Autor Wątek: Po instalacji puppy, czarny ekran  (Przeczytany 9031 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline skowyr

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
    • Email
Po instalacji puppy, czarny ekran
« dnia: Sierpnia 14, 2011, 13:48:39 »
Zainstalowałem pupy na dysku 2 GB zrobiłem mniej więcej tak jak wyczytałem z poradników i zrobiłem partycje swap -  256MB i er2 (resztę).Po restarcie czarny ekran.Chciałem zainstalować jeszcze raz lecz wyskakuje mi password którego nie mogę wpisać. Na pewno zdecydowałbym się na łatwiejszą dystrybucje ale laptop ma 333 MHz P2 i 96 MB RAM.

P.s.

Laptop potrzebny mi jest do internetu ,kadu i torrentów

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 15, 2011, 16:40:30 »
Ktora wersje puppy linuxa zainstalowales? i w jaki sposob(full czy frugal)?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 15, 2011, 22:05:17 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 15, 2011, 23:51:34 »
Rozumiem że live odpalasz bez problemu. Gdzie zainstalowałeś bootloader, w mbr? Czasami się zdarza że na starych laptopach wywala zainstalowany grub, chociaż w live działa. Jeżeli Twój lapek posiada stację dyskietek to spróbuj zainstalować gruba na dyskietce. Swoją drogą szkoda że nie ma opcji żeby zainstalować lilo.
.
Upewnij się jeszcze że partycja systemowa jest ustawiona jako bootowalna. Uruchom menu>system>gparted, prawoklik na partycję systemową, wybierz manage flag i sprawdź czy opcja boot jest zaptaszona.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2011, 00:00:24 wysłana przez witek_w11 »

Offline skowyr

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 16, 2011, 16:51:19 »
Dysk od laptopa miałem wpięty do kompa ,mam chyba wersje full , przy live cd nie mogę wpisać hasła które wcześniej ustaliłem.Bez live cd czarny ekran i tu i tu a z live muszę wpisać hasło ale nie da się bo nie działa wiersz poleceń dopiero jak nacisnę enter wyświetla mi się ze nie prawidłowe


Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 16, 2011, 17:04:49 »
wciaz nie podales , ktora wersje puppiego zainstalowales. Poza tym jesli chcesz instalowac puppiego na laptopie to dysk powinien byc w laptopie a nie podpiety do innego kompa- tak napewno nie zadziala przy tej konfiguracji.

O jakim hasle mowisz w wersji live? jezeli nie masz pupsave to live cd przy stacie jest czysty i nie pamieta ustawien poprzedniej sesji
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline skowyr

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 16, 2011, 20:08:46 »
No to przypał nie mam innej możliwości laptop nie ma cd ROM-u ani stacji dyskietek , to jest chyba najnowsza wersja 5 coś.

P.s jak sformatować dysk bo przez tego passworda nic nie mogę zrobić 

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 16, 2011, 20:40:00 »
Formatujesz programem gparted.
menu>system>gparted
.
Jak będziesz stawiać system na innym lapku zwróć uwagę na prawidłowe zainstalowanie bootloadera.

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 16, 2011, 21:09:16 »
O wersji 5 zapomnij. nie ma szans zeby chodzil na tej konfiguracji. jezeli wystartujesz 4 to i tak bedziesz mial problem z obsluga np. firefoxa. Czym starsza dystrybucja tym lepiej. Ja osobiscie proponowal bym ci wersje 2.14 albo 2.17 lub 3 retro lub fat free pup. No i stosunkowo duzy swap. minimum 256 mb
Aby sformatowac dysk wystartuj puppy linux z cd romu na komputerze, podlacz dysk, sprawdz jego oznaczenie  (np: sdb1) Nastepnie wystartuj program gparted zaznacz dysk, ktory chcesz sformatowac i sformatuj.
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 16, 2011, 21:43:27 »
Nie, no ja uruchomiłem piątkę na podobnym lapku z 64mb i to bez swapu. Oczywiście komfort pracy był mizerny ale jakby dołożyć swap 256mb to już jest ok. Ale prawdą jest że im starsza wersja tym lżejsza.
.
Reasumując: albo źle zainstalowałeś bootloader grub (ewentualnie wcale go nie zainstalowałeś bo wersja 5.xx nie wymusza automatycznej instalacji), albo na Twoim lapku nie uruchamia się grub, albo masz konflikt programowo-sprzętowy i 5.xx Ci nie pójdzie. Ewentualnie po sformatowaniu nie zaznaczyłeś partycji systemowej jako boot, o czym wspomniałem już wcześniej.
.
Edytuję: jeżeli chcesz spróbować kosmicznego sposobu instalacji to wytłumaczę krok po kroku ale nie daję gwarancji bo na Lucid5.xx nie robiłem tego. Ale pod warunkiem że Twój lapek ma port USB.

1.Potrzebny Ci będzie stacjonarniak, pendrajw i twardziel z Twojego laptopa. Ze stacjonarniaka odłącz twarde dyski żeby system powtórzył oznaczenia napędów.
2.Podłącz do stacjonarniaka laptopowego twardziela i uruchom Puppiego live. Jak się odpali to podłącz pendraka. Twardziel musi być widziany jako sda, natomiast pendrak jako sdb.
3.Sformatuj twardziela w ten sposób: na początku dysku swap 256mb (sda1), później reszta jako ext2 (sda2). Po sformatowaniu partycję ext2 zaznacz w manage flag jako boot. Penową partycję sdb1 zaznaczasz również jako boot.
4.Instalujesz puppiego na pendrajwie. Patrzysz uważnie na okienka dialogowe i kiedy zapyta czy ładować system do pamięci odpowiadasz że nie (chyba enter ale przeczytaj dokładnie).
5.Po zainstalowaniu systemu na penie instalujesz bootloader grub. Jako partycję systemową wskazujesz sdb1, natomiast samego gruba wrzucasz do twardziela na mbr (koniecznie!).
6.Wkładasz twardziela i pena do lapka, uruchamiasz i chwila prawdy: jak się uda i system pójdzie to ok.
7.Instalujesz system na twardzielu na sda2. Przeprowadzasz instalację full (frugal na Twoim sprzęcie będzie mulić).
8.Instalujesz gruba na twardzielu w mbr, tylko się nie pomyl bo stracisz kontakt z systemem i wszystko od nowa.
9.Restart system i powinno śmigać.

Jak mówiłem nie daję gwarancji ale spróbować można. Poza tym moderator ma rację że starsze wersje są lżejsze, ale nie wiemy jakiego masz neta ani jakie urządzenia (modemy, wifi) będziesz chcial do sprętu dołączyć.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2011, 01:13:26 wysłana przez witek_w11 »

Offline skowyr

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 18, 2011, 16:46:33 »
wszystko się zgadza i dzięki za odpowiedzi ,ale zapisałem chyba jakąś sesje i jak uruchamiam Live cd to wyskakuje mi password.Znam hasło ale nie mogę nic tam wpisać

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 18, 2011, 17:11:17 »
w ktorym momencie pyta sie o haslo? jeszcze w wierszu polecen?( to ze nie pokazuje znakow nie znaczy ze nie wprowadza liter hasla- wpisz haslo i nacisnij enter-jezeli rozpoznaje tastature to zadziala. swoja droga jak wprowadziles haslo? za pomoca xlock?)
jezeli masz instalacje full to live cd powinien startowac bez zaleznosci od instalacji. chyba ze masz frugal (tego wciaz nie wiemy) wowczas na innym systemie podlacz plyte i usun pupsave.2fs lub sformatuj plyte pod innym systemem.

Poza tym tak jak wspominalem- wersje powyzej 3 retro powinienes zapomniec. Wystartowac moze, ale frajdy z tym nie bedziesz mial przy tej konfiguracji........
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 18, 2011, 18:21:50 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji puppy, czarny ekran
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 18, 2011, 19:31:08 »
Tutaj masz gparted jako samodzielny system.
http://distrowatch.com/table.php?distribution=gparted
Jeżeli nie będzie się chciał uruchamiać odpal z opcją acpi=off (chyba trzecia czy czwarta od góry).

Bardzo oszczędnie dawkujesz informacje: oprócz tego że nie wiemy jaki typ instalacji przeprowadziłeś, nie mówisz również jaki masz net ani jakie urządzenia chcesz czy planujesz podłączać, a to ma znaczenie przy starszych wersjach systemu biegających na starych kernelach. Powiedz jeszcze jak podpinasz lapowego twardziela do stacjonarniaka: przez USB czy przez przejściówkę do płyty.