Autor Wątek: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?  (Przeczytany 7373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wiewro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
    • Email
Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« dnia: Kwietnia 16, 2017, 18:34:28 »
W moim starym PC z Tahr "fabryczna" Nvidia nie chce chodzić.
Powinienem zainstalować niższą wersję.
Znalazłem właściwy plik:
NVIDIA-Linux-x86-96.43.23-pkg1.run
Opisy w google takiej instalacji nie pasują do putty.
Da się to zrobić? Jak?


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 17, 2017, 15:28:49 »
Witam.
Bardzo oszczędnie opisujesz problem. System zgaduję Tahr6.0nopae jak w poprzednim temacie ale nie mówisz jaka konkretnie karta. No więc w systemie Tahr są dostępne różne sterowniki do których można się dostać poprzez Quickpet którego ikona znajduje się na pulpicie, albo przez PPM, albo ręcznie wchodząc tutaj:
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pet_packages-tahr/Należy zwrócić uwagę na wersję kernela żeby numer się zgadzał oraz żeby był nopae. Po zainstalowaniu sterownika trzeba będzie chyba jeszcze uruchomić Xorgwizard żeby dokonać zmiany gdyż Puppy domyślnie działa na sterach otwartych.
.
Natomiast co do tego pliku szkoda że go nie zalinkowałeś bo wtedy mógłbym go obadać ale jeżeli jest to plik wykonywalny to w systemach Puppy uruchamiamy go przez kliknięcie. Tylko że czasami nie ma taki plik uprawnień i należy je nadać. Dajesz prawoklik na ten plik, następnie wybierasz 'Właściwości', dalej w uprawnieniach zaptaszasz wszystkie 'Wykonanie' i teraz plik powinien się uruchomić.

Offline wiewro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 17, 2017, 18:19:38 »
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Problem polega na tym że w moim PC jest karta graficzna NVIDIA GeForce4 MX440, czyli bardzo stara. Sterowniki do niej są w pliku NVIDIA -Linux-x86-96.43.23-pkg1.run
W pupy tahr najniższy pakiet jest z numerem NVIDIA 175 i pod nim dostaję komunikat o błędzie. Zresztą pod Windows też się nie da uruchomić pod tak wysokim numerem NVIDI.
Przeszukałem archiwa i pod Linux jest tylko ten jeden plik NVIDIA 96.43
Ściągnełem ten plik i jest u mnie na sda5 (czyli na partycji Windows XP). Puppy mam na sda8 (partycja ext3). Oczywiście widzę ten plik pod puppy. Wiem że należy go przekopiować do puppy, ale nie wiem do jakiego katalogu, oraz jak. Potem trzeba rozpakować ten plik, nie wiem jak i do jakiego katalogu.
Przypuszczam że mogą być jeszcze problemy z wysokim numerem kernela i niskim nvdi.

Chętnie bym zrezygnował z instalacji NVIDI, ale w wersji oryginalnej czyli przy instalacji Tahr 6.0.5 ISO z płyty CD, wszystko mi już fajnie chodzi, lecz gdy ruszam myszą po napisach lub coś się wykonuje to słyszę głośny wyraźny trzask. Mogę te trzaski wyciszyć poziomem dźwięku, ale wtedy wszystko jest cicho. Po zainstalowaniu NVIDI nawet tej z komunikatem o błędzie trzaski znikają. Pierwotną przyczyną jest najprawdopodobniej "fabryczny" sterownik dźwięku AC'97 do zintegrowanego na płycie głównej dźwięku układ scalony Intel 82801DBICH4. Próbowałem zastąpić ten sterownik innym na puppy ale bez powodzenia. Piszę że najprawdopodobniej bo pod Windows też były takie same trzaski, zmieniłem sterownik (był AC'97 na SoundMAX)  i nie ma trzasków.

I to już wszystko. Trochę szkoda bo ten Tahr u mnie łądnie i szybko chodzi. Przeglądarka Pale Moon też bez zastrzeżeń :-)


Offline wiewro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 17, 2017, 18:27:24 »
Przepraszam jeszcze ten link:
http://www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-96.43.23-driver.html


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 18, 2017, 02:24:26 »
To może lepiej byłoby pogrzebać w modułach odpowiedzialnych za dźwięk:
Menu > System > Bootmanager
.
No to masz wersję systemu 6.0.5 ale nie piszesz czy pae czy nopae i jeszcze zapomniałem się zapytać czy instalacja full czy frugal, zgaduję że raczej full skoro masz na osobnej partycji. A plik ze strony producenta który zalinkowałeś u mnie raczej działa to znaczy zaczyna się instalować ale później wywala, zapewne dlatego że nie mam Twojej karty więc myślę że na Twoim sprzęcie powinno się zainstalować. Najpierw pobierasz i instalujesz pliki devx oraz kernel-src, można to zrobić przez Quickpet ale jeżeli jest to instalacja full wówczas lepiej wszystko zrobić ręcznie:
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pet_packages-tahr/kernel_sources-3.14.56-tahr_noPAE_6.0.5.sfshttp://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-tahr/iso/tahrpup%20-6.0-CE/devx_tahr_6.0.5.sfsTen pierwszy podałem dla systemu nopae sprawdź jaki masz bo jeżeli pae wówczas potrzebujesz inny plik. I teraz kopiujesz te pliki do katalogu głównego następnie klikasz w każdy z nich żeby je zamontować i zainstalować. Po wykonaniu tych operacji sprawdź czy pliki sfs się zainstalowały:
Menu > Ustawienia > SFS-Załadowanie w locie
Następnie restart system. Teraz wrzuć ten sterownik do katalogu /root ale nie zapomnij zrobić co pisałem poprzednio żeby mu nadać uprawnienia. Następnie tam gdzie wyłączasz system przechodzisz do trybu tekstowego i wydajesz polecenie:
./NVIDIA-Linux-x86-96.43.23-pkg1.runPotwierdzasz kolejne etapy ale niewykluczone że za pierwszym razem każe zrestartować system żeby go uruchomić z gołym xorgiem więc tym się nie przejmuj, zrestartuj poleceniem:
rebootnastępnie po ponownym uruchomieniu powtórz procedurę z przejściem do trybu tekstowego i wydaj to samo polecenie, tym razem powinno zadziałać. Jak wszystko pójdzie dobrze możesz odinstalować te dwa pakiety devx oraz kernel-src ale w odpowiedniej kolejności, najpierw odinstaluj w sekcji 'SFS-Załadowanie w locie', później odmontuj poprzez kliknięcie, wreszcie usuń.

Offline wiewro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 18, 2017, 17:23:15 »
Witam

Doszedłem do uruchomienia pliku NVIDIA-Linux-x86-96.43.23-pkg1.run
Niestety od razu dostaję komunikat o błędzie:
ERROR: You apper to be running an X server; plase exit x before installing. For further details, plase see itd.......
Przesiedziałem 2 godziny szukając jak wyłączyć X serwer i nie znalazłem w żadnym ustawieniu, menu itp..
Proszę jak wyłączyć ten nieszczęsny serwer X.

Jak pisałeś mam Tahr 6.0.5 noPAE instalacja Full.

Znalazłem też:
http://pl.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/96.43.23/README/README.txt
jest to pełny opis i instrukcja. Niestety nie pisze tam jak wyłączyć X.
Pewnie to głupia sprawa typu dwa kliknięcia, ale ja jestem całkiem początkujący.



Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 18, 2017, 17:31:43 »
Eeeeh tak myślłem że gdzieś mogę coś powiedzieć w niezrozumiały sposób, chodzi o to że należy tą operację wykonać w trybie tekstowym. Jeżeli wcześniej używałeś komercyjnych systemów to jest tam również coś takiego co popularnie nazywa się trybem DOS chociaż to jest anachronizm. I w podobny sposób przechodzisz tam, to znaczy tam gdzie wyłączasz kompa masz inne możliwości, na przykład restart jak i właśnie również przejście do trybu tekstowego. Wspomniałem o tym wcześniej ale może niezbyt precyzyjnie.

Offline wiewro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 19, 2017, 18:24:49 »
Witam

Finał problemu, czyli poddałem się, za trudne zadanie. Mam nadzieję że może ktoś kiedyś doda ten plik do petów, bo jest on wyraźnie nowszy od używanego NV17.

Rozwiązanie problemu było przypadkowe. Popatrzyłem na tył PC-ta (który widziałem z 1000 razy) i przełączyłem się na zintegrowaną grafikę na płycie głównej. Okazało się że na niej wszystko chodzi bez żadnych trzasków. Sprawdziłem jeszcze na karcie Nvidi GeForce 6200 - też wszystko chodzi bez problemów. Więc wyrzuciłem tą GeForce 440 na złom, zainstalowałem sterowniki GeForce 6200 na pozostałych partycjach i po problemie.
Jedyny z tego zysk, to że polizałem troszeczkę Linuxa.

Bardzo dziękuję za pomoc :-)



Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 19, 2017, 23:46:18 »
Czasami jeden obrazek daje więcej niż 1000 słów.
https://1.bp.blogspot.com/-1l7n5HJwdB4/V5zgqx50L5I/AAAAAAAABTU/DLta4x5OT3spkNFwgwnJ3h_dsSn-20zwACEw/s1600/puppy%25283%2529.pngDla mnie to jest okno wylogowania czy cos takiego. Oglądasz go za każdym razem gdy wyłaczasz system czyli gdy klikasz ten górny czerwony przycisk. Natomiast przejście do trybu tekstowego to jest ten przycisk pod nim: "Exit to Prompt".

Offline wiewro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 20, 2017, 18:46:57 »
Witam

Nie zrozumiałeś mnie. Cały wieczór przesiedziałem w trybie tekstowym. Poddałem się bo w trakcie tej instalacji dostawałem komunikaty że mam to utworzyć katalog, to przekopiować plik itd. Po trzecim takim komunikacie miałem już dość. Byłem zbyt zmęczony. Jednak Linux jest bardzo nieprzyjazny dla początkującego użytkownika.
Dla mnie to tak jakbym uczył się języka programowania i to metodą samouka czyli prób i błędów.



Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 20, 2017, 23:30:35 »
Więc niewykluczone że coś ze sterownikiem bo i tak bywa. W takich momentach mogę rytualnie podziękować producentom sprzętu za niezłomne wspieranie Linuksa chociaż i tak jest 100x lepiej niż 10 lat temu. Ja bym nie powiedział że taki nieprzyjazny, sama instalka dostarczyła kompletnego systemu gotowego do użytku i natrafiłeś tylko na 2 problemy: z przeglądarką poradziłeś sobie sam a konflikt programowo-sprzętowy obszedłeś uruchamiając inną kartę graficzną którą już dysponowałeś. Gdybyś był początkującym windowsiarzem miałbyś sporo roboty nie tylko ze sterownikami do grafy, dźwięku, chipsetu, itd. ale z antywirusami, uaktualnieniami... Osobiście gdybym miał utracić całą wiedzę na temat komputerów i zaczynać od zera zdecydowanie wolałbym być początkującym użytkownikiem Puppiego niż Windowsa. No ale to temat rzeka i zależy jak kto woli.

Offline wiewro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Jak zainstalować plik z rozszerzeniem .run?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 21, 2017, 16:58:03 »
Witam

No a mnie Linux kojarzy się z starego typu komórką telefoniczną, mającą wielopoziomowe i bardzo rozbudowane menu. Było może z 5% ludzi którzy potrafili zapamiętać tak rozbudowane menu, ale większość jak przyszło zmienić godzinę to przeszukiwało to menu gdzie jest zmiana czasu i była to zabawa na całego. Jak pewnie pamiętasz to każda komórka to menu miała inne (zależne od producenta i wersji).

Ja żeby sobie ułatwić to i owo zainstalowałem w moim Puppy Tahr Tux Commandera (coś jak Total Commander w Windows).  To duża pomoc zwłaszcza w operacjach które trzeba by robić na konsoli. W nim dopiero widać jak bardzo rozbudowane jest menu w Puppy.

No a przede wszystkim brakuje mi Kreatora który automatycznie by kopiował sobie wskazane pliki z rozszerzeniem tar.gz sam rozpakowywał i instalował w katalogu  root/install (tak jak w Windows w katalogu Program Files) i tylko w tym katalogu. Wydaje mi się że to celowo nie ma takiego kreatora.

Ponarzekałem trochę, ale mój Puppy Tahr 6.0.5 aktualnie chodzi zupełnie przyzwoicie, wydaje mi się że lepiej niż Ubuntu które mam na płycie DVD i czasami się nim bawię.

:-)