Autor Wątek: Puppy rysuje (prostsze) schematy elektroniczne ---> Xcircuit  (Przeczytany 5772 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Nawet na Linuksa jest sporo programów do w miarę profesjonalnego, schludnego, szybkiego i wygodnego rysowania schematów elektronicznych, projektowania płytek drukowanych (PCB) itd. Legendarny wręcz Eagle jest jednak dość skomplikowany w obsłudze, a w dodatku są problemy z jego uruchomieniem na Puppy Linux.

No to może coś, co także się przyda amatorom, czyli takim ludziom jak ja:

Xcircuit (maleńki leciutki - tylko do rysowania schematów, tzn. nie projektuje ścieżek PCB, pójdzie na każdym sprzęcie; bazuje na "starożytnych" TK/TCL, których wymaga do uruchomienia, a także na przeglądarce Dillo, której również wymaga):

https://yadi.sk/d/BWaCT9i3dfTqb
https://yadi.sk/d/UuXIRMDrdfU32

... tutorial po zainstalowaniu dodatkowej paczki (druga w powyższym) znajdziecie w  /usr/share/xcircuit/tutorial

Obsługa na początek:

1. Odpalić
2. Zmaksymalizować
3. Wire Mode (na dole ekranu)
4. Kliknąć na najwyższej "książce"
5. ...

Dodatkowe zależności:

https://yadi.sk/d/TH9nXUhadfUMQ
https://yadi.sk/d/tpktad51dfUha


alternatywne paczki, dające się zainstalować również
na nowszych szczeniakach (np. serii Tahr itp.):


https://yadi.sk/d/L_0UtsXb3MbGMS

https://yadi.sk/d/RNlx1KNb3MbGMe



... a jeśli w Twoim Puppy Linux nie ma przeglądarki Dillo, to ją bez problemu doinstalujesz z repozytorium.

A oto efekt działania programu w moich (nieprofesjonalnych i amatorskich) rękach:

https://yadi.sk/d/UwAo8RXfdfV5m
(plik źródłowy; można go pobrać, otworzyć i edytować programem Xcircuit; może również służyć za szablon do nauki)



(wyeksportowany efekt pracy w postaci pliku PNG - przekonwertowałem Gimpem z SVG na PNG; kółka otaczające tranzystory sam dorysowałem; głośnik musiałem narysować sam i scalić w jeden obiekt przy pomocy klawisza "Puzzle")

adres oryginalnego "pełnego" pliku SVG: https://yadi.sk/d/feftNh163FgqoV


A teraz kilka słów o układzie:

To prosty uniwersalny oscylator/generator na tranzystorach komplementarnych (PNP/NPN, np. "parowane" fabrycznie średniej mocy BC313/BC211 lub odpowiedniki z serii BD..., np. BD136/BD135 albo BC160/BC140 wzgl. inne krzemowe małej/średniej/dużej mocy --> praktycznie dowolne --> nawet "nieparowane" fabrycznie). Kondensator (najlepiej nieelektrolityczny ceramiczny/styrofleksowy/polimerowy itp.) i rezystor/potencjometr właściwie o dowolnej wartości (ba, nawet rezystora może nie być i możemy w miejscu wyłącznika/rezystora dotknąć własnymi paluchami, wtedy będzie ładnie wskazywał akustycznie oporność naszej skóry jako "wykrywacz kłamstw" lub też jako akustyczny czujnik wilgoci/poziomu wody; można też wstawić w miejsce wyłącznika fotorezystor/termistor i będzie sygnalizował akustycznie światłość/zmierzch/temperaturę). Głośnik najlepiej niskiej mocy (malutki, taki jak w obudowie kompa, czyli 0,1 - 0,25 W wzgl. wkładka telefoniczna, np. W66 lub podobna); przy porządniejszych tranzystorach, np. średniej lub większej mocy może być nawet głośnik kilkuwatowy (1-3 W). Napięcie ... począwszy od paluszka (najbezpieczniej) do optymalnie 6 V; kto wykorzysta tranzystory dużej mocy (np. 2N3792/2N3055), to może nawet podnieść napięcie do 9-12 V i podpiąć większy głośnik (np. 5-10 W + sprawdzić, czy tranzystory się nie nagrzewają do powyżej 60 stopni + dać opornik o większym "watażu") i mieć syrenę, że hoho. Dla osób nie chcących eksperymentować z parametrami RC: C1 --> kilkaset nanofaradów; opornik: kilka "kilołomów" (mój zlutowany przed momentem układ testowy ma opornik 1k + kondensator 330 nF; głośniczek Tonsil 40 om 0,25 W, tranzystor PNP radziecki germanowy мп 16 + polski zabytkowy z Cemi NPN BFP519VI --> to oczywiście powalona para, bo rusek średniej mocy germanowiec, a polak małej mocy krzemowiec wysokoczęstotliwościowy, ale działa ... na małym paluszku, choć nie idealnie, bo ma spoczynkowe prykanie, a to wszystko przez germanowca, więc proszę w ewentualnej swojej konstrukcji używać tylko krzemowych). Proszę pamiętać o prawidłowej biegunowości przy podłączaniu głośnika (odwrotnie oczywiście też zadziała, ale z nieco mniejszą dynamiką/głośnością).

Wykorzystanie: syrena, buczek/pierdzik, metronom, sygnalizator, prosty instrument muzyczny (wysokość tonu zależy od wartości opornika), uniwersalny akustyczny próbnik rezystorów, tranzystorów, diod, (zwłaszcza większych) kondensatorów, "przelotu" obwodu (elektrody badawcze w miejsce wyłącznika). Info dodatkowe: przy odpowiednio małym rezystorze (najlepiej pobawić się montując potencjometr) dźwięk będzie tak wysoki, że go nie usłyszymy (= w dolnym paśmie ultradźwiękowym; aby wyprodukować bardziej prawdziwe wyższe i intensywniejsze pasmo ultradźwiękowe, należy w miejsce głośnika wstawić przetwornik piezoelektryczny; najlepiej z "dużym kopem", tzn. 82 decybele) ---> psy/koty/gryzonie/niektóre insekty spierniczają w całej okolicy, bo je to drażni (ten próg niesłyszalności najlepiej "złapać" potencjometrem"; w niektórych krajach używa się też bardzo wysokich dźwięków do zapobiegania powstawaniu zbiorowisk dzieci/młodzieży, bo my dorośli już tego nie słyszymy, a młodszym świdruje w głowie). Aha, w miejsce głośnika można także wstawić transformator o odpowiednim przełożeniu, aby na jego wyjściu generować wysokie napięcie, co można wykorzystać do odpalania lamp błyskowych (poprzez duży kondensator elektrolityczny ok. 1000 mikrofaradów na napięcie kilkuset wolt) wzgl. do wykonania prostego paralizatora (w obydwu przypadkach bardzo uważać; nie powinno zabić, ale nigdy nic nie wiadomo).

UWAGA: W dniu wczorajszym był tu opublikowany błędny schemat, w którym niepoprawnie wrysowałem kondensator. Obecnie jest już OK, poprawiłem i zlutowałem na podstawie powyższego poprawionego schematu układ "w pajęczynkę". Wszystko działa*. Za zamieszanie przepraszam.

* https://yadi.sk/d/HtMeBzpa3FgsDD

-----------------------------------------

Inne tego lub lepszego typu bezpłatne programy dla Puppy Linux:

https://yadi.sk/d/ioODiKYQdfVbb
https://yadi.sk/d/xiN8TO0idfsWA (zależność do powyższego, jeśli ktoś nie ma*)

* to jest akurat QT dla Lucida 520

https://yadi.sk/d/edeXD5JpdfsqF
https://yadi.sk/i/KfOOhZvxdfsu5 (podręcznik do powyższego)

https://yadi.sk/d/7OIRHuHYdfunk (to jest w Javie)

https://yadi.sk/d/SanZlBX3dgHw8 (to pod Wine)

https://yadi.sk/d/HYYRBi_pdgHz3 (też pod Wine)

https://yadi.sk/d/3E6ORsWGddBvE (to w Javie, polecam)

https://yadi.sk/d/ag2C875xdgJ6S (pod Wine)

https://yadi.sk/d/9kP2OIKjdgJA4 (w Javie)

https://yadi.sk/d/QnzhrcqLdgJDD (także kondensatory)


=====================

niniejszy post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/2L7AHime3FgraJ
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2017, 16:47:24 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)