Autor Wątek: deinstalacja pakietów deb  (Przeczytany 4416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tui

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
    • Email
deinstalacja pakietów deb
« dnia: Listopada 27, 2011, 02:02:12 »
Głupia sprawa ale ściągnąłem i zainstalowałem nie właściwą paczkę deb jupitera. Teraz ściągnąłem paczki do lucid i chciałem zainstalować i sprawdzić czy działa. Ale najpierw bym chciał wyrzucić poprzednią instalkę remove w konsoli nie działa uninstall polecenie też a w puppy pkage menager nie widać aby jupiter był zainstalowany. Jak go usunąć?
edycja sprawa załatwiona usunąłem ręcznie można usunąć wątek.
« Ostatnia zmiana: Listopada 27, 2011, 11:28:06 wysłana przez tui »

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: deinstalacja pakietów deb
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 27, 2011, 20:24:59 »
Może to być kłopotliwe w usunięciu (tak mi się przynajmniej wydaje).

Moja propozycja to ponowne zainstalowanie tejże paczki z poziomu terminala -> dpkg -i nazwa_paczki, a następnie odinstalowanie jej tą samą drogą, czyli terminal -> dpkg -r nazwa_paczki (lub jeszcze lepiej, bo czyści na amen, poprzez dpkg -P nazwa_paczki). U mnie w Puppy 5.2 dpkg jest na pokładzie, więc i u Ciebie powinien być także (nawet jeśli korzystasz z nowszej wersji Puppy Linux).

Właściwie powinno pomóc, lecz jeśli by się nie powiodło, to po prostu rozpakuj paczkę deb xarchiverem (lub PeaZipem, jeśli używasz) i dokładnie sprawdź, gdzie instalator dokonał swoich działań i usuń je ręcznie --> zwykle jest to rozpylone po /usr/bin, /usr/share/nazwa_programu, usr/share/lib/nazwa_programu, /bin, /etc/nazwa_programu, /root/.nazwa_programu, /root/.fbpanel/menu (a w nim wykasuj ostrożnie fragment odpowiedni wg nazwy programu), /root/.icewm/menu (a w nim wykasuj ostrożnie fragment odpowiedni wg nazwy programu), /usr/share/applications (<-- w tym ostatnim starter adekwatny do nazwy programu usuń), /root/Startup (o ile był tu jakiś wpis autostartowy) itd. itp. (dokładnie wyczaisz to poprzez analizę struktury paczki deb).

Aha 1, dostęp do ukrytych katalogów/plików (czyli tych zaczynających się od kropki przed nazwą) po ich uwidocznieniu w Roxie poprzez kliknięcie na "oczku".

Aha 2, starter z menu zniknie po dokonaniu powyższych usunięć niekoniecznie od razu (jeżeli po restarcie kompa nie zniknie jeszcze, to doinstaluj/odinstaluj w menadżerze pakietów cokolwiek ewidentnie potrzebnego/niepotrzebnego --> spowoduje to ponowną rekonfigurację menu).

Aha 3, do ukrywania/odkrywania niepotrzebnych/niechcianych/przeznaczonych do ukrycia wpisów w menu startowym służy ten programik:

http://dl.dropbox.com/u/50821821/Pmenu-0.2.pet

(po zainstalowaniu starter go odpalający pojawi się w Menu > Utility > General Utilities > Pmenu Puppy Menu Editor (po zasłonięciu żądanego wpisu menu ikonka nie znika tak od razu --> konieczny restart kompa lub jeśli to nie od razu pomoże to dowolny ruch instalacyjny/deinstalacyjny w menadżerze pakietów Puppy'iego).

Być może wystarczy Ci samo "Aha 3" (wiadomo, czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal).

I uwaga końcowa: Zainstalowanie nowych lucidowych paczek Jupitera bez odinstalowywania tej poprzedniej "debowej" na 99,99% nic nie namiesza i nie zaszkodzi.
« Ostatnia zmiana: Listopada 27, 2011, 21:08:01 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)