Autor Wątek: Błąd gruba?  (Przeczytany 4612 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline loei

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
    • Email
Błąd gruba?
« dnia: Marca 21, 2012, 23:18:37 »
Witam. Właśnie zainstalowałem puppiego 528, czyli jak dobrze czytałem instalacja frugal. Zrobiłem to na starym lapku w którym nie działa cd-rom, i nie można bootować z usb, więc zgrałem plik exe na dysk i go odpaliłem. Mój problem objawia się tym, że mimo poprawnej, jak mi się wydaje, instalacji, podczas uruchamiania lapka pojawia sie od razu logo windows 98, dopiero potem grub, i nie ważne jaką opcję wybiorę uruchom windows lub uruchom puppy linux zawsze odpali mi się windows 98. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby nie to, że okienka są po niemiecku i ni w ząb nie mogę tego ogarnąć. Mógłby mi ktoś z tym pomóc? Z góry dziękuję.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Błąd gruba?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 22, 2012, 23:34:32 »
Witam.
Mamy za mało danych.
Po pierwsze jaki masz sprzęt? Bo jak mocno stary (że tak to określę) to Puppy5.28 może nie odpalać. W takim wypadku lepszy jest Slacko albo Wary.
Po drugie czy zainstalowałeś Puppiego na partycji windowej, czy utworzyłeś osobną partycję, a jeśli osobną to jaki system plików użyłeś. Problem w tym że jeżeli instalowałeś na partycji z systemem plików fat32, to grub nie pójdzie. Zamiast gruba musisz w tym wypadku użyć grub4dos.

Offline loei

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Błąd gruba?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 23, 2012, 21:32:14 »
Laptop to Toshiba 320cdt.
4GB dysk, procek 266MHz
RAM 96MB.
Puppiego instalowałem na partycji windowsowej i we właściwościach jest napisane samo FAT. Grub mi sie odpala tylko, że niezależnie od wyboru uruchomi sie Windows. Jeżeli to nie wina za słabego sprzętu to jak mam skorzystać z grub4dos?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Błąd gruba?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 23, 2012, 23:04:17 »
No to mamy problem. Po pierwsze Puppy5.xx jest przeznaczony na znacznie nowszy sprzęt niż pentium1, a zwłaszcza Puppy5.28, który ma wycięte wsparcie dla starszych kompów i nawet w teorii na Twoim lapku nie ma prawa wystartować a nawet jeśli to o normalnym użytkowaniu nie może być mowy. Po drugie instalacja frugal to w Twoim przypadku raczej nienajlepszy wybór gdyż przy tak słabym spręcie proces rozpakowywania frugala zamuli kompa i trudno liczyć na normalna pracę. Po trzecie niewielka ilość pamięci operacyjnej prosi się o swap, bez swapu czarno to widzę, a u ciebie nie ma swapu bo jedziesz na partycji windowej. Po czwarte na pentium1 trudno Ci będzie znaleźć dobrze działającą dystrybucję z kernelem 2.6.xx, gdyż jak by nie kompilować to zawsze może być problem z uruchomieniem na tego typu sprzęcie. Dodatkowo bardzo komplikuje sprawę awaria Twojego cdromu oraz stosunkowo małe rozmiary twardziela niesprzyjające współistnieniu dwóch systemów na oddzielnych partycjach.
.
Zależy co chcesz robić na linuksie, głównie w jaki sposób chcesz się łączyć z netem. Możesz pomyśleć o całkowitym wywaleniu Windy i podziale dysku na swap i partycję ext2 albo pozostawieniu Windozy na1,5GB, a z pozostałych 2,5GB utworzyć partycję swap 256MB oraz ext2 (obydwie primary). Do tej operacji możesz użyć jakiejś jednodyskietkowej dystrybucji jeśli tylko masz sprawną stację dysków, a następnie przerzucić pendrakiem cały system na partycje linuksową i dodać bootloader, chociaż moim zdaniem to raczej zabawa dla ekspertów. Idealnie by było gdybyś mógł przełożyć swojego twardziela do jakiegos innego lapka i tam wykonać podział dysku i instalację. Co do systemu to jak mówiłem Puppy5.xx odpada ale nawet Wary i Slacko będą za ciężkie. Co prawda Wary adresowany jest na starszy sprzęt ale raczej od Pentium3. Możesz spróbować ze starym Puppy2.17.


Offline loei

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Błąd gruba?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 24, 2012, 15:48:55 »
Czyli w kilku słowach, nie ma co sie bawić bo i tak może nie działać. Komp miał być robiony tylko żeby był, nie miał służyć czemuś konkretnemu więc mogę sobie odpuścić. Dzięki wielkie za pomoc.