Autor Wątek: Po instalacji Puppy Linux Lucid 5.2.5 system nie uruchamia się !  (Przeczytany 7638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gero

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Witam!

Zainstalowałem Puppy Linux Lucid 5.2.5 na dysku twardym, cała instalacja systemu i bootloadera GRUB(zainstalowałem go na tej samej partycji co system w sektorze MBR) poszła bez żadnych problemów, jednak po restarcie komputera system nie uruchamia się, pokazuje się niebieski ekran z nazwą płyty głównej (który pokazywał się zawsze ale od razu znikał) i koniec, wszystko staje. Komputer nie bootuje  z płytki , nie można nawet wejść do biosu. Czyżby zepsuł się dysk twardy?

Bardzo proszę o pomoc!

Pozdrawiam

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji Puppy Linux Lucid 5.2.5 system nie uruchamia się !
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 17, 2011, 00:23:53 »
Hmm, dziwny objaw. To stacjonarniak czy laptop? Najlepiej by było odłączyć fizycznie twardziela i odpalic puppiego z płyty. Co prawda podobno niektóre twardziele nie lubią ingerencji w mbr (bardzo rzadko się to zdarza) ale żeby od razu padaka...

A spróbuj odpalić instalator innego systemu jak masz, np windy, i zobacz co się dzieje.

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji Puppy Linux Lucid 5.2.5 system nie uruchamia się !
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 17, 2011, 11:35:20 »
jezeli nie mozesz wejsc do biosu to wyglada na cos powazniejszego- napewno nie ma to wiele wspolnego z instalacja puppy.

Swoja droga jak sformatowana byla partycja na ktorej instalowales puppy linuxa- mam nadzieje ze nie instalowales na ntfs obok windowsa.........
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline gero

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji Puppy Linux Lucid 5.2.5 system nie uruchamia się !
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 17, 2011, 14:42:58 »
Mam komputer stacjonarny:
płyta główna to ASUS p4p800s-x chipset intel 848p
proc - Celeron 2.8 ghz podkręcony o 10%(taką funkcją w Biosie)
dysk twardy to Samsung IDE sp0812n 80Gb
stacja dysków ide samsunga .

Po odłączeniu hd puppy normalnie rusza z płytki , można również spokojnie wejść do Biosu ( bios tylko raz wywalił błąd że nie może podkręcić proca), ale tak to wszystko jest w porządku.

Natomiast gdy podłącze dysk dzieje się to co napisałem w 1 poście.(nie wiem tylko czy jak podłącze dysk to bios automatycznie ustawia by w pierwszej kolejności botowany był hd czy tak jak było ustawione przed podpięciem dysku , z napędu optycznego.)Gdy chce wejść do biosu to rozpoczyna się analiza urządzeń podłączonych:
Auto-detecting Pri master Ide hard disk
-''-   Sec master atapi cd-rom
-''-   Sec slave not -detected
-''- pri master  samsung sp0812n tk100-30

Ultra DMA Mode-5 S.M.A.R.T capable and status ok.
-i w tym miejscu wchodzenie do biosu się kończy , zawias kompa.

Partycja na której był instalowany linux była formatowana ext4,chciałem reiserfs ale to nie było dostępne.

Przed Puppym instalowałem inne dystrybucje linux i wszystko było ok , bootloader zapisywany był do MBR. Na dysku był instalowany tylko Puppy , windowsa nie ma.
Myśle że to jednak dysk padł, zresztą w bardzo dziwny sposób, nie wiem gdzie tkwi błąd.
 


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji Puppy Linux Lucid 5.2.5 system nie uruchamia się !
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 17, 2011, 14:57:37 »
Ale trochę dziwne ze strony biosa że nie da się wejść do niego bez włożonego dysku. Najlepiej by było bdyby spróbować podłączyć ten dysk co masz do jakiegoś innego kompa a do Twojego kompa włożyć inny dysk i wtedy by mogło coś wyjaśnić, spodziewam się jednak że nie masz takich możliwości.
.
Nie bez kozery pytałem czy inne instalatory się uruchamiają (znaczy się innych systemów) bo wówczas możnaby atakować twardziela i biosa z tego innego systemu.
.
Może spróbuj pożyczyć od kogoś twardziela i wtedy zobaczysz co będzie. Druga sprawa: skoro masz stację dysków (flopa) to może spróbuj ponownie zainstalować biosa.

Edytuję: przepraszam, źle przeczytałem. Skoro możesz wejść do biosa przy odłączonym twardzielu to usuń dane tego twardziela i ponownie uruchom już z podłączonym twardzielem. Jeżeli nie będzie padaki to wejdź do biosu i każ mu wykryć twardziela.
« Ostatnia zmiana: Lipca 17, 2011, 15:13:43 wysłana przez witek_w11 »

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji Puppy Linux Lucid 5.2.5 system nie uruchamia się !
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 17, 2011, 16:06:31 »
warto by przetestowac dysk na ktorym jest puppy.
Mozesz tez ewentualnie podlaczyc dysk dopiero po bootowaniu systemu.
Np. wystartuj puppy linuxa z cd a dopiero po zaladowaniu podlacz dysk ( o ile mozliwe jak zewnetrzny). Jesli nie to mozesz podlaczyc dysk przy wystartowanym systemie. nie jest to bardzo wskazane ale jek nie robi sie tego codziennie jest ok. Wowczas mozesz sprobowac przetestowac dysk np. za pomoca testdisk:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?mode=attach&id=21254
tu jest opis programu:
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

juz kilka razy uratowal mi dane i dyski....
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline gero

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji Puppy Linux Lucid 5.2.5 system nie uruchamia się !
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 17, 2011, 20:30:24 »
Witam!

Podążyłem za radą fafika i ryzykownie podłączyłem dysk po przy starcie puppiego.
System wykrył do i reinstalowałem system .
Ku mojemu zdziwieniu komputer po restarcie normalnie bootował z dysku.
Wszystko działa !
Tym razem system zainstalowałem na partycji ext3 (wcześnie był system plików ext4) , bootloader na partycji systemu w MBR.

 Cholera nie wiem co mogło wcześniej się " skichać ", czy błąd tkwił po stronie mojego poczciwego kompa czy puppiego( czuje lekki uraz do puppiego żeby mi znów nie wyrządził jakiegoś figla) ........?? to jest chyba archiwum x