Autor Wątek: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.  (Przeczytany 10016 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzesiek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« dnia: Lipca 07, 2013, 20:43:27 »
Witam,
Jestem świeżo po rejestracji, aczkolwiek z puppy'm "mam do czynienia" od jakichś dwóch lat.
Puppy z którego korzystałem/korzystam to puppy 5.28. Zainstalowałem na zwyczajnym pendrive 2 gigabajty i wszystko szło dobrze (używałem jako system "stojący" koło visty) ale po tym jak laptop się zepsuł (po prawie sześciu latach pracy  Asus F3series bodajże) musiałem przejąć stary PC. Tu też pojawia się problem, ma on zainstalowany windows xp i nie będę ukrywał, że działa wolno a zależy mi tylko na przeglądaniu internetu i sporadycznej grze w proste gry... ogólna "specyfikacja" to  Intel(R) Celeron(R) CPU 2.93GHz 2.94 GHz, 512 MB RAM.
Wszystko niby działa, (mowa o puppy) ale nie idzie nawet podpiąć się do modemu, modem to ZTE MF60. Jako że wersji pojawiło się  sporo mam problem z wyborem, logicznym by się wydawało  wybrać najnowszą ale podobno czarny ekran się pojawia... no cóż.. także podsumowując:
-jaką wersję puppy'ego polecacie, ma być dość szybka oraz kompatybilna z modemem ZTE MF60 (ewentualnie jakie pet'y wgrać)
-pożądana jest przeze mnie możliwość instalacji linuxa na pendrive,
 
Domyślam  się, że podane przeze mnie informacje mogą być niewystarczające/zagmatwane, ale w razie niedosytu informacji postaram się podać takie które pomogą Wam w rozeznaniu się w mojej sytuacji.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Ps: zapomniałem napisać o czymś co być może pomoże, myślę o wary 5.5.. jakieś zastrzeżenia?
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2013, 20:57:13 wysłana przez Grzesiek »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 07, 2013, 22:54:06 »
Witam.
W komentarzach na stronie głównej podałem Ci jak skonfigurować modem ale skoro to jest mf60 to zmienia postać rzeczy gdyż jest to modem-router. Dlatego konieczne jest sprecyzowanie w jaki sposób chcesz się łączyć z netem: podpinając go do kompa kablem USB i używając jako modemu czy też konfigurując łącze bezprzewodowe dla urządzenia wifi, czyli traktując mf60 jako router. Napisz również więcej szczegółów, w którym miejscu konfiguracji utknąłeś. Wtedy będziemy mogli pokombinować i zadecydować czy zostać na Lucid5.2.8 czy się przesiąść na przykład na Warego.

Offline Grzesiek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 07, 2013, 22:59:04 »
Tu tkwi problem... wifi w tym PC nie ma, a na wifi wszystko działało. Także aby działało muszę podpiąć modem/ruter pod usb..  w konfiguracji coś chyba skopałem bo teraz zawsze uruchamiają mi się jakieś ustawienia modemu gdy wchodzę w conect.. więc jakbym wiedział jak wrócić do faktycznego stanu rzeczy spróbuję jeszcze raz.

EDIT: dodam że operator to T-mobile
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2013, 23:02:12 wysłana przez Grzesiek »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 07, 2013, 23:19:33 »
To znaczy że chcesz używać jako modemu.
.
1.Po pierwsze uruchom modem i podepnij go dołączonym kablem USB do komputera, odczekaj chwilę aż system rozpozna modem.
2.Kliknij ikonę 'connect' na pulpicie (jeśli masz spolszczone to oczywiście ikonę 'połącz'), następnie kliknij małą ikonkę obok napisu GPRS.
3.Otworzy Ci się okno 'ustawienie modemu pgprs' w którym masz do wypełnienia 6 linijek dialogowych. I teraz ważna sprawa: przyjrzyj się napisom między pierwszą a drugą linijką dialogową. Powinny być wymienione wykryte urządzenia (detecting devices). Na przykład u mnie jest tak:

(wykryte urządzenia: /dev/ttyUSB0 /dev/ttyS0)

Ważne jest żeby było urządzenie /dev/ttyUSB0 bo to jest właśnie modem 3G. Napisz czy u Ciebie jest.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2013, 23:25:36 wysłana przez witek_w11 »


Offline Grzesiek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 07, 2013, 23:44:28 »
No więc tak, gdy kliknę na 'conect' żółta "belka" na środku ekranu i trzy słowa a jedno z nich to "modemo" (jutro odpalę puppy i spiszę na kartce co tam jest) i przez to nie mogę zrobić tego co Ty piszesz.. jest jakiś sposób by otwierało się to normalnie? chyba że o to chodzi, ale niegdyś było tak jak piszesz i szło to zrobić...

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 07, 2013, 23:50:14 »
Odpal konsolę i wydaj polecenie:
pgprs-setup
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2013, 01:30:50 wysłana przez witek_w11 »

Offline Grzesiek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 08, 2013, 18:02:14 »
odczytuje to jako błędną komendę... ale gdy wejdę w w "GPRS-Setup" jest niby to co chyba być miało, ale jest napis po angielsku że nie znaleziono modemu także zmiana będzie konieczna, tzn na inny puppy.. pobierałem nawet pety w których były bodajże sterowniki do modemów, ale nie wyszczególniono tam modemu o który mi chodzi.. więc teraz zostaje pytanie: czy wary 5.5 jest dobrym modemem?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 08, 2013, 20:00:44 »
No więc z nowszych systemów technologicznie najbardziej dopasowanym do Twojego sprzętu rzeczywiście jest Wary, ale jeżeli mamy liczyć na sterowniki w jądrze to mam wątpliwości czy rozpozna modem lepiej niż Puppy5.2.8 gdyż w Warym jest użyta starsza wersja jądra. Spowodowane jest to właśnie koniecznością zapewnienia wsparcia dla starszego sprzętu. Natomiast najlepsze wsparcie dla modemów oferuje system Slacko ale on z kolei nie jest dobrym wyborem dla Twojego kompa. Trochę szukałem informacji która wersja jądra obsługuje modem zte mf60 ale nie znalazłem. Myślę że najlepszym kompromisem pomiędzy obsługą starego kompa i nowego modemu może być system Precise5.6.1.

Reasumując.
1.Jeżeli chcesz trafić we właściwy system za pierwszym razem wybierz Precise.
http://distro.ibiblio.org/quirky/precise-5.6.1/precise-5.6.1.iso
2.Jeżeli chcesz spróbować z Warym wybierz najnowszą wersję i wypróbuj.
http://distro.ibiblio.org/quirky/wary-5.5/wary-5.5.iso
Jeżeli nie obsłuży modemu wtedy Precise.
3.Możliwe jest że coś z Twoim dotychczasowym systemem jest nie tak, na skutek dłuższej eksploatacji wdały się jakieś błędy gdyż raportujesz że nie odpala w konsoli polecenia oraz nie można się dostać do ustawień modemu. Jeżeli masz jeszcze instalkę możesz spróbować odpalić z płyty i zobaczyć czy zadziała. Tutaj masz ostatnią aktualizację Twojego Puppiego5.2.8:
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-5.2.8/lupu-528.005.iso

Offline Grzesiek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 08, 2013, 21:53:49 »
chciałem spróbować raz jeszcze i coś ruszyło!...ale nie do końca, podejrzewam że coś źle wpisuję.. po wejściu w PGRS connect (to nad pgrs setup) wychodzi to: (przepisałem to i wrzuciłem na pena ale odtworzone na win się wysypało i wszło to... ;/)
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE abiword PUBLIC "-//ABISOURCE//DTD AWML 1.0 Strict//EN" "http://www.abisource.com/awml.dtd">
<abiword template="false" styles="unlocked" xmlns:fo="http://www.w3.org/1999/XSL/Format" xmlns:math="http://www.w3.org/1998/Math/MathML" xid-max="12" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" fileformat="1.0" xmlns:svg="http://www.w3.org/2000/svg" xmlns:awml="http://www.abisource.com/awml.dtd" xmlns="http://www.abisource.com/awml.dtd" xmlns:xlink="http://www.w3.org/1999/xlink" version="0.99.2" xml:space="preserve" props="dom-dir:ltr; document-footnote-restart-section:0; document-endnote-type:numeric; document-endnote-place-enddoc:1; document-endnote-initial:1; lang:en-US; document-endnote-restart-section:0; document-footnote-restart-page:0; document-footnote-type:numeric; document-footnote-initial:1; document-endnote-place-endsection:0">
<!-- ======================================================================== -->
<!-- This file is an AbiWord document.                                        -->
<!-- AbiWord is a free, Open Source word processor.                           -->
<!-- More information about AbiWord is available at http://www.abisource.com/ -->
<!-- You should not edit this file by hand.                                   -->
<!-- ======================================================================== -->

<metadata>
<m key="dc.format">application/x-abiword</m>
<m key="abiword.generator">AbiWord</m>
</metadata>
<history version="1" edit-time="521" last-saved="1373089072" uid="fd433cd4-e5fc-11e2-9420-fbe948089feb">
<version id="1" started="1373089072" uid="33c4671e-e5fe-11e2-9420-fbe948089feb" auto="0" top-xid="12"/>
</history>
<styles>
<s type="P" name="Normal" followedby="Current Settings" props="text-indent:0in; margin-top:0pt; margin-left:0pt; font-stretch:normal; line-height:1.0; text-align:left; bgcolor:transparent; lang:en-US; dom-dir:ltr; margin-bottom:0pt; text-decoration:none; font-weight:normal; font-variant:normal; color:000000; text-position:normal; font-size:14pt; margin-right:0pt; font-style:normal; widows:2; font-family:Nimbus Roman No9 L"/>
</styles>
<pagesize pagetype="A4" orientation="portrait" width="210.000000" height="297.000000" units="mm" page-scale="1.000000"/>
<section xid="3" props="page-margin-footer:0.5in; page-margin-header:0.5in">
<p style="Normal" xid="4"><c>Press CTRL-C to close the connection at any stage!</c></p>
<p style="Normal" xid="1"><c>defining  PDP context...</c></p>
<p style="Normal" xid="2"><c>Script /ect/ppp/peers/gprs-connect-chatmm finished (pid 7141), status = 0x3</c></p>
<p style="Normal" xid="5"><c>Connect script is 0</c></p>
<p style="Normal" xid="6"><c>DISCONNECTED</c></p>
<p style="Normal" xid="7"><c></c></p>
<p style="Normal" xid="8"><c>Press ENTER to quit</c></p>
<p style="Normal" xid="9"><c>Press r ENTER to reconnect/try again</c></p>
<p style="Normal" xid="10"><c></c></p>
<p style="Normal" xid="11"><c></c></p>
<p style="Normal" xid="12"><c>wnioskuję, że to ja coś źle wpisałem, ale doszedłem dalej.. jeżeli to nie moja wina to pobieram tego innego puppy’ego.. a i wykrywa modem jako płyte, ale w wykrytych (ustawieniach tam) jest, więc niewiem...</c></p>
</section>
</abiword>
wyszczególniłem to co wyskoczyło (reszta to też moje dopiski, tzn nie te skrypty czy coś ale to w miare po polsku..)
Press CTRL-C to close the connection at any stage!
defining  PDP context...
Script /ect/ppp/peers/gprs-connect-chatmm finished (pid 7141), status = 0x3
Connect script is 0
DISCONNECTED
Press ENTER to quite
Press r ENTER to reconnect/try again


jak coś z tego można wywnioskować, tak na wszelki wypadek dałem... to jednak próbować z tym Precise? czy wpisać jeszcze raz te potrzebne dane (może coś źle wpisałem..) nie wiem co myśleć..

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy- jaka wersja i pytanie co do modemu.
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 08, 2013, 22:46:05 »
Więc udało Ci się dostać do ustawień modemu skoro w menu pojawiła się opcja 'pgprs connect'. Skoro tak więc wejdź tam jeszcze raz i odpowiedz na zasadnicze pytanie: jaka jest zawarta informacja pomiędzy pierwszą i drugą linijką dialogową? Czy wykazuje wykryte urządzenie /dev/ttyUSB0?
.
Zakładam że wykazuje, wówczas masz do wypełnienia 6 linijek dialogowych. Dysponujesz opakowaniem karty usim którą masz włożoną do modemu? Jeżeli tak to przeczytaj z niej następujące wartości: APN, Username, Password.
.
Edytuję, spróbuj w ten sposób:

/dev/ttyUSB0
internet
blank
blank
*99#
1234
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2013, 23:09:55 wysłana przez witek_w11 »