Autor Wątek: Puppy 5.25 problem z aplikacjami  (Przeczytany 6051 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dynks

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Puppy 5.25 problem z aplikacjami
« dnia: Kwietnia 28, 2011, 11:14:38 »
Witam
Od niedawna korzystam z puppy i bardzo przypadła mi do gustu ta dystrybucja, jednak mam z nią kilka "problemów", więc liczę, że bardziej doświadczeni użytkownicy mi pomogą. Do rzeczy:
1. W jaki sposób mogę doinstalować aspell lub inny spellchecker, aby sprawdzało mi pisownie w abiwordzie, pidginie i innych aplikacjach?
2. Z tego co zauważyłem odinstalowywać mogę tylko te pakiety/programy, które zainstalowałem sam, a czy jest jakiś sposób na odinstalowanie kilku aplikacji/pakietów które są w puppy od początku, a które są dla mnie zbędne?
To chyba tyle.
Pozdrawiam

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Puppy 5.25 problem z aplikacjami
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 28, 2011, 12:28:07 »
1. Sciagnij nastepujacy pakiet:
http://www.mediafire.com/?1w93byj6sukk8wm
a nastepnie rozpakuj jego zawartosc do /usr/share/hunspell.
Uwaga te dwa pliki ktore sie tam znajduja powinienes zabezbieczyc (mozesz stworzyc dodatkowy folder w hunspell i nazwac go np. save i tam je umiescic). Po czym zawartosc paczki umiescic na ich miejscu. Aplikacje maja nazwe en_US ale tak naprawde sa slownikiem polskim ( jesli beda nazywac sie pl_PL to abiword go nie rozpozna) Taki maly problem z abiword w puppy.
2. W menu i chyba system znajduje sie program Remove builtin packages, ktory umozliwia usuniecie wbudowanych pakietow puppy. ostroznie. sa tam tez biblioteki, ktore nalezy omijac. Nalezy dokladnie sprawdzic nazwe pakietu i go wybrac. To jest nowa opcja  i znajduje sie tylko w puppy 5.2.5
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline dynks

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Puppy 5.25 problem z aplikacjami
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 28, 2011, 13:49:17 »
Dziękuję za szybką odpowiedź
1. Sprawdzanie pisowni teraz jest, ale tylko w abiwordzie a chciałbym też mieć w innych programach.
2. To narzędzie jest w menu>setup ( wcześniej je widocznie przeoczyłem)i działa jak najbardziej prawidłowo.

Próbowałem zainstalować aspell wg tych instrukcji http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=17389&sid=a9b803cf07b9fad35a7f875fb6f05118  jednak nie mogę przejść etapu kompilacji z powodu błędu kompilatora C
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2011, 14:31:41 wysłana przez dynks »

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Puppy 5.25 problem z aplikacjami
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 28, 2011, 15:46:56 »
Jaki posiadasz rodzaj instalacji full czy frugal?
jezeli chodzi o kompilacje potrzebujesz devx:
http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/puppylinux/pet-packages-lucid/lupu_devx_525.sfs
tutaj dla instalacji frugal

Mozesz tez sprobowac zainstalowac pakiety ubuntu:
http://packages.ubuntu.com/lucid/all/aspell-pl/download

znajduja sie tez w Puppy Package Manager w reposach ubuntu-lucid-universe
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2011, 16:01:44 wysłana przez fafik »
www.biq-shop.com
www.biq.cc


Offline dynks

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Puppy 5.25 problem z aplikacjami
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 30, 2011, 08:59:02 »
Ok. Dziękuję. Już zainstalowałem.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: Puppy 5.25 problem z aplikacjami
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 26, 2011, 21:00:28 »
Od ładnych paru lat korzystam z Puppy Linux (tylko edycje ubuntupodobne/debianopodobne "czytające" paczki DEB; w slackopodbne i wcześniejsze LTS-y się nigdy nie bawiłem) i w Abiwordzie/Pidginie problem z polskim korektorem zawsze był (i to nie tylko polskim, bo jako językowiec korzystam też ze spellerów niemieckiego i rosyjskiego).

Podstawowym kluczem do korekty polskiej/niemieckiej/rosyjskiej dla Abiworda/Pidgina jest myspell (z doinstalowanymi słownikami polskim/niemieckim/rosyjskim).

Najłatwiej skorzystać z menadżera pakietów w Puppym i uaktualnić mu bazę pakietów (dodadzą się w ten sposób repozytoria Ubuntu Lucid, Ubuntu Universe i Ubuntu Multiiverse). Po uaktualnieniu (przetwarzanie baz może potrwać nawet 30 minut --> uwaga, przez ten moment nie dotykać komputera, bo lubi się co nieco namieszać) należy zaznaczyć te repozytoria, które nas interesują; maksymalnie pięć) i zatwierdzić. Teraz ponownie uruchamiamy menadżera pakietów i instalujemy z odpowiedniego repozytorium paczki typu myspell-pl, myspell-de-de, myspell-ru, hunspell-de-de, wpolish, wogerman, ispell, aspell, aspell-de, aspell, aspell-pl, aspell-ru (aspell-pl / aspell-ru nieobowiązkowo, bo nie zawsze działa prawidłowo pod Puppym, przynajmniej u mnie się biesi pod 5.2) oraz ubuntowe paczki deb o nazwach language-support-pl, language-support-writing-pl (te ostatnie mogą się - w zależności od wersji naszego Puppy Linuksa nie pojawić w menadźerze pakietów, więc trzeba je ręcznie dobrać --> Google -->  ubuntu packages language support polish).

Po przeprowadzeniu powyższych zabiegów w Abiwordzie i Pidginie pojawią się spellery dla języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

Sprawdzone w praktyce :)

Aha, być może wystarczą same paczki słownikowe dla myspell'a (polska, niemiecka, rosyjska itd.), ale nigdy tego nie testowałem, więc podałem komplet paczek, po których musi zadziałać.

Pzdr. :)
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)