Autor Wątek: Slacko5.4 - Problem z grafiką? (X-ami)?  (Przeczytany 5101 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mr_Sparrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
    • Email
Slacko5.4 - Problem z grafiką? (X-ami)?
« dnia: Lutego 25, 2013, 21:04:56 »
Kiedy po przeinstalowaniu Winda padła mi po dwu dniach, uznałem że czas spróbować nowego Linuksa. Jako, że od jakiegoś czasu poszukiwałem lekkiej dystrybucji potrafiącej poradzić sobie z obsługą modemów LTE, sugerując się opinią z tutejszego forum, wybrałem Slacko (5.4 z Operą). Sam od niedawna używam openSuse (z przerwą na te dni bo grub wykrył ale nie uruchamia się a tam był grub2 i nie wiem jak zmodyfikować wpis, aby zadziałało, udało mi się to pomyślnie z Olą (odm. Kubuntu 8.04), z której teraz piszę, ale Slacko wybrałem do oglądywania z myślą o starym kompie brata (live jakoś działało na 666MHz i 160MB RAM).
Jakoś przebrnąłem przez instalację ;) zacząłem doinstalowywać potrzebne programy, aż dziś po 2 dniach prób zanotowałem zwis, po którym jedynym wyjściem był reset...

 Komunikat po restarcie zachęcał do skorzystania z xorgwizard i tak zrobiłem. Ustawiłem rozdzielczość 1024x768x24 (zamiast sugerowanego 1024x768x16), test pokazał okienko, więc uruchomiłem ixy i tu.. niespodzianka: rozdzielczość okazała się być większa, a wszystko na ekranie przesadnie drobne. Użyłem więc wizarda w trybie graficznym. Po zaakceptowaniu nowej rozdzielczości na chwilę przestawiało się na oczekiwaną i.. z powrotem powracało do tej wyższej. Restart X-ów nie pomógł. Dałem reboot i uruchomiłem ponownie wizarda przed startem x-ów. Tym razem żadna rozdzielczość nie przechodziła pomyślnie testu i uruchomienie nie jest możliwe. Użycie Vesa niczego nie zmieniło.

Tak na prawdę sam nie wiem jaką dokładnie mam grafikę ;) Na pewno Ati Radeon serii 9000. Pod Windą pokazywało mi
Cytuj
Karta wideo                                       RADEON 9000U Family (Microsoft Corporation)  (128 MB)
      Karta wideo                                       RADEON 9000U SEC Family (Microsoft Corporation)  (128 MB)
(i nie wiem czemu dwa wpisy, zauważyłem to dopiero jak zaczęło się kiepścić - zanim Winda padła zapisałem raport Aidy). Suse rozpoznawał ją jako Radeon 9200. Monitor Nokia 447ZiPlus.
Reanimować (jak?) czy reinstalować ;)?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Slacko5.4 - Problem z grafiką? (X-ami)?
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 25, 2013, 22:57:45 »
Witam.
Slacko podaje informacje na temat karty graficznej.
Menu > System > Info
I teraz albo Hardinfo Hardware Information albo Report Video Graphics Information.
Ale możesz jeszcze zobaczyć czy system nie poleca zastosowania jakiegoś sterownika dla Twojej karty.
Menu > Setup > Wizard > Video Upgrade Wizard
.
Reaniować czy reinstalować? Jeżeli system dopero co postawiony to zawsze polecam format i ponowną instalację. Teraz już wiesz że konfigurowanie grafiki najlepiej zrobić na początku a dopiero później instalować potrzebne rzeczy.

Offline Mr_Sparrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Slacko5.4 - Problem z grafiką? (X-ami)?
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 28, 2013, 16:14:15 »
Zainstalowałem ponownie. W tym celu należało najpierw sformatować partycję - przed użyciem płyty  CD ze slacko (który odczytuje najwyraźniej dane zapisane z wcześniejszej sesji, bo dopóki nie sformatowałem live również nie chciał się uruchomić).
Terasz kolejne pytana ale to już na osobny wątek.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Slacko5.4 - Problem z grafiką? (X-ami)?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 01, 2013, 03:15:47 »
Skoro nie chciało uruchomić płyty instalacyjnej to znaczy że robisz instalację frugal (do wyboru masz frugal i full). Po prostu instalka zobaczyła i załadowała plik slackosave razem z jego uszkodzoną grafiką. Można było to ominąć kiedy podczas uruchamiania instalki pojawia się nazwa systemu i linia komend, jest wtedy możliwość uruchomienia z dodatkowymi opcjami.

puppy pfix=ram
Jeżeli wpiszesz takie polecenie system uruchomi się z płyty bez ładowania pliku slackosave.

puppy pfix=2
To polecenie ignoruje dwie ostatnie sesje. Dwójka jest przykładowa, możesz wpisać inną wartość.

puppy pfix=purge
Powoduje radykalne naprawienie systemu z wykasowaniem wprowadzonych zmian.
.
Trochę mojej winy że nie zadałem pytania jak instalujesz system ale myślałem że przy 160MB ram zdecydujesz się na full, zwłaszcza że ma to być jedyny system na tej maszynie. Ale nic to, na pewno druga instalacja pójdzie Ci lepiej ;)


Offline Mr_Sparrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Slacko5.4 - Problem z grafiką? (X-ami)?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 06, 2013, 16:07:55 »
Ja być może nie wyjasniłem dośc jasno ale instalowałem na swoim z myślą o tym, żeby potem zrobic to na starym kompie brata ;)
Mój co prawda też nie młodzieniaszek (Shuttle N49 jeśli dobrze pamięta płytę, celeron 2.0GHz, 1GB RAM, wówczas do dyspozycji miałem wolna partycje  na drugim dysku - 4GB) -a teraz muszę nieoczekiwanie przywrócic go do życia (wsadziłęm dysk sprzed paru lat i próbuje odzyskać dane z pierwszego dysku po zmianie ich kolejności, gdyż przestal własnie działać w roli podstawowego - po próbie reinstalacji Windy i nieskutecznej próbie naprawy MBR). Może spróbuje slacko u siebie znów ;)