Autor Wątek: HP t5000  (Przeczytany 13420 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline woytas7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
HP t5000
« dnia: Września 20, 2016, 23:03:31 »
Witam forumowiczów.
Nie chcę wyważać otwartych drzwi więc proszę o pomoc jaką wersję wybrać.
Terminal tylko do przeglądania stron.
512 ramu tyle samo dysk ssd.,  drukarka hp 1100, net za pośrednictwem dlinka dwm157.
Wersja oczywiście spolszczona.
Pozdrawiam

Dzięki. Testujemy obie wersje
« Ostatnia zmiana: Września 21, 2016, 07:30:58 wysłana przez woytas7 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #1 dnia: Września 21, 2016, 03:24:13 »
Witam.
Moim zdaniem do wyboru są dwa systemy zrobione dla starszego sprzętu: Wary oraz Precise Retro.
Wary5.5:
http://distro.ibiblio.org/quirky/wary-5.5/wary-5.5.isoPrecise5.7.1 Retro:
http://distro.ibiblio.org/quirky/precise-5.7.1/precise-5.7.1-retro.isoWary jest lżejszy i bardziej pasuje do tego sprzętu ale nie wiem czy poradzi sobie z ssd.
.
Z peryferiami które wymieniasz nie powinno być problemu. Konfiguracja drukarki:
Menu > System > CUPS
Połączenie z netem uzyskujesz klikając na pulpicie ikonę 'połącz' i wybierając opcję 'Modem GPRS', następnie konfigurujesz dla swojego operatora. Ten modem powinien zostać wykryty bez zadnych kombinacji.
.
Kwestia pakietów spolszczeniowych poruszona jest w tym wątku:
http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=346.msg2249#msg2249Po prostu pobierasz pakiet i instalujesz klikając na niego.

Offline woytas7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #2 dnia: Września 21, 2016, 13:25:42 »
Nie chcę wyjść na laika (openwrt  nie ma tajemnic przede mną) ale drukarka martwa tak jak i modem. Próba instalacji skryptu sh kończy się błędem cm.verison is missing .
Jak ogarnąć to cholerstwo?
« Ostatnia zmiana: Września 21, 2016, 13:39:59 wysłana przez woytas7 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #3 dnia: Września 21, 2016, 13:48:52 »
Rozumiem że sam goły system działa zadowalająco. Napisz który konkretnie.
Zacznijmy od modemu. Jak wejdziesz w ten konfigurator kluczową kwestią jest czy system rozpoznaje urządzenie:
/dev/ttyUSB0
To znaczy takie urządzenie musi się pojawić na liście wykrytych poniżej pierwszej linijki dialogowej. Jeżeli jest to znaczy że system go widzi wówczas napisz jakiego masz operatora następnie skonfigurujemy.
« Ostatnia zmiana: Września 21, 2016, 13:53:00 wysłana przez witek_w11 »


Offline woytas7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #4 dnia: Września 21, 2016, 17:42:41 »
Fafik 5.2. Dysk sąd działa dużo wolniej od pamięci USB.
W info hardware jest wpis modemu USB ale w konfiguracji połączeń tylko systemowe tty0, brak USB. Nie wiem jak uruchomić skrypt sh który jest w pamięci modemu.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #5 dnia: Września 21, 2016, 17:57:28 »
Fafik5.2 jest remiksem systemu Lucid5.2 czyli na nieco starszych rozwiązaniach i może powodować problemy przy próbach połączeń przez modem. Czy jest jakaś przyczyna dla której nie chcesz używać tych systemów które zalinkowałem? Napotkałeś jakieś problemy podczas testów, nie chciały się uruchomić? Pytam bo łatwiej mi będzie coś doradzić, z Fafikiem trzeba będzie powalczyć a sam wcześniej mówiłeś o niewyważaniu drzwi.

Offline woytas7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #6 dnia: Września 21, 2016, 20:42:50 »
Z przyczyn technicznych nie mogłem zassać tamtych obrazów. W takim razie czekam aż je będę miał.
Pozostaje pytanie jak uruchomić stery albo w formie sh albo gz (ini wcale nie chciało ruszyć).
Zastanawiam się nad debianem mini (więcej repo i system mniej zamknięty).

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #7 dnia: Września 21, 2016, 20:49:59 »
Nastraszyli Cię na innych forach że jakieś stery a u nas jest spoko, większość rzeczy powinna hulać od razu. W pierwszej odpowiedzi pisałem że raczej powinno wszystko działać, nie ma co się martwić na zapas. Puppy jest również bardzo otwarty, nie mniej niż Debian. Natomiast Debian Mini może mieć jedną przewagę nad Puppim: gdy go rozgryziesz będziesz już zaawansowanym linuksiarzem, natomiast Puppy rozleniwia.

Offline woytas7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #8 dnia: Września 28, 2016, 18:03:41 »
Nie widzi modemu ttyUSBx. System precise-5.7.1-retro
Modemy to d-link DWM 157 lub Huawei E5373. W Dev jest, natomiast nie widzi w konfiguracji połączenia.
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2016, 22:17:54 wysłana przez woytas7 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #9 dnia: Września 28, 2016, 22:40:20 »
To jest ruter nie klasyczny modem a więc stosunkowo nowe urządzenie. Zapewne nowsza wersja Puppiego dałaby sobie radę ale nie za bardzo nadaje się na Twojego kompa.
.
No więc najpierw spróbuj podbić wersję USB Modeswitch Data:
http://ftp.pl.debian.org/debian/pool/main/u/usb-modeswitch-data/usb-modeswitch-data_20150115-1_all.debPuppy potrafi instalować debianowe pliki, pobierz i zainstaluj poprzez kliknięcie a następnie zobacz czy w konfiguratorze pojawiła się opcja '/dev/ttyUSB0'. Jeżeli nie wówczas pobierz i zainstaluj nowszą wersję USB Modeswitch:
http://ppa.launchpad.net/odyx/usb-modeswitch/ubuntu/pool/main/u/usb-modeswitch/usb-modeswitch_2.1.0+repack0-1~t0_i386.debW ten sposób Twój Dlink powinien zadziałać.
.
A właśnie skoro Huawei to ruter wówczas łączysz się z internetem nie jak przez modem tylko jak przez sieć kablową. Klikasz na pulpicie ikonę 'połącz' i wybierasz opcję 'Przewodowy lub bezprzewodowy lan', Po wejściu wybierasz którąś z trzech opcji, najlepiej 'Frisbee', dalej już łatwizna.
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2016, 22:57:29 wysłana przez witek_w11 »

Offline woytas7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #10 dnia: Września 30, 2016, 17:58:11 »
Niestety żadna paczka nie pokazała mi poprawnie modemu dlinka w connect (było żółte info że konfiguruje modem 3G). Czy trzeba w konsoli wymusić przełączenie? albo ręcznie przypisać urządzenie wan?
Znalazłem coś takiego:
http://technosolutions4u.blogspot.com/2015/06/how-to-install-d-link-dwp-157-wireless.html
ale pod ubuntu
« Ostatnia zmiana: Września 30, 2016, 20:58:31 wysłana przez woytas7 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #11 dnia: Września 30, 2016, 21:50:26 »
Najpierw powiedz czy Huawei działa. Jak to nie jest tajemnica pochwal się również jakiego masz operatora.
.
Więc na tej stronie co ją zalinkowałeś masz do pobrania plik o nazwie 'Dlink.rar'.
1.Pobierz go a następnie rozpakuj klikając na niego, następnie zaznaczając opcję 'Wybierz Wszystkie', na koniec opcję 'Rozpakowanie'.
2.Po zakończonym procesie powstanie nowy katalog o nazwie 'Dlink'.
3.Wchodzisz do niego i masz plik o nazwie 'install.sh'. Dajesz na niego prawoklik, wybierasz 'Właściwości' i zaptaszasz Właściciel-Wykonanie, odświeżasz i zamykasz.
4.Teraz wybierasz na klawiaturze tyldę, otwiera się konsola w bieżącym katalogu i wydajesz polecenie:
./install.sh5.Uruchamia się instalator, potwierdzasz Enterem i już masz zainstalowane stery.
.
Mimo wszystko uważam że ten modem powinien już dawno zadziałać. Jeżeli możesz uruchom ten konfigurator do łączenia się przez modem, zrób zrzut ekranu, wrzuć gdzieś do sieci i zalinkuj bo chciałbym zobaczyć jak to u Ciebie wygląda w tym sensie czy aplikacja zachowuje się normalnie. Zrzuty ekranu:
Menu > Grafika > Screeny
.
Skoro pojawiło się żółte info to znaczy że widzi modem i jest już tylko kwestia konfiguracji a nie sterów.
« Ostatnia zmiana: Września 30, 2016, 22:13:11 wysłana przez witek_w11 »

Offline woytas7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #12 dnia: Września 30, 2016, 22:25:21 »
@witek_w11 z Huaweiem walczyłem tylko chwilę bo docelowo ma być d-link. Operator to niestety Plus.
W poprzednim poście pytałem jak uruchamiać skrypty instalacyjne .sh i nie śmigało w/g Twojego opisu (może dlatego że na innym puppy). Konfigurator zachowuje się tak jak by modem nie został podpięty (tylko tty0).
Modem chyba nie przełączony bo zielona dioda i dostęp do niego jako cdrom (dlatego pytanie czy nie trzeba wymusić poleceniem z konsoli przełączenia). W systemie widnieje jako ttyUSB0. Jutro powalczę dalej.
Ogólnie system działa dosyć szybko i bez zawieszeń na razie z flasha, jak pójdzie modem to przerzucę go na ssd i pewnie będę miał pytanie jak katalog domowy umieścić na flashu :)

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #13 dnia: Września 30, 2016, 23:10:23 »
Rzeczywiście nie odpowiedziałem na pytanie o instalator, już tłumaczę.
W Linuksie za rozpoznawanie modemów odpowiada USB-Modeswitch a za dane poszczególnych urządzeń USB-Modeswitch-Data. Oczywiście co pewien czas dane są aktualizowane gdyż wychodzą nowe sprzęty, również co jakiś czas aktualizowana jest wersja USB-Modeswitch. Dlatego sceptycznie odnosiłem się do tego co pitolą na innych forach że trzeba jakieś stery gdyż w większości przypadków należy po prostu wrzucić nową wersję danych. Oczywiście zdarza się że producenci wypuszczają również stery ale to ma znaczenie dla zupełnie nowego produktu gdzie twórcy USB-Modeswitcha nie zdążyli jeszcze zareagować i dodać uaktualnień. Ponieważ jak powiedziałeś pojawił się żółty pasek więc miałem (prawdopodobnie) rację, Twój modem został rozpoznany przez system, nie trzeba żadnych sterów czy innych wynalazków, należy po prostu przejść do konfiguracji.
.
Przechodzimy do konfiguracji. Na przykład tutaj znajdziesz potrzebne dane:
http://wapcio.pl/faq/pytanie/29Otwierasz konfigurator połączeń modemowych i wypełniasz kolejne linijki dialogowe.

Plik Urządzenia Modemu: /dev/ttyUSB0
APN: plus
Nazwa: blank
Hasło: blank
Numer: *99#
PIN: 1234 (ewentualnie 'blank')

Zatwierdzasz, potwierdzasz. I teraz łączysz się z siecią:
Menu > Sieć > PGPRS-Connect
To jest aplikacja konsolowa, gdyby wywaliło z sieci wówczas wciskasz 'r' następnie Enter.
.
Natomiast z innej beczki nie da rady umieścić na flashu katalogu domowego gdyż Puppy nie posiada katalogu domowego. To częste zjawisko w systemach portatywnych że działasz jako root, Puppy jest systemem pojedynczego użytkownika. Napisz w jakim celu chcesz ten katalog na flashu to coś innego się wymyśli.

Offline woytas7

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: HP t5000
« Odpowiedź #14 dnia: Września 30, 2016, 23:56:25 »
Po żółtym pasku rozpoznania i konfiguracji też miałem nadzieję :) jednak w konfiguratorze połączeń nie wykrył modemu na ttyUSB0, odpalenie połączenia kończyło się błędem nawet jak wprowadziłem z palca zamiast tty0 ttyUSB0 z poprawnymi danymi APN. Te modemy są typu HiLink, tworzą interfejs sieciowy na usb i konieczne przynajmniej w openwrt było dogranie modułów z taką obsługą.Jako katalog domowy miałem na myśli katalog w tym przypadku root z np. pulpitem gdzie dmyślnie składowane były by rzeczy. Komp ma być używany przez starszą osobę gdzie nie ma mowy o montowaniu napędu (w windzie było nie do przeskoczenia chodzenie po katalogach :))

I zrobione. Nie wiem jakim cudem odpalolony d-link (kilkanaście opcji, pliki sh, łaty które proponowaleś), system przeniesiony na ssd, odpala w miarę szybko. Mimo godziny mordowania się nie mogłem nic wydrukować (drukarka rozpoznana i dodane stery dla 1020 w formie ppd, to samo z zaprojektowanym np. 1015). W pewnym momencie zniknęła mi szuflada i musiałem stawiać od nowa :(
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2016, 19:45:57 wysłana przez woytas7 »