Autor Wątek: Którą edycje wybrać  (Przeczytany 3139 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gios

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Którą edycje wybrać
« dnia: Sierpnia 21, 2013, 08:29:50 »
Witam
posiadam słaby komputer i zdecydowałem się zainstalować pupp.

parametry komputera
Typ procesora AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+
Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-7VKML(-P) (3 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 2 DIMM, Audio, Video, LAN)
Typ BIOS'u AMI (02/24/03)
Karta wideo NVIDIA GeForce FX 5200 (Microsoft Corporation) (128 MB)
Karta dźwiękowa Realtek ALC200(P)/ALC201(A) @ VIA AC'97 Enhanced Audio Controller
128mb RAM

komputer ma dłużyc tylko i wyłącznie do przeglądania internetu, którą edycję ma wybrać ?

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: Którą edycje wybrać
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 21, 2013, 11:26:18 »
Właściwie to bardzo podobna konfiguracja do mojej, tylko że u mnie dwa razy więcej RAM'u, ale za to u Ciebie karta graficzna ma własną pamięć (bo u mnie współdzieli z normalnym RAM'em zabierając mu 32 MB). W pierwszym momencie przyszło mi do głowy, że Puppy Linux serii 4, np. 4.3.1 powinien być OK i najprawdopodobniej będzie to na tym faktycznie najlżej chodziło. Na Twoim procesorze najprawdopodobniej Flash serii 11 nie pójdzie (u mnie nie daje rady; też mam Athlona XP), więc trzeba będzie dać Flasha 10. Trochę gorzej z nowoczesną przeglądarką, bo na serii 4 nowszego Chrome/Chromium raczej nie odpalisz bez gimnastyki (ale Opera nieźle da radę). Sugeruję spróbować sięgnąć po współcześniejsze Precise i Operę. Niektóre (raczej nieliczne) strony internetowe są tak pamięciożerne i przeładowane flashowym syfem, że nawet podwójny RAM (256 MB) tu niewiele pomaga. Masz 128 MB RAM + 128 MB w karcie graficznej, więc szanse na rozsądne działanie Precise (czy ciut starszego, za to wydanego, spolszczonego i serwisowanego przez ludzi z tego forum Fafika względnie Lucid 520) są znaczne.

Pobierz sobie program unetbootin i kilka obrazów ISO z różnymi szczeniakami (zawsze sprawdzaj sumy kontrolne!!!) i wgrywaj sobie z poziomu Windowsa* na czystego (najlepiej świeżo sformatowanego) pędraka (wideotutoriale są na YT). Możesz oczywiście też wypalać na CD-R/CD-RW (jako obraz oczywiście!!!). Któraś z wersji powinna Ci podpasować. Może jeszcze inni bardziej obcykani ode mnie forumowicze coś Ci doradzą.

* istnieje również wersja unetbootin'a dla Linuksa, ale pod Puppy Linux ja korzystam akurat z windzianej edycji unetbootina poprzez Wine ustalając poprzez winecfg (<-- wydaje się tę komendę w terminalu) ścieżkę do pędraka (u mnie akurat na nowo dodanym dysku "d:" jako /mnt/sdb1 z zaawansowanym parametrem "jako dyskietka")
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 22, 2013, 10:43:45 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)