Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Asgard

Strony: [1] 2 3 ... 5
1
PonyProg2000 to narzędzie do wgrywania wsadów hex do mikrokontrolerów AVR (np. Atmega, Attiny itp.), mikrokontrolerów PIC, pamięci itd. Jest to bardzo stare sofciątko komunikujące się z fizycznym programatorem poprzez na przykład "starożytny" port LPT. Mam na chacie jeszcze dwa takie komputery, a fizyczny programator można zrobić dosłownie na kilku opornikach.

Zrobiłem dziś paczuszkę PET z programem PonyProg2000 dla Puppy Linuksa. Wcześniej korzystałem z tego softu instalując go "na piechotę", ale pomyślałem sobie, że może paczuszka PET ułatwiłaby życie osobom zainteresowanym takimi zabytkowymi rozwiązaniami. Przetestowałem pozytywnie i bezproblemowo na Precise (oczywiście 32 bity) oraz po niewielkich zmaganiach również na Fossapup (64 bity).

Oto paczka PET: https://disk.yandex.com/d/vOkrKMUnB79mkQ

Pobieramy, instalujemy i na starszych 32-bitowych szczeniakach uruchamiamy poprzez Menu ---> System ---> Pony Prog 2000.

Osoby korzystające z 64-bitowych wersji Puppy Linuksa (np. Fossapup 64-bit) muszą najpierw zainstalować na swoim systemie pakiet kompatybilności dla 32 bitów. Dla Fossapup będzie to na przykład robione z pliku 32bit-compatibilty-fossa64.sfs ---> pobieramy go sobie np. poprzez Quickpet (= jest taka ikonka z lewej strony ekranu), instalujemy i wydajemy w konsoli polecenie ldconfig. Następnie pobieramy brakujące biblioteki libXaw95 z adresu takiego ---> https://disk.yandex.com/d/EpNCVBOFb2Kh4g i rozpakowujemy zawartość. W paczuszce są cztery pliki. Należy je skopiować do /lib32 (na naszym systemie 64 bitowym). Po wykonaniu tych czynności możemy już zainstalować PonyProg2000 z paczuszki PET i uruchomić go poprzez Menu ---> System ---> Pony Prog 2000.

Tak to wygląda na Precise ---> https://disk.yandex.com/i/PCx-k0y1hoOz3g

A jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jakie efekty daje programator zrobiony na kilku opornikach, działający w połączeniu z PonyProg2000 na Puppy Linuksie Precise, to zapraszam np. do poniższych wątków na moim zablogowaniu

---> https://antytuman.blogspot.com/2021/05/termometr-elektroniczny-led-usprytniony.html

---> https://antytuman.blogspot.com/2022/09/prosta-f-miarka-danykowa-szesciocyfrowa.html

Wiem, wiem, że starocie i obecnie niemodne ...

2
Software / Coolreader - do czytania ebooków, bardzo wygodnie na kompie
« dnia: Grudnia 20, 2021, 20:39:53 »
https://disk.yandex.com/d/xwj9s91Kwv1h7w

Wymaga toto QT (nowsze szczeniaki mają już jednakże QT fabrycznie dodane na pokładzie).


(zapasowy mirror z możliwością powiększenia: https://disk.yandex.com/i/5ikW1eIznxeKFQ)

Czyta różne e-booki (w tym także "epuby"). Można łatwo dodawać zakładki w trakcie czytania. Możliwy jest również widok dwustronicowy (co przypomina prawdziwą książkę). Dobra alternatywa dla ociężałego Calibre oraz nadmiernie spartańskiego Fbreadera.

Można sobie skojarzyć z plikami o rozszerzeniu *.epub i od tego momentu kliknięcie na dowolnym ebooku w formacie *.epub od razu nam go otworzy właśnie coolreaderem. Polecenie kojarzące wygląda tak oto:

cr3 "$1"
To powyższe z jednoprawokliku na dowolnym pliku *.epub poprzez funkcję "Określ akcję".

Przetestowane na Puppy Linux Precise 5.6.1 (32-bity) ze stareńkim QT 4.8.2.

Wątek na starym (= zarchiwizowanym jako read only) "forum Murga":

https://oldforum.puppylinux.com/viewtopic.php?p=1050720&i=1

3
Tak wygląda na Puplicie:



zapasowy mirror z powyższym screenshotem (i z możliwością powiększenia):

https://disk.yandex.com/i/DHGgn7LlbCdEhA


tutu można pobrać plik *.jar:

https://disk.yandex.com/d/Aix_gqeqssUYMw


U mnie wrzucone do root/Install/

...

a do /root/Startup wrzuciłem skrypt o nazwie pineup-karteczki.sh i zawartości takiej oto:

#!/bin/sh
java -jar /root/Install/pinemup.jar

Powyższy skrypt oczywiście musi być wykonywalny (co można ustalić także z prawokliku na nim samym i poprzez "Właściwości"). Jednolewokliknięcie na tymże skrypcie odpala program pin 'em up. Program będzie się również uruchamiał automatycznie w momencie startu systemu operacyjnego.

No i Javę (czyli JRE) na kompie oczywiście także trzeba mieć.

W ustawieniach programu pin 'em up tak sobie toto skonfigurowałem, żeby karteczki zawsze były na wierzchu. Karteczki są od razu widoczne i klikalne i od razu "z marszu" można na nich pisać/poprawiać, a także je dowolnie przesuwać w dowolne miejsce na Pulpicie.

Działa bardzo fajnie. Jest malutkie i leciutkie. Polecam!

Programik oraz skrypcik autostartujący w momencie uruchomienia systemu/komputera na wszelki wypadek przyklejam jako załącznik do niniejszego posta także. Jeśli ktoś umieści plik pinemup.jar w innym miejscu niż folder /root/Install/, to oczywiście trzeba będzie to sobie uwzględnić/zmienić w skrypcie autostartowym pineup-karteczki.sh.

4
Robi toto program o nazwie nomacs (wymaga QT):

https://disk.yandex.com/d/-vs-xwDBB8LFMQ


GDYBY NIE CHCIAŁO SIĘ URUCHOMIĆ, TO DO PLIKU O NAZWIE libexiv2.so.11 dorobić dowiązanie względne z nazwą libexiv2.so.12 (plik libexiv2.so.11 znajdziesz zazwyczaj w katalogu /usr/lib/). Do dodawania dowiązań względnych dokopiesz się jednoprawoklikiem na pliku libexiv2.so.11.

Jeśli zechcesz, aby pliki *.webp od razu otwierały się po kliknięciu na nich, to dodasz to sobie poprzez jednoprawoklik (na dowolnym pliku WEBP) ---> Określ akcję ---> wpisać polecenie nomacs "$@"

Tutu masz przykładowy plik WEBP:


https://disk.yandex.com/i/xf7bQwABE3vlKA


W opcjach programu nomacs można sobie również przełączyć język na nasz własny, czyli polski.

Przetestowane na Precise 5.6.1.


Alternatywnie pliki WEBP zawsze możesz otworzyć również Firefoksem (w wersji od 65 wzwyż) czy nawet współczesny Pale Moon (np. w wersji 29), a konwersję może załatwić na przykład wtyczka "firefoksowa" taka oto:

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/webp-image-converter/?utm_source=addons.mozilla.org&utm_medium=referral&utm_content=search

Mój mirror do plikowej wersji tejże wtyczki:

https://disk.yandex.com/d/93Ci9Pz0CSx79Q

Powyższa wtyczka nie zaśmignie już niestety w najnowszej wersji przeglądarki Pale Moon (bo już w wersji 29.1.1 wsparcie wtyczkowania niestety wyłączono).


5
Software / Javowe, czyta kody QR i generuje kody QR
« dnia: Marca 20, 2021, 10:10:06 »
https://disk.yandex.com/d/AFybHvgRCKLSAg

Wymagana "komputerowa Java", czyli JRE. Darmowe i dość upierdliwe w obsłudze, jednak całkowicie spełnia swoją rolę.


INSTRUKCJA ROZKODOWYWANIA PLIKÓW QR

1. File ---> Open & Edit Image from File

2. Pokazać mu plik graficzny

3. Otworzyć go

4. Klikamy na "Autodetect"

5. Wyskoczy okienko z detekcją (taka lista komunikatów), zamykamy je

6. Scan ---> wybrać jedną z opcji proporcji/centrowania (najłatwiej pierwsze z góry)

7. Rozkodowany kod QR w postaci tekstu (np. adresu URL) wyskoczy nam w odrębnym okienku

8. Gotowe, bo już wiemy, co kod QR zawierał "tekstowo". Naciskając na klawisz "Export" możemy toto od razu skopiować do schowka systemowego i wkleić np. do okienka adresowego przeglądarki internetowej, aby przejść np. do strony, do której dany kod QR akurat prowadzi.


Z powyższego wynika, że obsługa programu jest mocno toporna, ALE DZIAŁA BEZ ZARZUTU!!!


Programik potrafi także generować kody QR z tekstu.


INSTRUKCJA TWORZENIA (GRAFICZNYCH) PLIKÓW QR

1. Otwieramy program

2. File ---> Generate a QR-Code

3. Prawym klawiszem myszy klikamy na "Data Stream"

4. Wybieramy "Add a ALPHANUMERIC segment"

5. Prawym klawiszem myszy klikamy na "ALPHANUMERIC" ---> "Edit"

6. Wpisujemy tekst, który chcemy zakodować jako QR i klikamy na "Accept"

7. "Save image" ---> wpisujemy nazwę pliku ---> ustalamy sobie lepszą rozdzielczość pliku (np. 15 zamiast domyślnych 3 pikseli na kształt) ---> "Save QR-code image as .png file"

8. Gotowe!

=================

A tutu jeszcze jeden fajny prosty javowy program, który potrafi generować kody QR:

https://disk.yandex.com/d/l2I8jxyn6AaOcA




6
Często takie rzeczy przemielam, bo dość dużo czytam, a mam tylko zwykły telefonik za 110 złotych (= nie posiadam srajfona). Działa nieporównywalnie wygodniej i szybciej od Calibre.

Program, skrypt, opis i instrukcja tutu:

https://yadi.sk/d/eXvLvgctcBGQTw

Przetestowane na Precise (32 bity).

7
Software / Puppy Linux bimba zegarem o pełnej godzinie i nie tylko ...
« dnia: Stycznia 01, 2020, 07:57:02 »
Przetestowane na 32 bitach (Precise 5.6.1) i 64 bitach w Xenialpup 7.5 (na 64 bitach najprawdopodobniej będziemy musieli mieć jeszcze doinstalowane wsparcie bibliotek 32 bitowych --> ściąga się odpowiednią paczkę z bibliotekami 32 bitowymi dla swojej odmiany Puppy Linuksa, instaluje się ją i zatwierdza się w konsoli poleceniem ldconfig).

U mnie o pełnej godzinie bimba dzwonem jak dawny starożytny zegar (np. o godzinie siódmej wali siedem razy), a o "w pół do" odgrywa tę muzyczkę ufokową z "Bliskich spotkań 3 stopnia". Można sobie w tym grzebać i robić inne wyczyny.

Paczka zbiorcza tutu:

https://yadi.sk/d/W1MoLyxMPR1IAw



1. Pobrać.

2. Zainstalować najpierw grandfatherclock-1.0.1-1suse.noarch.pet, a potem libperl4-corelibs-perl_0.003-1_all.deb

3. W konsoli wpisać grandfatherclock --> jeśli coś usłyszysz w głośnikach, to znaczy, że wszystko jest OK.

4. Wejść w Menu --> System --> Pshedule zadanie na czas i dodać sobie dwa wpisy w taki sposób, aby mieć coś takiego samego jak na skrinszotku o nazwie pshedule steruje bimbaniem zegarowym - przykład.png. Przy dodawaniu trzeba się nauczyć, aby w kolumnie godzinowej kliknąć dwukrotnie na "każdy", a w kolumnie minutowej kliknąć dwukrotnie na "00". Dla drugiego bimbania rozlegającego się "w pół do" w kolumnie godzinowej kliknąć dwukrotnie na "każdy", a w kolumnie minutowej kliknąć dwukrotnie na "30".  Możesz sobie od razu przetestować (= po uprzednim zatwierdzeniu/dodaniu), czy wszystko działa tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Zwróć uwagę, że na końcu komendy wprowadzanej/wstukiwanej w pShedule nie stawiamy znaku kasownika # (pShedule zrobi to za nas).

5. Alternatywnie możesz również zmienić np. dźwięk "półgodzinny" na inny. Jak to zrobić, wykumasz z pliku ustawienia-dla-grandfatherclock.png. (zmianę oczywiście zapisujesz; będzie słyszalna TYLKO o realnej/faktycznej wybranej porze; próby testowania poza drugim kwadransem NIE ODNIOSĄ zamierzonego skutku). Plik konfiguracyjny o nazwie grandfatherclockrc znajdziesz w lokalizacji /etc/grandfatherclock. Zmieniamy w tymże pliczku konfiguracyjnym np. Westminister2.au na CloseEncountersOfTheThirdKind1.au (ja se tak właśnie zmodyfikowałem).

6. Gdyby były jakiekolwiek inne problemy, to zawsze możesz zainstalować ciut nowszą odmianę pShedule (w paczuszce zbiorczej masz plik pschedule-1.1.6.pet).

Osoby bardziej kumate/napalone (i bardziej zaawansowane) mogą zrealizować bimbanie zegarowe tylko w oparciu o pShedule (bez potrzeby doinstalowywania czegokolwiek innego) i/lub tylko i wyłącznie poprzez crontab.

Do dokumentacji dokopiesz się konsolą poprzez plecenie takie oto:

man grandfatherclock
Bimbanie (o pełnej godzinie oraz o "w pół do") powinno się odbywać zawsze, czyli także po restarcie kompa. Jeśli tak nie będzie, to zainstaluj paczuszkę naprawczą: https://yadi.sk/d/w9xYm2BeieAzKQ --> ta paczuszka po zainstalowaniu powinna wszystko ustawić, ale pamiętaj, że Twoja dotychczasowa konfiguracja dla crona (czyli crontaba) zostanie nadpisana. Paczuszka naprawcza ma jednak ogromny pozytywny walor dla początkujących, bo wystarczy zainstalować grandfatherclock-1.0.1-1suse.noarch.pet, libperl4-corelibs-perl_0.003-1_all.deb oraz właśnie niniejszą paczuszkę (grandfatherclock-wymuszacz-crona.pet), aby od razu mieć uruchomione i działające bimbanie zegara.

Jeśli chcesz ręcznie dłubać w pliku crona, czyli w pliku tekstowym (bez rozszerzenia) o nazwie root, znajdującym się w /var/spool/cron/crontabs/ , to jego zawartość powinna być np. taka:

Cytuj
0 * * * *   grandfatherclock #
30 * * * *   grandfatherclock -q #


Miłego bimbania. Mi fajnie bimba :)))) 

8
UWAGA!!! To jest TYLKO dla starszych szczeniaczków (np. serii 5xx, 32 bity, czyli np. Precise 5.6.1 itp.), które nie mają jeszcze "fabrycznie" wbudowanej możliwości współpracy z podłączonymi "po kabelku USB" telefonami/partycjami/kartami androidowymi.


Tutaj sznureczek do paczuszki, która zawiera wszystkie potrzebności:

https://yadi.sk/d/A3QbJiJtZqw4YA

Po zainstalowaniu wszystkich zawartych w paczuszce składników Puppy Linux Precise 5.6.1 (oraz wiele innych 32-bitowych) powinien mieć dostęp do plików i folderów (oczywiście po kabelku USB). Ikonka startowa programu dostępowego pojawi się w Menu --> System plików --> Pup MTP MTP device access.

Jest dostęp do całego urządzenia (zarówno do pamięci wewnętrznej telefonu, jak i karty SD), po podpięciu kabelka należy oczywiście zatwierdzić dostęp na ekranie telefonu. Po podłączeniu i zamontowaniu bardzo dużych pamięci lub telefonów z dużą ilością danych/plików/podfolderów proponuję (ewentualnie) odczekać pewien czas, aby to wszystko "samo" się pod maską zobaczyło/dotarło i wzajemnie zaakceptowało (= najlepiej odczekać 1 lub nawet 2 minutki).

Wczoraj potrzebowałem przesłać coś kabelkiem to telefonu mojej siory (= jedyny srajfon, jaki istnieje w naszym domu). Działa spox, przetestowane, polecam.

Nowsze szczeniaczki, np. Xenialpup (32/64) nie muszą nic doinstalowywać, bo dostęp do telefonów jest już wbudowany (Menu --> System plików --> itd. ...).


Proszę jednakże pamiętać, żeby w momencie nawiązywania połączenia "po kabelku" ekran telefonu był oczywiście ODBLOKOWANY.


9
Nostalgiczny powrót do przeszłości - nakładka na DOS Boksa, czyli podosuj-se-1-0

Przedstawiam własnego wystrugu maleńką i łatwą do zainstalowania nakładkę na DOS Boksa, dającą wygodny dostęp do specyficznego smaczku początków konkretniejszej masowej informatyzacji (lata dziewięćdziesiąte XX wieku), czyli sytemu operacyjnego DOS wraz z ponad dwudziestoma znanymi programami:

acrobat - czytnik PDF

biorytm - rysuje biorytmy i określa biozgodność dwóch osób; programik pierwotnie działał z baaaaardzo mało popularnym kodowaniem polskich znaków DH (Dom Handlowy cośtam) i musiałem wstawić międzymordzie dla najpopularniejszego standardu Latin 2 (po zakończeniu aplikacja samoczynnie wróci z DH do Latin 2)

english - do nauki angielskiego

german - do nauki niemieckiego, niemieckie znaki wbudowane przez F9, z LEWEGO alta; najbardziej profesjonalni germaniści mogą także wejść do /root/DOS i odhaszować sobie ( = usunąć średnik) drugą linię w pliku german.bat - będzie wtedy uaktywniony niemiecki układ klawiatury (klawisze Z oraz Y odwrócone plus cała dalsza gama odstępstw, ale germaniści to akurat przeważnie właśnie tak lubią)

historia - do nauki historii

iqtest - test na inteligencję (po angielsku)

mapa - mapa Polski z wyznaczaniem tras i obliczaniem kosztów paliwa

mario - kultowa gierka
 
matema - niezły kombajn do obliczeń, wykreślań, wbudowany porządny kalkulator

nc - Norton Commander, najpopularniejszy manager plików (z pakerem i depakerem ZIP oraz niezłym edytorem tekstowym)

oio - ówczesny PIM (planowanie terminów itd.)

pcview - przeglądarka plików graficznych z konwerterem i resizerem

polonus - polska nakładka na dBase III, opracował sam Pan Roland Wacławek (tak, tak - to ten sam gościu, który w Młodym Techniku publikował projekty prostych odbiorników radiowych); program korzysta z nieco mniej popularnego kodowania polskich znaków o nazwie Mazovia, więc Pan Roman Krajewski z II LO w Dzierżoniowie, który kiedyś sprezentował mi Polonusa, dopisał do niego międzymordzie, aby działało to z Latin 2 (polskie znaki z klawisza LEWY alt), a ja dopisałem subrutyny trwale powracające do Latin 2 po zakończeniu programu; wyjście z programu po wpisaniu polecenia QUIT

qpro - arkusz kalkulacyjny, częściowa pseudopolonizacja już pod maską (można pisać/drukować po polsku w komórkach, o ile zdefiniujemy je z czcionką nie bitstreamową, czyli np. z Roman czy Roman Light - niestety trzeba to każdorazowo robić ręcznie dla wybranego zakresu komórek)

qvpro - szybka przeglądarka plików

rar - znany archiwizer (i menadżer plików równocześnie)

reakcje - reakcje chemiczne, wersja demo, ale i tak bardzo obszerna
 
skyglobe - planetarium, lokalizacja ustawiona dla miasta Utrecht

tag - mój ulubiony edytor, z którego korzystam do dziś; poczytaj o nim w pliku testowan.tag, to dowiesz się więcej

uczen - liczy średnie, pomaga w zarządzaniu/ogarnianiu ocen

witaj - powitaczek, przysłowie, imieniny, święta kościelne

zjeb - do zbluzgiwania wybranej osoby



instalacja:

KROK 1 --> zainstalować (o ile go jeszcze nie mamy) DOS Boksa (wersja 0.73): https://yadi.sk/d/BzgqKLjg3FcS2J

KROK 2 --> zainstalować podosuj-se-1-0: https://yadi.sk/d/hLoBWRKD3VpCLq

Uwaga!!! Powyższy DOS Box 0.73 jest TYLKO dla szczeniaków 32-bitowych. Jeśli korzystasz z systemu 64-bitowego, to zajrzyj do kolejnego postu (= nieco niżej w ramach niniejszego wątku).

odpalanie:

Menu --> Narzędzia --> DOS Box Emulator

wyjście z trybu pełnoekranowego: ALT + ENTER (tym samym sposobem można również powrócić do trybu pełnoekranowego)

uwolnienie myszy (jeśli po wyjściu z trybu pełnoekranowego nie będzie chciała przeskoczyć do Puppy Linuksa): CTRL + F10

rozciąganie 4:3 na 16:9 - dotyczy osób, które mają bardziej prostokątny monitor (16:9):

Na lapku mojej siory z ekranem 16:9 i (i rozdzielczością w pliku /etc/X11/xorg.conf wynoszącą 1280x800) sekcja w pliku konfiguracyjnym DOS Boksa (w Puppy Linuksie Precise 5.6.1, czyli w pliku dosbox-0.73.conf w ukrytym folderze /root/.dosbox), odpowiedzialna za automatycznie zaskakujący fullscreen z rozciąganiem z 4:3 na 16:9, wygląda dokładnie tak:

Cytuj
fullscreen=true
fulldouble=false
fullresolution=1280x800
windowresolution=1280x800
output=openglnb
autolock=overlay
sensitivity=100
waitonerror=true
priority=higher,normal
mapperfile=mapper.txt
usescancodes=true



Osoby najbardziej leniwe mogą spróbować zmienić tylko tyle:

Cytuj
fullresolution=1280x800
windowresolution=1280x800

na

Cytuj
fullresolution=auto
windowresolution=auto


Plik konfiguracyjny DOS Boksa (dosbox-0.73.conf) znajduje się ukrytym podfolderze .dosbox w katalogu /root. Aby uwidocznić tenże folder, należy w menadżerze plików Rox kliknąć na symbolu "oczka" (= na górnej listwie z klawiszami). W tym pliku zwiększyłem prędkość wirtualnego procesora, ale można to wycofać do oryginalnego "fabrycznego" dynamicznego przydzielania najpotrzebniejszej wartości, jeśli linię nr 75:

Cytuj
cycles=fixed 10000

zmienimy na:

Cytuj
cycles=auto


Proszę pamiętać, że zainstalowanie nakładki nadpisuje oryginalną fabryczną (lub naszą własną, czyli wcześniejszą) konfigurację DOS Boksa (= nadpisuje plik dosbox-0.73.conf w ukrytym folderze /root/.dosbox).

Jeśli komuś nie pasuje fakt, że DOS Box uruchamia się od razu w trybie pełnoekranowym, to może we wspomnianym powyżej pliku konfiguracyjnym zmienić w linii nr 20:

Cytuj
fullscreen=true

na

Cytuj
fullscreen=false

Po każdej zmianie oczywiście zapisujemy plik i (ponownie) uruchamiamy emulator DOS Box.


Aha, z DOS Boxa można zawsze łatwo wyjść wpisując polecenie exit. W razie jakiegoś poważniejszego przycięcia się można również nacisnąć ALT + ENTER i zamknąć okno DOS Boksa tradycyjnie , czyli krzyżykiem w prawym górnym rogu.


Życzę miłego podosowania se.


Marcin Perliński


==========================

garść zrzutów, a zrzuty DOS Box robi poprzez CTRL + F5 umieszczając je w podfolderze capture w ukrytym folderze .dosbox w /root/














































=========================

niniejszy artykuł/post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/0S8gGbT33VtGE8

10
Opublikowałem posta o nakładce na DOS Boksa, chciałem zmodyfikować tego posta i nie dało się, więc skasowałem całego posta, żeby wysłać ponownie i teraz już nie udało się opublikować (a próbowałem kilkanaście razy). Potem Witek przysłał mi PW, na którą odpowiedziałem, ale kolejna odpowiedź na jego post już nie wchodzi (objawy takie same - po długim "nic się nie dzianiu" błąd 500). Zmiana tytułu posta nic nie zmienia, choć w innym dziale mogę pisać posty - dowodem na to jest niniejszy post (nawet trzykrotnie edytowany). Wygląda na to, że forum pozwala mi wysłać tylko jednego posta w jednym i tym samym dziale i odpowiedzieć/wysłać tylko jedną wiadomość do jednej i tej samej osoby. Wygląda na jakąś usterkę lub zamierzone coś antyspamowe(?).

W załączniku tekst do opublikowania (w dziale Software). Pzdr. Marcin

11
O tym bardzo dobrym programie graficznym wspominałem już przy okazji opisów programów przenośnych* (portable), testowałem go również z lucidowej paczki instalacyjnej** (9 MB), jednak w obydwu przypadkach przy pierwszym uruchomieniu aplikacja płakała, że nie znalazła komponentu ImageMagick w wersji przynajmniej 6.0 i że będzie działać z ograniczoną funkcjonalnością, czyli bez wielu funkcji importowo-eksportowych (między innymi bez obsługi ważnego dla mnie formatu *.bmp) oraz bez możliwości wydruku. Najciekawsze w tym było to, że na moim kompie był ImageMagick w odpowiednio wysokiej wersji (instalowany wraz z kompletem zależności z repozytorium ubuntowego) i nawet działał, bo po wpisaniu w konsoli polecenia convert pięknie odpalał się i poprawnie współpracował z wieloma programami graficznymi.

* http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=564.msg2216#msg2216

** http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pet_packages-lucid/XaraLx-0.7r1785-Lucid.pet


Dzisiaj udało mi się w pewnym rosyjskim repozytorium puppowym (działa ono poprawnie jedynie przez prawdziwe FTP, a nie przez przeglądarkę) trafić na absolutnie pełną dużą (16 MB) paczkę *.pet, zawierającą w swoich bebechach wszelkie komponenty dodatkowe (między innymi przykłady grafik oraz szablony). W tym samym repo znalazłem również ImageMagicka dedykowanego dla Puppy Linuksa. Zainstalowałem toto tałatajstwo i wszystko ożyło. Działają liczne eksporty, importy, drukowanie itd. (w wersji przenośnej i z paczuszki lucidowej tak samo dobrze, bo i one zaczeły funkcjonować tak, jak Pan Bóg przykazał).

Oto paczuszka *.pet:

https://yadi.sk/d/zfvQX7FA3MkWYn

... oraz wspomniany już szczniakozgodny ImageMagick:

https://yadi.sk/d/9oyvSGFX3MkWaG


Tak to wygląda:




We wspomnianym rosyjskim repo znalazłem również Nero dla Linuksa (seriale do niego można znaleźć w sieci i sobie potestować przed zakupem, bo niestety był/jest płatny). Przypominam jednakże, że do prawidłowego pobierania plików z tego zbioru softu musimy korzystać z regularnego programu FTP (np. z dostępnego w niemal każdym szczeniaku gFTP):

serwer: ftp.vim.org
użytkownik: anonymous
hasło: nie wpisywać
podkatalog: /vol/2/metalab/distributions/puppyrus/pet (równoważny z /pub/os/Linux/distr/pub/linux/distributions/puppyrus/pet/)

pełna ścieżka poprzez www: http://ftp.vim.org/ftp/pub/os/Linux/distr/pub/linux/distributions/puppyrus/pet/




Pozdrowionka dla wszystkich maniaków szczeniakowania.

=============

Jeśli Nero nie zobaczy naszej nagrywarki, to należy utworzyć skrypt o nazwie makedev_nero.sh z następującą treścią:

#!/bin/bash

test `whoami` = 'root' || echo "You must be root to execute the commands."
cd /dev/
umask -S u=rwx,g=rwx,o-rwx
[ -f loop0 ] \
    || MAKEDEV loop \
    || for i in 0 1 2 3 4 5 6 7; do mknod loop$i b 7 $i; done
[ -f sg0 -o -f sga ] \
    || MAKEDEV sg \
    || for i in 0 1 2 3 4 5 6 7; do mknod sg$i  c 21 $i; done

Proszę nie zapomnieć o dodaniu na końcu powyższego skryptu jednej pustej linii. Skrypt należy uczynić wykonywalnym (no chyba, że generujemy go z prawokliku poprzez opcję Nowy --> skrypt, bo wtedy już "z urzędu" jest wykonywalny i czynność tę możemy spokojnie pominąć), a następnie umieścić go w /root/Startup i zrestartować komputer.

Nie ma jednak róży bez kolców - od tego momentu Puppy nie będzie w sposób widoczny powiadamiał o włożeniu płyty do napędu lub jej zamontowaniu - nie będzie więc ikonki CD-ROM na Pulpicie (choć w systemie napęd jest, podmontowywać z funkcji Pulpit --> montuj jak najbardziej można i przez /mnt/sr0 dostęp także zawsze będzie). ====> AKTUALIZACJA STANU MEGO MIKROROZUMKU: Problem z niepojawiającą się ikonką napędu CD na Pulpicie już rozwiązany: Menu Start --> Ustawienia --> CD/DVD kreator napędu (wybrałem standardowe sr0)

Po uruchomieniu programu należy kliknąć na klawiszu znajdującym się obok okienka wskazującego wykorzystywany przez tę aplikację napęd (np. ImageRecorder) i zmienić go na naszą prawdziwą fizyczną nagrywarkę.

Sugeruję również włączyć sobie dźwiękowe powiadomienia o pomyślnym lub niepomyślnym nagraniu płyty. Można to zrobić z poziomu opcji programu.



12
Dziś na to trafiłem. Wymaga oczywiście "komputerowej" Javy, czyli np. JRE.

paczka *.pet: https://yadi.sk/d/Jk0CZcLc3MdoSC

paczka *.sfs: https://yadi.sk/d/leoiPDUq3MdoSi

Instalujemy oczywiście tylko jedną paczkę (*.sfs lepszy dla frugali, a *.pet bardziej zalecany dla full instalek na HDD).

Tak wygląda:


(możesz kliknąć na obrazku, aby go jeszcze trochę powiększyć)

No i się dowidziałem, że cache (= pamięć podręczna moich przeglądarek) trochę mi już spuchła (zwłaszcza w Pale Moon) i trzeba będzie to niebawem wyczyścić w celu zwolnienia miejsca na dysku.

Życzę miłego analizowania.

13
Przypominam, że niestety od mniej więcej początku lat 80 ubiegłego stulecia Rosjanie coraz rzadziej zaznaczają  literkę "ё/Ё" w druku, książkach, gazetach itd. Wolą skórkowani w jej miejsce wstawiać zwykłe "е/Е" (choć "jo" oczywiście zawsze wymawiają tam, gdzie trzeba). Rosjanin po prostu wie, gdzie i jak to przeczytać, ale osobom uczącym się języka mojej śp. Babci Zinajdy Perlińskiej jest przez to coraz trudniej). Istnieje także bardzo znacząca grupa Rosjan oraz innych osób rosyjskojęzycznych, która przeciwstawia się temu nowemu trendowi i literki "jo" nadal w piśmie używa.

Oto najważniejszy pliczek (FF/SM...):

https://yadi.sk/d/XKF6Lkwu3LzR9L


Obecnie jest to już swego rodzaju rarytas (z uwagi na fakt, że większość współczesnych przeglądarek i pakietów biurowych takiej funkcjonalności domyślnie już nie proponuje). Dodatek powyższy zawiera (raczej) pełny i ogromny objętościowo speller (= korektor ortograficzny) dla Firefoxa oraz pochodnych przeglądarek internetowych (np. dla Seamonkey). Chodzi oczywiście o wspomnianą już rosyjską ortografię uwzględniającą literkę "jo" (= ё).


Instalacja bardzo prosta i intuicyjna:

1. pliczek *.xpi pobrać
2. otworzyć Firefoxa/Seamonkey
3. plik --> otwórz plik
4. pokazać przeglądarce pliczek *.xpi
5. zaokejować/zatwierdzić itd.


Od tego momentu, jeśli napiszemy "елка" i będziemy mieć uaktywnioną rosyjską korektę ortograficzną (= z prawokliku), to przeglądarka podkreśli nam słowo "елка" czerwonym wężykiem i będziemy mogli wybrać sobie z prawokliku wariant poprawczy "ёлка".


podaję również adres do strony źródłowej spellera:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/russian-spellcheck-dict-aot/

(z powyża również można zainstalować tenże dodateczek)

=========================

Równolegle do tego warto sobie również zainstalować analogiczny speller rosyjski (z "jo") dla pakietu biurowego OpenOffice/LibreOffice:

https://yadi.sk/d/gm88bggY3LzR3j

(instalacja z grubsza podobna, ale robimy to poprzez menadżera rozszerzeń OpenOffice/LibreOffice)

... od tego momentu przykładowo "źle" napisany wyraz "трех" będzie mógł być zmieniony na "трёх", a "ее" na "её" (bo "choinki", czyli "jołki" nie chce jakoś skurczysyn dziwnym trafem sugerować, choć oczywiście wspiera "ё")

=========================

Kto jeszcze nie wie, jak skonfigurować Puppy Linuksa, aby umożliwiał wpisywanie rosyjskich bukw, to powinien zajrzeć do tego wąteczku:

http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=565.0]

14
Software / tkConvert - przeliczacz jednostek
« dnia: Czerwca 03, 2017, 17:02:39 »
Z przelicznikami jednostek na Puppy Linuksie różnie bywa. Niektóre działają znakomicie na oryginalnych angielskich szczeniakach, ale psują się w momencie dodania lokalizacji (np. polonizacji). Inne działają niby cały czas, ale niektóre funkcje odmawiają połuszeństwa, wzgl. po zainstalowaniu występują jakieś skomplikowane problemy z zależnościami.

Dzisiaj trochę walczyłem z różnymi narzędziami tego typu i wyszło mi, że najmniej kłopotliwym, najlżejszym i najszybszym (choć niestety niespolonizowanym) narzędziem będzie coś takiego:




Jest to aplikacja bardzo starożytna, bo z roku 1995 (stworzył grecki programista), napisana jeszcze pod TK/TCL, co oznacza, że działa zawsze i na najsłabszym - nawet muzealnym sprzęcie. Narzędzie to znalazłem na "forum Murga" i dopieściłem nieznacznie paczuszkę *.pet, dodając do niej odpalacz razem z ikonką (po zainstalowaniu pojawi się on w podmenu Narzędzia).


paczka *.pet:

https://yadi.sk/d/o_-Zn4H33JnjY8


Powinno od ręki zadziałać na każdym szczeniaczku. Gdyby jednak na Twoim Puppym jakimś cudem nie było jeszcze TK/TCL, to podaję linki do sprawdzonych w boju (= zawsze działających) paczek:


https://yadi.sk/d/TH9nXUhadfUMQ

https://yadi.sk/d/tpktad51dfUha


alternatywne paczki, dające się zainstalować również
na nowszych szczeniakach (np. serii Tahr itp.):


https://yadi.sk/d/L_0UtsXb3MbGMS

https://yadi.sk/d/RNlx1KNb3MbGMe



Życzę zatem miłego konwertowania.

15
Software / Odgrywarka plików muzycznych zintegrowana z Pulpitem
« dnia: Kwietnia 02, 2017, 01:53:25 »
Tutaj paczuszka *.pet:

https://yadi.sk/d/c-d0D3343GZDTh


Po zainstalowaniu odpalacz pojawi się w podmenu Multimedia:




Po uruchomieniu pojawi się mniej więcej coś takiego:




Ikonka z plusikiem umożliwia wskazanie foldera, w którym trzymamy naszą muzykę. Reszta ikon raczej nie wymaga objaśniania, bo to przecież powszechnie znane międzynarodowe symbole.

Pozycję panelu z przyciskami na ekranie możemy ręcznie ustalić otwierając plik dowolnym edytorem tekstowym, np. puppowym systemowym domyślnym narządkiem pod tytułem Geany plik o nazwie main (bez rozszerzenia) z lokalizacji

/root/my-applications/bin/playmusic_dt/

i zmieniając domyślną wartość 300 na inną (u mnie akurat 660):



Po wyedytowaniu zmiany proszę nie zapomnieć zapisać zmian (klawisz z symbolem dyskietki).


Można także dodać sobie ten program do autostartu, aby uruchamiał się w momencie odpalenia się systemu operacyjnego. Wystarczy wejść do foldera /root/my-applications/bin/playmusic_dt/ , odnaleźć plik o nazwie main, złapać go lewym klawiszem myszy, przeciągnąć do foldera Startup (w katalogu głównym, czyli w /root) i upuścić z funkcją Dowiązanie względne.

Przetestowane na spolszonym Puppy Linux Precise 5.6.1.

Nie umiem tylko znaleźć funkcji, która powodowałaby rezygnacje z autoodtwarzania w momencie uruchomienia aplikacji, ale to akurat nie jest jakiś problem, bo nawet miło, kiedy komp zaraz po uruchomieniu sam zaczyna odgrywać muzykę.

Życzę miłego użytkowania.

=====================================

niniejszy wpis jako plik PDF:

https://yadi.sk/i/uLmgonRt3GZDvk



Strony: [1] 2 3 ... 5