Autor Wątek: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy  (Przeczytany 105667 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 15, 2013, 08:02:50 »
@witek_w11
Sumę kontrolną zawsze sprawdzam, więc tak było i  tym razem.
Precise Puppy 5.5 PAE już testowałem, nie chcę tłumaczyć dlaczego wybrałem Slacko 5.5 PAE (zbyt długi wywód), ale Precise Puppy 5.5 PAE mi nie odpowiada, nie tylko ze względu na brak Firefoxa.

@robwoj44
Być może używamy tutaj różnego nazewnictwa i tu jest problem, uznaliśmy, że tekst pojawjający się na ekranie, ten z "krzakami" - znajduje się i nazywa się tak jak Podałeś - plik tłumaczeń wczesnych informacji rozruchu.
Jednak jak przeczytasz na ekranie tekst na którym pojawiaja się "krzaki", to tego tekstu nie ma w zawartości pliku /usr/share/sss/script_strings/script_strings.pl  !
Wyedytowałem plik /usr/share/sss/script_strings/script_strings.pl i w nim nie ma tego tekstu na którym sa krzaki - stąd moje podejżenie. Najdziwniejsze jest to, że jak usunąłem plik script_strings.pl aby mieć j. angielski, to tekst na ekranie w tym samym momencie ładowania systemu jest dalej po polsku i dalej z "krzakami".
Stąd powtórzę pytanie z mojego ostatniego postu: Czy gdzieś w systemie jest kopia tego pliku, skąd system pobiera informacje, a może za to odpowiada jednak inny plik ?

Uwaga, ważne.
W ramach eksperymentu przeprowadziłem instalacje Puppy Precise 5.5 - też na penie, identycznie jak dla Slacko 5.5 PAE. I już prawie znam odpowiedź,w Puppy Precise 5.5 tego efektu "krzaków" nie ma, ale tylko pozornie.
Ten tekst, na którym wyświetlają się "krzaki" w Slacko 5.5 PAE, po prostu w Puppy Precise 5.5 nie występuje, nie jest wyświetlany, po prostu nie pojawia się ta informacja na ekranie i stąd nie ma "krzaków", czyli wystarczy tą informacje wyłączyć, tak jak jest to w Puppy Precise 5.5  zrobione, i "krzaków" nie będzie !
Kilka godzin szukania i mi się nie udało tego wyłączyć.
Teraz, gdy to ustaliłem, uprzejmie proszę @robwoj44 i @witek_w11 o pomoc w ustaleniu gdzie tę funkcje wyświetlania na starcie można wyłączyć, aby była niewidoczna tak jak w Precise 5.5  ?
A dlaczego "krzaki" nie występują w Slacko 5.5 PAE na starym langpacku - tego nie wiem i nie rozumiem, ale cóż, to jakby już nieważne.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2013, 12:58:00 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 15, 2013, 16:30:20 »
Mówimy o fragmencie script_strings który poniżej (faktycznie zamieniłem w nim "zrobione" na "gotowe", gdyż pierwszy wyraz nie mieścił się cały na ekranie przy starcie):
[_etc_rc.d_rc.sysinit]
s%"done"%"gotowe"%
s%"failed"%"niepowodzenie"%
s%Loading swap partition $ONESWAP...%Wczytanie partycji wymiany $ONESWAP...%
s%Loading swap file ${SWAPFILE}...%Wczytanie pliku wymiany ${SWAPFILE}...%
s%Making the filesystem usable...%Zrobienie systemu plików użytecznym...%
s%"Updating..."%"Aktualizowanie..."%
s%Updating unique hostname...%Aktualizowanie unikalnej nazwy hosta...%
s%Loading kernel modules...%Wczytanie modułów kernela...%
s%Waiting for modules to complete loading...%Oczekiwanie kompletnego wczytania modułów...%
s%Loading user-selected modules...%Wczytanie modułów wybranych przez użytkownika...%
s%Setting up services (network, printing, etc.)...%Uruchomienie usług (sieć, drukowanie, itp.)...%
s%\[backgrounded\]%\[w tle\]%
s%Recognising media devices...%Rozpoznanie urządzeń multimedialnych...%

Po fixscripts albo po instalacji zamienia on plik /etc/rc.d/rc.sysinit (to jest właśnie ten "drugi" plik o którym piszesz). Stąd faktycznie samo późniejsze wykasowanie pliku z /usr/share/sss/script_strings nic nie daje.
Najlepiej sprawdzić czy plik w /etc który jest faktycznie używany ma kodowanie utf-8. Jeśli tak to powinno być ok, jeśli nie to dlatego są problemy.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2013, 16:54:24 wysłana przez robwoj44 »

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 15, 2013, 17:03:24 »
@robwoj44
No niestety, plik /etc/rc.d/rc.sysinit ma kodowanie utf-8 i jest źle, są "krzaki", nic nie zmieniałem było utf-8 więc nie tu jest problem i rozwiązanie.
W takim razie jak spowodować, aby ta część nie była wczytaywana, tak jak to jest w Precise 5.5 ?
Czemu na starym langpacku jest OK, tylko z tym nowym sa problemy ?
Szczegóły w poprzednim moim poście.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 15, 2013, 17:44:40 »
Sprawdź langpack z http://dotpups.de/puppy5/racy/localization/langpack_pl-20130403.pet


Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 15, 2013, 18:46:26 »
@robwoj44
OK, dzięki za szybki odzew.
Sprawdziłem langpack z http://dotpups.de/puppy5/racy/localization/langpack_pl-20130403.pet
Wykonałem:
1/ usunięcie starego i wgranie nowego, restart i jest bez zauważalnych zmian, dalej są "krzaki" przy ładowaniu systemu. Może stary langpack coś sobie pozapisywał, dlatego ide dalej do pkt.2
2/ całkowicie nowa - czysta instalacja na penie, po instalacji zainstalowany langpack z podanego linku, i tutaj jest zauważalna poprawa, zamiast kilku sekund "krzaków" jest z 1 sekunda, ale też widocznych "krzaków", jest to zauważalnie krócej niż poprzednio. Zauważyłem też zmiany w tłumaczeniu, jest chyba więcej tłumaczenia, na przykład co na szybko zauważyłem, to zamiast trash jest wreszcie polski kosz :) .
Czyli idzie w dobrą strone, jakby jeszcze było krócej to by "krzaki" nie biły po oczach, ale z drugiej strony, to kto nie wie w którym momencie ładowania systemu to jest, to tego nie zauważy.
Może warto nadawać kolejnym langpackom numery wersji, bo data ta sama i łatwo o pomyłke ?

Dopisane:
A tłumaczenie jest dużo pełniejsze, niz poprzednio.
I'm very happy :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2013, 19:59:10 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 15, 2013, 21:02:07 »
To praktycznie ten sam langpack co dostępny w puppy, stąd jest ten sam numer. Jedyna różnica to plugin geany pozwalający korzystać z polskiego słownika.
Muszę wirtualnie zainstalować slacko żeby sprawdzić źródło problemu. Sprawdzę też precise.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 15, 2013, 21:24:09 »
@robwoj44
OK, ja jednak widze bardzo dużą różnice w tłumaczeniu (oczywiście na plus :), tak więc zostawiam ta wersje w systemie.
Jak coś ustalisz, to prosze daj znać tu na forum, kilka razy zrobiłem restart systemu i jednak jest to ("krzaki") juz dużo mniej widoczne i uciążliwe, niż było poczatkowo w poprzedniej wersji.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 15, 2013, 22:58:13 »
@robwoj44
Przypomniało mi sie stare przysłowie ludowe: "nie chwali się dnia, przed zachodem słońca" - i niestety w wypadku tłumaczenia Slacko ono sie sprawdziło   :(   >:(
Po zainstalowaniu nowego langpacka, wszystko jest OK, tak jak napisałem wcześniej, jednak wystarczy kolejny restart systemu (2 albo 3) i nagle wszystko ginie, diabli biorą całe tłumaczenie, wszystko wraca do j. angielskiego, oraz ponownie jest długi czas wyświletklania "krzaków" podczas ładowania systemu. Potwierdziłem to "zjawisko" na dwóch instalacjach, z takim samym skutkiem. Czyli problem "krzaków" dalej jest niestety nie rozwiązany.
Nie chce mi się już dalej tym zajmować, zostaje na wersji angielskiej.
Problemu langpacka nie uważam za rozwiązany, z nadzieją, że może ktoś, kiedyś...   zdoła problem rozwiązać i opracuje skuteczne "lekarstwo". Ja sam niestety nie mam ku temu wiedzy ani umiejętności. :(
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2013, 23:09:11 wysłana przez kris55555 »

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 16, 2013, 13:49:35 »
Sprawdzam wirtualnie slacko 5.5. To że tłumaczenie ginie jest dziwne. Tak jakby zmieniały się zmienne środowiskowe (PL). Póki co jedynym efektem który widzę jest to że polska czcionka przy starcie jest grubsza i bielsza niż pozostałe. Sprawdzę też ile pojedynczych tłumaczeń programów brakuje.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 16, 2013, 15:19:02 »
@robwoj44
Witam
To, że ja zostaje na wersji angielskiej, to pewne, ale z chęcią dalej pomogę w ustaleniu przyczyn "krzaków" i "gubieniu polskiego tłumaczenia"  w Slacko. Być może kiedyś powstanie prawdziwie dobra i bezproblemowa wersja tłumaczenia interfejsu i być może wtedy z niej skorzystam, a jak nie ja, to inni miłośnicy Puppy Linuxa.
Żeby zobaczyć to "gubienie tłumaczenia", wystarczy zrobić restart systemu , z dwa albo trzy razy, i tłumaczenie "znika".
Można też to samo wywołać, wchodząc do Centrum sterowania i zmieniając ikony wyświetlane na pulpicie, na przykład z full zrobić minimal, przeładować x - i już nie ma polskiego tłumaczenia, jak nie zginie tłumaczenie, to jeszcze raz to samo i ginie.
To, że ginie tłumaczenie, to jedno, a to że "krzaki" wracają - to drugie, było późno w nocy jak to sprawdzałem, ale uważam, że "czas wyświetlania "krzaków" jakby się wyraźnie wydłużył.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 16, 2013, 16:34:29 »
Fakt że testuję w virtualboxie wersję slacko bez PAE  (spróbuję i z PAE), ale resety mi nie zmieniają póki co wersji językowej. Po zmianie wersji językowej czy w ustawieniach językowych jest w dalszym ciągu PL?

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 16, 2013, 17:13:02 »
Ja nie testuje w VirtualBox-ie, nagrywam od razu na pena i z pena odpalam, tworze plik pupysave i dopiero testuje, chyba źle poprzednio opisałem "gubienie polskiego, nie, źle się wyraziłem, nie ginie cały polski, a jedynie to czym się zachwyciłem, co było w tym kolejnym langpack-u, czyli ginie to co wreszcie wydało mi się pełnym tłumaczeniem (nie będę wszystkiego opisywał, bo dużo), ale po użyciu langpacka zmienił się np. trash na kosz i te wszystkie zmiany co są z koszem, co wówczas nastąpiły przy restarcie x giną, czyli wraca do stanu przed uzyciem poprawionego langpacka, no  i "krzaki znowu są dłużej widoczne.

Offline jherka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 16, 2013, 18:53:45 »
Ja używam Precise NOP 5.4.3 , Upup Raring oraz Slacko 5.5 i wszędzie w sekwencji startowej na krótko są krzaczki.
Najnowsze spolszczenie z kwietnia tego roku.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 16, 2013, 19:08:22 »
Jeśli chodzi o pulpit to komenda fixdesk i restart X przywróci tam PL. Z kolei fixmenus przywraca polskie menu gdyby zniknęło. Sprawdzę zatem i precise jak napisałem wcześniej. Pytanie do @jherka czy w pliku /etc/rc.d/rc.sysinit są krzaczki?

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 16, 2013, 20:51:06 »
@robwoj44
hmm...
zostawiłem sobie jeszce pena, ze Slacko PAE z "problemem" PL - więc mogłem sprawdzić.
Wykonałem:
# fixdesk
Files being translated:
 /root/Choices/ROX-Filer/PuppyPin
 /root/.jwmrc-tray
#
restart X i dalej mam stare menu bez zmian wniesionych w najnoszum tłumaczeniu, i dalej "krzaki" przy ładowaniu systemu.
a
# fixmenus
Generating /root/.icewm/menu...
Generating /root/.jwmrc...
#
i żadnej zmiany, jak powyżej.

dopisane po kilku minutach:
kolejne próby i w końcu zaskoczyło ! , za 4-5 razem, restart systemu i znowu nie ma, i zabawa z konsolą od poczatku.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2013, 21:05:09 wysłana przez kris55555 »