Autor Wątek: Kompilacja programów !!!  (Przeczytany 8093 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mr_Dreyfus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
    • Email
Kompilacja programów !!!
« dnia: Czerwca 04, 2011, 17:14:17 »
Mam takie pytanie. Korzystałem z tego poradnika ---> http://computersun.pl/linux/podstawy/instalacja-programow-s_84.html
Chodzi mi konkretnie o fragment "Jak już archiwum zostało rozpakowane należy wejść w miejsce gdzie znajdują się pliki. I wpisać kolejno:
./configure..."
Czy autor chciał przez to powiedzieć, że należy otworzyć w tym folderze z rozpakowanymi plikami konsolę "`" ? Czy też trzeba to wpisać a jakiś inny sposób ?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2011, 14:29:18 wysłana przez duo »
Moim problemem jest to, że chciał bym wiedzieć wszystko na raz !!

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 04, 2011, 18:24:41 »
Jesli chodzi o kompilacje  programow to w przypadku puppy linuxa potrzebujesz jeszcze devx. Nie wiem jaki masz rodzaj instalacji - full czy frugal i ktora wersje puppy. Jezeli bede wiedzial podesle ci link do odpwiedniego dexv.

Kompilacja odbywa sie za pomoca:
./configure
make
make install
otwierajac konsole w folderze rozpakowanego programu, lub podajac jego polozenie w terminalu.

Jezeli jednak szukasz czegos specjalnego to podaj to na forum, moze znajdzie sie link. Jest wiele programow juz skompilowanych do pakietu .pet, wiec czesto szkoda czasu na zabawe :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2011, 23:13:30 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 04, 2011, 23:11:47 »
Powolę sobie uściślić, najwyżej na bana zapracuję.
"Jak już archiwum zostanie rozpakowane" wtedy uruchamiasz konsolę i wchodzisz tą konsolą do katalogu który powstał właśnie w wyniku rozpakowania archiwum. Jest to zabieg ogólnolinuksowy że tak powiem. I późniejsze komendy są również do zastosowania we wszystkich linuksach.
.
Natomiast w Puppy czyli dystrybucji którą się tu zajmujemy istnieje taka specyfika że kompilator nie jest zamieszczony na płycie instalacyjnej. Żeby skorzystać w Puppy z kompilatora, jak już powiedział @fafik, należy dołączyć plik devx, charakterystyczny dla danej wersji systemu. Łatwiej to zrobić w instalacji frugall, ale jeżeli chcesz to zrobić w fullu to nie ma problemów, jest tylko trochę kombinacji.

Offline Mr_Dreyfus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 05, 2011, 10:55:29 »
Posiadam puppy 5.2.5 w wersji full.
Moim problemem jest to, że chciał bym wiedzieć wszystko na raz !!


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 05, 2011, 11:20:46 »
Tutaj masz kompilator.
http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/puppylinux/puppy-5.2.5/lupu_devx_525.sfs
.
Ale nie dasz rady doinstalować go do istniejącej instalacji full. Jeżeli chcesz mieć puppiego z kompilatorem to musisz ponownie postawić system. Przed instalacją dołączasz kompilator do systemu, jeżeli się zdecydujesz to napisz bo będzie sporo tłumaczenia.

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 05, 2011, 11:37:59 »
Inne pytanie:
jaki program potrzebujesz- lub chcesz skompilowac?
Wiele programow jest juz dostepnych jako pakiet .pet. Jesli podasz czego potrzebujesz podesle linka.
Chyba ze chcesz pocwiczyc kompilacje :)

Swoja droga na fullu mozna doinstalowac devx, ale to troche bardziej skomlikowane niz w przypadku  instalacji frugal :)
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline Mr_Dreyfus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 05, 2011, 11:59:24 »
Trafiłeś w samo sedno ! Chodzi mi o to, żeby się nauczyć samego procesu kompilacji, bo dołuje mnie świadomość, że w każdej chwili mogę tego potrzebować, a nie będę potrafił.  

Ps. Który sposób instalacji według ciebie jest lepszy, frugal czu full ?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2011, 12:24:17 wysłana przez Mr_Dreyfus »
Moim problemem jest to, że chciał bym wiedzieć wszystko na raz !!

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 05, 2011, 12:32:52 »
Dołączanie kompilatora do Puppiego podczas instalacji full.
1.Potrzebujemy: komputera, płyty instalacyjnej, pliku devx dla danej wersji puppiego oraz pendraka (najlepiej pustego).
2.Wkładamy pendraka do usb, płytę do cdromu i uruchamiamy kompa.
3.kopiujemy na pendraka plik devx oraz całą zawartość płyty instalacyjnej. Restarujemy kompa.
4.Podczas zamykania system zapyta nas czy zapisać sesję. Odpowiadamy tak i robimy plik pupsave na pendraku.
5.Przy ponownym uruchomieniu live powinien dostrzec plik devx i zapytać się czy dołączyć do systemu. Odpowiadamy tak. Piszę powinien bo w wersji 4.xx tak robiłem.
6.Znowu restartujemy system.
7.Po ponownym uruchomieniu przystępujemy do instalacji full. Z tą różnicą że kiedy zapyta nas skąd kopiować pliki nie odpowiadamy że z cdromu tylko wskazujemy plik pupsave na pendranku. Kiedy zapyta o ścieżkę podajemy kolejno: inittrid/mnt/pendrak (na przykład sdb1)/pupsave. Po instalacji system powinien już mieć kompilator.
.
Chyba że chcesz mieć minidystrybucję z już zainstalowanym kompilatorem. W takim wypadku polecam konkurencyjnego slaksa, sam go na okrągło używam, również w tej chwili.
http://www.slax.org/get_slax.php
Tyle że tam z kolei trzeba kombinować przy samej instalacji full, więc w sumie myślę że lepiej powalczyć z puppim.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2011, 15:19:28 wysłana przez witek_w11 »

Offline Mr_Dreyfus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 05, 2011, 12:54:10 »
Czy jest szansa wykonać ten proces pomijając płytę ( uszkodzona nagrywarka ). Ostatnim razem instalowałem puppy z telefonu podłączonego do usb. Dało by się ewentualne na pamięć telefonu z puppy wgrać plik devx i lecieć od punktu czwartego dalej ?
Moim problemem jest to, że chciał bym wiedzieć wszystko na raz !!

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Kompilacja programów !!!
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 05, 2011, 13:05:11 »
Nie próbowałem ale chyba tak. Tylko na koniec tworzenia pupsavu jak spyta się czy dołączyć plik pup.sfs to odpowiedz że tak.