Autor Wątek: Upgrade Puppy'ego  (Przeczytany 6593 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mopsik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
    • Email
Upgrade Puppy'ego
« dnia: Maja 21, 2012, 21:09:19 »
Witam.
Mam wersję 5.1.1 zainstalowaną na HDD na partycji sda2. Na sda1 jest Win2000. Grub jest w mbr.
Sprzęt to Toshiba Portege 3490CT (256MB RAM, 20GB HDD, partycja sda2 ma rozmiar 3GB).
Chciałbym podnieść wersję do 5.2.8 (wary).
Pytania:
1). Jak wykonać upgrade tak, aby nie stracić dotychczasowych ustawień do aplikacji, itd. Co sobie zabezpieczyć?
2). Jak wykonać upgrade tak, aby się nie narobić (biorąc pod uwagę fakt, że jest to beznapędowiec, bez możliwości bootowania z pendrive'a)?
3). Jakiej wielkości partycję (sda2) potrzebuję, aby zainstalować wersję 5.2.8?
4). Czy w wymienionej wyżej konfiguracji (sprzęt, systemy operacyjne) nie byłaby lepsza instalacja Frugall?
I jaka byłaby przewaga Frugall nad klasyczną (HDD)?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Upgrade Puppy'ego
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 22, 2012, 02:31:29 »
Witam.
Nie jestem pewien czy Lucid5.28 będzie dobrym wyborem gdyż ten system ma wycięte wsparcie dla starszego sprzętu więc Twój Pentium3 może mieć z nim problemy.
.
Skoro masz instalację full to niestety nie przeprowadzisz aktualizacji. Puppylinux jest tak właśnie pomyślany żeby aktualizacje były dostępne przy instalacji frugal. Ale jeżeli nie masz do swojego lapka napędu zewnętrznego to ciężko będzie aktualizować ze względu na to że ten proces przeprowadza się odpalając płytkę nowszej wersji.
.
Plusy instalacji frugal: mozliwość aktualizacji, możliwość korzystania z pakietów sfs, mniejsze rozmiary systemu (to ostatnie może mieć znaczenie gdyż na Linuksa przezanczone masz tylko 3BG).
Minusy instalacji frugal: ograniczony rozmiar pupsave, trochę wolniejsze działanie, mniej intuicyjna obsługa plików.
.
Reasumując nie wiem co Ci doradzić. Dużo zależy co chcesz robić. Jeżeli Puppy5.1.1 działa dobrze to może pozostań przy nim. Jeżeli zdecydujesz się na nowy system z możliwością aktualizacji to raczej Wary który posiada wsparcie dla starszego sprzętu i oczywiście instalacja frugal. Na 3 gigabajtach sam system Ci się zmieści ale zależy co chcesz doinstalować i ile danych trzymać.
.
Jeszcze taka uwaga że moim zdaniem przy 256MB pamięci przydałby się swap.
sda1 - Windoza
sda2 - swap
sda3 - Linux

Offline mopsik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Upgrade Puppy'ego
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 23, 2012, 18:44:24 »
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Mam trochę rezerwy na dysku, więc poeksperymentuję w następujący sposób:
1) Instalacja FULL
2) Aktualizacja Wary
3) Partycja sda2 (3GB) na sam system (root)
3) partycja sda3 (6GB) na /home
4) partycja sda4 (0.5GB) na /swap
"Upieram się" przy instalacji FULL, bo (z racji wieku) jest dla mnie bardziej intuicyjna i klasyczna :-)
Jeśli macie jakieś uwagi, to będę wdzięczny.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Upgrade Puppy'ego
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 25, 2012, 16:12:12 »
To bardzo dobry pomysł. Mam tylko taką drobną uwagę że najczęściej polecanym miejscem na swap jest pomiędzy Windą i partycją systemową ale jeżeli już masz dokonane zmiany to można zostawić.


Offline mopsik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Upgrade Puppy'ego
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 07, 2012, 09:34:29 »
OK. Dziekuje.