linuxa"
Co cieszy oczywiście   :).

P.S.
Zobaczyłem, że temat ma już 1364 wyświetleń w 1 miesiąc (!), czyli polonizacja puppy wzbudza duże zainteresowanie, dlatego pozwoliłem sobie na zamieszczenie drobnych efektów moich prac, być może ktoś jeszcze z nich skorzystra.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #70 dnia: Maja 02, 2013, 07:59:29 »
Tak jak zrobiłeś - wystarczy sama podmiana mtpaint i mhwaveedit żeby były po polsku. Nie trzeba doinstalowywać paczki NLS, gdyż wszystkie programy które są na starcie i które dają się spolonizować są spolonizowane. Oczywiście gdy doinstalowywuje się coś nowego (np gtkhash, mc) to należy dorzucić paczkę NLS z tłumaczeniami.

Co do krzaków i pisania do Barrego Kaulera, to najpierw trzebaby sprawdzić czy taki sam efekt występuje przy pendrive z racy/wary, gdyż slacko nie jest jego autorstwa, choć jest oparte o jego woof.

Zamianę "save" na zapisz można zrobić ręcznie w pliku PuppyPin który jest w /root/Choices/ROX-Filer. Po zamianie restart x i mamy "zapisz" na pulpicie.

Jeśli chodzi o stopień polonizacji slacko to jest w dalszym ciągu na końcu, aczkolwiek bardzo wzrósł i już jest dość blisko pozostałych, a jeszcze wzrośnie dzięki temu że mam z nim pendrive.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #71 dnia: Maja 02, 2013, 08:33:26 »
@robwoj44
Slacko "doszlifował" język polski, i "save"  mam jako "zapisz" :)
Dzięki.

P.S.
Znalazłem, tak to nie Barry Kauler's:
Cytuj
Slacko is coordinated by me, Mick Amadio, (01micko on the puppy forum)
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2013, 08:59:16 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #72 dnia: Maja 02, 2013, 17:07:40 »
Można testować nową wersję, która jest jakby zoptymalizowana pod kątem slacko. W sumie już pojedyncze programy pozostają bez PL.
http://dotpups.de/puppy5/racy/localization/

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #73 dnia: Maja 02, 2013, 18:32:46 »
Witam.
http://dotpups.de/puppy5/racy/localization/, OK, rozumiem że to jest :  langpack_pl-20130423.pet     4118172      23.04.13, 17:45 (chyba ten, warto było dac info np. test, bo zginiemy z wersjami)
Pobrałem, zainstalowałem, usuwajac wcześniejszy,  zmian nie widzę  :( poza zmianą - utratą ustawień w Firefoxie), podczas ładowania systemu dalej mam "krzaki".
Zmieniła mi się nazwa Abiword, miałem Abiword - edytor tekstu, mam Edytor tekstu AbiWord.
Ponownie zmieniła się nazwa "zapisz" mam teraz znowu "save"
A i zmieniły mi się ikony pulpitu, PupControl Panel przy pozycji Deskop, minimal pokazuje ikony Full, ikony polskie opisy (poza "save", zmieniam ponownie na minimal, restart x (+ restart systemu niestety), mam minimal z "save".
Jakoś dużo "bigosu" mi się teraz narobiło. Muszę część moich nazw z menu ponownie zmieniać i poustawiać od nowa Firefox..
Dobrze, ze archiwizuje starsze pliki puppysave.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2013, 18:35:26 wysłana przez kris55555 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #74 dnia: Maja 02, 2013, 19:02:27 »
Zainstalowałeś poprzedni :)
Już jest dostępny nowy.