Autor Wątek: Trzeszczący lewy głośnik w laptopie po zainstalowaniu Tharpupa 6.5  (Przeczytany 7234 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andrzej25

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Cześć jestem nowy na forum i początkujący w Linux Puppy. Chciałbym przedstawić mój problem oraz proszę o pomoc w jego rozwiązaniu. Mam stary laptop Sony Vaio z zainstalowanym Windows XP i postanowiłem przesiąść się na Linux Puppy. Po zainstalowaniu systemu wszystko działa bez zarzutu jedynie są trzaski i trzeszczenie w lewym głośniku laptopa. Również  występują zniekształcenia dźwięku przy odtwarzaniu muzyki z komputera i filmików na Yutubie. Próbowałem zainstalować inne programy Linux ale występują te same problemy. Na Windows XP nie mam żadnych problemów z dźwiękiem. Podaję dane techniczne mojego laptopa: Sony Vaio VGN-FS215Z
Jntel Pentium M740, 1,73 GHZ, HDD 100 GB, Ram 1GB, Nividia 6200 128MB, System dźwięku Realtek Audio HD. Proszę o możliwie szybką odpowiedź nie chcę sam kombinować z systemem ponieważ moja wiedza na temat Linuxa jest bardzo mała.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Trzeszczący lewy głośnik w laptopie po zainstalowaniu Tharpupa 6.5
« Odpowiedź #1 dnia: Września 14, 2017, 00:38:25 »
Witam.

1.Więcej info.
a)Potwierdź lub zaprzecz czy masz wersję no-PAE systemu. Chodzi o to że wersja z technologią PAE na starszym sprzęcie może powodować różne problemy (choć nie musi).
b)Wejdź w Hardinfo:
Menu > System > Hardinfo
Po lewej kliknij w 'Urządzenia PCI' wówczas po prawej poszukaj 'Audio Device' i podaj nazwę.

2.Pierwsze próby pomocy.
a)Zainstaluj poprawki systemu o ile tego nie zrobiłeś. Kliknij na pulpicie w ikonę 'quickpet' i w zakładce 'info' kliknij w 'Tahrpup updates'. Po zainstalowaniu poprawek restart system.
b)Poszukaj brakującego modułu:
Menu > System > Bootmanager
Teraz w zakladce 'Moduły' wybierz środkową opcję 'Dodaj Moduł' a następnie w spisie modułów poszukaj:
snd_hda_codec_realtekJeżeli znajdziesz to znaczy że należy go załadować czyli przerzuć go z lewej na prawą, potwierdź zmiany, restart system.
c)Jak nie pomoże wejdź znowu w moduły ale tym razem w ostatnią opcję czyli tam gdzie dajesz pierwszeństwo jednego modułu nad drugim i poszukaj czy jest ten załadowany realtek i czy ma pierwszeństwo nad innym modułem. Pierwszeństwo ma ten moduł który jest na drugim miejscu.

3.Inna możliwość to wypróbowanie starszej wersji Puppiego czyli Percise5.7.1 retro dla starszego sprzętu i czy występuje ten sam problem co w nowszym systemie:
http://distro.ibiblio.org/quirky/precise-5.7.1/precise-5.7.1-retro.iso

Offline andrzej25

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Trzeszczący lewy głośnik w laptopie po zainstalowaniu Tharpupa 6.5
« Odpowiedź #2 dnia: Września 15, 2017, 19:02:41 »
Cześć dziękuję za szybką odpowiedź. Zrobiłem i sprawdziłem wszystko co mi napisałeś nie ma żadnej poprawy dalej trzeszczy w głośnikach moja wersja systemu to Tharpup 6.0.5 no PAE 32 bit. Dzisiaj zainstalowałem inną wersję systemu a mianowicie Precise 5.7.1 retro i już nie trzeszczy w głośniku oraz można oglądać filmy na Youtube bez zniekształceń dźwięku. Wydaje mi się że ten starszy system działa wolniej niż nowy. Chciałbym wiedzieć dlaczego w nowszym systemie występują tak duże problemy z dźwiękiem czy nie warto by było spróbować poszukać i zainstalować innych sterowników do karty dźwiękowej. Bardzo dziękuję za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Trzeszczący lewy głośnik w laptopie po zainstalowaniu Tharpupa 6.5
« Odpowiedź #3 dnia: Września 15, 2017, 20:10:03 »
Ale nie podałeś wyniku z Hardinfo. Możesz też zrobić inaczej czyli odpalić konsolę i wydać polecenie:
lspcinastępnie przewijaj wyplute informacje w poszukiwaniu czegoś związanego z audio i przekopiuj ten fragment. Jeżeli masz możliwość odpalenia zarówno Precise jak i Tahr porównaj te wyniki czy urządzenie jest tak samo widoczne przez obydwa systemy. To jest częsta przyczyna kiedy windowsiarze narzekają na linuksiarzy że "podałem nazwę sprzętu a oni mi każą się w konsoli grzebać lol", ale problem jest taki że dla Linuksa nazwa urządzenia niekoniecznie jest w tak oczywisty sposób związana z nazwą producenta.
.
Tak, zapewne mamy do czynienia z sytuacją że w nowym systemie nie zostały dodane sterowniki dla Twojego starego sprzętu i że trzeba będzie pokombinować. Pytanie czy pokombinować trochę czy też więcej niż trochę. Inna możliwość to konflikt programowo-sprzętowy.


Offline andrzej25

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Trzeszczący lewy głośnik w laptopie po zainstalowaniu Tharpupa 6.5
« Odpowiedź #4 dnia: Września 16, 2017, 17:24:54 »
Cześć wygląda na to że w obu systemach (Tharpup i Precise) jest zainstalowany ten sam sterownik do karty dźwiękowej
podaję  numer sterownika: Intel 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6Family) High Definition Audio Controler (rev03). Zauważyłem że trzaski w głośniku laptopa w systemie Tharpup zaczynają się tuż po załadowaniu kernela w czasie startu systemu.

Offline andrzej25

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Trzeszczący lewy głośnik w laptopie po zainstalowaniu Tharpupa 6.5
« Odpowiedź #5 dnia: Września 16, 2017, 17:50:17 »
Wszedłem jeszcze raz do Hardinfo zakładka Kernel Modules i są różnice między systemami odnośnie audio a mianowicie
Precise ma zainstalowane następujące moduły:Realtek HD-audio codec, Intel HDA driver, HDA codec core.
Tharpup zainstalowane: Raltek HD-audio codec, Generic HD-audio codec, Intel HDA driver.
Ponadto zauważyłem że w systemie Tharpup Alsa pokazuje dwie karty dźwiękowe a w Precise jedną nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Dziękuję za pomoc i czekam na odpowiedź.

Offline andrzej25

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Trzeszczący lewy głośnik w laptopie po zainstalowaniu Tharpupa 6.5
« Odpowiedź #6 dnia: Września 24, 2017, 19:11:25 »
Czekam na odpowiedź ale nie mogę się doczekać więc zainstalowałem inną wersję Puppiego a mianowicie Precise 5.7.1 PAE która jest bardziej nowoczesna niż Retro. System pracuje szybciej i komputer zachowuje sie bardzo dobrze tzn nie ma żadnych problemów z dźwiękiem i obrazem mogę oglądać filmy w HD. Zainstalowałem nowszą wersję przeglądarki SeaMonkey całkowicie spolszczonej. Ściągłem z internetu trochę nowych tapet na pulpit i mój Puppy nabrał blasku. Ogólnie jestem zadowolony z systemu Puppy Precise 5.7.1 PAE  i żeby był jeszcze wspierany przez producenta to byłoby super rozwiązanie dla mojego starego laptopa. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu.

Offline itashest

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
    • Pozbądź się łupieżu pstrego
Odp: Trzeszczący lewy głośnik w laptopie po zainstalowaniu Tharpupa 6.5
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 28, 2018, 12:22:48 »
To dobrze, że sobie poradziłaś. Dziwaczne jednak jest to, że nowsza wersja systemu naprawiła problem, skoro właśnie nieobecność starszych sterowników miała być zakładanym problemem. No ale tak czy inaczej dobrze dla ciebie.
Niemiłe jednak jest wypominanie, że nie otrzymało się odpowiedzi. Nie każdy jest alfą i omegą i na niektóre problemy niektórzy ludzie mogą nie znać rozwiązania. ;)
Szukasz sposobu na łupież pstry? - http://katalog.top-rank.pl/zdrowie_i_uroda/dermokosmetyki_pityver_lupiez_pstry/s11569.html