Autor Wątek: wine brakujące biblioteki 32 bity  (Przeczytany 4179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 13lenar

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
wine brakujące biblioteki 32 bity
« dnia: Marca 27, 2018, 19:59:51 »
Witam
Jako lama proszę mądrzejszych o pomoc
Mam problem z wine, udało mi się zainstalować wine i uruchomić instalację tombraider 2, jednak jak chcę uruchomić smą grę to pojawia się błąd:
root# wine tomb2gt.exe
err:module:load_builtin_dll failed to load .so lib for builtin L"l3codeca.acm": libmpg123.so.0: wrong ELF class: ELFCLASS64
libGL error: unable to load driver: i915_dri.so
libGL error: driver pointer missing
libGL error: failed to load driver: i915
libGL error: unable to load driver: swrast_dri.so
libGL error: failed to load driver: swrast
X Error of failed request:  BadValue (integer parameter out of range for operation)
  Major opcode of failed request:  155 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  3 (X_GLXCreateContext)
  Value in failed request:  0x0
  Serial number of failed request:  189
  Current serial number in output stream:  193
root#
sprawdzenie zależności wine daje efek:
File /usr/local/WineColorSetter/WineColorSetter has these missing library files:
 /usr/local/WineColorSetter/WineColorSetter:
File /usr/lib32/wine/gphoto2.ds.so has these missing library files:
 libgphoto2_port.so.10
File /usr/lib32/wine/msxml3.dll.so has these missing library files:
 /usr/lib32/wine/msxml3.dll.so:
File /usr/lib32/wine/l3codeca.acm.so has these missing library files:
 libmpg123.so.0

co do libmpg123 to mam ją zainstalowaną
na forum wine hq napisali że brakuje bibliotek 32 bitowych ale jak je pouzupełniać?

system operacyjny puppy xenial 64bit

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: wine brakujące biblioteki 32 bity
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 23, 2019, 20:30:19 »
Twój wpis już bardzo stary, ale że kilka dni temu musiałem zrobić sobie na pędraku 64-bitowego Linuksa, też właśnie Xenialpupa, to i objaśniam:

1. upewnij się, że masz aktywne połączenie internetowe

2. otwórz konsolę i wpisz w niej słowo quickpet oraz zatwierdź enterem

3. otworzy się quickpet, poszukaj w nim opcji instalacyjnych bibliotek 32-bitowych i wybierz je jednolewokliknięciem

4. reszta powinna się teraz "sama" zrobić, tzn. quickpet samodzielnie pobierze z Internetu paczuszkę o nazwie 32bit_compatibility_libs_xenial64.sfs , zainstaluje ją i przypomni Ci, żebyś nie zapomniał w konsoli wydać KLUCZOWEJ komendy ldconfig (oczywiście wpisujemy toto do konsoli i zatwierdzamy enterem)

... przy pomocy narządka quickpet zainstalujesz również bardzo potrzebne poprawki dla Xenialpupa (jeśli masz aktywne połączenie internetowe, to wszystko powinno "samo" się zrobić)

Osobiście proponuję nie napalać się na te nowsze wersje Wine serii 2.x.x, tylko korzystać z nieco starszej sprawdzonej, np. z paczuszki o nazwie wine-1.4-i486_v2.sfs (znajdziesz toto googlem* na przykład i pobierzesz/zainstalujesz sobie). Ta starsza wersja ma już poprawnie zintegrowane Gecko, obsługę MP3, ładne wpisy w menu, nie powoduje konfliktów, nie wkurza, po prostu działa.

* na wszelki wypadek zapodaję linczynę do mojej chmurki w Rosji: https://yadi.sk/d/1AJkQYhUM3xhTg

Nie zmienia to postaci rzeczy, że żeby na Wine korzystać z wielu stareńkich programów (np. jeszcze z czasów Windowsa 3.11 i Windowsa 95/98), to trzeba już sobie ręcznie dokoptować biblioteki vbrun5, vbrun6, vb100, vb200 i vb300. Można to sobie pobrać np. z https://yadi.sk/d/w2veTJgOdIGDuQ - po pobraniu musisz sobie jeszcze odsłonić dostęp do Wine - wchodzimy Roksem na poziom /root i odsłaniamy sobie symbolem "oczka" ukryte pliki (ma być windać ukryty folder o nazwie .wine). A potem tak z grubsza (cytuję sam siebie z własnego chomika):

Cytuj
VBRUN5 <-- ręcznie wypakować plik o nazwie "MSVBVM50.DLL" do windzianego/wine'owego katalogu c:/windows/system32 (oraz ewentualnie także równolegle do c:/windows/system) Robimy to oczywiście po uprzednim wypakowaniu z paczki *.rar.

VBRUN6 <-- odpalić instalator (samo się powrzuca do właściwych folderów)

VBRUN100, VBRUN200, VBRUN300 <-- instaluje się tak samo jak VBRUN5; to są pliki do najbardziej archaicznych winzgroz (głównie 3.11); obecnie aplikacje z tamtej epoki spotyka się nadzwyczaj rzadko, więc na 99% te akurat nie będą potrzebne

No i zawsze po zainstalowaniu Wine warto wydać w konsoli polecenie winecfg, a potem sobie napędy autopowykrywać i zapisać, dźwięk sprawdzić, CD-roma lub równoważnik podpiąć/zasymulować itd. itp.

Jeśli to się nawet Tobie nie przyda, bo się np. zniechęciłeś do Puppy Linuksa, to może innym się to na coś przyda jeszcze może trochę ewentualnie.
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2019, 21:52:28 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)