Autor Wątek: Problem z instalacją  (Przeczytany 4874 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline leciwy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Problem z instalacją
« dnia: Kwietnia 09, 2012, 18:43:13 »
Nagrałem płytę live cd z Lucid Puppy, niestety nie mogę poprawnie zainstalować systemu.
Przy próbie instalacji obraz mam podzielony poziomo na 3 części, na każdej wyświetla się panel startowy.
Mój komputer to Compaq, procesor Intel4 3,06 GHz, pamięć 2 GB, karta graficzna standardowa.
Windows 7 na tym zestawie pracuje dobrze, a Puppy nie daje się uruchomić. Czy jest na to sposób?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 11, 2012, 21:15:56 »
Witam.
Którą wersję Puppiego instalujesz? Twój komp jest stosunkowo nowy więc warto spróbować z Puppy5.28, który ma zoptymalizowane biblioteki do działania na nowszym sprzęcie. Druga rzecz: kiedy pojawiają się problemy: po odpaleniu live czy dopiero po uruchomieniu instalatora?
.
Jeżeli nie jesteś zdeterminowany żeby korzystać z Lucida i wchodzi w grę przetestowanie przez Ciebie bocznych linii rozwojowych to polecam wypróbowanie Slacko i Racy zoptymalizowanych na nowy sprzęt.
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-5.3.1/slacko-5.3.1-SCSI-PAE_HIGHMEM-ALT.iso
http://distro.ibiblio.org/quirky/racy-5.2.2/racy-5.2.2.iso
Z doświadczenia wiem że lepiej popróbować niż rozwiązywać nietypowe kolizje programowo-sprzętowe.
.
Edytuję.
Widziałem Twoje posty na innych forach. Skoro wywala Ci wszystkie Linuksy w ten sam sposób to powiedz jaką masz kartę graficzną. Jeżeli to integra to jaka płyta.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2012, 22:10:26 wysłana przez witek_w11 »

Offline leciwy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 12, 2012, 06:25:07 »
Witam.
Dzięki za zainteresowanie tematem. Moja płyta główna to: 07E8h Compaq, karta graficzna standardowa VGA.
Kilka lat z rzędu używałem na laptopie Linux, najpierw Ubuntu, potem przy którejś edycji zostały zmienione X-y, laptop nie dał rady z uruchomieniem edycji, wreszcie zainstalowałem z konieczności Mandrivę. Działało do czasu poważnej awarii laptopa. Na obecnym komputerze mam Windowsa 7 /Czasem narzeka na zbyt małą pamięć karty graficznej i czegoś tam nie uruchamia. Próby uruchomienia różnych dystrybucji Linuxa/Ubuntu,
Kubuntu, Mandriwy - kończyły się identycznie - 3 ekrany startowe jeden nad drugim, obraz drgający/.
Próba Lucid Puppy z wersją 5.28. Szczeniak się pokazuje, nawet szczeka, a jak już instalator się uruchomi, to jak wyżej, 3 ekrany.
Proponowane dwie dystrybucje spróbuję, choć nadziei wielkich w tym nie pokładam. Po próbie, ale to chyba dopiero jutro odezwę się.
Pozdrawiam.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 12, 2012, 19:39:36 »
Nie okresliłeś tego jednoznacznie ale rozumiem że ta Twoja standardowa VGA to jest integra.
.
Najpierw odpowiedzmy na pytanie jaka jest przyczyna Twoich problemów. Dostrzegam dwie możliwości.
1.Masz na płycie bardzo nietypową kartę i Linuksy nie mają do niej domyślnych sterowników.
2.Karta graficzna jest uszkodzona ale w taki sposób że Windowsy hulają bez problemu ale Linuksy wywala. Bardzo rzadko ale takie sytuacje się zdarzają.
.
A teraz co należy zrobić.
No więc jeżeli chcesz walczyć ze swoją integrą to zainstaluj pod Windą programy diagnostyczne, na przykład:
SIW
Everest
Astra32
a następnie odczytaj jaką podają nazwę karty graficznej, bo ta Twoja "standardowa VGA" musi mieć swoją nazwę. Wtedy być może uda nam się namierzyć jakieś stery pod Linuksa i również być może zainstalować je. Jednakże gorąco polecam zainstalowanie osobnej karty graficznej, Twoja płyta na 99% powinna mieć wolny slot. To nie musi być od razu nówka nieśmigana, może popytaj znajomych i ktoś ma starą kartę AGP 32megabajta albo choćby 16mb, na pewno będzie lepsza niż ta Twoja integra. Jeżeli jesteś z dużego miasta to możesz podzwonić po serwisach komputerowych, na pewno w niektórych mają zaczarowane szuflady gdzie trzymaja kilogramy takich rzeczy i puszczą Ci za dwie dychy. Nowa fabrycznie karta 256mb kosztuje ok 200 złotych. Naprawdę już w czasach produkcji tej płyty zintegrowana grafika miała charakter ekonomiczno-awaryjny, a ujeżdzanie integry na kompie z 2gb pamięci to tak jakbyś kupił samochód osobowy i pozaklejał albo zamalował wszystkie szyby, jedynie nad kierownicą wystawił wizjer czołgowy.
.
Jedna uwaga: jeżeli zainstalujesz starą kartę to co prawda raczej bez problemu odpalisz Linuksy ale możesz nie znaleźć sterów do Windy powyżej XP.


Offline leciwy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 13, 2012, 06:49:24 »
Dziękuję za pomoc. SIW pokazał dane karty, faktycznie bez rozbudowy sprzętu nie pojadę.