Autor Wątek: Tworzenie nowych wpisów w menu tudzież czasem kasowanie/naprawa/modyfikacja  (Przeczytany 5432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Może się nierzadko przytrafić jedna z poniższych sytuacji:

1. Zainstalowaliśmy program z paczki *.pet --> program dodaje wpis do menu, ale nie ma ikonki obok wpisu, co nieprofesjonalnie i nieestetycznie wygląda

2. Zainstalowaliśmy program z paczki *.pet --> ale nie ma wpisu w menu

3. Zainstalowaliśmy program z paczki *.pet --> wszystko w porządku, ale uznajemy, że wpis z ikonką wpadł do niewłaściwej kategorii, co jest dla nas niezbyt wygodne

4. Mamy program/skrypt bez instalatora/paczki *.pet i chcemy zrobić profesjonalną ikonkę z wpisem w menu

5. Usunęliśmy jakiś program, ale ikonka pozostała (nawet po przestrzeleniu, czyli zrestartowaniu Window Managera).

We wszystkich powyższych sytuacjach z pomocą przychodzi nam programik Menu Entry Maker. Oczywiście wpisy menu wraz z ikonkami można tworzyć/usuwać/modyfikować ręcznie, ale jest to czynność żmudna, więc po co się męczyć.

Instalujemy zatem programik Menu Entry Maker 1.1 z poniższej paczuszki .*pet:

https://yadi.sk/d/Auq1KoNLdgUS2

Po zainstalowaniu wpis startowy znajdziemy w Menu --> Utility --> General Utilities --> Menu Entry Maker

Odpalamy program:



Jak widać autor aplikacji już w oknie głównym umieścił instrukcję poprawnej obsługi programu.

Pierwsze dwa górne pola przeznaczone są do umieszczania nazwy wpisu i krótkiego opisu aplikacji, jaką wpis z ikonką będą uruchamiały. Osobiście dla wygody umieszczam w tych obu polach zazwyczaj ten sam tekst czyli nazwę programu.

W trzecim polu od góry (Step3) jest miejsce na umieszczenie pełnej ścieżki do ikonki (w formacie png/xpm itp.). W Puppy Linux jest kilka miejsc, gdzie znajdują się ikonki. Najpopularniejszym z nich jest chyba /usr/share/pixmaps. Klikając na symbolu folderka otworzy się nam menedżer wyboru pliku i możemy już przenawigować do miejsca żerowania ikonek i wybrać sobie jakąś (oczywiście możemy w razie potrzeby pożyczyć ikonkę z innego programu, ściągnąć ją z Internetu lub wystrugać samodzielnie w programie graficznym w rozmiarze np. 48x48 pikseli).

Kolejne pole (Step 4) jest przeznaczone do wprowadzenia pełnej ścieżki uruchamiającej program. Programy mogą być w dowolnym miejscu, ale najpopularniejszym miejscem ich występowania (ich lub skryptów je uruchamiających) znajduje się w /usr/bin. Tu już nie ma możliwości nawigowania graficznego do właściwego pliku programu i wpisujemy to ręcznie. Mała porada: działanie wpisu można przetestować wpisując daną komendę w terminalu. Jeśli program się odpali, to i wpis menu będzie działał.





Ostatnie dolne okienko, czyli Step 5, przeznaczone jest do wyboru kategorii menu, w którym chcemy umieścić nasz wpis. Wybieramy sobie zatem właściwy dział.

Na koniec klikamy na Create Menu i cierpliwie czekamy aż program "przemieli", co może potrwać nawet kilkanaście sekund. Po poprawnym umieszczeniu nowego wpisu w menu nie jest ono od razu widoczne, bo ie został jeszcze "przestrzelony", czyli zrestartowany nasz Window Manager. Program potwierdza pomyślne utworzenie nowego menu i przypomina o konieczności restartu Window Managera:



Jak zrestartować Window Managera. O właśnie tutu:




Teraz już możemy się cieszyć działającym i do końca estetycznie wyglądającym (bo z ikonką) wpisie w menu:





------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak kasować wpisy w menu? Bardzo prosto. Program Menu Entry Maker posiada klawisz uruchamiający okno dialogowe kasowania istniejących wpisów w menu. Klikamy na klawiszu Delete an entry. Oczom naszym ukaże się okienko kasowania. Wybieramy na liście wpis do skasowania i klikamy na klawiszu Delete.



Proces kasowania chwilę trwa (nawet kilkanaście sekund). Pomyślne kasowanie zostanie potwierdzone pojawieniem się stosownego komunikatu wraz z monitem o zrestartowanie Window Managera, bo tylko wtedy nasz kasowany wpis naprawdę zniknie z menu:




------------------------------------------------------------------------------------------------------


W powyższym tutorialku przedstawiłem screenshoty z instalacji przeglądarki Chromium 18, która na moim systemie utworzyła wprawdzie wpis w menu, ale bez ikonki (choć instalator ikonkę poprawnie umieścił w /usr/share/pixmaps). Jest to mimo powyższego (naprawialnego jak widać) mankamentu bardzo udana kompilacja tej przeglądarki, bo po raz pierwszy znalazłem aktualną wersję Chromium, która się odpala i nie kasuje pliku o nazwie defaultbrowser (znajdujący się w /usr/local/bin), co do tej pory, w przypadku wcześniejszych kompilacji Chromium, przynajmniej na moim systemie "psuło" działanie ikonki browse na Puplicie (i musiałem odtwarzać wspomniany usunięty plik z kopii zapasowej, którą warto zawsze mieć; kto nie ma, to zapodaję: https://yadi.sk/d/EH71nvfmdh6i3).

Mogę zatem polecić tę cenną wersję:

https://yadi.sk/d/YZPBOeb9dh6Cw

Jeśli kogoś wkurza, że powyższa wersja Chromium natrętnie monituje o uaktualnienie przestarzałych wtyczek (np. flasha, którego seria 11 już nie działa w mojej edycji dystrybucji oraz na starszym sprzęcie), to można to wyłączyć ręcznie w pliku konfiguracyjnym /etc/chromium-browser/default:

CHROMIUM_FLAGS=" --allow-outdated-plugins" 
I w ten sposób "jadę" sobie na starszym, ale u mnie działającym flashu serii 10, a Chromium nie płacze o uaktualnienie wtyczki.

Paczka *.pet ze starszą wersją wtyczki:

https://yadi.sk/d/9v0pzqbBdh6gF


====================

niniejszy post/wątek jako plik PDF: https://yadi.sk/i/HQALBZg_3FfETW
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 08:52:05 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Technika idzie do przodu, a programiści-entuzjaści (i idealiści) jak zwykle nie próżnują. Od kilku miesięcy dla Puppy Linux mamy nowe wszechstronne i "wszystkomające" narzędzie do edycji menu (moim zdaniem znacznie lepsze od opisanego powyżej):

https://yadi.sk/d/PFs24BXvu77HH

Zachęcam do wypróbowania. Jeśli się komuś nie spodoba, to po prostu wywali z kompa i po sprawie.
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 08:48:51 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)