Autor Wątek: Minecraft na puppy linux precise  (Przeczytany 7765 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegula

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Minecraft na puppy linux precise
« dnia: Maja 04, 2013, 17:47:17 »
Pytanko jak w temacie. Już kiedyś próbowałem zainstalować Minecrafta na linuksie i mi się udało ale to było na ubuntu.
Gdyby nie ta straszna ociężałość ubuntu i wrażenie że tak nie do końca nad nim panuje to bym przy nim został.
Teraz próbuje zainstalować Minecrafta na puppy i ciągle coś mu nie pasuje.
Próbowałem w następujący sposób:
Wiadomo że minecraft potrzebuje javy.
Dołożyłem więc paczkę javy jakąś ale kurcze coś nie chce się dodać do listy programów z którym mam otworzyć plik minecrafta.
Robiłem ten plik co ściągnąłem ze strony minecraft na linuxa i pozaznaczałem jako wykonawczy ale dalej nic. coś nie tak robie.
Oczywiście minecraft oryginalny.
Może mi to ktoś operacja po operacji napisać jak krowie na rowie bo syn mnie dusi o to a coś nie moge załapać tematu

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 04, 2013, 20:09:26 »
Javę dla Twojej wersji Puppiego ściągasz wchodząc w Puppy Menadżer Pakietów i w linijce dialogowej wpisujesz 'jre', klikasz szukaj i wyskakują Ci pakiety. Możesz zainstalować ze strony producenta, tutaj masz instrukcję:
http://forum.puppylinux.pl/index.php/topic,100.0.html
Po zainstalowaniu restartujesz komputer.
.
Jeżeli masz wątpliwości czy Java działa prawidłowo poodpalaj aplety, na przykład wejdź w czaty, do Kurnika albo... odpal Minecrafta. Na stronie producenta masz do wyboru nie tylko klienta do ściągnięcia (Download) ale również opcję przeglądarkową (In browser).
https://minecraft.net/
.
Klienta Minecrafta uruchamiasz przechodząc do katalogu w którym jest plik minecraft.jar
cd /ścieżka/ścieżka/ścieżka
następnie wydając polecenie:
java -jar minecraft.jar

Offline Grzegula

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 05, 2013, 20:00:07 »
jave porobiłem i na firefoxie mi działa. Nawet minecraft na stronie mi się uruchamia i nawet coś ściąga tam ale nie wiem jak normalnie włączyć minecrafta tzn nie przez przez firefoxa. Robiłem tak jak kolega pisał czyli w terminalu w katalogu gdzie jest plik minecraft.jar wpisywałem java -jar minecraft.jar i dostaje zwrotnie że nie zna takiego polecenia. Coś pominąłem chyba

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 05, 2013, 20:11:29 »
Specjalnie nie pisałem żeby zawczasu nie zagmatwać.
Instrukcja opisywała instalowanie Javy ze strony producenta żeby uruchomić w przeglądarce. Ale żeby odpalić aplikację javową trzeba zrobić odnośnik. Odpal konsolę i wydaj polecenie:
ln -s /usr/java/jrexxx/bin/java /usr/bin/java
jrexxx to nazwa Twojego pliku z Javą bo nie wiem którą wersję zainstalowałeś.


Offline Grzegula

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 05, 2013, 21:14:41 »
no wpisałem te linijke i co teraz? bo nic się nie instalowało ani nic tylko wcisnąłem enter i zaakceptował to bez marudzenia i tyle

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 05, 2013, 21:39:47 »
Utworzył Ci odnośnik, w katalogu /usr/bin masz teraz odnośnik do pliku wykonywalnego java. Możesz już uruchamiać z konsoli aplikacje javowe, na przykład Minecrafta, nie powinieneś już dostać zwrotu że nie zna takiego plecenia.

Offline Grzegula

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 05, 2013, 21:48:38 »
a napisz mi tylko jaki to odnośnik tzn nazwa bo plików w tym katalogu jest mnóstwo a nic w stylu java nie widze - chyba że w tym terminalu trzeba w odpowiednim katalogu napisać te komende bo ja poprostu kliknąłem na pulpicie terminal i wpisałem.
A i jak dokłądnie uruchomić tego minecrafta już no chyba że mam poprostu kliknąć na niego i tyle
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2013, 21:53:26 wysłana przez Grzegula »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 05, 2013, 21:56:51 »
Przecież chodziło o to że jak wydajesz polecenie:
java -jar minecraft.jar
wówczas jak pisałeś wyskakuje Ci komunikat że nie zna takiego polecenia. Było ot spowodowane brakiem pliku 'java' w katalogu /usr/bin, w związku z czym trzeba było go utworzyć co też zrobiłeś. Teraz możesz już ponownie wjeść do katalogu z plikiem minecraft.jar i wydać polecenie:
java -jar minecraft.jar
Tym razem nie powinno Ci wywalić żadnego komunikatu tylko uruchomić aplikację.

Offline Grzegula

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 05, 2013, 22:06:14 »
Dalej wywala mi że nie zna komendy ale jeszcze raz musze przeanalizaować wcześniejsze kroki bo pewnie coś skopałem.
W każdym razie i tak już bardzo Ci dziękuje bo już baaaardzo pomogłeś

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 05, 2013, 22:28:14 »
Przede wszystkim otwórz katalog /usr/bin i zobacz czy jest tam plik o nazwie 'java' i jak wygląda. Powinien wyglądać jak kółko zębate z taką małą strzałką u góry. Jeżeli nie ma to znaczy że źle utworzyłaś odnośnik, wówczas zrób to jeszcze raz. Jeżeli natomiast masz ten plik wówczas zrestartuj komputer i polecenie z konsoli musi zadziałać.

Offline Grzegula

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 06, 2013, 20:04:03 »
hmmm.... zauważyłem że takie dowiązania mój puppy robi też poprzez przeciągnięcie ikonki z katalogu do katalogu ale jakoś o dziwo przy próbie przeciągnięcia pliku java fo tego user/bin to wyskakuje błąd.
------------------
Rozwiązałem temat inaczej a mianowicie. Skoro nie da się jakoś dziwnym trafem (albo coś pitole ciągle) utworzyć tego dowiązania javy do katalogu user/bin to przekopiowałem mały pliczek minecraft.jar do katalogu javy i wpisałem polecenie java -jar minecraft.jar w terminalu
Po takiej akcji minecraft się odpalił i działa.
Mam teraz tylko pytanko jak się tworzy coś takiego żeby można była taki skrót stworzyć w postaci ikonki czy coś wpisać w pliku minecraft.jar żeby po kliknięciu ikonki którą będe miał na pulpicie minecraft sie odpalił.
Chodzi mi coś w stylu jak kiedyś w dosie tworzyło się pliki .bat wykonawcze z treścią poleceń.
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2013, 17:16:49 wysłana przez Grzegula »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Minecraft na puppy linux precise
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 12, 2013, 19:26:02 »
Napisz skrypt to znaczy utwórz nowy plik, nazwij go sobie jak chcesz na przykład 'minecraft' (zwróć tylko uwagę żeby w katalogu w którym go umieszczasz nie było pliku o takiej nazwie), następnie prawoklik na niego, otwórz jako tekst i teraz wyedytuj, na przykład coś takiego:

#! /bin/sh
java -jar /ścieżka do pliku wykonywalnego/minecraft.jar "$1"

Zatwierdź zmiany, jeszcze raz przawoklik, wybierasz 'Właściwości', zaznaczasz Właściciel-Wykonanie (jeżeli masz niespolszczone to Owner-Exec). Kliknij ten plik (skrypt) i zobacz czy Ci się Minecraft uruchamia.
Muszę się przyznać że taki ze mnie programista jak z koziej dupy trąbka więc nie jestem pewien czy to najbardziej prawidłowy sposób, w każdym razie u mnie działa. Jeżeli chcesz możesz dodać ikonę, poszukaj sobie na przykład tutaj:
https://www.google.pl/search?q=icons48x48+minecraft&client=firefox-a&hs=m0v&rls=org.mozilla:pl-PL:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=p86PUZS3FsHatAawwICwDA&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1274&bih=641
Pobierz ikonę (48x48) i umieść na przykład w tym katalogu gdzie masz nowo utworzony skrypt. Teraz ponownie prawoklik na skrypt, określ ikonę. Jak wszystko dobrze hula po prostu przenieś skrypt na pulpit i już masz gotowe.