Autor Wątek: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy  (Przeczytany 106931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #45 dnia: Kwietnia 25, 2013, 14:20:19 »
Ikona "save" jest na pulpicie gdy uruchamiamy system z pendrajwa, jej kliknięcie powoduje doraźne zachowanie tego co robimy. W jednym z wczesnych tłumaczeń @fafika była spolszczona właśnie na "zapisz" (chyba). Poza tym nowy langpack nie spolszcza u mnie Firefoksa, nie wziąłem tego wcześniej pod uwagę gdyż miałem już spolszczonego. Nową próbę przeprowadziłem live bez pupsave, wieczorem powtórzę eksperymenty ze slackosave i dam raport.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2013, 14:27:59 wysłana przez witek_w11 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #46 dnia: Kwietnia 25, 2013, 14:37:16 »
Dzięki za informację. To faktycznie mogłem sobie szukać ikony... Muszę zatem zainstalować slacko na pendrive (może to też powoduje problem krzaków przy starcie, którego nie mam w wersji wirtualnej).
Chociaż to w sumie niewiele da. Podstawową wersją do spolszczenia jest bowiem ta zrobiona przez BarregoK.
Przy okazji zdiagnozowałem problem firefoxa. Wszystko znika gdyż podmieniałem preferencje bezpośrednio w katalogu /home/.mozilla. Problem tylko w tym, że nie wiem gdzie podmienić to w innym miejscu... Muszę też pomyśleć jak zrobić odrazu spolszczenie dla różnych wersji Seamonkey, bo różna jest w racy, wary i precise...

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #47 dnia: Kwietnia 25, 2013, 21:56:02 »
Wszystko ładnie działa! Uruchomiłem kolejno Slacko5.5non-PAE live+slackosave, Salcko5.5PAE live+slackosave a następnie oba te systemy live bez slackosave i za każdym razem wszystko się ładnie spolszczyło. Te wczorajsze problemy o których pisałem to musiał być jednostkowy przypadek, coś mi się zapewne źle wczytało. Firefox też się spolszcza ale nie z automatu tylko trzeba włączyć język: Tools>Add-ons>Languages>Enable. Niepotrzebnie wprowadziłem zamieszanie, nie ma co raportować, jedyne co udało mi się znaleźć to niespolszczone potwierdzenie konfiguracji modemu 3g(gprs): Connect to the internet using 'PGPRS Connect' in the 'Network' menu.
.
Jeżeli chodzi o mtPaint najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie nowej wersji razem z internacjonalizacją, chociaż to już wykracza poza pakiet spolszczeniowy.
http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=81136
Rzeczywiście, Mick Amadio trochę awangardowo dobiera programy, innym przykładem jest Gnome-Mplayer który wygląda na niestabilny.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #48 dnia: Kwietnia 26, 2013, 12:51:09 »
Ok. Dzięki za informacje.
Okazuje się że mtpaint i mhwaveedit ze slacko nie działają z plikami tłumaczeń mo. Znalazłem to w linku poniżej.
Stąd żeby zadziałały potrzebne są inne wersje tych programów. W racy/wary/precise nie ma tego problemu.
http://www.murga-linux.com/puppy/search.php?search_author=rodin.s&start=30&sid=dfc7a6e49fe528e37853dc0207d4b448
Czyli kolejny raz slacko...
Co do firefoxa to przy pierwszym starcie powinien wykryć polski dodatek i po zainstalowaniu powinien chcieć zrobić restart z nim już po polsku.
Zatem wyślę nowy langpack żeby oficjalnie był dostępny w dystrybucjach, zwłaszcza że sporo dodatkowo spolszcza właśnie slacko.


Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #49 dnia: Kwietnia 26, 2013, 13:46:43 »
@robwoj44
Cieszę się, że ustalenia jakoś idą do przodu, jest szansa na "prawie idealne Slacko w PL"  :)
Tylko ten problem "krzaków" przy wczytywaniu systemu w Slacko 5.5 PAE pozostał nie rozwiazany  :( , a irytuje i bije po oczach.
Może by tak zrezygnować z tłumaczenia komunikatów wczesno uruchomieniowych systemu ? Bo wybranie opcji "nie" - podczas instalacji i tak spolszcza te komunikaty i daje "krzaki" ! (sprawdziłem !).
To że instaluje się j. polski do Firefoxa, świetne rozwiązanie. I byłoby tak gdyby nie to, że w międzyczasie zapoznałem się z innym projektem Puppy, mianowicie z Lighthouse64 http://www.lhpup.org/, ten system nie jest w całości spolszczony, jednak szereg jego mechanimów jest nad wyraz ciekawych, może można byłoby je zastosować do innych Puppy ?
1. W Lighthouse64 jest opcja update Firefox, i istaluje się z poziomu menu Puppy najnowszą wersje dla Puppy, obecenie FF20.0
2. Po wybraniu języka systemu jako PL, system sam dociąga dostępne tłumaczenia programów i w efekcie mamy bezstresowo cały dostępny na daną chwilę język - PL i nie martwimy się czy mamy najnowszą dostępną wersje, bo zawsze mamy najnowszą !.


Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #50 dnia: Kwietnia 26, 2013, 15:49:55 »
Tak prace idą do przodu, aczkolwiek na bieżącą chwilę nie widzę za bardzo co możnaby dodać. Czekam na kolejne umiędzynarodowienia programów, gdyż pojedyncze wciąż są nie do zlokalizowania. Czekam też oczywiście na kolejne uwagi.
Co do rezygnacji to znowu mamy problem 1 langpacka dla wszystkich dystrybucji. Swoją drogą "nie" powinno zadziałać. Spróbuję się temu przyjrzeć, ale muszę zainstalować slacko na pendrive bo podczas wirtualnej instalacji jest dobrze. W sumie możnaby też podmienić pliki już dobrze przetłumaczone odrazu w /etc? Napewno można coś pokombinować.
Co do firefoxa to właśnie powinno być jak napisałeś...Tymczasem slacko nie uaktualnia spod firefoxa jego wersji, plus po wrzuceniu langpacka trzeba zmienić zmienną config w firefoxie...No ale jest to znowu problem samej dystrybucji, a niestety slacko można powiedzieć "blokuje" umiędzynarodowienie (mamy przykład mtpaint i mhwaveedit jeszcze...).

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #51 dnia: Kwietnia 27, 2013, 08:57:26 »
@robwoj44
Jako, że mam na "wolnym penie" bardzo dobrze pracujące i skonfigurowane Slacko 5.5 PAE z najnowszym langpackiem (ale z występującymi "krzakami"), to w przypadku, gdyby była gotowa wersja lub sposób aby to wykonać :
W sumie możnaby też podmienić pliki już dobrze przetłumaczone odrazu w /etc? To zgłaszam swój akces do testu.
Powiesz co i gdzie podmienić i od ręki zrobie, a wynik będzie natychmiast znany.


Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #52 dnia: Kwietnia 27, 2013, 14:14:01 »
Najpierw warto sprawdzić czy nie ma krzaków w
/usr/share/sss/script_strings.pl
jeśli nie ma to wykonać fixscripts i sprawdzić plik
/etc/rc.d/rc.sysinit - to jest plik z którego tekst pojawia się na starcie, jeśli tam są "krzaki" to trzeba je zamienić na polskie znaki i wówczas sprawdzić start.
Czekam zatem na informację.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #53 dnia: Kwietnia 27, 2013, 15:29:55 »
@robwoj44
Troche jest inna ścieżka do /usr/share/sss/script_strings.pl
U mnie jest: /usr/share/sss/script_strings/script_strings.pl
Otwórz jako tekst, otwiera się w w geanty 1.22 i "krzaków" nie ma.
Wykonuje w konsoli: fixscripts i otrzymuje:
# fixscripts
Files being translated:
 /etc/rc.d/functions4puppy4
 /etc/rc.d/rc.sysinit
 /etc/rc.d/rc.update
 /etc/rc.d/rc.country
 /usr/local/petget/0setup
#

Sprawdzam: etc/rc.d/rc.sysinit
"krzaków" nie widzę.
Restart systemu dla sprawdzenia czy na starcie występują "krzaki".
I "krzaki" niestety są.
Edytuje i przeglądam rc.sysinit.
W geany w 88 wierszu widze coś dziwnego:
ORIGLANG1="${ORIGLANG%_*}" #ex: en
i
w 150 wierszu też:
[ ! "$PLANG1" ] && PLANG1='en'
W 173 wierszu znowu:
if [ "$ORIGLANG1" != "en" ];then #120217
  echo "OUTPUT_CHARSET=UTF-8
W 413 wierszu:
modprobe nls_iso8859-1 > /dev/null 2>&1 # "  (a nie iso8859-2 ?)

Coś mi nie pasuje, teksty, na których pojawiaja się "krzaki" nie występują w tym pliku rc.sysinit
Dokładnie obejżałem "krzaki" na starcie systemu i "krzaki" występują na polskich znakach: ą, ę, ź, ć, ł.


Inne pomysły ?

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #54 dnia: Kwietnia 27, 2013, 21:43:20 »
W linii 149 jest np pierwszy tekst "Zrobienie systemu plików użytecznym...". Są i pozostałe które wyświetlają się na starcie. Linia 580 "Wczytanie modułów wybranych przez użytkownika...".
Mam inne nieco pytanie które może nam pomoże. Czy dobrze wyświetlają się polskie znaki w xorg wizardzie, który też uruchamia się w konsoli?

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #55 dnia: Kwietnia 27, 2013, 21:54:36 »
@robwoj44
Tak, w xorgwizard polskie literki wyświetlane są prawidłowo.
( xorgwizard odpalone z konsoli, później jest Xorg Video Kreator i też polskie znaki są OK ).

Ale coś z numeracją nie jest tak...
Ja w linii 149 mam:
PLANG1=`grep '^PLANG=' /etc/rc.d/PUPSTATE | cut -f 2 -d '=' | cut -f 1 -d '_'`a tekst: tekst "Zrobienie systemu plików użytecznym...". mam w linii 160
echo -n "Zrobienie systemu plików użytecznym..." >/dev/console #making filesystem usable. need this redirection!A linia 623 (nie 580) to:
echo -n "Wczytanie modułów wybranych przez użytkownika..." >/dev/consoleCzy może to ma jakieś znaczenie ?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2013, 22:11:45 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #56 dnia: Kwietnia 27, 2013, 22:43:24 »
Ok. Nie linie nie mają znaczenia, po prostu zerknąłem do pliku rc.sysinit w starej wersji racy stąd inne numery linii. Cóż...szukamy zatem dalej...

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #57 dnia: Kwietnia 28, 2013, 09:09:36 »
@robwoj44
OK, a ja w międzyczasie, opracowałem sobie własny sposób na "ginięcie języka polskiego z pulpitu".
Opisze, może komuś się przyda.
1. Instaluje Puppy Slacko 5.5 PAE na penie 4 GB z fat32, (ale plik puppysave nie powinien przekraczać 1.8 GB, stosowna informacja jest zawarta w systemie i na forum Puppy, oczywiście w ext4).
2. Instaluje oczywiście langpack_pl-20130423, i dwie polecane poprawki, czyli: sfs_mgr_update-0.1.pet i trash-fix-0.1.pet
3. Oczywiście zapis puppysave, restart i z poziomu Slacko odinstalowywuje zbędne programy, przy czym wywalam Firefox 19.0 a instaluje Firefox 20.0 z repo Slackware 14.0. (reczna instalacja języka polskiego w FF).
4. Dopiero teraz ustawiam wszystkie personalizacje w Firefox, czyli ulubione, hasła, itd.
5. Instalujemy słownik PL do Abiworda (sam Abiword ma j. polski), czyli abispell-pl-PL-1.pet
6. W Slacko wyłączam wszystkie ikony pulpitu, a dodaje dostęp do katalogu dodając Tray Buttons przez JWM Configuration.
7. W ten sposób mamy porządek na pulpicie,, nie kombinujemy z denerwującym ginięciem j. polskiego, a cały Slacko mamy w języku polskim.
8. Nie zwracamy uwagi na "krzaki" przy ładowaniu systemu (krótka chwila) i cieszymy się dobrym, szybkim, przenośnym i bezawaryjnym systemem na penie - z językiem polskim.



« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2013, 10:17:46 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #58 dnia: Kwietnia 28, 2013, 21:05:20 »
Jedna uwaga - langpack ma już polski słownik który działa odrazu w Abiwordzie, SeaMonkey Composer oraz Geany (gdy geany ma zainstalowany dodatkowy plugin).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2013, 21:35:09 wysłana przez robwoj44 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #59 dnia: Kwietnia 29, 2013, 17:29:03 »
Cały czas próbuję dojść do "krzaków" ale nie udaje mi się ich uzyskać. Chyba będę musiał zainstalować slacko na pendrive, może wtedy dojdę.
W każdym razie ustaliłem że jeśli nie ma polskich znaków to odpowiedzialny za to jest font wyświetlany w cli. Standardowo jest on określony w /etc/fontmap. Jest on wywoływany w pliku rc.sysinit w linii 153:
load_consolefont #120301 if this was done in initrd then it would carry through, and this would not be needed.
#...this is done in rc.country, but needs to be move above all the o/p to /dev/console.
Gdy nie ma load_consolefont to wówczas na starcie faktycznie mamy krzaczki zamiast polskich ą, ę, ł, ó, itp.