Autor Wątek: Sagem xg-760N i remapowanie klawiatury?  (Przeczytany 7451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raiz3n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Sagem xg-760N i remapowanie klawiatury?
« dnia: Kwietnia 06, 2012, 21:36:09 »
Witam, niedawno na strychu znalazłem laptop IBM thinkpad 560z, po wielu trudach udało się go uruchomić i wgrać WinME jednak system strasznie mulił a i ze sterownikami i programami jest niemały problem. Postanowiłem więc wgrać puppy linux 4.3.1, jest to "mój pierwszy raz z linuxem :D" jestem kompletnie zielony i potrzebuje dokładnych wskazówek. Niestety nie moge sobie poradzić z instalacją adaptera wifi na usb sagem xg-760N (posiadam jeszcze xg-762N), znalazłem jakieś sterowniki pod tym adresem:
http://sourceforge.net/projects/zd1211/files/zd1211-firmware/1.4/
Podmieniłem wszystkie pliki w folderze lib/Firmware/zd1211 i nadal mi nie wykrywa adaptera w network wizard (old), próbowałem załadować moduł zd1211rw ale nie znalazło urządzenia, kiedy z zakładki "more" wybieram "specify" i wpisuje zd1211 pisze że sie nie powiodło i żeby zainstalować inny sterownik. Chciałem ten komputer doprowadzić do urzytku i dać go babci żeby poszalała sobie na necie :P a nie mam juz innych adapterów. Skoro zakładam już nowy temat to spytam tutaj odrazu, w laptopie nie działa pareprzycisków, w winME poradziłem sobie z tym remapując je z innymi mało używanymi klawiszami, czy w linuxie moge zrobić to samo? Jak?

P.S komputerek to PII 300mhz 64 ramu
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2012, 18:56:54 wysłana przez Raiz3n »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Sagem xg-760N na linuxie?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 07, 2012, 12:24:33 »
Witam.
Gdzie są takie fajne strychy na których walają się laptopy?
.
Jeżeli chodzi o mapowanie klawiszy w linuksie to myslę że bardziej od nas pomocny będzie wujek Google, dla przykładu pierwszy wynik.
http://perwert.blogspot.com/2010/07/linuks-mapowanie-klawiszy.html
.
Niedawno uruchamiałem znajomym takiego Sagema i nie było żadnych problemów: kliknąłem na pulpicie ikonę connect, wybrałem odpowiednią opcję i później tyko hasło routera i już hulało bez problemów. Operacje przeprowadziłen na systemie Wary5.12, czyli nowszym niż Puppy4.31, jego iso znajdziesz na naszej stronie głównej. A tutaj masz iso Warego5.13.
http://distro.ibiblio.org/quirky/wary-5.1.3/wary-5.1.3.iso
Tyle tylko że nie wiem czy Wary nie będzie mulić przy 64mb pamięci. Polecam instalacje full z dużą ilością swapu, partycję systemową sformatuj na ext2, natomiast gruba wrzuć do mbr. Ale skoro P4.31 działa dobrze to W5.13 chyba raczej też, spróbować nie zaszkodzi.

Offline Raiz3n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Sagem xg-760N na linuxie?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 07, 2012, 15:42:40 »
Właśnie ściągam tego warego i zobaczymy. Zanim napisze na jakimś forum to zawsze sprawdzam "wujka google", klawisze które chce zamienić nie działają, klawiatura najprawdopodniej była zalana, jak ją rozbierałem żeby przeczyścić to widziałem zacieki, ścieżki od niektórych klawiszy są poprostu zżarte. Nie moge więc sprawdzić kodu klawisza naciskając go dlatego potrzebuje programu który adresy przycisków ma już wpisane.

Edit: heh chyba tylko u mnie takie strychy, prócz tego znalazłem jeszcze COMPAQ ARMADA 7730MT i jeszcze jakis starszy ale bez dysku, baterii i wogóle. Co do tego gruba, jest jakaś wersja która odrazu uruchamia linuxa z dysku bez konieczności wybierania dysku? Jak już mówiłem komp ma być dla babci wiec nie chce żeby tam za dużo musiała grzebać.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2012, 15:49:01 wysłana przez Raiz3n »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Sagem xg-760N na linuxie?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 07, 2012, 16:25:45 »
Nie gniewaj sie za wujka, nie chciałem żeby tak zabrzmiało. Po prostu kody klawiszy powinny być chyba takie same na różnych klawirkach, no chyba że się mylę. W razie czego można rozważyć podłączenie klawirki zewnętrznej.
.
Owszem, są Linuksy które możemy odpalić bez gruba czy lilo ale akurat raczej nie Puppy. Z tym jednak najmniejszy problem gdyż jak już sobie ze wszystkim innym poradzisz to pogrzebiemy w pliku /boot/grub/menu.lst i ustawimy automatyczne uruchamianie systemu z czasem oczekiwania 1 sekunda albo i bez oczekiwania.


Offline Raiz3n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Sagem xg-760N na linuxie?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 07, 2012, 23:11:07 »
xg-760N nie poszedł na warym ale xg-762N poszedł bez problemu, jutro spróbuje na normalnym puppym bo wary 5.13 muli tak że szok. Co do zewnętrznej klawiatury to spróbuje jutro

EDIT: Okazało się że adapter xg-760N, nie wykrywa go żaden komputer. Co do mapowania klawiszy to chyba nie mam tego programu "xev", pozatym to kiedy podłączam zewnętrzną klawiaturę to niektóre klawisze na wbudowanej sie przestawiają np zamist "P" jest "5" wiec nie wiem czy tak dam rade to zrobić. Jak zainstalować ten xev?

Edit2: Z xev'em sobie poradziłem ale klawiatury usb teraz nie rozpoznaje, czeka mnie kolejny reinstal puppiego ech..
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2012, 20:07:05 wysłana przez Raiz3n »

Offline Raiz3n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Sagem xg-760N na linuxie?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 17, 2012, 18:56:05 »
Troche czasu mineło od kiedy tu zaglądałem. Jak ostatni raz chciałem wgrać puppiego to podłaczylem dysk do stacjonarnego pc i cos sie zjarało, byłem pewien że to dysk i że nici ze zrobienia laptopa, jednak niedawno zobaczyłem że to przejściówka sie spaliła a dysk chodzi. Wracając do tematu to nadal musze zremapować klawisze, jednak sposób z linka u góry nie działa bo w podanej lokalizacji nie mam pliku "evdev", ktoś pomoże? Ponadto kiedy chce zamknąć system to zatrzymuje mi się na "system halted" i musze ręcznie wyłączyć kompa.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Sagem xg-760N i remapowanie klawiatury?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 18, 2012, 00:15:38 »
Witam.
Z której wersji korzystasz teraz? Rozumiem że z Puppiego4.31?
.
Z klawiaturą to może było tak że miałeś wciśnięty numlock, w związku z tym wyskakiwały cyfry zamiast niektórych liter. Ponadto klawiatura usb powinna się uruchomić w ten sposób że klikasz
menu>
setup>
mouse/keyboard wizard>
choose keyboard interface
i teraz zaznaczasz opcje keyboard has usb intergface i po restarcie powinno obsługiwać. Można z tym również powalczyć sprzętowo przy pomocy przejściówki usb/ps2 i w ten sposób podłączysz klawirkę do portu ps2. Taka przejściówka kosztuje coś koło 6 złotych a często jest dołączana do sprzedawanych myszy.
.
Z tym halted system to czasami tak jest i ja nie wiem dlaczego, być może zależy od sprzętu i wersji Puppiego. Tyle razy co instalowałem to mogę powiedzieć że czasami pomaga format i ponowna instalacja.
.
Rzeczywiście nie ma pliku evdev ale jest plik xfree86 i to jego należy edytować, w każdym razie tak pisze w pliku readme. Otwierasz ten plik, szukasz martwego klawisza i tego który ma za niego pracować, następnie zamieniasz liczby które są za nimi, zatwierdzasz zmiany, restart system i powinno działać. Martwy klawisz też edytujesz bo jak dwa klawisze mają ten sam numerek to może nie zadziałać.

Offline Raiz3n

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Sagem xg-760N i remapowanie klawiatury?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 27, 2012, 19:37:47 »
Hej, remapowanie klawiatury wyszlo całkiem sprawnie dzięki twojej radzie, nadal jednak pozostaje problem z "system halted", niestaty reinstal puppiego nie wchodzi w grę ponieważ przejściówka sie spaliła a laptop nie ma ani cd-rom ani fdd, z usb tez nie startuje. Jeśli chodzi o internet to spokojnie łapie mi ten stick xg-760N ale mam problem z połączeniem się z siecią, mianowicie jak wybiorę "Scan", wskażę swoją sieć i podam kod do routera to po chwili wyskakuje mi komunikat "Unable to establish WPA connection", Jeśli wezmę opcje Auto DHCP to wyskakuje "success" ale internet dalej nie działa, moge liczyć na wsparcie w tej kwestii? Wcześniej wspominałeś że da się ustawić aby system uruchamiał się sam i nie bedzie trzeba wybierać partycji z której ma startować puppy, jak to zrobić?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2012, 19:44:48 wysłana przez Raiz3n »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Sagem xg-760N i remapowanie klawiatury?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 30, 2012, 19:56:33 »
Otwórz plik /boot/grub/menu.lst a następnie poszukaj sekwencji
#timeout 30
edytuj w ten sposób że wykasuj krzyżyk a zamiast 30 wpisz 1 czyli do takiej postaci.
timeout 1
Po zatwierdzeniu zmian przy ponownym uruchomieniu grub pojawi się tylko na sekundę a następnie przystąpi do uruchamiania systemu. Natomiast jestem w kropce jeżeli chodzi o pozostałe problemy. Komunikat który wyskakuje wskazywałby raczej na podanie błędnego kodu. Padnięta przejściówka, problemy z zamknięciem systemu oraz z netem to raczej zestaw sugerujący że coś się nie całkiem poprawnie zainstalowało. No ale aż strach Ci proponować ponowną instalację bo nie masz jak zrobić.